koronawirus a wizyta u fryzjera
adobe stock
Wygląd i samopoczucie

Koronawirus a wizyta u fryzjera - nowe obostrzenia

Wiele kobiet zastanawia się, czy w trakcie epidemii można korzystać z usług fryzjera lub kosmetyczki. Dotychczas wytyczne rządu w tej kwestii nie były zbyt jasno sformułowane nawet dla właścicieli salonów piękności. Sanepid, chcąc rozwiać wątpliwości, wydał oświadczenie regulujące świadczenie usług w tym zakresie.

Zgodnie z decyzją rządu lokale użytkowe takie galerie handlowe, kina czy teatry w czasie pandemii są zamknięte. Wiele kobiet zadaje sobie jednak pytanie, czy salony fryzjerskie i kosmetyczne są otwarte. Sanepid wydał w tej sprawie oświadczenie.

Spis treści:
Koronawirus: czy salony fryzjerskie i kosmetyczne są otwarte?
Koronawirus w Polsce: obostrzenia dotyczące kwarantanny

Koronawirus: czy salony fryzjerskie i kosmetyczne są otwarte?


Premier Mateusz Morawiecki na zwołanej 31 marca konferencji wprowadził kolejne obostrzenia i poinformował, że salony fryzjerskie i kosmetyczne muszą zostać zamknięte
W zeszłym tygodniu, w odpowiedzi na liczne zapytania właścicieli salonów kosmetycznych i fryzjerskich dotyczących ich funkcjonowania w trakcie pandemii, Sanepid wydał oświadczenie, w którym poinformował:

„Wobec braku generalnego prawnego ograniczenia działalności podmiotów branży fryzjersko-kosmetycznej decyzja o kontynuowaniu świadczenia usług jest podejmowana indywidualnie przez każdy z tych podmiotów na własną odpowiedzialność”.

Ta informacja straciła jednak swoją ważność. Obecnie wszystkie salony fryzjerskie i kosmetyczne są zamknięte. Obowiązuje zakaz świadczenia usług w tym zakresie.

 

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia rządu dotyczące kwarantanny

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w związku ze stale powiększającą się liczbą zarażonych koronawirusem zaostrzył zasady komunikacji na terenie naszego kraju. Zaleca się wychodzenie z domu tylko w sprawach niezbędnych, takich jak zakupy spożywcze czy wizyta w aptece. Według najnowszych danych, w Polsce łącznie zakażonych koronawirusem jest 1984 osób, zmarło 26. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedział, że rząd planuje kolejne ograniczenia w funkcjonowaniu obywateli podczas pandemii, co ma związek z nieprzestrzeganiem zasad kwarantanny. Policji pomóc ma wojsko, które, według zapowiedzi, ma wyjść na ulice w najbliższym czasie.

Źródło: Państwowa Inspekcja Sanitarna, gis.gov.pl, polskieradio.pl

Zobacz także:

Koronawirus: jak wygląda praca lekarzy? [WIDEO]

Impreza z okazji chrzcin wbrew zakazowi rządu
AdobeStock
Aktualności
Urządzili chrzciny na blisko 20 osób mimo zakazu gromadzenia się. Interweniowała policja
Funkcjonariusze ze Środy Wielkopolskiej otrzymali 28 marca zgłoszenie, że w jednej z restauracji w centrum miasta odbywa się zgromadzenie mimo obowiązującego zakazu. Na miejscu okazało się, że było to przyjęcie z okazji chrztu.

20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii. Początkowo rząd zmniejszył dopuszczalną liczbę osób gromadzących się do 50, a kilka dni później ograniczył ją do maksymalnie 5. To oznacza, że na wszelkiego rodzaju spotkaniach, ślubach, chrztach czy pogrzebach może przebywać maksymalnie 5 osób. Tak ścisłe restrykcje zostały wprowadzone po to, by zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem, z którym zmaga się obecnie większość państw na całym świecie. Niestety mimo ciągłych apeli rządu, próśb celebrytów , akcji lekarzy , by traktować sprawę poważnie i naprawdę nie wychodzić z domu, jeśli nie ma takiej konieczności, niektórzy wciąż nie chcą poddać się dobrowolnej izolacji , nie troszcząc się tym samym ani o swoje zdrowie, ani o zdrowie, a nawet życie innych. Tak było np. w Środzie Wielkopolskiej w miniony weekend. Policja musiała interweniować, ponieważ grupa prawie 20 osób zgromadziła się w jednej z restauracji w celu świętowania chrzcin. Jak skończyła się interwencja? Chrzciny na blisko 20 osób mimo zakazu gromadzenia się Na Facebooku na oficjalnym profilu policji ze Środy Wielkopolskiej pojawił się wpis, w którym czytamy, że nie dla wszystkich apele o pozostawanie w domach i niegromadzenie się wydają się obowiązujące. „Apele „ogranicz kontakt z innymi” powtarzamy do znudzenia, a mimo to trafiają się ludzie skrajnie nieodpowiedzialni. W sobotę 28 marca policjanci interweniowali w związku z imprezą organizowaną w jednej z restauracji w centrum Środy. Właściciel udostępnił lokal do organizacji chrzcin. Blisko 20 osób spotkało się mimo zakazu zgromadzeń, mimo apeli, komunikatów i próśb” – informuje wpis wielkopolskiej policji. Interwencja policji zakończona mandatami Funkcjonariusze po otrzymaniu zgłoszenia udali się na miejsce. Okazało się, że zarówno właściciel restauracji, jak i organizatorzy przyjęcia nie...

koronawiru: jak chorują dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Koronawirus: jak chorują dzieci – nie przegap tych symptomów!
Obserwacje chińskich pediatrów pozwoliły stwierdzić, jakie objawy COVID-19 występują u dzieci w wieku 0-16 lat i jak dochodzi u nich do zakażenia.

Poniższe wnioski są skutkiem obserwacji 36 dzieci w wieku od 0 do 16 lat, które były pozytywnie zdiagnozowane na obecność koronawirusa w ich organizmie, i które były z powodu COVID-19 hospitalizowane. Obserwacje były prowadzone od 17 stycznia do 1 marca bieżącego roku. Jak zakażają się koronawirusem dzieci Najwięcej dzieci zakaziło się poprzez bliski kontakt z zakażonym członkiem rodzony – 89 proc. 33 proc. złapało wirusa przebywając na terenie, gdzie występowała epidemia. 22 proc. chorych dzieci było narażonych oba czynniki ryzyka. Częstość nasilenia różnych objawów COVID-19 u dzieci Nie wszystkie objawy typowe dla zakażenia wywołanego koronawirusem wystąpiły u wszystkich obserwowanych 36 dzieci. Jeśli chodzi o zapalenie płuc, dane pokazały, że: 19 dzieci (53 proc.) zapadło na niezbyt groźne zapalenie płuc, 17 (47 proc.) miało łagodne zapalenie płuc, 10 (28 proc.) nie miało żadnych objawów, 7 (19 proc.) miało łagodne objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Sprawdź: Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Gorączka: 13 dzieci (36 proc.) miało gorączkę. Spośród nich czworo dzieci (11 proc.) miało 38,5 stopnia C lub więcej, a dziewięcioro (25 proc.) – 37,5-38,5.  Kaszel: Tylko siedmioro dzieci (19 proc.) miało suchy kaszel. Wyniki badań laboratoryjnych: podniesiony poziom kinazy kreatynowej  – 31 proc. dzieci, zmniejszona liczba limfocytów – 31 proc. dzieci, leukopenia – 19 proc. dzieci, podniesiony poziom prokalcytoniny – 17 proc. dzieci. Sposób leczenia dzieci chorych na koronawirusa Chińscy pediatrzy podawali swoim podopiecznym: dwa razy dziennie interferon (wszystkie chore dzieci go otrzymały w postaci aerozolu), 14 dzieci (39 proc.) otrzymywało dwa razy dziennie syrop lopinavir-ritonawir, sześcioro dzieci (17 proc.) wymagało podawania tlenu.  Sprawdź:...

Koronawirus
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus uderza w najsłabszych - setki tysięcy dzieci zostały teraz bez opieki
Nie mają obiadu, komputera, aby wziąć udział w lekcjach, za to mają krzyk i przemoc - tak wygląda dzień tysięcy dzieci w dobie walki z epidemią koronawirusa. Z pomocą ruszyła Polska Akcja Humanitarna.

Musimy pozostać w naszych domach, aby pokonać koronawirusa. Ale dla setek tysięcy polskich dzieci dom to nie jest ciepła przystań, gwarancja bezpieczeństwa i miłości. To wręcz odwrotność tych pojęć - w ich domach jest strach, przemoc, bieda. Pandemia koronawirusa uderzyła w najsłabszych i obnażyła biedę, chorobę oraz przemoc w polskich domach. Edukacja równych szans to fikcja W związku ze zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół od połowy zeszłego tygodnia w Polsce obowiązuje nauka online . Ale nie wszyscy uczniowie mają dostęp do internetu lub komputera. Nie wszyscy uczniowie rozumieją zadania. Nie wszyscy uczniowie mają rodziców, którzy im pomogą. Nie wszyscy uczniowie chcą pokazać twarz i dom w kamerze. - Nie włączy kamerki, bo ma podbite oko . Nie włączy mikrofonu, bo w domu awantura. Powie, że nie działa. Ale będzie słuchać, chłonąć każde słowo. Dopóki nie przyjdzie jej oprawca i nie uderzy pięścią w komputer. A później w nią - te dramatyczne słowa zamieszczone na stronie "Posłuchajcie uczniów" na Facebooku opisują realia dzieci i młodzieży będących dzisiaj na zdanym nauczaniu. Wiele z nich to outsiderzy, cierpią na depresję lub pochodzą z wielodzietnych biednych rodzin. - Tak wygląda życie setek tysięcy uczniów i uczennic. I tak wygląda ich edukacja zdalna. Edukacja równych szans? Nie sądzę. Skąd więc w tej sytuacji oceny? Kartkówki, sprawdziany? Jeśli przez miesiąc, dwa, trzy, nie dostaniemy ani jednej oceny cząstkowej...czy świat się zawali? - padło ważne pytanie w poście. - Czy naprawdę w obliczu pandemii, nie mamy innych zmartwień niż kontrolowanie uczniów i wystawianie im ocen ? Czy nie możemy przez ten miesiąc, dwa, trzy, uczyć się dla siebie, bez dodatkowego stresu? - napisano w poście "Posłuchajcie uczniów". Mali pacjenci odłączeni od respiratora Pandemia koronawirusa fatalnie odbija się na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj