Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, leżeć, uśmiech, emocje
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie

Polki o stylu życia i emocjach w ciąży – raport

Co czują Polki będąc w ciąży? Jaki prowadzą wtedy styl życia? Odpowiedzi na te pytania dostarcza druga część raportu „Polka w ciąży”, podsumowującego wyniki badań TNS OBOP, dotyczących zachowań Polek w okresie ciąży.

Badanie TNS OBOP "Polka w ciąży" objęło 750 kobiet w wieku 20–55 lat, które były lub są w ciąży albo nie  wykluczają jej w przyszłości. Było przeprowadzone w formie wywiadu telefonicznego od 13 grudnia 2011 r. do 6 stycznia 2012 r.

  • Spośród wielu czynników, które mogą mieć znaczenie dla rozwijającego się płodu, najwięcej, bo aż 93 proc. badanych wskazywało na używki i ich unikanie. Natomiast odpowiednia aktywność fizyczna oraz regularna kontrola wagi to elementy, które znacznie częściej oceniane są jako bardzo ważne przez kobiety, które były lub są w ciąży (odpowiednio: 45 i 43 proc. wskazań).
  • Większość, bo 66 proc. badanych uważa, że podczas ciąży powinno się unikać stresu, przy czym kobiety, które były lub są w ciąży, mówią o tym znacznie rzadziej niż te, które jej nie wykluczają (odpowiednio: 65 i 75 proc.). Niemniej jednak unikanie stresu (5 proc. kobiet, które były lub są w ciąży) jest – obok ograniczania pracy (6 proc.) i wysiłku fizycznego (7 proc.) – najczęściej wprowadzaną zmianą w czasie ostatniej lub obecnej ciąży. Znacznie częściej dokonywały jej jednak kobiety z wyższym wykształceniem (37 proc.), z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (15 proc.) oraz z gospodarstw domowych, których miesięczny dochód netto mieści się między 4001 a 7000 zł (21 proc.).
  • Spośród badanych, które były lub są w ciąży, zmianę stylu życia zadeklarowała jedna trzecia, natomiast spośród kobiet, które nie wykluczają zajścia w ciążę – aż 72 proc.
  • Negatywne emocje podczas ciąży najczęściej wynikają z obaw, czy dziecko będzie zdrowe (u 24 proc. badanych). Dominującym sposobem radzenia sobie z tym jest rozmowa z mężem/partnerem (u 65 proc. kobiet).
  • Rodzajem wsparcia, którego najczęściej oczekują kobiety w ciąży (aż 45 proc. badanych) ze strony rodziny, jest pomoc w codziennych obowiązkach.
  • Sferą życia, którą kobiety będące w ciąży obecnie lub w przeszłości najczęściej oceniają pozytywnie, jest atmosfera i stosunki z rodziną (93 proc. wszystkich ocen pozytywnych), przy czym częściej uważają tak kobiety w wieku 46–55 lat (41 proc. wszystkich ocen pozytywnych).
  • Kobiety w ciąży najczęściej skarżą się na ogólne osłabienie i zmęczenie (28 proc.).

Przeczytaj także: Jak dbać o siebie w ciąży

Szczęśliwa i bez stresu w czasie ciąży Jak o to zadbać? [WIDEO]

Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę
Problem z zajściem w ciążę - jak kobiety radzą sobie ze stresem?
48 proc. kobiet, które poddały się zapłodnieniu in vitro, określa niepłodność jako „najgorsze doświadczenie w życiu”. Według nich stres wynikający z problemów z zajściem w ciążę jest tak olbrzymi, jak przy stracie bliskiej osoby czy chorobie nowotworowej. Czy unikanie i zaprzeczanie problemowi im pomaga?

3 metody radzenia sobie ze stresem związanym z niemożnością zajścia w ciążę Psycholodzy wyróżniają trzy style radzenia sobie ze stresem: pierwszy z nich, tzw. styl skoncentrowany na zadaniu , charakteryzuje osoby, które w obliczu sytuacji trudnej, podejmują się działań mających na celu jej rozwiązanie lub eliminację, np. poddanie się zapłodnieniu in-vitro; styl skoncentrowany na emocjach – charakterystyczne są dla niego myślenie życzeniowe i fantazjowanie, które pozwalają w sytuacjach stresowych skupić całą uwagę na osobie, jej wewnętrznych odczuciach, przeżyciach. styl skoncentrowany na unikaniu – dotyczy zachowań umożliwiających dystansowanie się od zaistniałej sytuacji trudnej. Osoby, które charakteryzuje ten styl, wystrzegają się myślenia o problemie i koncentrują na tzw. czynnościach zastępczych (np. praca, sprzątanie, jedzenie, etc.) lub też poszukiwaniu kontaktów towarzyskich. Jak wynika z badań, kobiety leczące się z powodu niepłodności , w różnym natężeniu, stosują wszystkie trzy style radzenia sobie ze stresem . Najkorzystniejsze wydaje się być stosowanie stylu zadaniowego, jednak czasem koncentracja na emocjach lub unikanie problemu mogą również przynieść pozytywny efekt na danym etapie życia. Z badań przeprowadzonych w klinice leczenia niepłodności VitroLive dotyczących stylów radzenia sobie w sytuacji trudnej spowodowanej niepłodnością wynika, iż badane kobiety mają znacznie większą skłonność do stosowania stylu skoncentrowanego na zadaniu w sytuacji stresowej, niż populacja ogólna. - Według mnie z tego właśnie powodu kobiety te znalazły się w klinice leczenia niepłodności i  aktywnie poszukują pomocy - powiedziała Daria Terlikowska, psycholog współpracujący z kliniką leczenia niepłodności VitroLive. - To, iż po jakimś czasie nieudanych prób zajścia w  ciążę zgłosiły się do...

para, małżeństwo, ciąża, brzuch
© Igor Mojzes - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Czy obecność ojca ma wpływ na przebieg ciąży?
Zdrowy tryb życia, odpowiednia, niekiedy wspomagana suplementacją dieta, regularne badania kontrolne w ciąży – to podstawowe zalecenia dla każdej przyszłej mamy. Okazuje się jednak, że dla zdrowia dziecka niebagatelne znaczenie ma także… obecność i zaangażowanie jego ojca. I to już od chwili poczęcia.

Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy z University of South Florida, a wyniki swoich badań opublikowali w Journal of Community Health. Wcześniej udowodniono już, że dzieci, których ojcowie angażują się w ich wychowanie, nie tylko szybciej się rozwijają, ale także lepiej radzą sobie w szkole. Tym razem grupa badaczy pod kierunkiem dr Aminy P. Alio postanowiła sprawdzić, czy i jaki wpływ ma obecność przyszłego ojca na przebieg ciąży oraz zdrowie nienarodzonego malucha . W tym celu wzięli pod lupę akty urodzenia niemal miliona czterystu tysięcy dzieci, urodzonych na Florydzie w latach 1998–2005. Dla naukowców ważne było, czy w dokumentach widniało nazwisko ojca, czy też nie. Można oczywiście zarzucić im, że to zbyt wielkie uproszczenie – że sam fakt podania w akcie urodzenia nazwiska nie czyni jeszcze z nikogo troskliwego rodzica… Jednak badacze uznali, że choć rzeczywiście trudno tylko na tej podstawie przesądzać o stopniu zaangażowania ojca , o tyle można przynajmniej mówić o jego obecności i jakiejś formie aktywności podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na narodziny potomstwa. Ojciec – antidotum na stres? Po przeanalizowaniu wspomnianych aktów urodzeń oraz zestawieniu ich z historią ciąż i losami dzieci naukowcy doszli do wniosku, że brak wsparcia ze strony ojca mającego się narodzić dziecka może być jednym z czynników powodujących wzrost śmiertelności noworodków, zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia komplikacji u przyszłej mamy. Okazało się, że kobiety, które samotnie przeżywały ciążę, znacznie częściej miały anemię, wysokie ciśnienie tętnicze i rzucawkę ciążową, a ich dzieci częściej przychodziły na świat przed terminem i z niską wagą urodzeniową. Dlaczego? Naukowcy twierdzą, że nieobecność ojca u boku przyszłej mamy zwiększa u niej poziom stresu . Poza tym często to właśnie mężczyźni dopingują matki swoich...

Zmęczona kobieta
AdobeStock
Aktualności
Co stresuje kobiety najbardziej? Badacze to sprawdzili
Choć mogłoby się wydawać, że praca zawodowa lub opieka nad dziećmi należy do najbardziej stresujących zadań, to naukowcy odkryli, co wpływa na zdrowie kobiety jeszcze mniej korzystnie.

Liczne badania potwierdziły, że osoby pozostające w związkach mogą liczyć na lepsze zdrowie w dojrzałych i starszych latach niż tzw. single. Jednak wnioski naukowców z Uniwersytetu w Padwie rzucają nowe światło na obraz małżeństwa. Włoscy badacze postanowili sprawdzić, jak na stan zdrowia kobiet i mężczyzn, wpływ miała zmiana stanu cywilnego. W tym celu poprosili respondentów o wypełnienie ankiet dotyczących ich życia. Te wyniki mogą zaskoczyć. Bez męża zdrowiej Badania objęły 733 mężczyzn i 1154 kobiety i trwały 4,5 roku. Wnioski z nich płynące są jasne - małżeństwo jest dobre dla zdrowia panów, natomiast kobiety nie mogą liczyć na tyle korzyści. Co więcej, panie po śmierci partnera cieszą się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Natomiast mężczyźni, którzy stracili partnerkę wręcz przeciwnie, podupadli na zdrowiu. Zdaniem naukowców może to wynikać z faktu, że kobiety są lepiej przygotowane do radzenia sobie z nowymi sytuacjami. Dlaczego tak się dzieje? Aż co piąta kobieta twierdzi, że małżeństwo jest dla niej bardziej stresujące niż wychowanie dzieci i opieka nad nimi. Panie przyznają także, że to wina panów, którzy nie okazują wsparcia psychicznego, ani nie pomagają w domowych obowiązkach . Jak wynika z danych zebranych przez badaczy, to kobiety odpowiadają za większość wychowawczych, rodzicielskich i domowych obowiązków w swoich rodzinach. To z kolei wpływa na ich przemęczenie fizyczne i psychiczne i prowadzi do frustracji. Co więcej, naukowcy doszli do wniosku, że zmęczenie i stres związane z opieką nad dziećmi jest znacznie mniejsze niż starania o to, aby związek z partnerem był udany i satysfakcjonujący. Autorzy badania podkreślają, że związek małżeński niesie ze sobą korzyści zdrowotne głównie dla mężczyzn, podczas gdy dla kobiet często jest źródłem dodatkowego stresu i frustracji, co negatywnie wpływa na kondycję fizyczną i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj