
Jak dbać o formę fizyczną w w ciąży, co ćwiczyć, by treningi nie szkodziły dziecku radzi Katarzyna Sempolska, autorka ćwiczeń dla kobiet w ciąży i po porodzie (Aktywne9miesiecy.pl).
- Ćwiczenia w ciąży to metoda na szybki powrót do szczupłej sylwetki po porodzie. Nie pozwolą ci za bardzo utyć, a jako mama po porodzie będziesz sobie bardzo wdzięczna, że nie odpuściłaś dbania o siebie... Dużo ruchu w ciąży to też solidne przygotowanie do porodu, który jest wysiłkiem porównywalnym do przebiegnięcia maratonu.
- Przed rozpoczęciem treningu koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. I nie wystarczy do porodu zgoda na aktywność fizyczną wypisana na początku ciąży. Pytaj przy okazji każdej wizyty – ciąża się zmienia i taka jak twoja aktywność fizyczna na każdym jej etapie może być niewskazana.
- Podczas pierwszego trymestru, czyli do trzeciego miesiąca ciąży ryzyko poronienia jest największe, dlatego konsultacja podczas wizyty u ginekologa jest niezbędna. Jeśli ćwiczyłaś wcześniej, zazwyczaj nie musisz robić przerwy, tylko zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Byłaś mało aktywna? Bezpieczniej będzie, jeśli zaczniesz trening od drugiego trymestru.
- Możesz ćwiczyć? Super! Oprócz fitnessu (poszukaj zajęć dla kobiet w ciąży w swoim mieście) możesz też iść na basen lub aqua fitness (zrezygnuj z nich, jeśli masz skłonność do infekcji układu moczowego). Na siłowni korzystaj z bieżni, roweru stacjonarnego, maszyny eliptycznej, ale unikaj steppera (za mocno angażuje mięśnie brzucha).
Bezwzględnymi przeciwskazaniami do ćwiczeń są m.in.:
- krwawienia,
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- duża niedokrwistość,
- infekcje wirusowe i bakteryjne
- ciąża mnoga
Podczas ciąży ważna jest też odpowiednia dieta bogata w kwas foliowy.
Bezpieczne ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży – FILM