Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, ciąża, brzuszek
Wygląd i samopoczucie

Przesądy na temat ciąży

Kobieta w ciąży jest szczególnie wyczulona na punkcie swojego nienarodzonego dziecka. Zatem wierzyć czy nie wierzyć przesądom? Demaskujemy kilka z nich.

Któż bardziej niż przyszła mama spragniony jest informacji o tym, co będzie. Ciąża to dla ciebie czas oczekiwania na nowe, niewiadome. Dlatego czasem tak trudno przejść do porządku nad tym, co kiedy indziej wydawałoby się niedorzeczne, zwłaszcza że z ciążą wiąże się wiele przesądów i wróżb. Zobacz, czy warto się nimi przejmować.

Wygląd brzuszka

Spiczasty brzuch – chłopiec, okrągły – dziewczynka
Wygląd brzucha nie ma żadnego związku z płcią dziecka. Na jego kształt wpływa apetyt, to, ile przytyłaś, i jak silne masz w tym miejscu mięśnie.

Duży brzuch – duże dziecko, mały – małe dziecko
O wielkości dziecka często decydują cechy dziedziczne, dobre odżywianie i higieniczny tryb życia. Często mamy, które bardzo dużo przytyły, rodzą maleńkie dzieci, i odwrotnie.

Nie mierz obwodu pasa centymetrem, nie rób na drutach, bo malec okręci się pępowiną
Z tego samego powodu nie powinnaś też nosić łańcuszków i przechodź pod sznurami… To nieprawda. Dziecko może okręcić się pępowiną, gdy jest ona za długa. To, co robisz, nie ma na to wpływu.

Zobacz też: Pogromcy ciążowych mitów

Kobieta w ciąży nie może nosić korali - prawda czy mit? - film

19146120.jpg
Edipresse
Wygląd i samopoczucie
Brzuch mamy to dziecięcy plac zabaw
Twoje dziecko, podobnie jak ty, również odczuwa różne emocje. Gdy ty jesteś zadowolona, ono również. Sprawdź, co możesz zrobić, by dziecko w twoim brzuchu czuło się dobrze.

Dziecko w brzuchu mamy , podobnie zresztą jak kobieta w ciąży , odczuwa różne emocje. Gdy angażuje się w coś radosnego, jest nie tylko szczęśliwe, ale uczy się również, jak przeżywać takie chwile, by potem je powtarzać. Pozytywne uczucia to kapitał na przyszłość. Pomóż swojemu maleństwu je rozwijać. Dowiedz się, co możesz zrobić, by mu sprawić przyjemność.   Dziecko robi fikołki Salta, obroty, kopanie – twoje dziecko wprost uwielbia takie harce. Pierwsze ruchy dziecko zaczyna wykonywać, gdy jest niewiele większy niż ziarnko fasoli, czyli około 8-10. tygodnia życia płodowego. Potem staje się prawdziwym akrobatą. Spokojnie podpływa do ściany worka owodniowego i nagle odpycha się od niego nóżkami i robi popisowe salto. Z czasem jednak w Twoim brzuchu staje się coraz ciaśniej, więc nie ma miejsca na taką gimnastykę. Spragniony ruchu maluch może najwyżej kopać, przeciągać się, prostować rączki. Poczujesz to między 16. a 20. tygodniem ciąży, gdy będzie większy i silniejszy. Zobacz też: Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin Dziecko tańczy Razem z Tobą. Oczywiście, nie breakdance, ale coś spokojniejszego. W ten sposób sama się odprężasz i odreagowujesz trudne emocje. A uwalniając od stresu siebie, relaksujesz również malucha. Poza tym nienarodzone dzieci uwielbiają być kołysane, podobnie jak niemowlęta. Przyjemnych wrażeń dostarczasz swojej kruszynce, gdy poruszasz biodrami lub bujasz się w fotelu. To ją uspokaja i koi do snu. Natomiast źródłem szczególnych doznań są chwile, które spędzasz na basenie. Kiedy pływasz, maluch odczuwa stan nieważkości, jaki powoduje wyporność wody. Fantastyczne uczucie! Uważaj, co jesz - dziecko czuje smak Czy wiesz, że Twój okruszek jest już małym smakoszem? Gdy jesz jakieś słodkości, wody płodowe stają się słodkie, a wtedy dziecko (począwszy od czwartego miesiąca) chętnie je...

kobieta, ciąża, brzuch
Zdrowie w ciąży
Wróżenie z kształtu brzucha przyszłej mamy
Jedne brzuchy są okrągłe jak piłki, inne spiczaste. Jedne rosną duże, inne mają skromniejsze rozmiary. Kształt i wielkość twojego brzucha mogą sporo powiedzieć o tobie i twoim dziecku.

Dzisiaj mamy ultrasonografię. Ale w czasach naszych prababć (a nawet babć i mam) jej nie znano. Wtedy doświadczone kobiety spoglądały na ciężarną i mówiły: Ty to urodzisz chłopca, bo masz mały, okrągły brzuch. I chociaż płci dziecka nie da się jednak odczytać z wyglądu brzucha, sporo można powiedzieć o tym, jaka jest jego właścicielka i jego mały mieszkaniec. Czy to co widać gołym okiem potwierdza badanie USG Wszystkie przyszłe mamy są obecnie poddawane badaniom USG , więc przyglądanie się brzuchowi przestało być tak istotne jak kiedyś. W dalszym ciągu jednak ginekolog podczas każdej wizyty,  dotykając odpowiednio brzucha, określa wysokość macicy w stosunku do pępka (np. trzy palce nad pępkiem). Robi to, by skontrolować, czy wielkość ciąży odpowiada jej wiekowi. Dzięki takiemu badaniu potrafi ze sporą dokładnością określić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Te pomiary pozostają w ścisłym związku z rozmiarem brzucha (im macica wyżej, tym jest on okazalszy). O czym może świadczyć wielkość brzucha W pierwszych miesiącach ciąży go nie widać. Ktoś, kto nie wie, że oczekujesz dziecka, nie jest w stanie domyślić się, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Sytuacja zaczyna się zmieniać w drugim trymestrze . Brzuch powiększa się i zaokrągla. To wszystko dlatego, że macica rozciąga się, by twoje maleństwo mogło swobodnie rosnąć i się rozwijać. A jeżeli mimo upływu tygodni brzuch prawie w ogóle nie zmienia rozmiarów? Najczęściej nie ma się czym niepokoić. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na ciążowe zmiany. Może być tak, że twoje mięśnie są silne, mocno trzymają powiększającą się macicę, więc brzuch wydaje się mniejszy. Czasem natomiast powodem jest tusza przyszłej mamy: przy obfitych kształtach brzuch jest mniej widoczny. Dlatego liczy się przede wszystkim nie wielkość brzucha, lecz wysokość macicy w stosunku do pępka....

przesądy ciążowe
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Zabobony w ciąży – przesądy, w które wierzyły lub nadal wierzą ciężarne
Sprawdź, w jakie ciążowe zabobony wierzyły kobiety jeszcze całkiem niedawno (a może wierzą i dziś?). Niektóre ciążowe przesądy naprawdę mogą zadziwić. Wymienia je Arleta Kwiatkowska-Król, położna i ambasadorka kampanii „Położna na Medal".

Dziś żyjemy w komfortowych czasach, bo dzięki rozwojowi medycyny niemal wszystko możemy sprawdzić i naukowo wytłumaczyć. Nadal jednak z ust babć (a czasem też i młodszych osób) słyszymy niekiedy jakąś „zabobonną ciekawostkę”. Okazuje się, że ciążowych przesądów jest całe mnóstwo. Arleta Kwiatkowska-Król, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal” zebrała najczęstsze przesądy ciążowe. Są wśród nich także zabobony związane z porodem i chrzcinami dziecka. Niektóre nie pochodzą z aż tak zamierzchłych czasów, jak można by przypuszczać. Oto przesądy ciążowe, które nadal pokutują w naszym otoczeniu.  Spis treści :  Czego nie można robić w ciąży – przesądy Zabobony ciążowe dotyczące porodu Przesądy ciążowe dotyczące płci dziecka Zabobony dotyczące chrztu Czego nie można robić w ciąży – przesądy Przyszła mama musi liczyć się z tym, że nie wszystko jej wolno. Jesteś w ciąży? Wiesz, że nie wolno ci pić alkoholu i musisz ograniczyć kawę, prawda? Dzisiejsze ograniczenia mają jednak naukowe podstawy, za to ciążowe przesądy, w które wierzono dawniej, naprawdę mogą rozbawić. Najpopularniejsze przesądy ciążowe:  jeśli ciężarna przestraszy się w ciąży i złapa za twarz, głowę lub rękę – dziecko będzie miało w tym miejscu „myszkę” (rodzaj znamienia); oblizywanie noża w ciąży – dziecku grozi wykształcenie się tzw. zajęczej wargi; patrzenie na zwierzęta w ciąży – dziecko będzie pozbawione mądrości; uczenie się, studiowanie, chodzenie na kurs prawa jazdy w ciąży – maleństwo będzie bardzo mądre; farbowanie włosów w ciąży – dziecko urodzi się rude; pogłaskanie barana przez ciężarną – dziecko będzie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj