Odklejenie łożyska: przyczyny i objawy oddzielenia się łożyska w ciąży
Przedwczesne odklejenie łożyska w ciąży stanowi przyczynę ok. 30 proc. krwawień z pochwy u ciężarnej. Jest poważnym ciążowym powikłaniem, groźnym dla zdrowia kobiety.
Prawidłowe odklejenie łożyska od macicy następuje kilka minut po narodzinach dziecka. O przedwczesnym odklejeniu łożyska mówimy, gdy oddziela się ono od macicy wcześniej, jeszcze w trakcie trwania ciąży. U przyszłej mamy pojawia się wówczas krwawienie. Jakie są przyczyny tej poważnej ciążowej dolegliwości i czym może ona skutkować?
Spis treści
- Odklejenie łożyska: przyczyny
- Oddzielenie łożyska: objawy
- Odklejenie się łożyska: rozpoznanie i leczenie
- Przedwczesne odklejenie łożyska: zagrożenia
Odklejenie łożyska: przyczyny
Przedwczesne oddzielenie łożyska od macicy może nastąpić na skutek:
- upadku lub urazu brzucha,
- zaburzeń endometrium,
- zaburzeń krążenia maciczno-łożyskowego,
- obecności mięśniaków macicy,
- dojrzałego wieku ciężarnej,
- ciąży mnogiej,
- zbyt krótkiej pępowiny,
- niedoboru kwasu foliowego,
- nadciśnienia tętniczego ciężarnej (oraz stanu przedrzucawkowego),
- stosowania używek, takich jak alkohol, papierosy, narkotyki,
- wad w budowie macicy,
- gwałtownego wypłynięcia wód płodowych tuż przed porodem.
Oddzielenie łożyska: objawy
Sygnałem świadczącym o tym, że mogło dojść do odklejenia się łożyska w ciąży, może być krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się w ostatnich tygodniach ciąży (choć zdarza się, że odklejenie następuje wcześniej, nawet w drugim trymestrze ciąży). Krwawieniu z pochwy mogą towarzyszyć:
- ból podbrzusza,
- rytmiczne skurcze,
- bolesność brzucha przy uciskaniu,
- uczucie twardego brzucha w ciąży,
- zanik lub wzmożenie ruchów dziecka,
- nudności,
- wymioty.
Nie zawsze jednak krwawienie musi wystąpić przy oddzieleniu się łożyska. Brak krwawienia przy całkowitym odklejeniu się łożyska od macicy występuje, gdy pojawiają się dodatkowo zaburzenia układu krzepnięcia.
Zobacz także
Ważne! Oczekując na karetkę po tym, jak doszło do krwawienia, ciężarna powinna leżeć na wznak i mieć podłożone coś miękkiego pod prawy bok i miednicę, tak, by znajdowały się wyżej niż reszta ciała. Przedwczesne odklejenie się łożyska to stan zagrażający życiu matki i dziecka, nie wolno go lekceważyć.
Odklejenie się łożyska: rozpoznanie i leczenie
Lekarz może sprawdzić, czy doszło do tego ciążowego powikłania podczas badania USG. Jeśli diagnoza się potwierdza, pacjentka kierowana jest do szpitala na oddział ginekologiczny. Musi przebywać pod stałą opieką i kontrolą lekarską oraz mieć często wykonywane badania USG i KTG. Stała obserwacja ciężarnej i płodu jest konieczna, by zapobiec wstrząsowi hipowolemicznemu (który objawia się uczuciem niepokoju, zimną, wilgotną skórą, spadkiem ciśnienia krwi, przyspieszonym oddechem, wymiotami, biegunką).
W przypadku niewielkiego odklejenia wystarcza stosowanie leków rozkurczowych, leżenie i oszczędny tryb życia, by zahamować krwawienie. Nie ma jednak pewności, że krwawienie nie powróci. Pacjentka powinna przebywać wyłącznie w szpitalu.
Przedwczesne odklejenie łożyska, jako komplikacja podczas porodu naturalnego, może być również wskazaniem do przeprowadzenia porodu kleszczowego, który ma za zadanie zmniejszyć ryzyko powikłań okołoporodowych.
Przedwczesne odklejenie łożyska: zagrożenia
Odklejone łożysko jest niebezpieczne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Organ ten pełni bardzo ważną rolę, umożliwiającą płodowi prawidłowy rozwój, ponieważ dzięki niemu przekazywane są do płodu składniki odżywcze i tlen. Gdy dojdzie do odklejenia, rozwój płodu zostaje zaburzony. W wyniku tego może nastąpić:
- śmierć matki lub dziecka,
- wstrząs hipowolemiczny,
- zaburzenie krzepnięcia krwi,
- udar maciczno-łożyskowy,
- uszkodzenie narządów matki,
- zator spowodowany wodami płodowymi.
Jeśli istnieje taka konieczność, lekarz może zdecydować o natychmiastowym przerwaniu ciąży i wykonaniu cesarskiego cięcia. Bardzo często bywa, że odklejenie łożyska samo wywołuje akcję porodową, ponieważ powoduje skurcze macicy.
Zobacz też:
- Krwawienie w ciąży – co oznacza obfite, a co lekkie krwawienie? [PRZYCZYNY]
- Problemy z łożyskiem w ciąży – łożysko przodujące, odklejone, niewydolne, starzejące się
- Przyczyny i rodzaje łożyska przodującego