Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, kobieta, ciąża, maskotka, brzuszek
Wygląd i samopoczucie

Nowe odczucia w ciąży

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będziesz odczuwała w ciągu nadchodzących miesięcy, gdyż każda kobieta inaczej przechodzi okres ciąży. Jednak pewne odczucia i zachowania są typowe dla przyszłych matek.

Zależnie od okoliczności te odczucia i zachowania mogą się bardziej lub mniej uzewnętrzniać, np.

Większa wrażliwość
Prawdopodobnie będzie to pierwszy objaw tego, że obudziły się w Tobie nowe hormony. Może się zdarzyć, że będziesz bardziej wrażliwa na to, co dzieje się w Twoim otoczeniu, że będziesz spontaniczniej reagowała, łatwiej Cię będzie doprowadzić do śmiechu lub płaczu, że silniej będziesz przeżywała radość, zdziwienie, strach... Wszystkie te odczucia są jak najbardziej normalne, logiczne i zrozumiałe, tylko musisz pozwolić sobie na ich wyrażenie.

Spełnienie
Być może początkowo trudno Ci będzie uwierzyć w to, że jesteś w ciąży. Będziesz codziennie oglądała się w lustrze, sprawdzając, czy "już coś widać" albo czy już powiększyły Ci się piersi. Pewnego jednak dnia spojrzysz sobie w oczy, głęboko odetchniesz, uśmiechniesz się i pomyślisz: "Będę mamą!".

Więzi
Jeśli Twoje relacje z rodzicami, a zwłaszcza z matką, do tej pory nie były zbyt bliskie, może się okazać, że właśnie ciąża zbliży Was do siebie. Niewykluczone też, że jeśli jedno z Twoich rodziców już nie żyje, nastąpi w Tobie swego rodzaju pogodzenie się z losem (wiele dzieci "wini" swoich rodziców o to, że umierając, opuścili je).

Lęki
Mówi się, że strach jest uczuciem silnie związanym z wyobraźnią, gdyż "cierpi się" z powodu sytuacji, która jeszcze nie zaistniała. W ciągu tych dziewięciu miesięcy Twoja wyobraźnia i wynikające z niej lęki nieraz spłatają Ci figla. Na początku, gdy się dowiesz, że jesteś w ciąży, może Cię ogarnąć wiele wątpliwości. Zaraz potem pojawią się różnorakie obawy: przed porodem i bólem (i wszystkim, co się z tym wiąże), o Twoje umiejętności i matczyną odpowiedzialność ("czy będę umiała?", "czy zrobię to dobrze?" albo "co zrobię, jeśli...?"), o stan zdrowia dziecka, jak zmieni się Twoje życie po porodzie, jak to wpłynie na Twoje stosunki z partnerem, czy odzyskasz figurę... Dodatkowo, Twoje lęki w różnych sytuacjach mogą się mnożyć, np. wtedy, gdy oczekujesz więcej niż jednego dziecka, gdy straciłaś poprzednią ciążę, gdy Twój poprzedni poród był trudny albo gdy jesteś samotną matką. Czasami te odczucia, spychane do podświadomości, znajdują ujście w snach, więc możesz budzić się w dziwnym nastroju. Bardzo pomaga zapisywanie rano takich zapamiętanych marzeń sennych.

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

syndrom wicia gniazda, instynkt wicia gniazda, gniazdowanie, ciąża, przygotowania do porodu
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Jak mądrze wykorzystać syndrom wicia gniazda?
Nawet jeśli twoje gniazdko wydawało ci się najbardziej przytulnym na świecie, pewnego ciążowego dnia zaczniesz je widzieć inaczej. Masz ochotę coś wyremontować albo wyprać wszystko, co znajduje się w domu? To znak, że obudził się w tobie instynkt gniazdowania, znany też jako syndrom wicia gniazda. Możesz go dobrze wykorzystać.

Czuję silny przymus, żeby zrobić to właśnie teraz – opowiada Kasia, która za półtora miesiąca urodzi córeczkę. Od kilku tygodni towarzyszy jej silna potrzeba wysprzątania każdego zakamarka domu, garażu, a nawet ogrodowej szopki na narzędzia. To czysta postać syndromu wicia gniazda , nazywanego również instynktem gniazdowania , który daje o sobie znać w końcówce ciąży. Czy wszystkie przyszłe mamy odczuwają go w ten sam sposób, czy powinny ulegać temu, co dyktuje, co powinny sądzić, jeśli się nie pojawia? Oto niezbędne wyjaśnienia.    Skąd się bierze instynkt gniazdowania? Przez całą ciążę w twoim organizmie zachodzą zmiany, które przygotowują cię do porodu. Szalejące hormony (sprawdź, jak wygląda ciążowa huśtawka hormonalna ) sprawiają, że zmienia się hierarchia wartości. Na znaczeniu tracą sprawy zawodowe, spotkania ze znajomymi, czy nawet to, co dzieje się między tobą a partnerem. Zaczynasz skupiać się na dziecku, na tym, by po jego przyjściu na świat żyło się wam wygodnie. Pojawiają się wątpliwości, czy w tym domu, mieszkaniu, pokoju maleństwu będzie tak dobrze, jak wcześniej sądziłaś. Koniecznie musisz coś zrobić, by coś zmienić. Właśnie teraz, bo potem nie będzie już czasu.  Instynkt gniazdowania zwraca cię od świata ku dziecku.   Do czego może cię popychać? Do wszystkiego, co sprawi, że dziecku będzie lepiej na świecie. Najczęściej syndrom wicia gniazda widać w gorączkowym przygotowywaniu rzeczy dla dziecka , gromadzeniu ubranek, praniu, prasowaniu, układaniu w szafkach, żeby były gotowe i pod ręką.  Niektóre przyszłe mamy zaczynają pod koniec ciąży pedantycznie podchodzić do kwestii higieny, skupiają się na detalach, które kiedyś nie miały dla nich znaczenia. Jeśli z zapałem szorujesz szczoteczką do zębów fugi między glazurą w łazience lub...

Edipresse
Wygląd i samopoczucie
Syndrom wicia gniazda
Na okrągło układasz ubranka, robisz wielkie porządki, chcesz remontować mieszkanie albo nalepić pierogów na następne pół roku? To znak, że dopadł cię syndrom wicia gniazda.

Czy zdarzyło ci się kiedyś obserwować ciężarną kotkę, która nerwowo biega po mieszkaniu, wyrywa sobie futerko i mości z niego legowisko? Zauważyłaś, że gdy już wszystko jest gotowe, uspokaja się, układa w przygotowanym miejscu i zaczyna rodzić? Dzika kobieta mieszka w tobie Trochę podobnie jest z kobietami! To dlatego tuż przed narodzinami dziecka budzi się w tobie pamiętający czasy prehistoryczne instynkt. Czujesz, że musisz zacząć działać. Rozpiera cię energia, wydaje ci się, że teraz mogłabyś góry przenosić. W twoim organizmie zachodzą zmiany przygotowujące cię do porodu . Pod koniec trzeciego trymestru zmniejsza się ilość podtrzymującego ciążę progesteronu, a wzrasta poziom oksytocyny , hormonu powodującego skurcze macicy, oraz adrenaliny, która daje siły do porodu i opieki nad noworodkiem. Natura bierze sprawy w swoje ręce. Zmusza cię do krzątania, organizowania przestrzeni dla dziecka. Dzięki temu wsłuchujesz się w swoje ciało, dystansujesz od rzeczy, które jeszcze niedawno wydawały ci się pierwszoplanowe. A wszystko po to, byś w natłoku spraw, pochłonięta pracą i codziennymi zajęciami, zatrzymała się i przygotowała do porodu oraz przyjęcia dziecka. Energia na miarę potrzeb Instynkt wicia gniazda przejawia się różnie. U wielu przyszłych mam pragnienie to ma charakter dość subtelny i ogranicza się np. do... uzupełnienia zapasu papieru toaletowego na następny rok! Inne kobiety odczuwają wybuch energii i planują poważne remonty, przemeblowania, przeprowadzki, kupują projekt nowego domu. Jeszcze inne potrzebują wyciszenia i ani im w głowie dodatkowe obowiązki. Ale w żaden sposób nie wskazuje to, czy poród będzie lepszy czy gorszy, przebiegnie sprawniej lub będzie skomplikowany, albo że masz silniejszy bądź słabszy instynkt macierzyński . Nie martw się więc, jeśli twoim zdaniem nie doświadczasz syndromu gniazdowania. Chęć odpoczynku przed...

Hormony w ciąży
AdobeStock
Wygląd i samopoczucie
Hormony w ciąży: za co odpowiadają i jaki jest ich prawidłowy poziom?
Hormony w ciąży odpowiedzialne są za szereg zmian, które dzieją się w organizmie przyszłej mamy. Zmieniająca się waga i wahania nastrojów to niejedyne skutki zmian hormonalnych u ciężarnej.

Hormony w ciąży mają wpływ nie tylko na pracę narządów, ale i na to, jak wyglądasz, co czujesz. Bo to od nich (w dużym stopniu) zależy, czy jest ci wesoło, czy zalewasz się łzami, czy żołądek skręcają ci nudności i głód (czasem, o zgrozo, równocześnie), czy z dnia na dzień piękniejesz. Nie jest to żadna magia, a po prostu efekt przepływu substancji chemicznych przez krew. Hormony regulują procesy biochemiczne, które zachodzą w tkankach twojego organizmu. Spis treści:​ Na co wpływają hormony w ciąży? Zmiana wyglądu na skutek hormonów w ciąży Działanie hormonów podczas porodu Jak hormony wpływają na twój organizm miesiąc po miesiącu? Prawidłowy poziom hormonów: w ciąży, owulacji, menopauzie Na co wpływają hormony w ciąży? Hormony w zwiększonych, „ciążowych” dawkach oddziałują znacząco na organizm przyszłej mamy. To przez nie prawie 90 proc. kobiet odczuwa: poranne nudności (które mogą trwać cały dzień), zmęczenie, głód, zawroty głowy. Wiele przyszłych mam zaczyna tyć już w pierwszych miesiącach ciąży , wcale nie dlatego, że więcej jedzą. Zmęczenie jest jednym z mechanizmów zmuszających ciężarną do zachowania energii i magazynowania jej w postaci tłuszczu. Rosnące dziecko potrzebuje bowiem nieprzerwanych energetycznych dostaw. Za wiele z ciążowych dolegliwości odpowiedzialny jest progesteron . Jest on bardzo ważnym hormonem, ponieważ: przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja, sprawia, że nie dochodzi do krwawienia miesiączkowego, umożliwia utrzymanie ciąży. Progesteron razem z estrogenami (estron, estradiol i estriol) podtrzymuje ciążę, pomaga też ciężarnej się wyciszyć, uspokoić, skupić na ciąży. Spory udział ma w tym także prolaktyna , która sprawia, że przestajesz mieć ochotę na seks i skupiasz całą swoją uwagę na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz