kobieta, mama, ciąża, niepokoje
Wygląd i samopoczucie

Ciążowe strachy

Kiedy lęk bierze górę nad radością, najlepiej przyjrzeć mu się z bliska. Być może okaże się, że tak naprawdę nie ma się czego bać. O tym, co najczęściej budzi obawy przyszłych mam, opowiadają specjaliści.

Pamiętasz, co czułaś, gdy zobaczyłaś dwie kreski na teście? Euforię i radość? A może raczej to była... niepewność? Bez względu na to, czy planowałaś ciążę, czy nie, podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko twój strach rośnie razem z ciążowym brzuszkiem. W dodatku, od kiedy podzieliłaś się radosną nowiną ze znajomymi, wszystkie koleżanki czują się w obowiązku opowiedzieć ci historię własnej ciąży i porodu (zwłaszcza te najbardziej drastyczne szczegóły). A każda taka opowieść budzi kolejne uśpione obawy... Nic dziwnego, że głowa pęka ci od czarnych myśli. Zobacz, czy rzeczywiście masz powody do zmartwień.

Strach nr 1: Dziecko urodzi się chore

Im bliżej porodu, tym więcej myślę o moim maleństwie. Choć wszystkie badania wyszły dobrze, nie mogę opędzić się od strasznych myśli, że moje dziecko urodzi się z jakąś wadą. Monika, 33. tydzień

Odpowiada Anna Borowiecka, specjalista chorób dziecięcych:
Trudno powiedzieć, że lęki o zdrowie dziecka nigdy nie są uzasadnione. Ale jeśli przyszła mama jest zdrowa, chodzi do lekarza i regularnie robi badania, raczej nie musi się bać o swoje dziecko. Podczas ciąży wykonuje się szereg badań, które mogą wiele powiedzieć o kondycji maluszka. Już na pierwszym USG, w 11–12. tygodniu ciąży, lekarz bada szerokość fałdu karkowego płodu, dzięki czemu może wykluczyć wiele chorób genetycznych. Innym badaniem na obecność wad genetycznych jest tzw. test potrójny (z krwi), zazwyczaj między 14. a 16. tygodniem (w zdrowej ciąży powinien wyjść ujemny). Drugie USG (ok. 20. tygodnia) pozwala lekarzowi stwierdzić, czy dziecko jest prawidłowo zbudowane, ma zdrowe serduszko, nerki. Wtedy przyszła mama może mieć niemal całkowitą pewność, że malec urodzi się zdrowy. Czasami lęk skłania kobietę do wykonania badań prenatalnych. Jednak lekarze zazwyczaj zalecają je tylko, kiedy są do tego przesłanki (np. wiek przyszłej mamy powyżej 35 lat, choroby genetyczne w rodzinie), bo te badania mogą zaburzyć przebieg ciąży. Kobiety boją się też, że np. wypiły lampkę wina, nim dowiedziały się, że są w ciąży. Pamiętajmy jednak, że płód jest dobrze chroniony przez macicę, łożysko i takie sporadyczne wypadki nie powinny mieć wpływu na stan dziecka. Dlatego lepiej uspokoić się, dbać o siebie i cieszyć dzieckiem. Zapewniam: zdecydowana większość rodzi się zdrowa!

Strach nr 2: Boję się, że poronię

Na początku drugiego trymestru zaczął boleć mnie brzuch i lekarz kazał mi dużo wypoczywać. Więc leżę i... boję się coraz bardziej! Aneta, 27. tydzień

Odpowiada Grzegorz Południewski, ginekolog położnik:
Zwykle poronienia zdarzają się na samym początku ciąży – najczęściej zanim kobieta zorientuje się, że spodziewa się dziecka – i są często związane z nieprawidłowym rozwojem płodu. Po 12. tygodniu poronień jest już o wiele mniej, a nawet jeśli pojawi się takie niebezpieczeństwo, często udaje się wyleczyć nieprawidłowości i utrzymać ciążę. Niepokojące objawy, które muszą kobietę skłonić do pójścia do lekarza, to każde, nawet minimalne krwawienie i ból w podbrzuszu. Nie wolno w takiej sytuacji bagatelizować nawet najmniejszych skurczów, tłumacząc je: „Dziś za dużo chodziłam”, „To pewnie przez stres”, „Moja przyjaciółka też tak miała i nic się nie działo”. Kiedy pojawi się ból albo skurcze, trzeba jak najszybciej się położyć, wziąć No-Spę. Relaks to jeden z lepszych leków w położnictwie. Czasem poronienia świadczą o niewydolności szyjki macicy – wtedy trzeba przeprowadzić badania i wyleczyć schorzenie.

Strach nr 3: Stracę pracę

Tuż po tym, jak dostałam swoją pierwszą umowę o pracę, okazało się, że jestem w ciąży. Teraz boję się, że mój szef pomyśli, że go wcześniej oszukałam i mnie zwolni... Iwona, 11. tydzień

Odpowiada Anna Szul-Szywała, prawnik, prowadzi portal Kobieta i Prawo:
Lęk o stratę pracy – choć częsty, zwłaszcza na początku ciąży – na szczęście jest mało uzasadniony. Jeśli przyszła mama ma umowę o pracę, pracodawca nie może jej zwolnić nie tylko w czasie ciąży, ale też do końca urlopu macierzyńskiego. Nie ma prawa też przenieść jej na gorzej płatne stanowisko. Tak naprawdę prawie każda umowa (nawet na okres próbny), jeśli kończy się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, musi zostać automatycznie przedłużona do dnia porodu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kobieta została zatrudniona na okres próbny krótszy niż miesiąc – wtedy rzeczywiście szef nie musi czekać do dnia porodu, aby wypowiedzieć jej pracę. Może to zrobić także wtedy, jeśli przyszła mama rażąco nie dopełniła swoich obowiązków (np. bez wyjaśnienia przestała przychodzić do biura) albo w wypadku, kiedy firma ogłosi upadłość czy likwidację. I jeszcze jedno: podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca nie ma prawa pytać, czy kobieta jest w ciąży ani czy ją planuje.

Strach nr 4: Moje życie nie będzie już takie jak dawniej

Boję się, że po porodzie nie będę miała czasu dla siebie. W dodatku im bliżej porodu, tym częściej kłócę się z mężem... Justyna, 35. tydzień

Odpowiada Izabela Jung-Wolska, psycholog:
Kto nie boi się zmian? A przecież ciąża (planowana czy nie) wiąże się z tak olbrzymią zmianą, że jesteśmy tym przerażeni. Do tego często czujemy, że musimy zrezygnować z wielu naszych pragnień. Pierwszą rzeczą, jaka może nam pomóc w oswojeniu strachu przed zmianami, które niesie ciąża, jest akceptacja stanu, w jakim jesteśmy. To wydaje się banalne, ale jest najważniejsze. Spokojne przyjęcie tego, że jestem w innym momencie życiowym, niż byłam do tej pory – to najlepsze lekarstwo na strach. Pamiętajmy, że ciąża to okres wyjątkowy, ale wkrótce on minie. Po pewnym czasie będziemy mieć szansę wrócić do życia, jakie wiedliśmy przed ciążą. Przecież dziecko nie zawsze będzie nieporadnym bobaskiem uwieszonym non stop u piersi. Mama odzyskuje swoją niezależność zwykle, kiedy maluszek idzie do przedszkola. Kobiety boją się też, że zmieni się ich związek z partnerem, kiedy już dzidziuś pojawi się na świecie. Spójrzmy na to tak: teraz dzieje się coś ważnego i pięknego, co da nam szansę spojrzeć na siebie i przyszłego tatę z nowej perspektywy. Ciąża rzuca mocne światło i wiele rzeczy widzimy dużo wyraźniej. Ja uważam, że to bardzo dobrze.

Strach nr 5: Nie poradzę sobie podczas porodu

Słyszałam, że czasem podczas porodu kobieta nie ma siły wypchnąć swojego dziecka. Cały czas wydaje mi się, że właśnie mnie to spotka. Przecież nigdy wcześniej tego nie robiłam! Sylwia, 27. tydzień

Odpowiada Anna Malinowska, położna ze szpitala św. Zofii w Warszawie:
Kobieta nie musi się uczyć porodu, tak samo jak nie musi się uczyć np. oddychania. Przecież poród jest zupełnie naturalną rzeczą i od tysięcy lat przebiega tak samo. Aby zmniejszyć swój strach przed porodem, przyszła mama może ćwiczyć oddech, wzmacniać mięśnie (np. na basenie) albo masować palcem i lekko rozciągać okolice krocza. Ale tak naprawdę swój poród kobieta nosi w głowie i pozytywne nastawienie do tego zadania może przesądzić o jego powodzeniu. Najlepszym sposobem, aby nie czuć strachu przed porodem, jest pójście do szkoły rodzenia albo rozmowa z położną. Kiedy przyszła mama wcześniej pozna etapy porodu i dowie się, jak hormony wpływają na jej zachowanie na sali porodowej, łatwiej poradzi sobie z bólem i zmęczeniem podczas tego wielkiego wydarzenia. Już w szpitalu warto zapytać położną o sposób oddychania przeponą, bardzo pomocny podczas parcia. Trudno powiedzieć przyszłej mamie: „Słuchaj, rodzi się tak i tak”, bo każdy poród jest zupełnie inny. Dlatego nie warto sugerować się tym, co na sali porodowej przydarzyło się przyjaciółce: ją mogło bardzo boleć, ciebie nie musi, ona mogła nie mieć sił, dla ciebie poród może być łatwiejszy, niż myślisz. Jeżeli jednak mimo wszystko przyszła mama nadal się boi, dobrze, aby pamiętała, że lekarz ma tak wiele możliwości – z cesarskim cięciem włącznie – aby jej pomóc. I jeszcze jedno: pamiętajmy, że prawie wszystkie porody przebiegają bez komplikacji. Mimo strachu.

Zbrzydnę i utyję?

Chyba nie ma kobiety, która nie obawiałaby się, że ciąża wpłynie niekorzystnie na jej wygląd. By do tego nie doszło:

  • Zadbaj o zdrową dietę. Nie jedz za dwoje.
  • Stosuj ciążowe kosmetyki. Zapobiegną rozstępom.
  • Idź do dentysty. W ciąży trzeba szczególnie dbać o zęby.

Hormonalna huśtawka

Oto sposoby, które pozwolą ci przegnać lęk i zły nastrój.

  • Zaakceptuj swój stan. Wahania hormonów, które mogą odbijać się na twoim humorze są całkowicie prawidłową reakcją organizmu na ciążę. Pamiętaj, że już wkrótce poczujesz się lepiej.
  • Szukaj wsparcia. Powiedz bliskiej osobie o tym, co czujesz. Spróbuj dokładnie opisać swoje emocje. Rozmowa pozwoli ci spojrzeć na wszystko z dystansem i bardziej realnie.
  • Rozmawiaj z maleństwem. Dzięki USG i słuchaniu, jak bije serduszko maluszka, twoje dziecko stanie się dla ciebie trochę bardziej... realne. Łatwiej ci będzie wtedy bez żalu zrezygnować z nocnego wejścia do klubu, i być może uda ci się nie wpaść w złość na widok niedopinających się spodni.
  • Bądź dobra dla siebie. Poszukaj odprężenia. Zafunduj sobie wieczór piękności, wypad do kina albo słodkie lenistwo. Takie przyjemnostki teraz ci się po prostu należą!
  • Dowiedz się wszystkiego. Czytaj pisma i książki dla rodziców, zapisz się do szkoły rodzenia. Podczas najbliższej wizyty u lekarza, porozmawiaj z nim na gnębiące cię tematy. W ten sposób przygotujesz się do porodu i nauczysz pielęgnować noworodka.
  • Zapisz się na gimnastykę. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań (zapytaj o to ginekologa), możesz ćwiczyć np. jogę lub chodzić na basen. Podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, hormony poprawiające nastrój.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

dianatal
Panthermedia
Przygotowania do porodu
Poród bez strachu - Jak zdobywać wiedzę o porodzie?
Każda kobieta potrafi rodzić. To jest wpisane w kobiecą fizjologię. Ale czasem rzeczywiście trudno wsłuchać się w głos swojego instynktu. Dlatego do porodu warto się przygotować.

Ciąża i poród to jedne z najważniejszych chwil w życiu każdej kobiety. Jednak z samym aktem rodzenia wiąże się wiele obaw i lęków – szczególnie gdy przyjaciółki czy współpracowniczki opowiadają o bólu i cierpieniu, jakich doznały podczas porodu. Do tego filmowe sceny porodów pełne krzyku, pośpiechu, strachu. Wszystko to u kobiety, która dopiero oczekuje cudu narodzin, może wywołać niepewność. A przecież ciężarna nie powinna się denerwować! Dlatego poród warto potraktować jak egzamin – egzamin, do którego warto się przygotować.  Lęk przed porodem - pomoże szkole rodzenia Oczywiście najlepsza szkoła rodzenia to sam poród, jednak warto skorzystać z możliwości uczestniczenia w zajęciach oferowanych przez szkoły rodzenia. Na zajęciach tych wiedza teoretyczna przekazywana jest najczęściej przez lekarzy ginekologów-położników oraz położne. Wiadomości dotyczą fizjologii ciąży, porodu i połogu. W trakcie zajęć ciężarna może dowiedzieć się, jakie objawy naturalnie towarzyszą ciąży, a jakie powinny wywołać jej niepokój i skierować na konsultację do szpitala lub lekarza prowadzącego, co dzieje się w organizmie kobiety w każdym trymestrze ciąży – ze szczególnym naciskiem na trzeci trymestr ciąży , który przecież kończy się porodem. Przede wszystkim przyszła matka zdobywa jednak informacje, jak wygląda poród , jakie są wady i zalety porodu drogami natury , a jakie cięcia cesarskiego oraz co dzieje się z kobietą w okresie połogu. Położna przedstawia także rozwój płodu , a następnie cechy charakterystyczne noworodka, wreszcie okres wczesnoniemowlęcy. Dodatkowo, często możliwe są „odwiedziny” w towarzystwie położnej izby przyjęć szpitala (w którym kobieta zamierza rodzić), sali porodowej, wreszcie oddziału położniczego i noworodkowego. Wiedza o porodzie z książek i internetu...

ciąża po poronieniu
Fotolia
Aktualności
Co jest najtrudniejsze w czasie ciąży? – ta opowieść Was zmieni!
Dla wielu z nas najgorsze są poranne mdłości, rosnąca waga, czy ciągłe zmęczenie. Gdy posłuchacie tej opowieści, Wasze myślenie na pewno się zmieni. Lektura obowiązkowa dla każdej kobiety!

Często ludzie widzą świat krótkowzrocznie i nic w tym złego. Dolegliwości w czasie ciąży nie należą do najprzyjemniejszych i nic dziwnego, że przyszłe mamy się na nie uskarżają. Mają do tego prawo. Warto jednak czasem spojrzeć na sytuację innych mam, zwłaszcza tych, które są w ciąży, a mają już za sobą poronienie . Dla nich ciąża jest najtrudniejszym okresem w życiu. Ich poranne mdłości cieszą, wymioty radują, a ból piersi jest najwspanialszym objawem na świecie. Gdy przeczytaliśmy wypowiedź tej mamy, od razu wiedzieliśmy, że musimy się nią z wami podzielić. Ta opowieść zmienia. Posłuchajcie: "Poranne mdłości, hormony, wymioty? Nic mi nie przeszkadza. Moim największym koszmarem jest myśl – czy jeszcze jestem w ciąży? Ciąża powinna być najszczęśliwszym czasem w życiu kobiety. Dla mnie jest najtrudniejszym... Od 27 tygodni żyję w strachu i będę tak trwać, aż przytulę dziecko.  Analizuję każdy ból, każdy odgłos, puls. Chodzę, śpię, jem, spaceruję, cały czas myśląc o jednym. Dlaczego? Tak wygląda kolejna ciąża po poronieniu.  Staram się nie martwić za dużo, wierzę, że to, iż jestem w 27 tyg. ciąży to dobry znak. Wszystkie moje poprzednie trzy ciąże, skończyły się przed upływem 8 tygodni. Każdy tydzień, dzień jest świętem. Choć lekarze mówią, że ryzyko poronienia w tak zaawansowanej ciąży jest dużo niższe, to jednak ogarnia mnie strach. Boję się cieszyć zbyt wcześnie, żeby ta przedwczesna radość nie zamieniła się w rozpacz. Żebym znowu nie straciła dziecka. Wiem, jak to jest i jak to boli. Utrata dziecka to nie tylko ból, że zostało ci odebrane. To także strach, że stracisz następne. Teraz kiedy jestem w ciąży, nie mogę się nią cieszyć, boję się. Nie mówię też o niej nikomu, by nie zapeszyć. By nikt mnie nie pytał potem, a gdzie twoje dziecko, jeżeli znowu się nie uda. ...

śmierć przy porodzie
Fotolia
Przebieg ciąży
Jak często kobiety umierają podczas porodu?
Zastanawiasz się, dlaczego w XXI wieku nadal zdarza się, że kobieta oddaje podczas porodu życie za życie? Mamy przecież do czynienia z wielkim postępem medycyny. Czy takim śmierciom można zapobiec? O ryzyku związanym z narodzinami dziecka rozmawiamy z ekspertem z IMID.

Każdy przypadek śmierci przy porodzie odbija się wielkim echem, nie tylko w mediach. W XXI wieku, gdy mamy do czynienia z wielkim postępem medycyny, bardzo trudno pogodzić się z faktem, że kobieta, która ma dać życie, je traci. Śmierć podczas porodu to wielki wstrząs dla rodziny , ale też poruszająca informacja dla wszystkich. Jesteś w ciąży, zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? O tym, jakie ryzyko wiąże się z wydaniem dziecka na świat, pytamy eksperta, dr Marzenę Jurczak-Czaplicką, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, która m.in. opiekuje się kobietami w ciążach powikłanych. Jak często dochodzi do zgonów podczas porodu? – Zacznę od tego, że nigdzie na świecie nie udało się osiągnąć zerowej śmiertelności podczas porodu, nawet zapewniając kobietom najwyższy poziom opieki. W Polsce, podobnie jak i w innych krajach rozwiniętych, dochodzi do zaledwie 4–5 zgonów na 100 tys. porodów i tej wartości nie udaje się zmniejszyć. Mówię zaledwie, choć chciałabym mocno podkreślić, że każda śmierć przy porodzie to wielki dramat. Zwykle tracimy bardzo młodą kobietę, z czym nie możemy się tak po prostu po ludzku pogodzić. Ale musimy pamiętać, że są to sytuacja ekstremalnie rzadkie . Dlaczego mimo postępu medycyny poród czasem kończy się tragicznie? – Do głównych przyczyn umieralności okołoporodowej należy krwotok położniczy, powikłania ciężkiego nadciśnienia tętniczego, które pojawia się w ciąży, czyli tzw. rzucawki ciążowej oraz powikłanie, które nazywa się HELLP i jest związane z uszkodzeniem wątroby. Śmierć przy porodzie może być również spowodowana zatorem naczyń. Na ostatnim miejscu znajdują się zakażenia, które zdarzają się najrzadziej. Na co kobiety i lekarze powinni zwracać uwagę, aby zmniejszyć ryzyko śmierci podczas porodu. – Przyszła mama nie ma za bardzo wpływu na to, czy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj