Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

kobieta, mężczyzna, łóżko, seks
fotolia
Seks w ciąży

Seks po porodzie: jak odzyskać bliskość, mówi seksuolog

Łóżko kojarzy ci się tylko z miejscem do spania? Jesteś ciągle zmęczona, nie masz ochoty na seks? I boisz się, że będzie bolało? Seksuolog odpowiada na pytania o seks po porodzie.

Co zrobić, aby intymność na nowo zagościła w waszym związku? Jak wzbudzić w sobie ochotę na miłosne uniesienia? O seksie po porodzie opowiada Alicja Długołęcka, seksuolog z Zakładu Psychoterapii Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Młode mamy pytają: kiedy seks po porodzie będzie taki jak dawniej?

No cóż... W pewnym sensie już nigdy. Nie łudźmy się – seks po urodzeniu dziecka niewątpliwie się zmieni. To zresztą zrozumiałe: mamy do czynienia z zupełnie innym układem, inną sytuacją psychologiczną. Bezpośrednio po porodzie inne hormony działają na kobietę. Nie jest wówczas nastawiona na ekstatyczne przeżycia seksualne, ale raczej na bliskość i czułe pieszczoty.

Poza tym pojawienie się noworodka zmienia nasz stosunek do łóżkowych igraszek. Nagle okazuje się, że efektem seksu może być cud życia. Oczywiście, nie chodzi o to, że zaczniemy traktować seks z nabożeństwem, ale że wspinamy się na nieco wyższy poziom świadomości seksualnej. Naszym zabawom zaczyna towarzyszyć głębsza refleksja.
Czytaj też: Pytania o seks po porodzie

Skąd bierze się taka zmiana nastawienia?

Zaczyna się to już podczas porodu, kiedy wyzwala się ogromna ilość oksytocyny, nazywanej też hormonem więzi. Niektórzy psychologowie twierdzą, że ten zalew hormonalny przestawia nas na emocje, na spokój, bezpieczeństwo. Tę psychiczną zmianę matki widać podczas kontaktów z dzieckiem: to przecież także bardzo bliska, bardzo intymna relacja. Seks dla kobiety staje się wyznacznikiem miłości. Zresztą zawsze tak jest, ale w tym okresie poporodowym szczególnie.

Seksualne wyciszenie kobiety trwa mniej więcej przez cały okres karmienia piersią, a nawet trochę dłużej. Dopiero po upływie około 3 lat, kiedy więź matki z dzieckiem nieco się rozluźnia, kobieta wraca do siebie – tej dawnej. Wtedy znowu potrzeby się zmieniają i odkrywamy kolejną jakość w seksie.

A może na seks po prostu nie pozwalają poporodowe dolegliwości? Coś rwie, boli, szczypie w strategicznych miejscach…

Tak naprawdę żadne dolegliwości nie powinny występować po połogu, czyli mniej więcej po upływie 6 tygodni od narodzin dziecka. Ale trzeba jasno powiedzieć, że kobieta po porodzie koniecznie musi iść do ginekologa, by stwierdził, czy wszystko jest w porządku. Warto też porozmawiać z nim o antykoncepcji. Zresztą ta wizyta jest potrzebna młodej mamie również z innego względu. Lekarz może ją trochę uspokoić, zbadać kurczliwość mięśni pochwy, sprawdzić lubrykację (czyli nawilżanie pochwy)… Nie bójmy się go zapytać o sprawy, które są dla nas istotne: „Czy pan uważa, że będę mieć jakiś luz w pochwie?”, „A czy pierwszy raz po porodzie będzie mnie bolał?”.

Jednym z najczęstszych następstw porodu jest rozluźnienie mięśni pochwy (m.in. mięśnie Kegla), a to wpływa zarówno na osłabienie doznań kobiety, jak i jej partnera. Aby mięśnie wróciły do stanu sprzed ciąży, warto je wzmacniać, najlepiej już od dnia porodu. Można ćwiczyć np. podczas oddawania moczu: robić 3-sekundowe przerwy, napinając mięśnie pochwy.

Mówi się, że największą zmorą młodych rodziców i zabójstwem dla ich intymności jest zmęczenie.

Według mnie nie warto użalać się nad swoim zmęczeniem i wzbudzać poczucie winy u partnera. Lepiej niech młoda mama powie krótko, że gorzej się czuje, i zaproponuje racjonalny podział domowych obowiązków. Mówiąc o tym problemie, warto zauważyć, że zmęczenie u rodziców objawia się zupełnie inaczej. U mężczyzn częściej przejawia się podenerwowaniem i napięciem. A jednym ze sposobów rozładowania tego napięcia jest dla taty niemowlaka szybki seks. Tymczasem ten sam szybki seks może u młodej mamy wywoływać poczucie niezrozumienia i oddalenia, coś w rodzaju: „On swoje, a ja swoje”. Czytaj też: 5 mitów na temat seksu po porodzie

I wtedy zaczynają się problemy łóżkowe młodych rodziców?

Można ich łatwo uniknąć, ale to wymaga zmiany nastawienia partnerów. Nie ma innego sposobu na taką sytuację jak cierpliwość mężczyzny i otwartość kobiety. Jeśli między partnerami nie ma bliskości, może być ciężko. I tu jest bardzo ważne to, co działo się w ciąży. Okres oczekiwania na dziecko jest dobrą porą na wprowadzanie nowych form kontaktów seksualnych. Partnerzy mogą wypróbować miłość francuską, stosunek udowy, miłość hiszpańską, czyli tę opartą na stymulacji między piersiami – to świetne rozwiązanie dla karmiącej mamy... Przecież brak ochoty na stosunek dopochwowy wcale nie musi oznaczać niechęci do intymności!

Ale żeby młoda mama nabrała ochoty na wieczorne igraszki, partner musi zrobić wszystko, by poczuła się ona przez niego akceptowana. Powinien pieścić ją tyle, ile się da – a ona powinna pozwolić się pieścić, nawet gdy marzy jedynie o poduszce. Warto się postarać: przecież mamy całe życie przed sobą! Często rozstrzyga się po pierwszym porodzie, czy związek się umocni, czy rozluźni.

Jak budować bliskość po porodzie?

Od wielu lat, pracując w szkołach rodzenia, pytam pary: „Dlaczego zapraszacie swoich rodziców bezpośrednio po urodzeniu dziecka?”. Z perspektywy więzi seksualnej to zbrodnia. O wiele lepiej przemęczyć się – ale razem, we dwójkę, niż pozwolić dziadkom zaprowadzić nowe porządki w rodzinie. To jest prosta matematyka: to, co dasz babci dziecka, odbierzesz swojemu partnerowi. Lepiej razem popłakać się ze zmęczenia, ale móc przytulić się bez skrępowania na golasa. To wtedy rodzi się bliskość i otwartość cielesna, coś w stylu: „Ja się nie wstydzę swojej fizjologii i wyglądu, bo czuję, że mój partner to akceptuje, przecież zmiany w moim ciele są związane z tym, że urodziłam nasze dziecko”. Budowanie takiej relacji to olbrzymia praca, ale na dłuższą metę wysiłek się opłaca: pewnego dnia kobieta zapragnie czegoś więcej niż przytulanie...
Porozmawiaj z innymi mamami o seksie po porodzie i nie tylko >>>

My, kobiety mamy z tym problem, ale mężczyźni to lubią - przekonuje seksuolog [WIDEO]

seks w drugim trymestrze ciąży
Adobe Stock
Seks w ciąży
Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas na seks! Wykorzystaj go
Seks w ciąży w drugim trymestrze to koniec ciążowych nudności i nudy… w łóżku. Nigdy wcześniej hormony aż tak ci nie sprzyjały i uwaga: nigdy później nie będą. Wykorzystaj ten czas – seks w ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, to może być twój najlepszy seks w życiu!

Drugi trymestr ciąży to świetny czas na uprawianie miłości! W pierwszym trymestrze seks zdecydowanie przegrywał z sennością albo mdłościami, ale mniej więcej od 14. tygodnia ciąży to zacznie się zmieniać. Ochota na zbliżenia powróci i to być może ze zdwojoną siłą. Do tego seks stanie się na nowo przyjemny – a może nawet przyjemniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Warto z tego korzystać, bo w trzecim trymestrze ciąży możemy nie mieć już ochoty na miłosne uniesienia. Spis treści :  Seks w drugim trymestrze ciąży – czy jest bezpieczny? Seks w drugim trymestrze ciąży: zalety Najwygodniejsze pozycje seksualne w drugim trymestrze ciąży Seks w drugim trymestrze ciąży – czy jest bezpieczny? W drugim trymestrze ciąży nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności seksualnej u większości kobiet. Musi zostać spełniony tylko jeden warunek: ciąża powinna przebiegać bez powikłań. Podczas zdrowej ciąży nie musicie się martwić także o to, że w jakikolwiek sposób zaszkodzicie dziecku. Również orgazm w drugim trymestrze ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia.  Przeciwwskazaniem do uprawiania seksu w drugim trymestrze ciąży są jedynie stany, które zagrażają rozwojowi ciąży. Należą do nich: krwawienie czynność skurczowa mięśnia macicy, niewydolność cieśniowo-szyjkowa,  zagrożenie porodem przedwczesnym odejście wód płodowych. Współżycia seksualnego nie powinny podejmować także kobiety, u których stwierdzono częściowo lub całkowicie przodujące łożysko . Seks w drugim trymestrze ciąży: zalety Drugi trymestr to idealny moment na seks w czasie ciąży . Dlaczego? Wzrasta ukrwienie narządów płciowych. A co za tym idzie – zwiększa się twoja wrażliwość na pieszczoty. Odkryjesz też nowe strefy erogenne na swoim ciele, np. w zagłębieniu kolan...

isr_ciaza_10.jpg
Seks w ciąży
Czy seks w 3. trymestrze jest bezpieczny? Do kiedy można się kochać? 
Seks w 3. trymestrze ciąży jest całkowicie bezpieczny. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, zbliżenia są wręcz wskazane – doskonale bowiem działają na samopoczucie przyszłej mamy. To też być może ostatnia okazja do tego, aby kochać się bez lęku, że obudzicie dziecko... Warto to wykorzystać!

Seks w ciąży  może sprawić nam wiele przyjemności. Jeśli więc ciąża przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby z niego rezygnować. Część kobiet nie ma jednak ochoty na  seks w pierwszym trymestrze ciąży . Z kolei  seks w drugim trymestrze ciąży , gdy mijają nudności i inne dolegliwości, bywa wyjątkowo przyjemny. Seks w trzecim trymestrze również może być bardzo satysfakcjonujący, jednak u ciężarnych pojawiają się często obawy i pytanie: do kiedy można się kochać z partnerem, by nie zaszkodzić dziecku? Do kiedy można w ciąży uprawiać seks? Nawet do ostatniego trymestru! Do kiedy można współżyć w ciąży? Wiele par obawia się, że seks w ostatnim trymestrze ciąży może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, ale tylko wtedy, gdy dochodzi do ciążowych powikłań, np. odkleja się łożysko lub wtedy, kiedy spodziewacie się bliźniąt. W zdrowej pojedynczej ciąży nie ma mowy o przedwczesnym porodzie wywołanym stosunkiem seksualnym. Lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu przez całą ciążę, a nawet w ostatnich dniach przed terminem porodu. Obawa przed wywołaniem porodu seksem lub krzywdą dziecka, nawet nie do końca uświadomiona, może być powodem do zaprzestania stosunków i unikania seksu w 3 trymestrze. Warto jednak pamiętać, że im bardziej udane życie seksualne w ciąży, tym bogatszy będzie związek, zarówno przed jak i po narodzinach dziecka. Dzięki udanemu pożyciu intymnemu może zostać zaspokojone pragnienie akceptacji i bezpieczeństwa, jakie odczuwa kobieta w ostatnich miesiącach przed porodem. Seks w ciąży może być źródłem przyjemności i rozluźnienia. Jaka pozycja jest najlepsza w 3. trymestrze ciąży? W 3. trymestrze ciąży duży brzuch może utrudniać kochanie się w wielu pozycjach, a zbliżenia w ciąży stają się dużym technicznym wyzwaniem. Na tym etapie warto zrezygnować z...

pozycje w ciąży
StockAdobe
Seks w ciąży
Seksualne pozycje w ciąży – najlepsze pozycje na każdy trymestr
Seksualne pozycje w ciąży trzeba dobierać tak, aby były komfortowe i bezpieczne dla kobiety spodziewającej się dziecka. Im bardziej zaawansowana ciąża tym liczba pozycji staje się bardziej ograniczona ze względu na powiększający się brzuch. Na szczęście nawet w dziewiątym miesiącu ciąży można bezpiecznie uprawiać seks.

Partnerzy oczekujący dziecka nie muszą, a nawet nie powinni rezygnować z seksu podczas ciąży. Nie poprzestawajcie na wypróbowanych pozycjach, ale poszukujcie nowych źródeł seksualnej satysfakcji. Najlepsze pozycje w ciąży to te, które nie uciskają rosnącego brzucha i nabrzmiewających piersi, ale dają dużo satysfakcji i kobiecie, i mężczyźnie. Spis treści: Najlepsze pozycje w ciąży Jakich pozycji unikać w ciąży Seks w ciąży – jaka pozycja w pierwszym trymestrze : - na jeźdźca - misjonarska - na łyżeczkę Pozycje bezpieczne w ciąży – drugi trymestr - na pieska (kolankowo-łokciowa) Seks w ciąży – jakie pozycje w trzecim trymestrze - ona na górze - on klęczy - seks oralny Najlepsze pozycje w ciąży Za najlepsze pozycje w ciąży uznaje się te, w których kobieta jest na górze albo znajduje się obok partnera. Stąd na liście polecanych pozycji znajdują się: pozycja na jeźdźca, pozycja na łyżeczkę, pozycje stojące, pozycje siedzące, pozycja kolankowo-łokciowa. Jakich pozycji unikać w ciąży Wszystkich, jeśli lekarz uzna, że ciąża jest zagrożona i kobieta nie powinna współżyć. Poza tym zastrzeżeniem nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży. Pierwszy i drugi trymestr jest pod względem pozycji najmniej restrykcyjny – kochać się można w każdej pozycji, bo sylwetka kobiety w tym czasie nie zmienia się zbyt znacznie. Dlatego kochankowie mogą uprawiać seks tak, jak przed zajściem w ciążę. W drugim, a zwłaszcza w trzecim trymestrze należy dobierać pozycje tak, aby partner nie uciskał brzucha partnerki oraz żeby macica na napierała na żyłę główną. Warto też unikać pozycji sprzyjających głębokiej penetracji, które w ciąży mogą sprawiać kobiecie duży dyskomfort. Seks w ciąży – jaka pozycja w pierwszym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak