
Zanim zapiszesz się na wizytę do kosmetyczki, powinnaś znać listę zabiegów kosmetycznych dozwolonych i niedozwolonych w ciąży. Te, które są bezpieczne i nieinwazyjne, można wykonywać bez przeszkód, natomiast ich liczba jest bardzo mała. Inne zabiegi, takie jak np. depilacja czy farbowanie włosów, są dopuszczalne, ale z uwzględnieniem pewnych obostrzeń. Natomiast lista zabiegów kosmetycznych zakazanych w ciąży jest niezwykle długa. W trosce o bezpieczeństwo maluszka (i swoje) nie należy wykonywać ich w tym czasie. Podpowiadamy, co wolno, a czego nie wolno przyszłej mamie w zakresie pielęgnacji ciała.
Zabiegi kosmetyczne dozwolone i niedozwolone w ciąży
- Bezpieczne i dozwolone zabiegi pielęgnacyjne w ciąży
- Zabiegi kosmetyczne dozwolone w ciąży pod pewnymi ograniczeniami
- Niedozwolone zabiegi kosmetyczne w ciąży
Bezpieczne i dozwolone zabiegi pielęgnacyjne w ciąży
- Mikrodermabrazja – choć jest to zabieg mechaniczny, to eksperci zaliczają go do nieinwazyjnych i łagodnych metod złuszczania naskórka, dlatego może być wykonywany u kobiet w ciąży.
- Masaż twarzy – jest dozwolony, ale zanim zapiszesz się do kosmetyczki, uprzedź ją o ciąży.
Zobacz także: Jesteś w ciąży? Te kosmetyki mogą wpłynąć na nadwagę u twojego dziecka
Zabiegi kosmetyczne dozwolone w ciąży pod pewnymi ograniczeniami
- Manicure/pedicure – podczas ciąży łatwiej o grzybicę. Rośnie także potencjalne ryzyko, związane z zakażeniem miejscowym (może ono doprowadzić do infekcji całego organizmu, a ta – do zakażenia dziecka albo akcji skurczowej i porodu przedwczesnego). By to wykluczyć, dobrze jest wybierać sprawdzone salony kosmetyczne, o których wiesz, że dbają o sterylność narzędzi.
- Depilacja – tak, ale przeprowadzana na zimno, bez użycia gorącego wosku. Zabroniona jest także depilacja laserowa. Trzeba też bardzo uważać na kremy do depilacji. Nawet te, które z powodzeniem stosowałaś przed ciążą, teraz mogą cię uczulić.
- Peeling – tak, ale za wyjątkiem peelingu mechanicznego, a także mocnych, działających głęboko i zawierających np. retinol.
- Kąpiel w wannie – ponieważ relaksuje, odpręża, zmniejsza bóle kręgosłupa i nóg, może być dla przyszłej mamy wręcz wskazana, ale nie może trwać dłużej niż kwadrans, a woda musi być ciepła, a nie gorąca (lepiej z niej zrezygnować, jeśli ma się tendencję do nawracających infekcji intymnych).
- Masaż ciała – niewłaściwie wykonany masaż może spowodować krwawienie, dlatego lekarze zalecają przyszłym mamom ostrożność i zezwalają na lekki masaż klasyczny, ale pod kilkoma warunkami: kobieta nie może leżeć na brzuchu, a sam zabieg wykonuje masażysta, który ma doświadczenie w zabiegach dla ciężarnych.
- Henna – przed nałożeniem henny lepiej sprawdzić, czy w ciąży nie zaczęła uczulać.
- Farbowanie włosów – pogląd, że będąc w ciąży, nie można farbować włosów, jest dziś już nieaktualny, ale lekarze wciąż zalecają zachowanie ostrożności. Do koloryzacji lepiej używać farb opartych na naturalnych składnikach lub delikatniejszych szamponów koloryzujących, a z zabiegiem poczekać do końca pierwszego trymestru.
- Trwała ondulacja – zdania na ten temat są podzielone, choć większość lekarzy uważa, że przyszła mama może poddać się zabiegowi trwałej ondulacji, ale dopiero po upływie pierwszego trymestru ciąży. Warto jednak pamiętać, że włosy poddane działaniu hormonów ciążowych często są odporne na skręcanie.
Zobacz także: Morsowanie w ciąży: czy jest bezpieczne? Jak wpływa na dziecko?
Niedozwolone zabiegi kosmetyczne w ciąży
- Zabiegi wykonywane przy użyciu prądu lub lasera – działają zbyt głęboko i silnie. Niedozwolone są zatem zabiegi zamykania naczynek krwionośnych, likwidowania przebarwień lub likwidowania blizn.
- Zabieg wypełniania zmarszczek kolagenem – nie ma pewności, że substancje wykorzystywane do wypełniania zmarszczek są bezpieczne w ciąży, dlatego zaleca się, by zrezygnować z tego typu zabiegów.
- Zabiegi z wykorzystaniem retinolu – wysokie stężenie witaminy A (retinol jest jej czystą postacią) w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka może być przyczyną jego wad rozwojowych, np. niedorozwoju lub nieprawidłowego rozwoju serca czy rozszczepu podniebienia.
- Zabiegi z użyciem ultradźwięków – mają zbyt silne i głębokie działanie, by mogły być stosowane w ciąży.
- Zabiegi silnie złuszczające – są zbyt inwazyjne, by mogły być stosowane w ciąży.
- Zabiegi rozgrzewające – niedozwolone w ciąży z uwagi na temperaturę (mogłyby być przyczyną krwawienia).
- Zabiegi redukujące cellulit – eksperci są zgodni, że nie wolno się im poddawać, gdy jest się w ciąży, ponieważ są zbyt inwazyjne.
- Tatuaż/piercing – trzeba pamiętać, że każde nakłucie igłą niesie za sobą ryzyko miejscowej infekcji, a ta z kolei – możliwość zakażenia całego organizmu, co może doprowadzić do gorączki, czynności skurczowej, porodu przedwczesnego czy zakażenia dziecka. Nakłucie igłą wiąże się także z zagrożeniem zakażenia np. wirusem WZW typu B czy HCV, dlatego tatuowanie ciała oraz przekłuwanie uszu są zabiegami niedozwolonymi w ciąży.
- Solarium – opalanie w ciąży w solarium może być przyczyną przedwczesnych skurczy porodowych, a także ostudy, czyli szpecących przebarwień na skórze przyszłej mamy.
- Sauna – kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny o niej zapomnieć z powodu wysokiej temperatury, która panuje w saunie i która nie dość, że osłabia, to jeszcze może wywołać przedwczesne skurcze porodowe.
- Masaż (drenaż) limfatyczny – choć jest zalecany przy dolegliwościach, które dają się we znaki wielu przyszłym mamom (np. obrzęki, cellulit, rozstępy), to niestety nie może być stosowany w ciąży ze względu na swoją inwazyjność.
- Makijaż permanentny – jest rodzajem tatuażu kosmetycznego i jako taki jest niewskazany w ciąży – niesie ze sobą ryzyko infekcji miejscowej, która może rozprzestrzenić się na cały organizm. Dodatkowo pigment, choć oparty na naturalnych składnikach, może powodować uczulenie.
- Botoks – zgodnie z zasadą, że będąc w ciąży, rezygnujemy z tego, o czym nie wiadomo, czy jest w pełni bezpieczne, przyszłe mamy nie powinny poddawać się zabiegom wstrzykiwania botoksu, ponieważ nie ma badań, które wskazywałyby na jego nieszkodliwość dla rozwijającego się w brzuchu dziecka.
Zobacz także: