Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zabiegi kosmetyczne dozwolone i niedozwolone w ciąży
AdobeStock
Wygląd i samopoczucie

Zabiegi kosmetyczne dozwolone i niedozwolone w ciąży

W ciąży dozwolonych zabiegów kosmetycznych jest mniej niż tych niedozwolonych. Zakazane są np. wszystkie zabiegi z użyciem lasera, za bezpieczny uważany jest masaż, ale też nie każdy.

Zanim zapiszesz się na wizytę do kosmetyczki, powinnaś znać listę zabiegów kosmetycznych dozwolonych i niedozwolonych w ciąży. Te, które są bezpieczne i nieinwazyjne, można wykonywać bez przeszkód, natomiast ich liczba jest bardzo mała. Inne zabiegi, takie jak np. depilacja czy farbowanie włosów, są dopuszczalne, ale z uwzględnieniem pewnych obostrzeń. Natomiast lista zabiegów kosmetycznych zakazanych w ciąży jest niezwykle długa. W trosce o bezpieczeństwo maluszka (i swoje) nie należy wykonywać ich w tym czasie. Podpowiadamy, co wolno, a czego nie wolno przyszłej mamie w zakresie pielęgnacji ciała. 

Zabiegi kosmetyczne dozwolone i niedozwolone w ciąży

Bezpieczne i dozwolone zabiegi pielęgnacyjne w ciąży

  • Mikrodermabrazja – choć jest to zabieg mechaniczny, to eksperci zaliczają go do nieinwazyjnych i łagodnych metod złuszczania naskórka, dlatego może być wykonywany u kobiet w ciąży.
  • Masaż twarzy – jest dozwolony, ale zanim zapiszesz się do kosmetyczki, uprzedź ją o ciąży.


Zobacz także: Jesteś w ciąży? Te kosmetyki mogą wpłynąć na nadwagę u twojego dziecka

Zabiegi kosmetyczne dozwolone w ciąży pod pewnymi ograniczeniami

  • Manicure/pedicure – podczas ciąży łatwiej o grzybicę. Rośnie także potencjalne ryzyko, związane z zakażeniem miejscowym (może ono doprowadzić do infekcji całego organizmu, a ta – do zakażenia dziecka albo akcji skurczowej i porodu przedwczesnego). By to wykluczyć, dobrze jest wybierać sprawdzone salony kosmetyczne, o których wiesz, że dbają o sterylność narzędzi. 
  • Depilacja – tak, ale przeprowadzana na zimno, bez użycia gorącego wosku. Zabroniona jest także depilacja laserowa. Trzeba też bardzo uważać na kremy do depilacji. Nawet te, które z powodzeniem stosowałaś przed ciążą, teraz mogą cię uczulić.
  • Peeling – tak, ale za wyjątkiem peelingu mechanicznego, a także mocnych, działających głęboko i zawierających np. retinol.
  • Kąpiel w wannie – ponieważ relaksuje, odpręża, zmniejsza bóle kręgosłupa i nóg, może być dla przyszłej mamy wręcz wskazana, ale nie może trwać dłużej niż kwadrans, a woda musi być ciepła, a nie gorąca (lepiej z niej zrezygnować, jeśli ma się tendencję do nawracających infekcji intymnych).
  • Masaż ciała – niewłaściwie wykonany masaż może spowodować krwawienie, dlatego lekarze zalecają przyszłym mamom ostrożność i zezwalają na lekki masaż klasyczny, ale pod kilkoma warunkami: kobieta nie może leżeć na brzuchu, a sam zabieg wykonuje masażysta, który ma doświadczenie w zabiegach dla ciężarnych. 
  • Henna – przed nałożeniem henny lepiej sprawdzić, czy w ciąży nie zaczęła uczulać.
  • Farbowanie włosów – pogląd, że będąc w ciąży, nie można farbować włosów, jest dziś już nieaktualny, ale lekarze wciąż zalecają zachowanie ostrożności. Do koloryzacji lepiej używać farb opartych na naturalnych składnikach lub delikatniejszych szamponów koloryzujących, a z zabiegiem poczekać do końca pierwszego trymestru. 
  • Trwała ondulacja – zdania na ten temat są podzielone, choć większość lekarzy uważa, że przyszła mama może poddać się zabiegowi trwałej ondulacji, ale dopiero po upływie pierwszego trymestru ciąży. Warto jednak pamiętać, że włosy poddane działaniu hormonów ciążowych często są odporne na skręcanie.


Zobacz także: Morsowanie w ciąży: czy jest bezpieczne? Jak wpływa na dziecko?

Niedozwolone zabiegi kosmetyczne w ciąży

  • Zabiegi wykonywane przy użyciu prądu lub lasera – działają zbyt głęboko i silnie. Niedozwolone są zatem zabiegi zamykania naczynek krwionośnych, likwidowania przebarwień lub likwidowania blizn.
  • Zabieg wypełniania zmarszczek kolagenem – nie ma pewności, że substancje wykorzystywane do wypełniania zmarszczek są bezpieczne w ciąży, dlatego zaleca się, by zrezygnować z tego typu zabiegów.
  • Zabiegi z wykorzystaniem retinolu – wysokie stężenie witaminy A (retinol jest jej czystą postacią) w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka może być przyczyną jego wad rozwojowych, np. niedorozwoju lub nieprawidłowego rozwoju serca czy rozszczepu podniebienia. 
  • Zabiegi z użyciem ultradźwięków – mają zbyt silne i głębokie działanie, by mogły być stosowane w ciąży.
  • Zabiegi silnie złuszczające – są zbyt inwazyjne, by mogły być stosowane w ciąży.
  • Zabiegi rozgrzewające – niedozwolone w ciąży z uwagi na temperaturę (mogłyby być przyczyną krwawienia).
  • Zabiegi redukujące cellulit – eksperci są zgodni, że nie wolno się im poddawać, gdy jest się w ciąży, ponieważ są zbyt inwazyjne.
  • Tatuaż/piercing – trzeba pamiętać, że każde nakłucie igłą niesie za sobą ryzyko miejscowej infekcji, a ta z kolei – możliwość zakażenia całego organizmu, co może doprowadzić do gorączki, czynności skurczowej, porodu przedwczesnego czy zakażenia dziecka. Nakłucie igłą wiąże się także z zagrożeniem zakażenia np. wirusem WZW typu B czy HCV, dlatego tatuowanie ciała oraz przekłuwanie uszu są zabiegami niedozwolonymi w ciąży.
  • Solarium – opalanie w ciąży w solarium może być przyczyną przedwczesnych skurczy porodowych, a także ostudy, czyli szpecących przebarwień na skórze przyszłej mamy. 
  • Sauna – kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny o niej zapomnieć z powodu wysokiej temperatury, która panuje w saunie i która nie dość, że osłabia, to jeszcze może wywołać przedwczesne skurcze porodowe.
  • Masaż (drenaż) limfatyczny – choć jest zalecany przy dolegliwościach, które dają się we znaki wielu przyszłym mamom (np. obrzęki, cellulit, rozstępy), to niestety nie może być stosowany w ciąży ze względu na swoją inwazyjność.
  • Makijaż permanentny – jest rodzajem tatuażu kosmetycznego i jako taki jest niewskazany w ciąży – niesie ze sobą ryzyko infekcji miejscowej, która może rozprzestrzenić się na cały organizm. Dodatkowo pigment, choć oparty na naturalnych składnikach, może powodować uczulenie.
  • Botoks – zgodnie z zasadą, że będąc w ciąży, rezygnujemy z tego, o czym nie wiadomo, czy jest w pełni bezpieczne, przyszłe mamy nie powinny poddawać się zabiegom wstrzykiwania botoksu, ponieważ nie ma badań, które wskazywałyby na jego nieszkodliwość dla rozwijającego się w brzuchu dziecka. 


Zobacz także:

Czy kobiety ciężarne mogą stosować preparaty złuszczające skórę? (film)

aspiryna w ciąży
adobe stock
Zdrowie w ciąży
Aspiryna w ciąży może szkodzić. Kiedy można ją zażywać?
Zażywanie aspiryny w ciąży może powodować m.in. komplikacje przy porodzie i wady płodu. Jednak aspiryna przyjmowana na początku ciąży w niewielkiej dawce może chronić przed stanem przedrzucawkowym, poronieniem i zakrzepami. O każdorazowym spożyciu kwasu acetylosalicylowego na każdym etapie ciąży musi zadecydować lekarz.

Aspiryna w ciąży może skutkować m.in. wadami serca dziecka, rozszczepem podniebienia, niedowagą noworodka, a także wywołać nadmierne krwawienie podczas porodu. Z tego powodu jeszcze do niedawna była całkowicie zakazana. I nadal, jeśli nie trzeba jej zażywać, zaleca się wybieranie innych, bezpieczniejszych, leków . Od pewnego czasu wiadomo jednak, że kwas acetylosalicylowy w 1 trymestrze ciąży może chronić ciężarną przed nadciśnieniem i wynikającymi z niego powikłaniami. Aspiryna w ciąży: 1. Kiedy jest dozwolona? 2.  Aspiryna a stan przedrzucawkowy 3. Kiedy nie wolno zażywać aspiryny? 5. Kontrowersje 6. Aspiryna a płodność Kiedy można zażywać aspirynę w ciąży? Naukowcy dowiedli, że zażywanie aspiryny w ciąży zmniejsza o 40 proc. ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i hipotrofii płodu u kobiet z grup zwiększonego ryzyka, cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Kwas acetylosalicylowy rozrzedza także krew, zapobiegając (przynajmniej częściowo) powstawaniu zakrzepów żylnych, także w pępowinie.  Uwaga! Kobiety, które należą do grupy ryzyka ze względu na uczulenia lub inne przeciwskazania nie mogą stosować kwasu acetylosalicylowego nawet we wczesnym etapie ciąży, pomimo ewentualnych wskazań. Aspiryna a stan przedrzucawkowy W Polsce zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia aspirynę można podawać w ciąży w ramach profilaktyki stanu przedrzucawkowego kobietom, które cierpiały na zatrucie ciążowe w poprzedniej ciąży, urodziły dziecko z hipotrofią oraz chorują na: nadciśnienie tętnicze (przed ciążą) przewlekłe choroby nerek cukrzycę przedciążową (typu I lub II) otyłość (BMI>30) choroby autoimmunologiczne (np. toczeń układowy) zespół antyfosfolipidowy trombofilię. Kiedy nie można stosować aspiryny w ciąży? Kobiety w ciąży nigdy nie powinny na własną rękę przyjmować...

opuchlizna w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Opuchlizna w ciąży: co pomoże na obrzęki i kiedy iść do lekarza?
Opuchlizna w ciąży najczęściej pojawia się w okolicy nóg, stóp i rąk. Ale zdarza się, że obrzęki występują także na twarzy. Za opuchliznę u ciężarnej odpowiada m.in. nadmierne gromadzenie wody w organizmie. Może to też świadczyć o gestozie, dlatego nie wolno puchnięcia lekceważyć. Warto wypróbować bezpieczne sposoby na obrzęki w czasie ciąży.

Opuchlizna w ciąży dotyka aż 3/4 przyszłych mam. Nogi i stopy zwykle puchną pod koniec ciąży. Opuchlizna przed porodem to często jeden z najwcześniejszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Organizm gromadzi bowiem zapasy wody i w ten sposób przygotowuje się na utratę krwi. Czasem jednak opuchlizna w ciąży to sygnał, by jak najszybciej odwiedzić lekarza. Spis treści: 1. Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej? 2. Czy puchnięcie nóg i stóp w ciąży jest groźne? 3. Kiedy z obrzękiem w ciąży należy udać się do lekarza? 4. O czym świadczy duża opuchlizna w ciąży? 5. Czym są niewidoczne obrzęki w ciąży? 6. Jak sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki w ciąży? 7. Co stosować na opuchliznę nóg i stóp w ciąży? Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej? Obrzęki w ciąży zwykle pojawiają się na kończynach górnych i dolnych. Najczęściej w ciąży puchną dłonie i nogi w okolicy kostki, a także stopy. Widać to szczególnie wieczorem. Czasem – niestety – obrzęk występuje również na twarzy, udach i brzuchu. Zdarza się nawet opuchlizna wzgórka łonowego (ból i obrzęk spojenia łonowego po porodzie to wskazanie do niezwłocznej konsultacji lekarskiej). Kiedy opuchlizna w ciąży pojawia się na kilku częściach ciała jednocześnie , należy udać się z nią do lekarza, ponieważ może być sygnałem o niepokojących zmianach w organizmie ciężarnej, tj. gestozie ciężarnych .  Czy puchnięcie nóg i stóp w ciąży jest groźne? Zwykle opuchlizna w ciąży nie jest niebezpieczna. Nie ma powodów do niepokoju, gdy obrzęki występują na nogach i stopach, oraz gdy: pojawiają się po 36. tygodniu ciąży , czyli tuż przed porodem są niewielkie dotyczą stawu skokowego, stóp i palców dłoni  ustępują po nocy nie towarzyszą im inne, niepokojące objawy...

Basen w ciąży
AdobeStock
Wygląd i samopoczucie
Basen w ciąży: czy to bezpieczne?
Basen w ciąży jest zalecany kobietom zdrowym. Woda pozwala odciążyć kręgosłup i stawy, a pływanie jest zarówno doskonałą formą relaksu, jak i aktywności fizycznej – ćwiczenia wodne wzmacniają m.in. spojenie łonowe i zapobiegają jego rozejściu się. Na basen nie powinny chodzić ciężarne, które zmagają się z infekcjami intymnymi czy nadciśnieniem.

Basen w ciąży zdaniem większości specjalistów jest dobrym pomysłem. W ten sposób kobieta może aktywnie wypoczywać . Mimo dodatkowych kilogramów, może poczuć się lekko i swobodnie się poruszać. Ćwiczenia wodne mają wiele zalet – wzmacniają kręgosłup i stawy, poprawiają krążenie i relaksują. Nie są jednak dobre dla wszystkich. Ciężarnym, które zmagają się z infekcjami pochwy, odradza się chodzenie na basen. Decyzję o pójściu na pływalnię warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Basen w ciąży: zalety przeciwwskazania jaki basen wybrać? czy w ciąży można korzystać z jacuzzi? jaki kostium dla ciężarnej? Dlaczego warto chodzić na basen w ciąży? W ciąży warto zadbać o aktywność fizyczną, gdyż ćwiczenia są potrzebne każdej przyszłej mamie. Wzmocnione ciało lepiej zniesie wzrost wagi w ciąży i poród. Specjaliści zapewniają, że warto ćwiczyć , jednak nie każdy sport nadaje się dla przyszłej mamy. Pływanie w ciąży ma szereg zalet: wzmacnia mięśnie całego ciała, szczególnie pleców, dolne mięśnie brzucha i nóg bez nadmiernego wysiłku; wzmacnia spojenie łonowe, zapobiegając jego rozchodzeniu się; odciąża zmęczony kręgosłup i stawy; korzystnie wpływa na poprawę krążenia; zwiększa wydolność układu oddechowego , co ma olbrzymie znacznie dla płodu. Aby basen przynosił korzyści, ciężarna powinna chodzić na pływalnię regularnie 2 razy w tygodniu . Pływać spokojnie, bez przemęczania się ok. 30-40 minut. Kobietom w ciąży specjaliści polecają przede wszystkim style: grzbietowy i klasyczny, czyli żabkę. Niektóre pływalnie mają w swojej ofercie specjalne zajęcia dla ciężarnych np. aqua aerobik dla przyszłych mam.  Kiedy nie wolno chodzić na pływalnię w ciąży? Na basen mogą chodzić panie, których ciąża przebiega bez komplikacji,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak