Witamina E - jak wpływa na płodność mężczyzny planującego potomstwo
Witamina E ma ogromne znaczenie w diecie przyszłego taty. Zobacz, na co wpływa witamina E i w jakich produktach spożywczych znajdziesz jej najwięcej.
Co daje witamina E przyszłemu tacie?
Witamina E (tokoferol), nazywana jest witaminą młodości i płodności. Jest ona antyoksydantem. Chroni nasienie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i tym samym dba o zwiększenie męskiej płodności. Spożywanie produktów bogatych w witaminę E zwiększa u mężczyzn potencję. Witamina E bierze aktywny udział w procesie produkcji spermy, wpływa na aktywność i długość życia plemników. Wpływa więc ogólnie na witalność, ale i poprawia jakość spermy. Jej niedobór z kolei zmniejsza wydzielanie hormonu gonadotropowego, co może przyczynić się do niebezpiecznego zwyrodnienia plemników i problemów z płodnością.
Poznaj: 7 sposobów na zwiększenie męskiej płodności
Jaka dzienna dawka witaminy E potrzebna jest mężczyźnie starającemu się o dziecko?
Obecnie w Polsce dzienną dawkę witaminy E dla mężczyzn ustalonono poziomie 12-15 mg na dobę. Eksperci przestrzegają przed suplementowaniem witaminy E na własną rękę, ponieważ jej nadmiar może działać pronowotworowo. Dlatego warto przypomnieć, że bezpieczna maksymalna dawka witaminy E na dzień, nie powodująca skutków ubocznych, to 1000 mg.
Jakie produkty spożywcze zawierają witaminę E?
Najwięcej witaminy E znajduje się w produktach takich jak: olej sojowy, słonecznikowy, lniany, kiełki pszenne, migdały i orzechy.
Witamina E znajduje się też m. in. awokado, marchwi, tofu, czy białej kapuście. Jej źródłami są też czarne jagody, papryka, natka pietruszki, pomidory, szpinak, jabłka i pestki dyni.
Dania bogate w witaminę E:
Przepis na bakłażana faszerowanego mięsem z indyka. Danie zawiera 11,3 mg witaminy E w porcji
Przepis na pasztet wołowy z surówką. Danie zawiera 8,22 mg witaminy E w porcji
Więcej na temat płodności mężczyzny:
Niepłodność i bezpłodność mężczyzny
Prawdziwe historie: Bałem się, że jestem bezpłodny
Kiedy ostatnio robiliście badanie jąder?
5 pytań o przedłużenie płodności