Imię jest słowem, które twoje dziecko będzie słyszeć najczęściej. Stanie się też w pewnym sensie jego wizytówką. Nic dziwnego, że podjęcie decyzji o jego wyborze wzbudza spore emocje. Zobacz, jakie są trendy w nadawaniu imion i jak mogą one wpłynąć na życie malucha.

Reklama

Oryginalne
Któż by nie chciał, by jego dziecko było niepowtarzalne? Wielu. Niektórzy decydują się, by tę niepowtarzalność podkreślić imieniem. Zwykle jednak dzieje się tak, że maluchy wolą nosić podobne imiona jak koledzy. Jedyna Pamela w przedszkolu może zazdrościć Julkom i Marysiom, które łączy nie tylko przyjaźń, ale i wspólne imię. Natomiast z małego Gromosława koledzy mogą się śmiać.
Warto wiedzieć: Wybierając rzadkie imię, możesz narazić się na podejrzenia, że rekompensujesz sobie swoje niepowodzenia życiowe albo próbujesz poprawić wizerunek. Wiele osób szuka też imienia, które w ich mniemaniu pasuje do wysokiego statusu rodziny, podkreśla jej zamożność i wpływy w środowisku.

Dla juniora
Czasem rodzice, zamiast szukać imienia dla dziecka, przekazują mu własne. I tak w domu jest dwóch Tomaszów: senior i junior. Tatuś, trzymając malucha na rękach, jest dumny i szczęśliwy, że urodziła się jego mała kopia.
Warto wiedzieć: To, co cieszy tatę, dla syna może być jednak ciężarem na całe życie. Otrzymał bowiem wyraźny komunikat: nosisz imię ojca, musisz więc być taki sam jak on, wspaniały i mądry. Tymczasem mały Tomek, gdy dorośnie, chce żyć na własny rachunek, zachowując swoją niepowtarzalność i indywidualność.

Po dziadku
Od kilkunastu lat trwa moda na stare imiona – Julka, Jaś, Franek, Zosia – takie imiona mają dziś dzieci niemal w każdym przedszkolu. Ten trend wpisuje się też w schemat nawiązania do wspaniałych przodków.
Warto wiedzieć: Nie ma problemu, jeśli wybierasz imię dla dziecka, kierując się tylko własnym gustem. Jeśli jednak chcesz nawiązać do wspaniałej prababci, która zginęła bohaterską śmiercią w powstaniu, albo pradziadka, który bronił polskości Poznania, dziecko może zacząć się do nich porównywać i czuć, że musi sprostać ich legendzie.

Tak jak w filmie
Aż 2,1 proc. dziewczynek w Warszawie nosi imię Amelia (Ewa ma tylko 0,5 proc.), a na drugie miejsce wysunęła się Maja. Do popularności obu przyczyniają się kino i telewizja (francuski film „Amelia” i polski serial „Majka”).
Warto wiedzieć: Nadawanie imion pod wpływem sympatii do filmowych bohaterów nie musi być szkodliwe, jeśli imię jest znane w naszym kręgu kulturowym. Mogą coś o tym powiedzieć polskie Izaury, które otrzymały imię po bohaterce znanego przed laty brazylijskiego serialu.

Zobacz także

Tak jak wszyscy
W pewnych okresach niektóre imiona stają się bardzo popularne – nagle rodzą się Zuzanny i Helenki, a wielu chłopców dostaje na imię Jakub czy Tymoteusz. Imiona znane wcześniej na wsi stają się modne w miastach, gdzie brzmią niezwykle, np. Bartosz, albo wracają imiona dawne, np. Emilia, Antonina.
Warto wiedzieć: Nadawanie dzieciom aktualnie modnych imion wiąże się wbrew pozorom z dążeniem rodziców do oryginalności i niepowtarzalności.
[CMS_PAGE_BREAK]
Imię jako znak
Kiedyś imię nadane dziecku było wróżbą, błogosławieństwem i życzeniem co do jego przyszłości. Najstarsze, dwuczłonowe imiona słowiańskie są wyrazem wiary, że moc słów w nich zawartych zapewni właścicielowi opiekę Boga czy dobre cechy charakteru, np. Bogumił (miły Bogu), Miłogost (miłujący gości). Dziś takie dawne znaczenia traktuje się jak zabawę. Kto z nas bowiem pamięta, że Agata znaczy „szlachetna”, Beata – „szczęśliwa”, Aleksandra – „obrońca ludzi”, Joanna – „Jahwe jest łaskawy”, a Małgorzata – „perła”.

Zanim wybierzesz
Rodzice, którzy wykazują się wielką pomysłowością w dziedzinie wyboru imion dla dzieci, muszą liczyć się z tym, że w urzędzie stanu cywilnego mogą spotkać się z odmową wpisania imienia do akt. W takiej sytuacji można prosić o opinię Radę Języka Polskiego, w której zasiadają językoznawcy. Rada wydała już szereg opinii na ten temat, a prośby do niej może kierować każdy (www.rjp.pan.pl). Wybierając dla malucha imię, pamiętaj, że ono:
- Zawsze idzie w parze z nazwiskiem. Dobrze jest zestawić oba człony i zastanowić się, czy pasują do siebie, czy dobrze brzmią. Źle dobrane imię może rozwinąć u dziecka kompleks niższości.
- Nie może ośmieszać dziecka. Według art. 50 Ustawy z dnia 29 września 1986 roku Prawo o aktach stanu cywilnego urzędnik stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka ośmieszającego imienia.
- Powinno mieć polskie brzmienie. Imiona typu Cynthia, Peter czy Thomas można nadać dziecku tylko wtedy, gdy choć jedno z rodziców jest cudzoziemcem.
- Nie może być wyrazem pospolitym. Np. Miła czy Junior. Na stronie Rady Języka Polskiego jest wiele opinii na temat propozycji imion, które rodzice zgłosili w USC.
- Pozwala odróżnić jego płeć . Czyli powinno odpowiadać regułom gramatycznym języka polskiego. Zgodnie z nimi imiona żeńskie kończą się na -a, męskie imiona polskie zaś na spółgłoskę, choć jest parę wyjątków, np. Barnaba – na -a lub Bazyli – na -i.
- Nie może być w formie zdrobniałej. Mimo negatywnej opinii Rady Języka Polskiego oraz prawnego zakazu nadawania imion w Polsce w formie zdrobniałej zdrobnienie Ola zostało już zarejestrowane jako samodzielne imię.
Zgodnie z prawem urzędnik może wpisać do akt jedynie dwa imiona. Drugie też musi odpowiadać podanym wyżej zasadom.

Najpopularniejsze imiona w 2009 roku w Warszawie

→ Dziewczynki:
1. Julia – róża, piękny kwiat
2. Maja – wywodzi się od imienia nimfy, matki Hermesa
3. Natalia – urodzona w Boże Narodzenie
4. Zuzanna – lilia
5. Zofia – mądra

→ Chłopcy:
1. Jakub – ten, którego Bóg ochrania
2. Jan – Bóg (Jahwe) jest łaskaw
3. Mateusz – dar od Boga
4. Bartek– syn oracza
5. Antoni – od Antonius, rodu w starożytnym Rzymie.

Dane ze strony: www.gorny.edu.pl/imiona

Reklama

Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Reklama
Reklama
Reklama