aktywność w ciąży
Wygląd i samopoczucie

Ćwicz w ciąży, a twoje dziecko będzie sprawniejsze!

Spodziewasz się dziecka? O ile nie masz przeciwwskazań do aktywności fizycznej, zacznij się ruszać! Zyskacie oboje: ty i twoje maleństwo!

O tym, że aktywność fizyczna w ciąży dobrze służy przyszłej mamie wiadomo. Teraz jednak okazuje się, że nie tylko jej, ale i dziecku. Naukowcy odkryli, że niemowlęta kobiet, które ćwiczyły w ciąży, są sprawniejsze ruchowo.

Sprawność dzieci

Żeby dziecko rozwijało się prawidłowo, powinno w dzieciństwie każdego dnia spędzać minimum godzinę w ruchu, np. na zabawach ruchowych – takie są aktualne wytyczne. Tymczasem aż 30% dzieci w Europie i USA nie rusza się tyle. Wynika to z zabiegania rodziców, braku odpowiedniej ilości ruchu w przedszkolach i szkołach oraz czasu, jaki dzieciaki spędzają przy smartfonach, tabletach i komputerach. 

Od czego zależy sprawność i aktywność dzieci

Profesor Linda May z East Carolina University w Greenville w USA postanowiła sprawdzić, czy okres życia płodowego może wpływać na sprawność i rozwój ruchowy dzieci. Wcześniej odkryła, że dzieci ćwiczących w ciąży mam miały mocniejsze serca, a ich puls był niższy, co wyraźnie wskazuje na doskonałą kondycję układu krwionośnego.
Inne badania wykazały, że gorsza koordynacja ruchowa we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko tego, że w późniejszym wieku dzieci nie chcą się ruszać. To zmobilizowało panią profesor do przeprowadzenia kolejnych badań.

Nowe badania: czy okres ciąży ma znaczenie?

Pani profesor postanowiła zatem sprawdzić, czy aktywność kobiet w ciąży wpływa w jakikolwiek sposób na sprawność ruchową ich dzieci. Grupę 71 kobiet w pierwszym trymestrze ciąży  podzielono na dwie grupy. W pierwszej panie prowadziły dotychczasowy, nieaktywny tryb życia. Druga grupa zaczęła ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 50 minut ze średnią intensywnością: szybko maszerowały, uprawiały jogging,  jeździły na rowerach stacjonarnych lub brały udział w zajęciach aerobiku. 

Zobacz także: Jak biegać w ciąży

Wyniki: to działa!

Panie z obu grup urodziły zdrowe dzieci. Po miesiącu od narodzin dzieci poddano badaniom, oceniającym odruchy oraz sprawność ruchową: m.in. jak kontrolują główkę, czy i jak zamykają rączki w piąstki, poruszają się w pozycji leżącej, jak poruszają ramionami. Okazało się, że  dzieci aktywnych mam we wszystkich testach wypadły lepiej od dzieci mam prowadzących w ciąży nieaktywny tryb życia. Co ciekawe, najbardziej skorzystały na tym dziewczynki! 

Kapitał na przyszłość dla dziecka

Naukowcy wierzą, że ta wyższa sprawność zaprocentuje w przyszłości. Że sprawniejsze we czesnym dzieciństwie maluchy będą chętniej się ruszać w przyszłości. Co prawda nie badano, jak kobiety uczestniczące w badaniu zajmowały się swoimi dziećmi w domu i czy karmiły je piersią, a to jak wiadomo, także stymuluje prawidłowy rozwój niemowląt. 

Zobacz też: Kalendarz rozwoju niemowlaka

Wnioski dla ciebie

Jesteś w ciąży? Nie masz przeciwwskazań do aktywności fizycznej? Może lepiej na wszelki wypadek zacząć ćwiczyć, aby zwiększyć szansę dziecka na zdrowy rozwój i lepszą sprawność fizyczną? Pamiętaj – ty też na tym korzystasz, bo ruch w ciąży służy i tobie i twojemu maleństwu.

Źródło: The New York Times, badania opublikowane w Medicine & Science in Sports & Exercise

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Kobieta w ciąż, hamburger, nieprawidłowa dieta,
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Jedzenie "za dwoje" w ciąży = otyłość u dziecka
Jeśli w ciąży zbyt dużo jesz, masz mało ruchu i w dodatku palisz papierosy, zwiększasz u swojego dziecka ryzyko otyłości. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich i greckich uczonych. Sprawdź, ile powinnaś przytyć w ciąży.

Jesz za dwoje? Twoje dziecko będzie otyłe Badanie, o którym mowa powyżej, przeprowadzono na 5000 dzieci w wieku 8 lat wybranych z krajowej bazy danych w Grecji. Brano pod uwagę wskaźnik masy ciała dziecka i zestawiano go z wynikami wywiadu przeprowadzonego z jego matką na temat przebiegu ciąży . Okazało się, że dzieci matek, które w czasie ciąży " jadły za dwoje ", miało mało ruchu i paliły papierosy lub stale były narażone na dym tytoniowy , były bardzo otyłe. Zdaniem badaczy, nawet niewielka aktywność fizyczna i redukcja ilości spożywanych pokarmów, zmniejszała ryzyko nadwagi u dziecka kilkakrotnie (nawet po uwzględnieniu genetycznych predyspozycji matki i dziecka). Warto przeczytać: Czy otyłość i nadwaga mają wpływ na płodność? Jaki jest prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży? Naukowcy podkreślają, że przyrost masy ciała w czasie ciąży ma nie tylko wpływ na samopoczucie ciężarnej , ale również na rozwój jej dziecka. Warto więc, by od samego początku dbała o właściwy przyrost masy ciała , zgodny z zaleceniami instytucji skupiających lekarzy opiekujących się ciężarną (w Polsce jest to Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ). Zgodnie z wytycznymi PTG kobiety, które przed ciążą miały BMI29) – one powinny przytyć kolejno: 7-11 kg i nie więcej niż 7 kg. Skorzystaj z naszego Kalkulatora wagi w ciąży Jakie jest dobowe zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet w ciąży? Dobowe zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet w ciąży powinno wynosić od 2200  do 2500 kcal/dobę, a w połogu 3000 kcal/dobę. Ogólna wartość energetyczne codziennej diety w odniesieniu do stanu sprzed ciąży nie musi ulec zmianie w I trymestrze, natomiast w II i III trymestrze powinna być zwiększona o około 300 kcal/dobę. Ogólna zasada dotycząca ćwiczeń dla kobiet w ciąży Ważna jest również odpowiednia dawka aktywności fizycznej...

ćwiczenia, basen, ciąża
Andrey Bandurenko - Fotolia.com
Wygląd i samopoczucie
Zalety aktywności fizycznej w czasie ciąży
Czy wiesz, jakie zalety ma ćwiczenie w czasie ciąży? W jaki sposób aktywność fizyczna przekłada się na zdrowie i kondycję przyszłej mamy? Sprawdź, jakie ćwiczenia można wykonywać w czasie ciąży, a jakich lepiej unikać. Posłuchaj, co o tym mówi ekspert z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Zalety ćwiczenia w czasie ciąży Kobiety w ciąży często rezygnują z aktywności fizycznej z obawy o zdrowie dziecka. Niesłusznie! Z badań wynika, że ruch i ćwiczenia – w przypadku zdrowej ciąży, a nie zagrożonej! – nie mają wpływu na częstość poronień, porodów przedwczesnych czy nieprawidłowego rozwoju płodu. Udowodniono – i to wielokrotnie – że ćwiczenia zmniejszają u kobiet w ciąży ryzyko cukrzycy ciążowej , a także dolegliwości kostno-stawowe  oraz pokarmowe (zapobiegają wzdęciom, zaparciom i obrzękom). Poza tym pomagają w porodzie, szybszym powrocie do formy w czasie połogu, wzmacniają mięśnie i pomagają zachować prawidłową postawę. Regularna gimnastyka poprawia nastrój i zapewnia spokojniejszy sen. Oczywiście dotyczy to kobiet, które są w ciąży niepowikłanej. Aktywność fizyczna może być podejmowana tylko po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego ciążę. Weźmie on pod uwagę dolegliwości ciążowe swojej pacjentki oraz jej aktywność przed porodem. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, kobieta może ćwiczyć. Ważne by pamiętała, że aktywność fizyczna powinna być w tym stanie umiarkowana. Jakie formy aktywności fizycznej może uprawiać kobieta w ciąży? Do aktywności, które uważane są za bezpieczne do uprawiania w czasie ciąży, należą: szybki marsz, pływanie, spokojna jazda na rowerze, aerobik, pilates, joga, rower stacjonarny. Panie, które przed ciążą trenowały bieganie , mogą kontynuować lekkie, nieforsowane treningi po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Kobiety wcześniej nieaktywne powinny zacząć od spokojnych kilkuminutowych ćwiczeń raz dziennie i co tydzień zwiększać czas aktywności o 5 minut. – Podczas wykonywania ćwiczeń przez kobiety ciężarne ważna jest równowaga, czyli tyle samo powtórzeń na lewą i prawą stronę ciała. Istotne jest również odpowiednie obuwie i...

Katarzyna Kępka
Instagram@Katarzyna_Kepka
Mama
Kasia Kępka: mój przepis na formę w ciąży
Za dwa miesiące Katarzyna Kępka zostanie mamą Jagny (rozmawialiśmy we wrześniu 2016). Mimo to wciąż jest aktywna i nie zamierza rezygnować ze sportu. Nam zdradza, jak ćwiczyć w ciąży, by przygotować swój organizm do porodu.

Jesteś żywym dowodem na to, że nawet w zaawansowanej ciąży można być fit! Właśnie zaczęłam siódmy miesiąc, więc rzeczywiście już niebawem na świecie pojawi się kolejna adeptka sportu, nasza córeczka Jagna. Czuję się znakomicie i nie planuję rezygnować z codziennej aktywności (śmiech). Muszę zadać to pytanie: to na pewno bezpieczne? Oczywiście! Niestety, ćwiczenie w ciąży wciąż jest w Polsce tematem tabu. Dlaczego? Bo niestety trening kojarzy nam się bardziej z odchudzaniem, niż z dbaniem o zdrowie i dobre samopoczucie. Gdy ludzie widzą kobietę w zaawansowanej ciąży w klubie fitness czy na siłowni, myślą, że jest wariatką, egoistką, która nie akceptuje swojego ciała, chce zrzucić tkankę tłuszczową i naraża zdrowie swojego dziecka. Nawet lekarze nie są w tej materii jednomyślni. Zdarza się, że odradzają ćwiczenia, tak „na wszelki wypadek”.  Jak więc ćwiczyć bezpiecznie? Zacznijmy od tego, że każdą aktywność w ciąży należy skonsultować ze swoim lekarzem. Jeśli ciąża jest zdrowa i dostajemy zielone światło, możemy trenować. Nie chodzi jednak o to, by w ciąży bić własne rekordy czy dźwigać ciężary, ale by zachować sprawność i przygotować swój organizm do porodu, który porównywany jest z wysiłkiem maratońskim. Skąd mamy mieć siłę i energię, skoro zamierzamy leżeć plackiem przez dziewięć miesięcy? Jak potem wrócić do formy? Warto podtrzymywać kondycję, choćby po to, by po porodzie móc wyjść z dzieckiem na godzinny spacer i nie dostać zadyszki. Dobrze jest przygotować mięśnie ramion i pleców na manewry związane z opieką nad malcem. Dziewczyny, które w ciąży nie mogą się ruszać, miewają potem duże problemy, narzekają na bóle pleców, spięcia, depresję...  Specjalizujesz się w wyczerpujących treningach funkcjonalnych. Jak ćwiczysz teraz? Lżej. Staram się słuchać własnego organizm i nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz