Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
relaks w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie

10 sposobów na relaks w ciąży + ćwiczenia relaksacyjne i medytacja dla ciężarnych

Relaks i odprężenie w ciąży są niezbędne dla zdrowia twojego, jak i dziecka. Przewlekły stres u przyszłej mamy może negatywnie wpływać na maleństwo. ​Relaksacja w ciąży jest skuteczną metodą walki z napięciem. Jest wiele sposobów na relaks w ciąży, np. masaż, słuchanie ulubionej muzyki lub różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne.

Kobiety oczekujące dziecka nie powinny się denerwować, więc znalezienie czasu na relaks w ciąży jest bardzo ważne. Przewlekły stres w ciąży może wpłynąć negatywnie na dziecko - sprawić, że po urodzeniu będzie płaczliwe i częściej niż inne niemowlęta będzie ulewać. Psychologowie twierdzą, że dzieci zestresowanych mam częściej miewają kłopoty z koncentracją i trudności w nauce. To na pewno wystarczające argumenty, aby jak najszybciej zabrać się za relaksację.

Spis treści:

  1. Relaksacja w ciąży - sposoby
  2. Ćwiczenia relaksacyjne w ciąży

Relaksacja w ciąży - sposoby

Relaksacja w ciąży to jedna z najskuteczniejszych metod walki ze stresem. Nauka relaksacji jest dobrym przygotowaniem do porodu. Podczas porodu mięśnie będą się automatycznie napinać w odpowiedzi na skurcze macicy. Jeśli będziesz wiedzieć, jak się rozluźnić, łatwiej zniesiesz ból, zachowasz spokój i zbyt szybko nie stracisz sił. Oto kilka sposobów, które pomogą wyciszyć się i zdystansować od codziennych problemów:

  1. Weź ciepły prysznic. Gdy polewasz wodą swoje ciało, wyobraź sobie, jak wraz z jej kroplami spływają z ciebie wszelkie stresy.
  2. Wybierz się do masażysty lub poproś tatę dziecka, by wymasował ci kark i plecy.
  3. Poproś kogoś bliskiego o rozmowę - wspólnie szybciej znajdziecie wyjście z problematycznej sytuacji, poza tym pomaga już samo wygadanie się przyjaciółce lub mężowi.
  4. Wybierz się do kina lub przeczytaj dobrą książkę - rób to, co cię najskuteczniej uspokaja.
  5. Posłuchaj ulubionej muzyki, to potrafi zdziałać „cuda”. Nie ma znaczenia, czy będzie to Mozart, czy kawałek z Pulp Fiction - ważne, żebyś czuła się przy niej dobrze. Śpiewanie też rozluźnia i poprawia nastrój! Świetnie sprawdzi się też playlista dla ciężarnej.
  6. Ubierz się tak, by było ci wygodnie, gdy usiądziesz lub położysz się na podłodze. Nogi rozstaw szeroko i ugnij je w kolanach. Zadbaj o to, by głowa i szyja miały podparcie. Wyłącz telewizor i telefon, żeby nic Ci nie przeszkadzało. Poleż w ciszy przynajmniej kwadrans.
  7. Rozluźnij mięśnie dłoni i opuść ramiona, rozluźnij też mięśnie szczękowe, zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś w bardzo spokojnym miejscu. Teraz napinaj i rozluźniaj wszystkie mięśnie, zaczynając od palców stóp. W pewnej chwili poczujesz, że całe twoje ciało jest ciężkie i rozluźnione.
  8. Postaraj się o niczym nie myśleć. Weź przez nos powolny, ale głęboki wdech. Poczujesz, jak mięśnie brzucha się unoszą, a płuca napełniają powietrzem. Potem zrób wydech ustami. Powtarzaj ćwiczenie tak długo, aż poczujesz się całkowicie rozluźniona.
  9. Skoncentruj się na rytmie swoich oddechów. Postaraj się poczuć, jak powietrze wchodzi, a potem wychodzi z płuc. Naturalną reakcją organizmu na napięcie albo niepokój jest zmiana sposobu oddychania (odpowiedzią na stresujące sytuacje są płytkie i nieregularne oddechy). To z kolei może pogłębiać uczucie niepokoju. W czasie porodu płytkie oddechy mogą nawet sprawić, że przestaniesz nad sobą panować. To skomplikuje jego przebieg i nasili stopień odczuwanego bólu. Jak oddychać prawidłowo? Zapamiętaj - spokojne, regularne i głębokie oddechy zmniejszą napięcie. Wypróbuj ten sposób niwelowania stresu. 
  10. Nie pocieszaj się słodyczami - tylko na chwilę poprawią ci nastrój, a potem będziesz mieć wyrzuty sumienia, że źle się odżywiasz.

Ćwiczenia relaksacyjne w ciąży

Ciążą jest wyjątkowym czasem dla kobiety, jednak często również pełnym stresu i napięcia. Warto, żeby przyszła mama  zredukowała stres. Dobrą metodą na to mogą być ćwiczenia relaksacyjne w czasie ciąży. Pomogą złagodzić napięcie, ale także zrelaksują ciało i odprężą umysł. Przedstawiamy propozycje ćwiczeń relaksacyjnych w ciąży:

  • joga  w ciąży - jest to zestaw ćwiczeń składający się z odpowiednich ruchów i pozycji ciała, które służą do tego, by uspokoić umysł, odprężyć się i zrelaksować. Jest to także świetny sposób, żeby zadbać o sylwetkę i przygotować się do porodu. 
  • medytacja i ćwiczenia oddechowe - dzięki ćwiczeniom oddechowym zrelaksujesz się i zmniejszysz napięcie mięśni. Pomogą również na niektóre dolegliwości ciążowe, takie jak poranne mdłości lub ból pleców. Medytacja sprawi, że u przyszłej mamy zmniejszy się poziom stresu, pozwoli także wyciszyć umysł. 
  • technika relaksacyjna Bensona - polega ona na koncentracji na danym słowie lub wybranym dźwięku, np. mantrze. Pozwala na oderwanie się od ciągów myślowych, dzięki czemu działa bardzo relaksująco.
  • trening progresywny Jacobsona - jest to świadome napinanie i rozluźnianie określonych grup mięśniowych. W ten sposób ciało zapamiętuje i rozróżnia stan napięcia i rozluźnienia - dzięki temu wiemy, jak wprowadzić je w stan odprężenia, któremu towarzyszy również rozluźnienie umysłowe.
  • trening autogenny Schultza - jest to neuromięśniowa technika relaksacji. Podczas tego treningu kobieta samodzielnie wprowadza się w stan, który jest zbliżony do medytacji lub hipnozy. Pomaga w relaksacji i odprężeniu, uczy także, w jaki sposób panować nad niektórymi funkcjami organizmu, np. pracą serca lub oddechem.


Szczęśliwa ciąża: raport specjalny Mamotoja.pl
Mamotoja.pl

Uwaga! Z hasztagiem #UstąpCiężarnej zakładamy też zamkniętą grupę na Facebooku. Dołączysz?

Zobacz także: 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

ciało po ciąży
Adobe Stock
O połogu
Jak zmieni się twoje ciało po ciąży? Quiz

ćwiczenia w ciąży, ćwiczenia na piłce, ćwiczenia w drugim trymestrze ciąży, ćwiczenia dla ciężarnych
Wygląd i samopoczucie
Ćwiczenia w ciąży: jak wzmocnić nogi - film
Trenerka fitness pokazuje proste ćwiczenie z piłką dla ciężarnych, dzięki któremu poprawisz kondycję dolnych partii ciała.

Uwaga, zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z lekarzem.  

dieta w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Zdrowa dieta w ciąży: ginekolog radzi, co jeść, a czego unikać [WIDEO]
Zdrowa dieta w ciąży to taka, która jest odpowiednio skomponowana i bogata w kwas foliowy. Na talerzu ciężarnej powinny królować warzywa. Przyszła mama nie powinna natomiast przejadać się i spożywać dużej ilość cukru. Ginekolog, dr Tadeusz Oleszczuk tłumaczy ważne zasady odżywiania w ciąży.

Zdrowa dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka, co dla przyszłej mamy jest najistotniejsze. Dlatego będąc w ciąży, bardziej zwracamy uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Ginekolog, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia, co należy jeść w ciąży, a czego unikać. Spis treści:   Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Zasady odżywiania w ciąży Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży?               Dawno minęły czasy, gdy mówiło się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Dzisiaj dietetycy i lekarze są zgodni: przyszła mama może przytyć 11-16 kg. W ciąży jeść należy nieco więcej, owszem, ale tylko od drugiego trymestru. Nie można się przejadać. Nadmierne tycie mamy powoduje też zbytnie przybieranie na wadze dziecka. Ważne jest natomiast, żeby dieta była bogata w kwas foliowy . Wystarczająca ilość kwasu foliowego pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych u maleństwa.                 Zasady odżywiania w ciąży               Dr Oleszczuk tłumaczy, że przyszła mama powinna jeść jak najwięcej różnych warzyw . Talerz ciężarnej musi być kolorowy. W diecie nie są najważniejsze tłuszcze, mięso czy nabiał. Najwięcej ważnych składników mają właśnie warzywa. Pełnią one ważne funkcje, np.:               poprawiają perystaltykę jelit, dostarczają mnóstwa ważnych składników dziecku, są niskokaloryczne.               Przyszła mama, nawet jeśli spożywa duże ilości...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz