Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

seks w drugim trymestrze ciąży
Adobe Stock
Seks w ciąży

Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas na seks! Wykorzystaj go

Seks w ciąży w drugim trymestrze to koniec ciążowych nudności i nudy… w łóżku. Nigdy wcześniej hormony aż tak ci nie sprzyjały i uwaga: nigdy później nie będą. Wykorzystaj ten czas – seks w ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, to może być twój najlepszy seks w życiu!

Drugi trymestr ciąży to świetny czas na uprawianie miłości! W pierwszym trymestrze seks zdecydowanie przegrywał z sennością albo mdłościami, ale mniej więcej od 14. tygodnia ciąży to zacznie się zmieniać. Ochota na zbliżenia powróci i to być może ze zdwojoną siłą. Do tego seks stanie się na nowo przyjemny – a może nawet przyjemniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Warto z tego korzystać, bo w trzecim trymestrze ciąży możemy nie mieć już ochoty na miłosne uniesienia.

Spis treści

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Seks w drugim trymestrze ciąży – czy jest bezpieczny?

W drugim trymestrze ciąży nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności seksualnej u większości kobiet. Musi zostać spełniony tylko jeden warunek: ciąża powinna przebiegać bez powikłań. Podczas zdrowej ciąży nie musicie się martwić także o to, że w jakikolwiek sposób zaszkodzicie dziecku. Również orgazm w drugim trymestrze ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia. 

Przeciwwskazaniem do uprawiania seksu w drugim trymestrze ciąży są jedynie stany, które zagrażają rozwojowi ciąży. Należą do nich:

  • krwawienie
  • czynność skurczowa mięśnia macicy,
  • niewydolność cieśniowo-szyjkowa, 
  • zagrożenie porodem przedwczesnym
  • odejście wód płodowych.


Współżycia seksualnego nie powinny podejmować także kobiety, u których stwierdzono częściowo lub całkowicie przodujące łożysko.

Seks w drugim trymestrze ciąży: zalety

Drugi trymestr to idealny moment na seks w czasie ciąży. Dlaczego?

  • Wzrasta ukrwienie narządów płciowych. A co za tym idzie – zwiększa się twoja wrażliwość na pieszczoty. Odkryjesz też nowe strefy erogenne na swoim ciele, np. w zagłębieniu kolan lub łokci. To dlatego, że za sprawą hormonów twoje ciało staje się czulsze na dotyk.
  • Wejście pochwy staje się ciaśniejsze. Dzięki temu nie tylko twoje doznania staną się mocniejsze, ale i twojego partnera.
  • Zwiększa się nawilżenie pochwy. Możesz też zaobserwować nieoczekiwaną wilgoć podczas orgazmu – to „kobiecy wytrysk” (według naukowców zdarza się u mniej więcej 13% kobiet). Wzrost nawilżenia to skutek działania hormonów ciążowych, ale uwaga, jeżeli wydzielina z pochwy ma biały lub zielonkawy kolor, albo towarzyszą jej nieprzyjemny zapach i świąd, trzeba jak najszybciej iść do ginekologa. Ze względu na zmienioną zasadowość pochwy ryzyko infekcji intymnych w ciąży znacznie wzrasta. Aby leczenie ich było skuteczne, musi objąć nie tylko ciebie, ale was oboje.
  • Przestają boleć piersi. Bolesna tkliwość piersi zniknie pod koniec pierwszego trymestru. Z kolei w drugim trymestrze ciąży brodawki sutkowe staną się ciemniejsze i większe, przez co ich widok może być dla twojego partnera jeszcze bardziej podniecający niż wcześniej.
Zdaniem badaczy seks i ciąża to wyjątkowo udane połączenie – są kobiety, które właśnie w ciąży przeżywają swój pierwszy w życiu orgazm. Nie obawiajcie się eksperymentować w sypialni; wzbogacajcie swoje życie seksualne, nie tylko dlatego, że to źródło przyjemności. Zdaniem seksuologów i psychologów bliskość fizyczna jest niezbędna dla bliskości psychicznej.

Najwygodniejsze pozycje seksualne w drugim trymestrze ciąży

W drugim trymestrze ciążowy brzuszek jest jedynie lekko zaokrąglony, zatem nie powinien wam jeszcze przeszkadzać w seksie, warto jednak zrezygnować już z klasycznej pozycji. Lepsza będzie pozycja boczna, podczas której ty leżysz na boku z lekko rozłożonymi nogami, odwrócona plecami do partnera. Ten z tyłu może kontrolować głębokość penetracji i jednocześnie pieścić dłońmi twoje piersi. Uprawiając seks w tej pozycji, nie ma ryzyka, że partner zgniecie twój brzuch lub boleśnie urazi piersi. Z tego samego powodu atrakcyjne dla partnerów mogą być te pozycje seksualne w ciąży, podczas których mężczyzna pozostaje z tyłu partnerki.

Nie musicie rezygnować też całkowicie z seksu w ciąży, nawet jeżeli lekarz odradza penetrację (przyczyną ograniczenia seksu w ciąży może być np. plamienie w ciąży albo infekcje intymne), możecie poprzestać na pieszczotach albo wypróbować tzw. seks hiszpański, w którym penis znajduje się między piersiami partnerki. Kolejna propozycja, polecana przez seksuologów parom w ciąży to seks, gdzie penis jest stymulowany między udami partnerki.

Zobacz także: 

Seks w ciąży
9 zasad sztuki kochania w ciąży
Podczas ciąży miłość może być naprawdę wyjątkowa. Nie rezygnujcie z seksu, a przynajmniej z wzajemnej czułości. Bliskość i miłość możecie okazywać sobie na mnóstwo sposobów.

Masz wątpliwości, czy postępujecie właściwie? Oto ważne fakty na temat seksu w ciąży. 1. Nie zrobicie dziecku krzywdy. Maluch jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – podczas stosunku nie wnikną tam drobnoustroje ani plemniki, nie dojdzie do poronienia. Macica, od strony szyjki, jest zamknięta warstwą śluzu. Jej skurcze podczas orgazmu nie wpływają na komfort dziecka (czuje ono wtedy tylko delikatne, kołyszące ruchy) ani nie wywołają porodu. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może spowodować niegroźne skurcze Braxtona-Hicksa , trwające nawet do 30 minut po stosunku. 2. Nie przestałaś być dla męża atrakcyjna. Jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełne piersi. Może się jednak zdarzyć, że przyszły tata czuje się nieswojo, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w waszej rodzinie. Może jest mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Koniecznie porozmawiajcie o tym, co czujecie. To naprawdę pomaga. 3. Masz prawo nie mieć ochoty na seks. Tak czuje wiele kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco, ma się mdłości... A gdy miną te dolegliwości, pożądanie słabnie z powodu bólu kręgosłupa, niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Wpływ na życie seksualne ma też to, jak zareagowałaś na ciążę. Jeśli cię zaskoczyła i czujesz, że to koniec wolności, swe rozgoryczenie możesz podświadomie przenieść na jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, gdy są wreszcie w upragnionej ciąży, skupione tylko na niej. Co na to można poradzić? Jak...

tata, mama, ciąża, brzuszek, tulić
Seks w ciąży
Seks przyszłej mamy i taty – kiedy i jak się kochać?
Jak się kochać w ciąży? Seks, gdy dziecko jest w drodze, budzi wiele wątpliwości i pytań. Wasze dziecko jeszcze na dobre nie zamieszkało w waszej sypialni, a już wpływa na erotyczne relacje? Niepotrzebnie – nie musi być przeszkodą w miłosnych uniesieniach.

Początek ciąży może być początkiem zmiany nastawienia do seksu. Jedni przyszli rodzice intensywniej odkrywają jego uroki, a u innych par temperatura uczuć spada. Próbujemy wyjaśnić, jak zmienia się seks, gdy pojawia się ciąża.   Czy seks nie zaszkodzi dziecku? Ten lęk może pojawić się u obu stron, ale czasem silniejszy bywa u mężczyzny. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by się kochać. Warto o to wprost zapytać swojego lekarza. Dziecku na pewno nic się nie stanie. Jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy. Zakaz współżycia dotyczy głównie patologicznego przebiegu ciąży, np.: zagrażającego poronienia , porodu przed terminem odklejania się łożyska   Ale mnie seks nie interesuje... Mdłości, senność, złe samopoczucie mogą przesunąć sferę erotycznych zainteresowań kobiety na dalszy plan. Niechęć do seksu pojawia się głównie na początku ciąży. To skutek burzy hormonalnej. Najlepiej ten czas przeczekać. W drugim trymestrze sytuacja może się zmienić – brak ochoty na seks minie. Często kobiety odkrywają wtedy, że seks staje się ważniejszy niż dawniej. Jeśli wcześniej miały kompleksy czy trudności z osiąganiem orgazmu, w ciąży ich seksualność często rozkwita – wzrasta poczucie własnej wartości i kobiecości. Związkom, w których wcześniej toczyła się walka o dominację, a kobiecie trudno było zapomnieć się w sypialni, ciąża czasem umożliwia stworzenie nowej równowagi i poprawę życia erotycznego.       W ciąży organizm nie zawsze sprzyja miłości Kiedy spodziewasz się dziecka, twoje ciało szykuje ci sporo niespodzianek. Libido słabnie za sprawą hormonu ciąży, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Już kilka dni po zapłodnieniu poziom tego hormonu gwałtownie wzrasta i przez najbliższe trzy miesiące utrzymuje się na wysokim poziomie....

brak ochoty na seks w ciąży
Seks w ciąży
Brak ochoty na seks w ciąży –​ co robić?
Brak ochoty na seks w ciąży może dotyczyć zarówno ciężarnej, jak i jej partnera. We wczesnej ciąży wiele kobiet ma mniejszy apetyt na seks, czemu winne są hormony i związane z nimi gorsze samopoczucie. U mężczyzn mniejsze libido może wiązać się z obawami o dziecko i stresem. Sprawdź, co robić, gdy podczas ciąży pojawiają się problemy ze współżyciem. Wypróbuj nasze sposoby na odzyskanie ochoty na miłość.

Niektóre pary skarżą się na spadek libido podczas ciąży. W przypadku kobiet, które dopiero niedawno dowiedziały się o swoim odmiennym stanie, przyczyną braku ochoty na seks może być rosnący poziom gonadotropiny kosmówkowej. Wzrost tego hormonu następuje już kilka dni po zapłodnieniu i utrzymuje się przez najbliższe trzy miesiące. Dzięki temu zarodek zagnieżdża się w macicy i rozpoczyna się rozwój łożyska. Również inny hormon, progesteron , który zapobiega odrzuceniu płodu przez organizm matki, powoduje, że kobieta może mieć trudności w osiąganiu podniecenia seksualnego. Podpowiadamy, kiedy mimo tych procesów, ochota na seks powróci.  Brak ochoty na współżycie – co robić? Jeśli brak ochoty na seks pojawia się na początku ciąży, najlepiej trochę poczekać. Wzrost libido u kobiety najczęściej następuje w drugim trymestrze ciąży, kiedy rośnie poziom  relaksyny i estrogenu.  Pobudzeniu seksualnemu sprzyja na tym etapie również testosteron, produkowany przez łożysko. Od czwartego miesiąca ciąży zwykle poprawia się samopoczucie ciężarnej. Wtedy ustają najczęściej  ciążowe mdłości , które mogły wywoływać niechęć do stosunków z partnerem. Mimo poprawy samopoczucia może pojawić się problem z akceptacją zmieniającego się ciała.  Rosnący ciążowy brzuch , powiększające się i coraz bardziej wrażliwe piersi mogą stać się powodem do wstydu w łóżku. Z tym problemem można bardzo szybko się uporać, zmieniając nastawienie do swojego ciała, ucząc się jego akceptacji. Dużą rolę w tym zakresie może odegrać empatycznie nastawiony do potrzeb kobiety partner. Co ważne – mężczyźni najczęściej pozytywnie odbierają zmiany w wyglądzie partnerki. O co warto zadbać, aby odzyskać ochotę do współżycia: Nie forsuj się. Ciąża to spory wydatek energetyczny dla organizmu, wypoczynek jest potrzebny nie tylko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj