
Trądzik w ciąży? Nie zapomnij o nawilżaniu!
Skóra trądzikowa i łojotokowa nie tylko w ciąży może szybko stać się odwodniona, jeśli będziesz stosowała na własną rękę, bez konsultacji z dermatologiem, silnie wysuszające kosmetyki. Wtedy zamiast jednego problemu pojawią się dwa! Cera trądzikowa potrzebuje bowiem delikatnej pielęgnacji i nawilżania.
Rada dla ciebie: wypróbuj łagodne kosmetyki apteczne, które regulują jej problemy bez nadmiernego podrażniania.
ZOBACZ TAKŻE: Jak dbać o cerę? Typy skóry i ich najważniejsze potrzeby
Łagodne mycie skóry trądzikowej w ciąży
Wiele osób z cerą tłustą i skłonną do wyprysków nadużywa silnie wysuszających środków do jej mycia. W rezultacie skóra – szczególnie na policzkach – staje się podrażniona, czerwona i przesuszona. Takie osoby powinny myć twarz kosmetykami dla alergików, bez mydła.
Rada dla ciebie: zalej płatki owsiane przegotowaną ciepłą wodą i taką mieszanką myj twarz. Jest absolutnie bezpieczna, „wciąga” sebum.
Jak dbać o cerę? W ciąży matowanie górą
Jeśli masz tłustą cerę, nie pudruj co dwie godziny twarzy, by zlikwidować połysk. Przykrywając sebum kolejnymi warstwami pudru, niepotrzebnie obciążasz skórę i stymulujesz powstawanie wyprysków.
Rada dla ciebie: do zmatowienia cery używaj specjalnych chusteczek matujących lub zwykłych higienicznych. Puder nałóż po „osuszeniu” nimi skóry.
Przy tłustej skórze uwaga na róż!
Dziewczyny o cerze trądzikowej lub skłonnej do powstawania zaskórników powinny zrezygnować z używania pudrów i różów z opalizującymi drobinkami. Sprzyjają one bowiem nasileniu tego problemu. Poza tym takie kosmetyki, mimo że optycznie wygładzają skórę, potęgują jej świecenie się i uwydatniają nierówności.
Rada dla ciebie: wybierz matowy puder i róż.
Mechaniczne wyciskanie w ciąży
Czerwone krostki i zaskórniki mogą być denerwujące. To zrozumiałe, że jak najszybciej chcesz się ich pozbyć. Ale nie spiesz się. Wyciskanie to błąd. Pamiętaj, że skóra dostaje wtedy sygnał: trzeba szybko nadrobić produkcję tego, co zostało usunięte, czyli sebum. W efekcie przyczyniasz się do nasilenia problemu. Dodatkowo podczas wyduszania krostek możesz uszkodzić naczynia krwionośne i na trwałe rozszerzyć ujścia mieszków włosowych (popularnie zwane porami). Dlatego dermatolodzy jako skuteczną alternatywę polecają kosmetyki złuszczające. Stosuj regularnie peelingi i kosmetyki z kwasami owocowymi – dzięki nim cera staje się gładka i jednolita, a pory – oczyszczone i spłycone.
Rada dla ciebie: Jeśli masz tendencję do zaskórników, regularnie rób w gabinecie peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję lub peeling chemiczny.
Jesteś w ciąży? Ziołom już dziękujemy
Wyrzuć poradniki, które doradzają stosowanie ziołowych receptur mających wspomóc leczenie trądziku. Zioła mogą zawierać bowiem śladowe ilości sterydów, które tylko nasilą problem.
Rada dla ciebie: zaufaj doświadczonemu dermatologowi. Jego wskazówki będziesz mogła stosować także po ciąży.
Czy wiesz, że...
Powstawaniu zaskórników na skroniach sprzyjają... niektóre środki do stylizacji włosów (tłuste, olejkowe).
Czytaj też: Piękne ciało w ciąży