Twardy brzuch w ciąży - film
Dlaczego w ciąży brzuch twardnieje? Co może oznaczać napięcie brzucha w ciąży i kiedy zgłosić się do lekarza?
- Agnieszak Majchrzak
Ból brzucha i uczucie napięcia w jego obrębie bardzo często towarzyszy kobietom - początku ciąży, a zwłaszcza w jej zaawansowanym stanie. Z reguły jest on spowodowany naturalnymi i niegroźnymi skurczami przepowiadającymi i nie ma powodu do niepokoju. Zobacz, jakie są przyczyny twardniejącego brzucha w ciąży, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami, a kiedy powinnaś koniecznie udać się do lekarza.
Ból brzucha w ciąży – jakie są tego przyczyny?
Napięty brzuch w ciąży to bardzo częsta sytuacja, polegająca na odczuwaniu, raz na jakiś czas, twardnienia brzucha. Zwłaszcza w drugiej połowie ciąży możesz coraz częściej odczuwać napięcie w dole brzucha, przez co wydaje się, że jest on twardy. Jest to wynik pracy macicy, która przygotowuje się do porodu. Jeżeli skurcze macicy nie są silne, regularne, przypominają raczej skurcze miesiączkowe niż ból – to prawdopodobnie są to skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. To "ćwiczenie" mięśnia macicy, w ten sposób przygotowującej się do mającego niedługo nadejść porodu.
Wśród innych przyczyn bólu brzucha w ciąży wymienia się:
- nieodpowiednią dietę (wynikają z tego wzdęcia, gazy i zaparcia),
- stosunek seksualny,
- stres,
- zmęczenie fizyczne.
Twardy brzuch w pierwszym trymestrze ciąży
Jeżeli masz twardy brzuch na początku ciąży, ale nie towarzyszą temu żadne skurcze, prawdopodobnie przyczyną tego jest stres. Dlatego tak ważne jest, abyś na tym etapie ciąży, kiedy kształtuje się cały organizm dziecka, unikała nerwowych sytuacji, nie przemęczała się i dużo odpoczywała.
Jeżeli twarde podbrzusze pojawi się na początku ciąży i towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha to konieczne jest wykonanie kontrolnego badania USG, które wykaże, czy jest to niepokojący objaw zagrażający dziecku.
Zobacz także
Pamiętaj! Jeżeli odczuwasz twardy brzuch na początku ciąży, powinnaś porozmawiać o tym z lekarzem, który sprawdzi przyczynę tego stanu.
Uwaga! Nasilające się bóle w okolicach podbrzusza i towarzyszące mu skurcze wymagają konsultacji lekarskiej. Może być objawem odklejania się łożyska, a nawet poronienia.
Twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży
Na tym etapie ciąży nie powinnaś się już niepokoić bólem brzucha. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być:
- ruchy rosnącego maluszka,
- podrażnienie szyki macicy w wyniku stosunku seksualnego,
- problemy żołądkowe,
- skurcze Braxtona-Hicksa.
Objawy twardniejącego brzucha w ciąży to najczęściej element skurczów Braxtona-Hicksa, zwanych też skurczami przepowiadającymi. To krótkotrwałe skurcze, trwające ok. 30 sekund, rozpoczynające się w górze brzucha i schodzące w jego dół, powtarzające się od kilku do kilkunastu razy dziennie. Z reguły kobiety zaczynają je odczuwać około 20 tygodnia ciąży. Ich zadaniem jest "przygotowanie" macicy do zbliżającego się rozwiązania. Są niebolesne, ale mogą wywoływać uczucie dyskomfortu u przyszłej mamy, zwłaszcza pod koniec ciąży, kiedy występują nawet raz na pół godziny i trwają kilkanaście minut.
Pamiętaj! W późniejszych tygodniach ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są dłuższe i silniejsze, ale zawsze przechodzą i nie zwiększa się ich intensywność jak w przypadku skurczów porodowych. Jeżeli uważasz, że skurcze trwają zbyt długo i są zbyt intensywne, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym twoją ciążę.
Ból brzucha w trzecim trymestrze ciąży
Nie ma powodu do obaw, po prostu zbliża się termin porodu, stąd też bóle brzucha. Twardniejący brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie bardzo często towarzyszą kobietom w zaawansowanej ciąży. Bóle mogą trwać nawet kilka dni, a ich przyczyną są:
- coraz częstsze i silniejsze ruchy dziecka,
- zwiększenie aktywności macicy - na kilka tygodni przed porodem skurcze macicy występują nawet kilkanaście razy w ciągu doby.
Uwaga! Zgłoś się do lekarza, jeżeli masz twardy brzuch w ciąży, ale nie wyczuwasz ruchów dziecka. W takiej sytuacji dziecko mogło zaplątać się pępowiną, przez co jego ruchy są ograniczone. Potrzebna jest specjalistyczna diagnoza.
Kiedy twardy brzuch jest powodem do niepokoju?
Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, jeżeli twardemu brzuchowi towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak:
- krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
- silny, narastający, długotrwały ból brzucha,
- ból pleców,
- słabnące ruchy dziecka.
Pamiętaj! Jeżeli dzieje się to na długo przed oczekiwanym terminem urodzenia dziecka może to być oznaka porodu przedwczesnego. Wymaga to szybkiej interwencji lekarskiej, gdyż może nawet zagrażać życiu dziecka.
Co robić, gdy twardnieje brzuch w ciąży?
Lekarze są zdania, że od momentu pojawienia się skurczów przepowiadających, kobieta w ciąży powinna \"oszczędzać się\" i większą wagę przykładać do odpoczynku. Dlatego postaraj się:
- nie dźwigać ciężarów,
- regenerować siły,
- relaksować się.
Pamiętaj! Jeżeli nie masz przeciwwskazań bądź aktywna, przebywaj jak najczęściej na świeżym powietrzu – dzięki temu dotleniona jest także macica, co poprawia jej elastyczność.
Uwaga! Bolącego brzucha nie głaskaj i masuj, ponieważ może to nasilić skurcze.
Ból brzucha w ciąży może być wynikiem przeciążenia aktywnością fizyczną i przemęczenia, dlatego warto w takiej sytuacji zrobić sobie odpoczynek i położyć się. Ważne jest, abyś leżała na lewym boku, ponieważ nie zatrzymuje się wtedy dopływ krwi do żyły głównej dolnej. Na bóle brzucha w ciąży pomagają też:
- leki rozkurczowe (zażywaj je tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę),
- ciepła, niezadługa kąpiel,
- picie dużej ilości płynów, ok. 2 litrów dziennie (odpowiadają za objętość wód płodowych i minimalizują ryzyko skurczów),
- zmiana pozycji ciała - wstań, zrób krótki spacer, usiądź lub połóż się,
- techniki relaksacyjne i powolne oddychanie - mięśnie się rozluźnią, a organizm zostanie dotleniony.
Pamiętaj! W czasie ciąży konieczne jest zdanie o prawidłową dietę. Spożywanie tłustych potraw może prowadzić do zaparć, które są częstą przyczyną "stawiania" się brzucha w ciąży.
Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover
Zobacz też: