Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

isr_ciaza_10.jpg
Seks w ciąży

Czy seks w 3. trymestrze jest bezpieczny? Do kiedy można się kochać? 

Seks w 3. trymestrze ciąży jest całkowicie bezpieczny. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, zbliżenia są wręcz wskazane – doskonale bowiem działają na samopoczucie przyszłej mamy. To też być może ostatnia okazja do tego, aby kochać się bez lęku, że obudzicie dziecko... Warto to wykorzystać!

Seks w ciąży może sprawić nam wiele przyjemności. Jeśli więc ciąża przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby z niego rezygnować. Część kobiet nie ma jednak ochoty na seks w pierwszym trymestrze ciąży. Z kolei seks w drugim trymestrze ciąży, gdy mijają nudności i inne dolegliwości, bywa wyjątkowo przyjemny. Seks w trzecim trymestrze również może być bardzo satysfakcjonujący, jednak u ciężarnych pojawiają się często obawy i pytanie: do kiedy można się kochać z partnerem, by nie zaszkodzić dziecku?

Seks w ciąży – film

Do kiedy można w ciąży uprawiać seks? Nawet do ostatniego trymestru!

Do kiedy można współżyć w ciąży? Wiele par obawia się, że seks w ostatnim trymestrze ciąży może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, ale tylko wtedy, gdy dochodzi do ciążowych powikłań, np. odkleja się łożysko lub wtedy, kiedy spodziewacie się bliźniąt. W zdrowej pojedynczej ciąży nie ma mowy o przedwczesnym porodzie wywołanym stosunkiem seksualnym. Lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu przez całą ciążę, a nawet w ostatnich dniach przed terminem porodu.

Obawa przed wywołaniem porodu seksem lub krzywdą dziecka, nawet nie do końca uświadomiona, może być powodem do zaprzestania stosunków i unikania seksu w 3 trymestrze. Warto jednak pamiętać, że im bardziej udane życie seksualne w ciąży, tym bogatszy będzie związek, zarówno przed jak i po narodzinach dziecka.

Dzięki udanemu pożyciu intymnemu może zostać zaspokojone pragnienie akceptacji i bezpieczeństwa, jakie odczuwa kobieta w ostatnich miesiącach przed porodem. Seks w ciąży może być źródłem przyjemności i rozluźnienia.

Jaka pozycja jest najlepsza w 3. trymestrze ciąży?

W 3. trymestrze ciąży duży brzuch może utrudniać kochanie się w wielu pozycjach, a zbliżenia w ciąży stają się dużym technicznym wyzwaniem. Na tym etapie warto zrezygnować z pozycji klasycznej – kobieta może odczuwać dyskomfort, a nawet ból, kiedy mężczyzna uciska swoim ciałem jej brzuch i piersi. Jak w takim razie się kochać dla obustronnej przyjemności?

W 3. trymestrze ciąży poleca się seks:

  • w pozycji bocznej – kobieta opiera się plecami o klatkę piersiową mężczyzny i uginając nogę, ułatwia mu penetrację, a mężczyzna może w tym czasie obejmować i pieścić jej piersi lub stymulować łechtaczkę;
  • w pozycji na jeźdźca – mężczyzna leży na plecach, partnerka siedzi na nim okrakiem, twarzą do niego, kobieta może kontrolować głębokość penetracji, a sama pozycja nie uciska jej brzucha;
  • w pozycji na jeźdźca odwróconej – partner leży na plecach, partnerka siedzi tyłem do niego, okrakiem, kobieta kontroluje penetrację, a mężczyzna pieści jej plecy i pośladki.
W ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest wyraźnie ciaśniejsza. Dla mężczyzny może to być wyjątkowo przyjemne, ale kobieta może odczuwać lekki ból. Pamiętaj, by nigdy nie zmuszać się do seksu! Podążaj za własnym ciałem i jego potrzebami.

Czy seks w 3. trymestrze ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Wielu mężczyzn boi się, że seks na tak późnym etapie ciąży może zaszkodzić dziecku. To błędne przekonanie. Dziecko jest chronione przez wody płodowe i czop śluzowy. Jest absolutnie niemożliwe, by stosunek seksualny miał na nie jakikolwiek wpływ. Skurcze, jakie mogą pojawić się u kobiety podczas orgazmu, dziecko odczuwa jako przyjemne kołysanie.

Jeżeli krępujesz się kochać z partnerem, a jednocześnie odczuwasz silny popęd seksualny, możesz spróbować zaspokoić się sama. Nie miej wyrzutów sumienia – przyjemność, jaką sobie sprawisz, spowoduje, że obudzą się twoje zmysły. Dzięki temu z większą odwagą pomyślisz o pieszczotach z partnerem.

Czasami, gdy lekarz uzna, że seks mógłby zagrozić utrzymaniu i przebiegowi zagrożonej ciąży, odradza on współżycie. W takiej sytuacji możecie odnaleźć łączącą was bliskość m.in. poprzez:

  • przytulania lub masaż – starajcie się być kreatywni w wymyślaniu tego, co może wam zastąpić stosunek seksualny;
  • pieszczenie się nawzajem ustami, leżąc na boku naprzeciwko siebie – spokojne, powolne pieszczoty mogą sprawić wam prawdziwą satysfakcję;
  • odnajdowanie u partnera nieznanych dotąd stref erogennych, które zapewnią mu nowe doznania.
Wspólne głaskanie, muskanie się wargami i zmysłowe pieszczoty dłońmi mogą wam wynagrodzić brak penetracji.

Sprawdź też:

Związki i seks
Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.

Kobieta po porodzie potrzebuje czasu, by jej ciało się zregenerowało. Od przebiegu połogu zależy  kondycja mięśni dna macicy i samych narządów rodnych. Najczęściej po sześciu tygodniach od połogu wszystko wraca do normy.  Oprócz kwestii obkurczanie się tkanek należy też wziąć pod uwagę zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. Wraz z powrotem miesiączki wzrasta poziom estrogenów (odpowiadających za elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy), tkanki pochwy będą bardziej elastyczne.  Pamiętaj! Pochwa zbudowana jest z mięśni, czyli można, a nawet warto je ćwiczyć. Chodzi oczywiście o ćwiczenia mięśni Kegla . Uwaga! Ginekolog przestrzega - karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę. Zobacz też: Pytania o seks po porodzie  

ciąża, mama, tata, rodzice
Seks w ciąży
Co o seksie z kobietą w ciąży myślą faceci?
Ginekolodzy i seksuolodzy przekonują: podczas prawidłowo przebiegającej ciąży można się kochać praktycznie bez ograniczeń. Dlaczego więc tak wiele par ma z tym kłopoty? O seksie w ciąży (a raczej o jego braku) pisze doświadczony tata.

Seks w ciąży to dość drażliwa sprawa. Tym razem jednak omawianie jej zacznijmy nie od siebie, ale od naszych żon i partnerek. Z badań wynika, że większość kobiet chce kochać się częściej w ciąży niż przed nią . Dość łatwo to wyjaśnić. Zmienia się poziom hormonów odpowiedzialnych za podnoszenie się libido . Do tego dochodzi przekrwienie okolic narządów płciowych i uwrażliwienie ciała kobiety na dotyk. Wiele młodych mam twierdzi, że masaż, pieszczoty piersi i pieszczoty oralne sprawiały im daleko większą satysfakcję, gdy były w ciąży niż przed nią i już po urodzeniu dziecka. Seks w trzecim trymestrze ciąży był podobno najlepszy w życiu... Sporo z kobiet przyznaje też, że naprawdę intensywnych orgazmów doznały właśnie w czasie owych dziewięciu magicznych miesięcy. Skoro więc większość kobiet chce się kochać częściej i czerpie z tego większą satysfakcję, to gdzie leży problem ? Często w... mózgu (bo seks ma swoje źródło w mózgu, a wszystkie inne organy, także płciowe, tylko wykonują jego polecenia). Irracjonalny lęk o dziecko powstrzymuje kobiety przed podejmowaniem współżycia. Irracjonalny dlatego, że dziecku (dodajmy jeszcze raz – takiemu, który w brzuchu rozwija się „podręcznikowo”) nie może się nic złego stać. Jest chronione, pływa sobie w płynie owodniowym, a podrygi kochających się rodziców odczuwa jako przyjemne kołysanie .   Seks na początku ciąży? Wolę spać! To, co odstręcza kobiety od seksu, to często zwyczajnie złe samopoczucie. Przyszłe mamy w pierwszym trymestrze są senne i ciągle zmęczone, mają mdłości i inne dolegliwości, które odbierają im siły witalne. Efekt? Nie chcą się kochać. Seks i pieszczoty są ostatnią rzeczą, o jakiej myślą. Drugi trymestr (środkowe trzy miesiące) to zazwyczaj koniec wspomnianych problemów.   Seks z taaakim brzuchem? To jasne, w ciąży...

brak ochoty na seks w ciąży
Seks w ciąży
Brak ochoty na seks w ciąży –​ co robić?
Brak ochoty na seks w ciąży może dotyczyć zarówno ciężarnej, jak i jej partnera. We wczesnej ciąży wiele kobiet ma mniejszy apetyt na seks, czemu winne są hormony i związane z nimi gorsze samopoczucie. U mężczyzn mniejsze libido może wiązać się z obawami o dziecko i stresem. Sprawdź, co robić, gdy podczas ciąży pojawiają się problemy ze współżyciem. Wypróbuj nasze sposoby na odzyskanie ochoty na miłość.

Niektóre pary skarżą się na spadek libido podczas ciąży. W przypadku kobiet, które dopiero niedawno dowiedziały się o swoim odmiennym stanie, przyczyną braku ochoty na seks może być rosnący poziom gonadotropiny kosmówkowej. Wzrost tego hormonu następuje już kilka dni po zapłodnieniu i utrzymuje się przez najbliższe trzy miesiące. Dzięki temu zarodek zagnieżdża się w macicy i rozpoczyna się rozwój łożyska. Również inny hormon, progesteron , który zapobiega odrzuceniu płodu przez organizm matki, powoduje, że kobieta może mieć trudności w osiąganiu podniecenia seksualnego. Podpowiadamy, kiedy mimo tych procesów, ochota na seks powróci.  Brak ochoty na współżycie – co robić? Jeśli brak ochoty na seks pojawia się na początku ciąży, najlepiej trochę poczekać. Wzrost libido u kobiety najczęściej następuje w drugim trymestrze ciąży, kiedy rośnie poziom  relaksyny i estrogenu.  Pobudzeniu seksualnemu sprzyja na tym etapie również testosteron, produkowany przez łożysko. Od czwartego miesiąca ciąży zwykle poprawia się samopoczucie ciężarnej. Wtedy ustają najczęściej  ciążowe mdłości , które mogły wywoływać niechęć do stosunków z partnerem. Mimo poprawy samopoczucia może pojawić się problem z akceptacją zmieniającego się ciała.  Rosnący ciążowy brzuch , powiększające się i coraz bardziej wrażliwe piersi mogą stać się powodem do wstydu w łóżku. Z tym problemem można bardzo szybko się uporać, zmieniając nastawienie do swojego ciała, ucząc się jego akceptacji. Dużą rolę w tym zakresie może odegrać empatycznie nastawiony do potrzeb kobiety partner. Co ważne – mężczyźni najczęściej pozytywnie odbierają zmiany w wyglądzie partnerki. O co warto zadbać, aby odzyskać ochotę do współżycia: Nie forsuj się. Ciąża to spory wydatek energetyczny dla organizmu, wypoczynek jest potrzebny nie tylko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak