Małowodzie w ciąży
aragami - Fotolia.com
Wygląd i samopoczucie

Kochanie, ja też jestem w ciąży!

„Ciążowe dolegliwości” ma 10–25 procent przyszłych ojców. Bóle brzucha, ciążowe zachcianki...


Choć może brzmieć to zaskakująco, to pierwsze obserwacje dotyczące zmiany zachowania i dolegliwości u mężczyzn, których żony były w ciąży, poczyniono już... w starożytności.Z tego okresu zachowały się informacje o przyszłych ojcach cierpiących m.in. na bóle w dole brzucha i bóle zębów.

A co na to psychologia?
Czy męska wrażliwość to jedyne wytłumaczenie tego zjawiska?
- Dla nazwania tych nietypowych doświadczeń psycholodzy posługują się terminem „couvade” zaczerpniętym z prac antropologów. Tak określano zwyczaje prymitywnych ludów, które polegały na naśladowaniu przez mężczyznę cierpień rodzącej żony oraz rytuał związany z uznaniem dziecka i ojcostwa.

Psycholodzy rozpoczęli systematyczne badania nad tym ciekawym zjawiskiem w połowie XX wieku. Zgromadzone od tego czasu wyniki pozwalają sądzić, że „ciążowe dolegliwości” ma 10–25 procent przyszłych ojców. Dostrzegają oni u siebie charakterystyczne objawy, które pojawiają się w okresie, gdy ich partnerka jest w ciąży i zanikają po porodzie.

U przyszłych tatusiów najczęściej wzrasta masa ciała, ale występują też dolegliwości ze strony układu trawiennego, nudności, bóle zębów, spadek apetytu, a nawet... jedzeniowe zachcianki w ciąży. I nie można tego traktować jako naśladowania partnerki, gdyż – z wyjątkiem przybierania na wadze – wszystkie inne objawy pojawiają się z różną częstotliwością u każdego z przyszłych rodziców.

Ale łączy ich... strach. Jeśli przyszła mama wyraźnie niepokoi się o przebieg ciąży i porodu, to jest bardziej prawdopodobne, że jej partner będzie miał ciążowe dolegliwości. Udzielają mu się jej obawy, przybierając postać fizycznych problemów, np. bólu krzyża. Zaobserwowano również, że przypadłości te zmieniają się w charakterystyczny sposób. Są intensywniejsze na początku ciąży (żony), w środkowym trymestrze słabną, by znów nasilić się w miesiącu poprzedzającym poród, a więc wtedy, gdy obawy o jego przebieg zaczynają być intensywniejsze. Natomiast fakt, że „zespół couvade” pojawia się w początkowym okresie ciąży partnerki, można traktować jako skutek radykalnych zmian zachodzących w życiu mężczyzny. Jest to też etap procesu przystosowywania się do tych zmian. Zatem, chodzi nie tylko o męską wrażliwość...

dr Eleonora Bielawska-Batorowicz
Na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się naukowo psychologią prokreacji, czyli doświadczeniami w okresie ciąży, porodu, macierzyństwa i ojcostwa. Ma również doświadczenie w udzielaniu pomocy terapeutycznej kobietom w powikłanej ciąży.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

kobieta, mama, tata, ciąża, całować, brzuch, brzuszek
Tata
Przyszły tata może mieć zachcianki! Syndrom couvade
Zachcianki, poranne nudności, skurcze i bóle krzyża... Ciążowe dolegliwości zdarzają się także panom!

Przyszły tata może mieć także wahania nastroju,  a nawet ...  przybrać na wadze i mieć wzdęty brzuch.  Wygląda wtedy jakby sam był w ciąży!   - Gdy Olę bolał kręgosłup, cierpiałem i ja. Gdy puchły jej stopy, puchły i moje. Zachcianki w ciąży ? Niby nie miałem,  ale gdy żona zapragnęła pierogów ze Środy Śląskiej, pognałem po nie na sygnale, a potem zjadłem je razem z nią. No i cóż: tyłem. Miałem świetne wytłumaczenie: byłem w ciąży!  - śmieje się Robert, tato Majki i Borysa. Skąd to wszystko? - Chyba z powodu empatii - mówi Robert. -  Dla mnie słowa w rodzaju „rodzimy razem” czy „rodzi się we dwójkę” nie są bzdurą. Bardzo przeżywałem obie ciąże żony i od samego początku zaangażowałem się w opiekę nad dziećmi.   Robert nie jest jedyny.  Ciążowe dolegliwości, zachcianki itd, przydarzają się wielu przyszłym ojcom. Naukowcy nazywają to zespołem lub   sydromem couvade  (od francuskiego couver - wysiadywać, dojrzewać w ukryciu). Nazwę zapożyczono od antropologów, którzy tym mianem określają obrzędy odprawiane od pradawnych czasów przez ojców różnych kultur, polegające m.in. na odgrywaniu bólów porodowych.  Jest mnóstwo teorii wyjaśniających zespół couvade. Jedna z nich zakłada, że w ten sposób ojcowie solidaryzują się z rodzącą matką i nawiązują więź ze swoim maluszkiem.     Czy w takim razie brak ciążowych objawów u mężczyzny świadczy o tym, że nie dość głęboko przeżywa swoje ojcostwo? Absolutnie nie. Każdy przyszły tata  jest inny i każdy przeżywa ciążę partnerki po swojemu.  

lekcja 5 poród.png
Zdrowie w ciąży
Skurcze przepowiadające a porodowe: jak je odróżnić i kiedy jechać do szpitala?
Skurcze przepowiadające różnią się od skurczów porodowych, jednak potrafią wystraszyć wiele przyszłych mam. Jeśli czujesz niekomfortowy ucisk, ale nie możesz nazwać go bólem – najprawdopodobniej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa, a nie skurcze porodowe.

Skurcze przepowiadające i porodowe mogą wydawać się podobne nawet doświadczonym mamom, które będą rodzić po raz kolejny. Skurcze przepowiadające nie oznaczają jednak początku porodu – czasem bywają one mylone ze skurczami porodowymi. To naturalne, że podczas ciąży, porodu oraz połogu będziesz odczuwała różnego rodzaju skurcze macicy. O tym, czemu służą różne rodzaje skurczów – od skurczów Braxtona-Hicksa po skurcze porodowe – opowiada Artur Kucharski, ginekolog-położnik z Wrocławia. Spis treści: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak r ozpoznać skurcze przepowiadające?   Czy skurcze przepowiadające bolą? Jak wyglądają skurcze porodowe? Czy skurcze porodowe bolą? Skurcze po porodzie Skurcze przepowiadające a poród Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak rozpoznać skurcze? Oto tabelka przedstawiająca podstawowe różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi:    RODZAJ SKURCZU OBJAWY U CIĘŻARNEJ Skurcze przepowiadające twardnienie, napinanie się, „stawianie się” brzucha; mogą pojawić się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać Skurcze porodowe silne bóle, przypominające miesiączkowe, ale dużo mocniejsze lub „rozlewający się”, promieniujący od okolic krzyża ból  Jak rozpoznać skurcze przepowiadające? Pierwsze skurcze macicy pojawią się zapewne już około 20. tygodnia ciąży. Wyróżnia się dwa rodzaje skurczów przepowiadających: fale Alvareza – to te   słabsze i częstsze skurcze, często wręcz słabo wyczuwalne; skurcze przepowiadające – dłuższe i silniejsze (ale także niebolesne i w przeciwieństwie do skurczów...

płacz i smutek w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Trudne emocje w ciąży: kogo częściej dopada ciągły płacz i smutek? [KOMENTARZ PSYCHOLOGA]
Emocje w ciąży nie zawsze łatwo okiełznać, często pojawia się płaczliwość i silny stres. Dlaczego w ciąży tak trudno o równowagę psychiczną i kogo częściej dopadają trudne emocje − wyjaśnia psycholog.

Emocje w ciąży bywają trudne, a psychologowie potwierdzają, że kobiety spodziewające się dziecka, oprócz zadowolenia i pełnego radości oczekiwania na narodziny, przeżywają typowe dla swojego stanu kryzysy – smutek, lęk, a nawet depresję. Płaczliwość i stres mogą pojawiać się zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży i bezpośrednio przed porodem. Spis treści: Emocje w ciąży: dlaczego pojawia się płacz i stres? Płacz w ciąży: co sprzyja negatywnym emocjom? Smutek w ciąży: co może pomóc? Emocje w ciąży: dlaczego pojawia się płacz i stres? Smutek w ciąży pojawia się dość często:  na początku ciąży przyszłe mamy bywają nadwrażliwe , zbyt pobudliwe i mogą nie radzić sobie ze swoimi ciągle zmieniającymi się emocjami. Ciążowe niepokoje i lęki związane są przede wszystkim z przebiegiem ciąży i porodu, natomiast poczucie niepewności co do wywiązania się z roli matki bywa przyczyną depresji . Depresja ciążowa dotyka ok. 10 proc. ciężarnych, a aż jedna na cztery kobiety miewa problemy ze zdrowiem psychicznym w ciąży. Depresja ciążowa może być mylona z typowymi dla ciąży zaburzeniami nastroju. Ważne jest jej wczesne rozpoznanie, które pozwoli w porę otoczyć kobietę odpowiednią opieką i zapobiec wystąpieniu depresji poporodowej  – groźnej i dla mamy, i dla dziecka.  Wcześniejsze badania potwierdzały, że trudne emocje w ciąży rzadziej występują u dojrzałych kobiet o dobrej samoocenie i zadowolonych z relacji z partnerem. Nie jest to jednak regułą.  Płacz w ciąży: co sprzyja negatywnym emocjom? Silne emocje w ciąży mogą zdarzyć się nawet wtedy, gdy ciąża przebiega bez powikłań. Płacz w ciąży może wywołać np. konflikt z partnerem, trudności materialne czy brak wsparcia ze strony otoczenia, a także to, że ciąża była nieplanowana . Ale jeśli przyszła mama ma jakieś problemy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz