Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, ciąża, pić, kubek
Wygląd i samopoczucie

7 sposobów na siódme poty

W ciągu dnia twój organizm zwykle wydzielał około litra potu. Teraz, kiedy jesteś w ciąży, jeszcze więcej. Nic dziwnego, że obsesyjnie zaczynasz myśleć, jak zatrzymać piękny zapach na dłużej.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Pocenie się sprzyja obniżeniu temperatury ciała. W ten sposób organizm pozbywa się też toksycznych produktów przemiany materii i chroni skórę przed wysychaniem. Jest więc ono potrzebne, ale nie jest przyjemne. Dlatego sposoby, które pozwolą nad nim zapanować w ciąży, to dla przyszłej mamy rady na wagę złota.

 


Bierz prysznic częściej niż zwykle

W tym wypadku nie chodzi tylko o higienę, ale także o ochłodzenie ciała – rozgrzane poci się bardziej. Nie myj się jednak w zimnej wodzie, jedynie na zakończenie opłucz ciało nieco chłodniejszym strumieniem. Gruczoły potowe znajdują się na całym ciele, najwięcej jest ich na stopach, dłoniach, czole (pot przez nie wydzielany składa się w 99 proc. z wody). Te umieszczone pod pachami, w pachwinach, w okolicy narządów płciowych odpowiedzialne są za powstanie brzydkiego zapachu (pot jest mętny i lepki).

 

 


Depiluj pachy

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem, by to robić. Powinnaś jednak zrezygnować z chemicznych kremów do depilacji, bo łatwo może dojść do podrażnienia skóry.

 

 


Kąp się w ziołach

Niektóre z nich hamują pracę gruczołów potowych. Możesz zaparzyć korę dębu z torebką mięty i liśćmi orzecha włoskiego (do kupienia w sklepie zielarskim), użyć dwóch torebek szałwii, torebki rumianku i kory dębu lub zrobić napar z kory brzozy. Taką kąpiel poleca się dwa razy w tygodniu. Dbaj jednak o to, by nie była gorąca, bo podniesie temperaturę ciała, co może być w twoim stanie niebezpieczne. Nie siedź w wodzie dłużej niż 15 minut.

 

 


Ubieraj się przewiewnie

Wybieraj ubrania z bawełny, płótna, lnu. Mniej się w nich spocisz, bo przepuszczają powietrze. Jeśli masz problem z potliwością stóp, zrezygnuj z pantofli z tworzyw sztucznych (stopa w nich nie „oddycha”). Kup talk do stóp – możesz nim osuszać nogi i obuwie nawet kilka razy dziennie – albo używaj wkładek przeciwpotnych.

 

 


Nie jedz pikantnych potraw

Pikantne potrawy wzmagają pocenie się. Ogranicz też cukier, sól i mięso, jedz za to jak najwięcej warzyw i owoców. Pij dużo wody, aby dostarczyć organizmowi płynów, których się pozbył.

 

 


Używaj antyperspirantów

Hamują wydzielanie potu i rozwój bakterii odpowiedzialnych za brzydki zapach. Stosuj je na czystą i suchą skórę. Wybieraj te, które działają łagodnie, są hipoalergiczne. Najlepsze są kulkowe lub w sztyfcie, bez zapachu. Perfumowane stosuj ostrożnie, mogą podrażnić skórę, a czasem też zaskoczyć cię zapachem. Hormony, które wpływają na twój organizm w ciąży, zmieniają skład chemiczny potu, a to w połączeniu z wonią kosmetyku może dać nieoczekiwaną kompozycję.
Noś przy sobie chusteczki pielęgnacyjne dla niemowląt. Gdy jesteś poza domem, możesz przecierać nimi spocone części ciała.

Czytaj też: Jak zmienia się ciało w ciąży?

 

Wygląd w ciąży a płeć dziecka. Czy to prawda, że syn dodaje ciężarnej urody, a córka ją odbiera?

edipresse.25172NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Wygląd i samopoczucie
Dbaj o higienę
Troszcząc się o siebie, dbasz o dziecko. Traktuj więc swoje ciało po królewsku! Skorzystaj też z naszych rad – pomogą Ci czuć się świeżo przez cały dzień.

Higiena ciała Myj się często Rano i wieczorem. Zmyjesz ze skóry pot, który jest pożywką dla bakterii. Zamiast zwykłego mydła możesz stosować płyny i żele antybakteryjne z apteki. Gól pachy – nie tylko ze względów estetycznych. Po kąpieli wetrzyj w całe ciało oliwkę dla niemowląt. To ochroni skórę przed wysuszeniem. Gdy jesteś poza domem, przecieraj spoconą skórę chusteczkami dla niemowląt. Ubieraj się przewiewnie Wybieraj rzeczy z bawełny, płótna, lnu, bo przepuszczają powietrze. Noś raczej luźne sukienki niż obcisłe spodnie, nie tylko dla ochłody – unikniesz grzybicy pochwy. Jeśli masz problem z potliwością stóp , pożegnaj buty z tworzyw sztucznych. Kup talk. Jeśli to nie wystarczy, włóż do butów wkładki przeciwpotne – są bezpieczniejsze od antyperspirantu (dużo łatwiej teraz o podrażnienie skóry). Unikaj pikantnych dań i dużo pij Ostre potrawy wzmagają pocenie się. Poza tym po takich posiłkach pot ma brzydszy zapach. Wraz z potem organizm traci płyny. Uzupełnisz je, pijąc dziennie minimum dwa litry wody – najlepiej niskozmineralizowanej i niegazowanej. Dbaj o to, bo jeśli wypijesz za mało, pojawią się problemy z pęcherzem (mocz będzie gęsty, a wtedy łatwo o zapalenie układu moczowego), obrzęki, a nawet skurcze łydek. Kąp się w ziołach To nieprawda, że w ciąży nie wolno Ci wchodzić do wanny – wieczorna kąpiel Cię zrelaksuje i łatwiej zaśniesz. Dbaj jednak, by woda nie była gorąca. To mogłoby podnieść temperaturę Twojego ciała (unikaj tego w ciąży). Nie siedź w wodzie dłużej niż 15 minut. Nasze prababcie kąpały się w ziołach, bo wiedziały, że to hamuje wydzielanie potu. Możesz dolać do wody w wannie mieszankę ziół. Zaparz korę dębu z torebką mięty i liśćmi orzecha włoskiego; dwie torebki szałwii, torebkę rumianku i korę dębu lub korę brzozy. Ziołowe kąpiele...

niemowlę, picie, karmienie butelką
Zdrowie
Odwodnienie jest groźne: jak do niego nie dopuścić?
Im młodsze dziecko, tym szybciej może dojść u niego do odwodnienia i tym groźniejsze mogą być jego skutki. Kiedy może do niego dojść? Jak mu zapobiec?

Ciało niemowlęcia składa się w trzech czwartych z wody. To właśnie ona jest najważniejszym składnikiem komórek. Bierze  udział  w różnych ważnych procesach,  jest środkiem transportu dla substancji odżywczych i  produktów przemiany materii, reguluje temperaturę. Gdy zaczyna jej brakować, organizm radzi sobie póki może: zagęszcza mocz, zmniejsza pocenie, „zakręca kurek” z łzami. Jeśli jednak nadal trwa kryzys, wszystko zaczyna szwankować. W końcu serce przestaje pracować jak należy i zachodzi mnóstwo innych groźnych zjawisk. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji. Kiedy trzeba szczególnie uważać? Odwodnienie spowodowane biegunką i/lub wymiotami To właśnie wtedy traci się najwięcej wody . Niemowlę , które równocześnie wymiotuje i ma biegunkę (robi wodniste, czasem nawet  pieniste,  obfitsze niż zwykle  kupy o kwaśnym zapachu),  może w parę godzin stracić nawet 10 procent masy ciał a, a to stan zagrażający życiu ! Dlatego nie wolno czekać aż pojawią się niepokojące objawy : śluzówki staną się suche, ciemiączko zapadnięte,  a skóra mało elastyczna. Trzeba działać ZANIM to nastąpi! Jak pomóc? Przystawiaj malca częściej do piersi . Nie musi pić długo, ale powinno robić to często. Dopajaj . Woda powinna być chłodna, bo to zmniejszy odruch wymiotny. Podawaj płyn powoli, regularnie, najlepiej po łyżeczce, żeby maluszek nie zwrócił. Wezwij lekarza . Jeśli niemowlę ma mniej niż pół roku zrób to natychmiast. W przypadku starszego niemowlęcia (powyżej 6 miesięcy) zrób to jeśli objawy nie mijają w ciągu paru godzin, nasilają się, w kupie widać śluz albo krew. Niezależnie od wieku dziecka  wezwij lekarza albo jedź do szpitala jeśli do biegunki dołączają wymioty i/lub malec ma objawy odwodnienia (Piszemy o nich niżej). Podaj środki...

kobieta, ciąża, łóżko
Wygląd i samopoczucie
Dbanie o higienę w ciąży
Boisz się, że zanudzimy cię informacjami, co możesz robić, a czego ci nie wolno? Mamy inny plan. Dowiesz się, że masz prawo traktować swe ciało po królewsku.

Ciąża oznacza, że organizm przeżywa hormonalną zawieruchę za zawieruchą. To dlatego twoje ciało zmieniło się w kapryśnego i wymagającego klienta. Wcale nie musi lubić teraz każdego kosmetyku, którego używałaś do tej pory. Ale jeśli uciekniesz się do kilku podstępów, nadal będziesz... Pięknie pachnieć Fakty są takie – w czasie ciąży kobieta poci się intensywniej niezależnie od pory roku. Ale to ma sens. W ten sposób twoje ciało obniża temperaturę, pozbywa się toksycznych produktów przemiany materii i stara się nawilżyć skórę. Do mycia używaj antybakteryjnych żeli. Kupisz je w aptekach. Po kąpieli wetrzyj w ciało oliwkę dla dzieci – unikniesz zmory ciężarnych, czyli suchej skóry. Gdy nie możesz wejść pod prysznic, przetrzyj spocone części ciała pielęgnacyjnymi chusteczkami dla niemowląt. Kupuj tylko przewiewne ubrania. Bawełna, płótno i len przepuszczają powietrze, więc mniej się w nich człowiek poci. Noś raczej luźne sukienki niż obcisłe spodnie, nie tylko dla wygody i ochłody. To pomaga uniknąć grzybicy pochwy, na którą przyszłe mamy są bardziej narażone. Włóż do butów wkładki przeciwpotne. Zwłaszcza gdy nie wystarcza ci sam talk do stóp. Są lepsze od antyperspirantów (dezodorantów hamujących powstawanie potu). Nie dodawaj do potraw pikantnych przypraw. Wzmagają pocenie się, a do tego po nich pot ma brzydszy zapach. Jedz mniej mięsa, ogranicz cukier i sól. Pij też dużo wody (dwa litry to minimum!) – musisz dostarczyć organizmowi płynów, których się pozbył. Jeśli wypijesz zbyt mało, możesz mieć problemy z nerkami, pęcherzem, obrzękami i skurczami łydek . Najlepsza jest średniozmineralizowana woda niegazowana. Bez ograniczeń możesz pić soki (ale nie „light”). Kąp się najlepiej w ziołach... ale nie w gorącej wodzie, bo podniesie ona temperaturę twojego ciała. Nie siedź też w wannie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz