kobieta, ciąża, maskotka
Wygląd i samopoczucie

Jestem w ciąży i boję się

Myślałaś, że będziesz się cieszyć. A tymczasem ciągle znajdujesz powody do niepokoju: od tych poważnych – o zdrowie maleństwa do błahych – o swoją figurę. Jak nie zwariować ze strachu?

Najpierw z niepokojem liczysz dni do pojawienia się miesiączki. Przewidywany termin mija i... nic. Jeszcze zwlekasz dzień, może dwa i kupujesz test ciążowy. Podekscytowana i z trzęsącymi się rękoma wykonujesz po kolei wszystkie opisane w instrukcji czynności. Są dwie kreseczki! Patrzysz z niedowierzaniem. To już? I zamiast upragnionej wielkiej radości pojawia się niepokój: jak to będzie? Co z pracą, studiami, planami na wakacje? Czy dziecko urodzi się zdrowe? Jak zniosę poród? Czy podobnie do wielu innych kobiet też strasznie przytyję i już nigdy nie wrócę do dawnej figury? Czy mężowi będę się taka podobać? Nie potrafisz myśleć o niczym innym, w nocy długo nie możesz zasnąć. Takie obawy ma większość kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży.

Czy będzie zdrowe?

Mijają tygodnie. Z ciekawością czytasz w książkach o tym, jak rozwija się twoje maleństwo. Jest wielkości orzeszka, potem brzoskwini, zaczyna słyszeć… Z upodobaniem oglądasz zdjęcia płodów. Jednocześnie czytasz też jednak o wszystkich możliwych zagrożeniach, które czyhają na maleństwo. Zaczynasz się o nie obawiać. Choć tego nie chcesz, czasem nachodzą cię czarne myśli. Wtedy płaczesz. Jeśli jesteś pod opieką lekarza, regularnie się badasz, kolejne USG wykazuje, że wszystko w porządku, naprawdę nie istnieje żaden logiczny powód, aby się zadręczać. W razie jakichkolwiek wątpliwości porozmawiaj ze swoim ginekologiem, zamiast samodzielnie szukać odpowiedzi w Internecie czy podręcznikach dla lekarzy.

Czy stać nas na dziecko?

Przechodzisz obok sklepu z wózkami, oglądasz na wieszakach piękne sukieneczki dla dziewczynek i... nagle przeraża cię myśl, że nie zawsze będziesz mogła dać dziecku to, co byś chciała. „Już teraz ledwie starcza nam do pierwszego” – myślisz. „Czy uda nam się zapewnić dziecku dobrą przyszłość?”. Więc teraz pomyśl inaczej. Maleństwo po narodzinach będzie ssało twoje mleko z piersi, odpada więc kupowanie mieszanek. Jeśli nawet nie byłoby was stać na pieluchy jednorazowe, możecie przecież skorzystać z tetrowych, w końcu wychowały się na nich całe pokolenia. A jeśli chodzi o dalsze wydatki, to głowa do góry! Wiele rzeczy (wózek, ubranka) naprawdę można pożyczyć, znajome mamy na pewno nie zostawią cię bez pomocy. Wiele można niedrogo kupić w komisie albo przez Internet. Dla dziecka ważniejsze od superwystrzałowego wózka jest to, by mama była na spacerze uśmiechnięta i pobawiła się z nim w a kuku.

Przesądy – to głupie, ale…

Sąsiadki, gdy tylko dowiedziały się, że wkrótce zostaniesz mamą, zaczęły zasypywać cię radami: nie wolno ci ubierać się na czarno, kupować czegokolwiek dla dziecka, zanim się urodzi, nosić łańcuszków, a nawet… patrzeć przez wizjer w drzwiach. Niby zdajesz sobie sprawę, że to tylko takie gadanie, jednak czujesz niepokój, gdy wybierasz dla dziecka łóżeczko.
Powtarzaj sobie, że to tylko przesądy i nie ma powodu im wierzyć. Pomyśl przez chwilę trzeźwo i logicznie. Chyba nie wierzysz w to, że nie możesz nosić łańcuszków, bo to w jakiś sposób może zaszkodzić maleństwu? Takie zabobony były przed wiekami sposobem na wytłumaczenie różnych przypadłości, jakie się maluchom zdarzały. A że wtedy często nie potrafiono znaleźć przyczyn medycznych, to wyszukiwano inne, „czarodziejskie”. W trzecim tysiącleciu nie wypada w to wierzyć. A stres związany z tym, że nie kupiłaś dla dziecka pieluszek, ubranek, wanienki będzie tym większy, im mniej tygodni zostanie do porodu.
W pierwszych dniach po porodzie ty na pewno nie będziesz w stanie o wszystko się zatroszczyć, a na mężu w tej kwestii chyba nie do końca można polegać. Słuchanie niemądrych rad może pogorszyć twój humor. Gdy jakieś „życzliwe” osoby chcą ci koniecznie opowiedzieć o przesądach związanych z ciążą i połogiem, a ty nie chcesz tego słuchać, powinnaś stanowczo i zdecydowanie odmówić. I nie będzie w tym niczego złego. To one powinny się wstydzić, a nie ty.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

chlamydia w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Chlamydia (chlamydioza) w czasie ciąży - zagraża zdrowiu kobiety i dziecka
Jest jedną z najczęstszych przyczyn poronień i porodów przedwczesnych, zaś u dziecka może spowodować kłopoty ze wzrokiem. Zobacz, jak jej uniknąć.

@page { margin: 2cm } h2.cjk { font-family: "SimSun" } h2.ctl { font-family: "Arial" } p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120% } a:link { so-language: zxx } Co roku na świecie diagnozuje się 131 milionów przypadków chlamydiozy. To najczęściej występująca choroba przenoszona drogą płciową. Wywołuje ją bakteria chlamydii. Problem w tym, że zarażenie przez długi czas przebiega bezobjawowo, co jest szczególnie niebezpieczne u kobiet w ciąży. Może doprowadzić do wielu powikłań w jej przebiegu, jak i w zdrowiu dziecka. Chlamydia w ciąży - objawy Chlamydioza to bakteryjna choroba weneryczna wywoływana przez chlamydię ( Chlamydia trachomatis ). Jest przenoszona drogą płciową i bardzo długo nie daje objawów. Jednym z pierwszych sygnałów, które powinny cię zaniepokoić są upławy i ból podczas oddawania moczu. Do objawów choroby należą także: świąd i pieczenie dróg rodnych, krwawienie międzymiesiączkowe, bolesne okresy, bóle w podbrzuszu, gorączka, ból podczas współżycia. Chlamydioza w ciąży - powikłania w jej przebiegu Chlamydioza w tym stanie nie jest częsta, dotyka maksymalnie trzech procent ciężarnych. Zakażenie bakterią może powodować: ciążę pozamaciczną, pęknięcie pęcherza płodowego, infekcje łożyska, zakażenie błon płodowych, poród przedwczesny. Chlamydia w ciąży: zagrożenia dla matki U kobiety bakteria może wywołać: •    zapalenie cewki moczowej, •    nadżerkę szyjki macicy, •     zapalenia przydatków (jajowodów), •    wtórną bezpłodność,  •    zapalenia okołowątrobowe. Chlamydioza w ciąży - zagrożenie dla zdrowia noworodka Jeżeli matka cierpi na chlamydiowe zapalenie szyjki macicy, jest bardzo duże ryzyko zakażenie dziecka bakterią podczas porodu. Może to...

ciąża zagrożona emocje mamy
fotolia
Zdrowie w ciąży
Emocje mamy w ciąży zagrożonej: jak dotrwać do porodu i nie zwariować
Gdy ciąża jest zagrożona, czasem trzeba spędzić ją w łóżku. A wtedy dni ciągną się w nieskończoność. Każdy z nich przynosi obawy, ale i nadzieję, że wszystko dobrze się skończy. Podpowiadamy, jak dotrwać do porodu, gdy trzeba leżeć w ciąży.

Co czwarta ciąża jest zagrożona (a z tego 5 procent należy do bardzo wysokiego ryzyka). Większość jednak kończy się szczęśliwymi narodzinami! Co czuje przyszła mama, której lekarz zalecił leżenie? Co to jest ciąża zagrożona ? Ta nietypowa sytuacja wywołuje mnóstwo emocji. Wolno ci wstawać jedynie do toalety, masz bardzo dużo czasu na rozmyślania. Ciąża zagrożona i paraliżujący strach To naturalne, że się boisz. Chciałabyś przecież urodzić w terminie zdrowe maleństwo. Tymczasem to wydaje ci się czasem takie nierealne. Leżąc na patologii ciąży , na pewno nieraz słyszałaś mrożące krew w żyłach opowieści o przedwczesnych porodach . Ale przecież ty „piszesz” swoją własną, niepodobną do innych, historię. Dlatego postaraj się jak najrzadziej myśleć o obawach. Nie słuchaj strasznych historii, nie wynajduj w internecie czy podręcznikach przypadków ciąż zagrożonych. Tylko spokojnie słuchaj zaleceń swojego ginekologa. Pamiętaj, że twój lęk nie służy maluszkowi. Wypróbuj się poznać skuteczne metody, jak wygrać ze stresem w ciąży. Ciąża zagrożona i poczucie krzywdy Zadajesz sobie setki razy pytanie: „Dlaczego to spotkało właśnie mnie?” Przecież tyle kobiet w stanie błogosławionym wiedzie normalne, aktywne życie: pracuje przez cały czas, jeździ na wakacje, urządza pokoik dla dziecka. A ty co? Leżysz i odkreślasz dni w kalendarzu. To bardzo frustrująca sytuacja, warto więc spojrzeć na nią z drugiej strony. Możesz np. zacząć realizować marzenia o nauce języka angielskiego . Albo nareszcie mieć czas na przeczytanie zaległych książek. Skoro i tak musisz leżeć, poszukaj plusów w tym wszystkim. Na pewno dzięki temu poczujesz się lepiej. Ciąża zagrożona i poczucie winy Czasem, gdy analizujesz swoje położenie, zaczynasz bezsensownie szukać winnych. Wtedy najczęściej dochodzisz do wniosku, że to wszystko pewnie dlatego,...

przesądy ciążowe
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Zabobony w ciąży – przesądy, w które wierzyły lub nadal wierzą ciężarne
Sprawdź, w jakie ciążowe zabobony wierzyły kobiety jeszcze całkiem niedawno (a może wierzą i dziś?). Niektóre ciążowe przesądy naprawdę mogą zadziwić. Wymienia je Arleta Kwiatkowska-Król, położna i ambasadorka kampanii „Położna na Medal".

Dziś żyjemy w komfortowych czasach, bo dzięki rozwojowi medycyny niemal wszystko możemy sprawdzić i naukowo wytłumaczyć. Nadal jednak z ust babć (a czasem też i młodszych osób) słyszymy niekiedy jakąś „zabobonną ciekawostkę”. Okazuje się, że ciążowych przesądów jest całe mnóstwo. Arleta Kwiatkowska-Król, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal” zebrała najczęstsze przesądy ciążowe. Są wśród nich także zabobony związane z porodem i chrzcinami dziecka. Niektóre nie pochodzą z aż tak zamierzchłych czasów, jak można by przypuszczać. Oto przesądy ciążowe, które nadal pokutują w naszym otoczeniu.  Spis treści :  Czego nie można robić w ciąży – przesądy Zabobony ciążowe dotyczące porodu Przesądy ciążowe dotyczące płci dziecka Zabobony dotyczące chrztu Czego nie można robić w ciąży – przesądy Przyszła mama musi liczyć się z tym, że nie wszystko jej wolno. Jesteś w ciąży? Wiesz, że nie wolno ci pić alkoholu i musisz ograniczyć kawę, prawda? Dzisiejsze ograniczenia mają jednak naukowe podstawy, za to ciążowe przesądy, w które wierzono dawniej, naprawdę mogą rozbawić. Najpopularniejsze przesądy ciążowe:  jeśli ciężarna przestraszy się w ciąży i złapa za twarz, głowę lub rękę – dziecko będzie miało w tym miejscu „myszkę” (rodzaj znamienia); oblizywanie noża w ciąży – dziecku grozi wykształcenie się tzw. zajęczej wargi; patrzenie na zwierzęta w ciąży – dziecko będzie pozbawione mądrości; uczenie się, studiowanie, chodzenie na kurs prawa jazdy w ciąży – maleństwo będzie bardzo mądre; farbowanie włosów w ciąży – dziecko urodzi się rude; pogłaskanie barana przez ciężarną – dziecko będzie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj