Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, tata, ciąża, bzuszek, piłka
Wygląd i samopoczucie

Jak przetrwać ciążę partnerki

Kobiety są dziś bardzo samodzielne, jednak ciąża to szczególny okres i twoja partnerka może czuć się bezradna. Wtedy najbardziej na świecie potrzebuje twojego wsparcia!

Gdy ona jest spokojna, spokojne jest też dziecko rosnące w jej brzuchu. A wydzielająca się po wpływem stresu adrenalina krąży we krwi obojga! Jej nadmiar może osłabić delikatny układ nerwowy maluszka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Zatem dbając o swoją kobietę, dbasz także o swoje dziecko! To ogromnie ważne, także ze względu na ciebie. Choć wszyscy mówią: „Wkrótce zostaniesz ojcem”, tak naprawdę już teraz nim się stajesz. Dzień po dniu budujesz więź między tobą a maluchem i między tobą a twoją ukochaną. Ba, tylko jak dbać o dobry humor kogoś, kto sam nie wie, czego chce?

Musisz coś wiedzieć

Nie działaj po omacku – dowiedz się jak najwięcej o fizjologii ciąży. Nawet najbardziej irracjonalne zachowania partnerki nie wyprowadzą cię z równowagi, gdy będziesz wiedział, że odpowiadają za nie hormony. Zaczyna szlochać na widok niemowlęcych kapciuszków? Jest roztargniona jak wynalazca? Bez końca przemeblowuje mieszkanie? To normalne! Rozumiejąc, co się dzieje, będziesz mógł odpowiednio reagować.
Wiedza wiedzą, ale jeszcze ważniejsza jest empatia. Postaraj się wczuć w sytuację ukochanej, dzięki temu łatwiej ci będzie uniknąć błędów, np. nietrafionych propozycji na sobotni wieczór. Wyobraź sobie na przykład, że masz pęcherz wielkości orzecha, piłkę lekarską za pazuchą, a za sobą kilka zarwanych nocy (mniej więcej tak pod koniec ciąży czuje się przyszła mama). Miałbyś ochotę na maraton filmów offowych?

Co lubią mamy?

Najważniejsze jednak jest to, żebyś po prostu BYŁ PRZY ŻONIE. Nie każ jej zgadywać, czy ją kochasz. Okazuj to. Rozmawiaj z nią, wspieraj ją, trochę porozpieszczaj. Potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek. Nie musisz czytać w myślach, by odgadnąć jej życzenia. Wystarczy, że zapytasz. Skorzystaj też z rad młodych mam, które zdradziły nam, co facet może zrobić dla kobiety w ciąży.

Spełniaj zachcianki

Po latach oboje będziecie się zaśmiewać, wspominając, jak szukałeś dla niej sezamków albo kalafiora.

Rób drobne niespodzianki

Ale nie zaskakuj zbyt mocno. Wiadomość typu: „Kochanie, zarezerwowałem pensjonat nad morzem” może teraz zdenerwować, zamiast ucieszyć.

Bądź cierpliwy

Drażliwość i popadanie z euforii w przygnębienie i na odwrót nie są w ciąży niczym nadzwyczajnym. I nie denerwuj się, gdy żona sama nie wie, czego chce – niezdecydowanie to typowy objaw ciąży.

Pomagaj w domu

Pamiętaj, że rozdrażnieniu sprzyja zmęczenie. Twoja partnerka miała na setkę lepszy czas niż ty? Nieważne, teraz potrzebuje więcej spokoju, a jej wydolność fizyczna jest dużo mniejsza, nawet na początku ciąży. Choć brzuch kobiety jest jeszcze zupełnie płaski, zmiany, jakie zachodzą w jej ciele, pochłaniają ogromną ilość energii. Z kolei pod koniec ciąży zwykłe wejście po schodach może być problemem.

Nie gniewaj się, gdy ona nie ma ochoty na seks

Wielu kobietom seks w czasie ciąży sprawia większą przyjemność niż kiedykolwiek przedtem. Ale nie wszystkim. Jeśli nawet twoja partnerka nie ma ochoty na „coś więcej”, na pewno będzie szczęśliwa, gdy ją po prostu przytulisz.

Interesuj się dzieckiem

Mów do niego, kładąc rękę na brzuchu mamy, angażuj się w przygotowania do porodu (jeśli trzeba, zapisz się do szkoły rodzenia), podglądaj podczas badań USG. Gdy twoja partnerka zastanawia się nad wyborem imienia, nie zbywaj jej, mówiąc, że macie na to mnóstwo czasu. Ona wcale nie chce podejmować decyzji już teraz. Potrzebuje o tym rozmawiać.

Mężczyzna w ciąży - rewolucyjny pas pozwalający tacie poczuć ruchy płodu (VIDEO)

ciąża, para, kobieta, mężczyzna, seks w ciąży
mitrofan - Fotolia.com
Tata
Co czuje kobieta w ciąży - świetne ćwiczenia dla przyszłych ojców!
Nastroje kobiety w ciąży mogą zadziwić. Płacze na kreskówkach, wysyła cię w nocy po brokuły, potrafi zasnąć w połowie zdania. Nie rwij włosów z głowy, z przyszłą mamą twojego dziecka wszystko jest w porządku! Przekonasz się o tym, gdy razem z nami spróbujesz sobie wyobrazić, co czuje twoja partnerka, w każdym trymestrze.  

Kobiety są dziś samodzielne, przebojowe i świetnie sobie ze wszystkim radzą. Ale ciąża to szczególny okres i nawet jeśli twoja partnerka trzęsie całą firmą, gdy spodziewa się dziecka, może czasem czuć się bezradna jak dziecko.  Kobieta w ciąży pragnie miłości , bezpieczeństwa, akceptacji, zrozumienia, a przede wszystkim pewności, że mającego się narodzić maleństwa mężczyzna także oczekuje z radością.   Pomożemy ci wyobrazić sobie, jakie odczucia towarzyszą przyszłej mamie. Dowiesz się, skąd biorą się zmienne nastroje w ciąży . Co czuje kobieta w ciąży w pierwszym trymestrze? Wyobraź sobie, że twój węch stał się nagle niezwykle czuły.   Drażni cię nawet zapach chleba, o papierosowym dymie czy aromacie schabowego na patelni lepiej nie wspominać. Do tego dołóż mdłości, czasem wymioty i ... nieustanne ziewanie. Najchętniej schowałbyś się pod kołdrą i spał cały dzień. Przeszkadza ci w tym jeden drobiazg: bolą cię piersi (je także sobie wyobraź) i ciągle chce ci się siusiu... To jeszcze nie wszystko. Wiesz jak to jest, gdy nie można się uporać się ze swoimi emocjami? Czujesz się jak na huśtawce: przygnębienie znienacka zmienia się w euforię (i odwrotnie), równocześnie czujesz dumę i strach, radość i smutek, siłę i bezradność. Z byle powodu wybuchasz płaczem, sam nie wiesz, czego chcesz, bywasz rozdrażniony. A do tego słynne, ciążowe zachcianki : ni stąd ni zowąd zaczynasz serdecznie nienawidzić fasolki, za to dałbyś się poszatkować za kaszę kukurydzianą, której wcześniej nie tknąłbyś nawet mopem. I co, miałbyś ochotę zmagać się z tym wszystkim w pojedynkę? Jak możesz pomóc swojej partnerce? Dowiedz się jak najwięcej o fizjologii ciąży . Nawet najbardziej irracjonalne zachowania partnerki (szlochanie na widok niemowlęcych kapciuszków, roztargnienie czy nagły zwrot w rodzaju „O Boże, po...

Wygląd i samopoczucie
Drobiazgi, które umilają oczekiwanie na dziecko
Co z tego, że nie mieścisz się w ukochane dżinsy, miewasz mdłości i czasem jest ci ciężko? Masz za to piękny biust, specjalne prawa, powinnaś leniuchować. Co jeszcze?

Najważniejsze jest to, że rośnie w tobie nowe życie. Nie będziemy przekonywać kobiety w ciąży , że stan błogosławiony to coś niesamowitego, niedającego się porównać z niczym innym. To wiesz i bez nas. Chcemy jedynie zwrócić uwagę na drobiazgi, które mogą umilić czas oczekiwania na dziecko .      W ciąży cieszysz się szczególnymi względami Ludzie są dla ciebie mili: troszczą się o kobietę w ciąży , uśmiechają, podsuwają najlepsze kąski. Rzadko czegokolwiek odmawiają, bo kto by chciał się narazić na zjedzenie przez myszy? Nawet najzagorzalszy palacz-terrorysta nie odważy się zaciągnąć w twojej obecności (a jeśli się odważy, możesz z czystym sumieniem posłać go do diabła). Polecamy: Niebezpieczne działanie nikotyny         W pracy rozpostarto nad tobą parasol ochronny Ciężarna na zwolnieniu lekarskim  dostaje 100 procent wynagrodzenia, a nie jak przed ciążą – 80. Nie musi siedzieć ośmiu godzin przed komputerem, po czterech ma prawo zająć się czymś innym. Szef raczej nie wyśle cię w delegację do Kostomłotów ani nigdzie indziej (musisz wyrazić na to zgodę), nie może też zmusić cię, byś została po godzinach albo pracowała w nocy. Nie zwolni cię, jeśli masz umowę na czas nieokreślony (jedynie dyscyplinarnie). A jeżeli to umowa na czas określony lub na okres próbny dłuższy niż miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży , zostanie ona przedłużona do dnia porodu (nie dotyczy to umów na zastępstwo). Gdyby zaś w firmie były zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników i pracodawca chciałby zmienić warunki umowy na twoją niekorzyść, i tak do końca urlopu macierzyńskiego będziesz otrzymywać tyle samo pieniędzy co dotąd. A jeśli dostałaś wypowiedzenie, zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, pracodawca musi je anulować!...

Kobieta w ciąży, ciąża, mężczyzna, ojciec dziecka, dziecko
Fotolia
Aktualności
Czego pragną przyszłe mamy? Ściąga dla przyszłych ojców
Drogi przyszły tato! Nie musisz być rycerzem bez skazy ani zarabiać góry pieniędzy. To, czego oczekuje od ciebie przyszła mama twojego dziecka jest o wiele prostsze.

Niełatwo zrozumieć kobietę. Z kobietą w ciąży jest jeszcze trudniej. Zasypia w połowie zdania, ni stąd ni zowąd zarządza malowanie przedpokoju na czerwono , ma ochotę na „coś”, ale nie potrafi sprecyzować, o co dokładnie jej chodzi... Nie da się zrobić uniwersalnej listy oczekiwań przyszłej mamy (każda jest przecież inna), możemy się jednak założyć, że to, co chciałaby od ciebie dostać to przede wszystkim: 1. Pewność, że ty także oczekujesz waszego dziecka z radością Dla niej to wcale nie musi być oczywiste! Dlatego okazuj to. Interesuj się dzieckiem. Kładź rękę na brzuchu i spróbuj pogadać z potomkiem. Rozmawiaj z nią o nim. Ciesz się razem z nią. A gdy twoja partnerka zastanawia się nad wyborem imienia , nie zbywaj jej mówiąc, że macie mnóstwo czasu na podjęcie decyzji. Ona nie musi jej podjąć już teraz, chce po prostu o tym rozmawiać.  Przeczytaj: Ojcostwo - jedyna robota, która ma sens 2. Twoje wsparcie... Twoją ukochaną mogą dręczyć  różne lęki . Mając przed sobą wiele miesięcy ciąży i perspektywę  porodu pewnie także miałbyś sporo obaw. Samo „Dasz sobie radę kochanie, miliony kobiet robiły to przed tobą” nie wystarczy. Zrób wszystko, by wiedziała, że jesteś przy niej i że to, co się dzieje, jest dla ciebie równie ważne jak dla niej. I jeszcze jedno: nie dawaj jej dobrych rad, jeśli o nie nie prosi. Po prostu wysłuchaj . 3. ... zrozumienie Wyobraź sobie, że masz węch jak wyżeł  i drażni cię nawet zapach chleba (o papierosowym dymie czy aromacie schabowego na patelni lepiej nie wspominać). Do tego dołóż mdłości, czasem wymioty i ... nieustanne ziewanie. Najchętniej schowałbyś się pod kołdrą i spał cały dzień. Przeszkadza ci w tym jeden drobiazg: bolą cię piersi (je także sobie wyobraź ) i ciągle chce ci się siusiu... Właśnie tak mniej więcej ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz