Kobieta w ciąży, ciąża, mężczyzna, ojciec dziecka, dziecko
Fotolia
Wygląd i samopoczucie

Najdziwniejsze przesądy na temat ciąży

Niektóre ciążowe przesądy są niedorzeczne, inne po prostu śmieszne. Spotkałaś się z którymś z nich? Oto najciekawsze i najdziwniejsze brzuszkowe zabobony.

W dawnych czasach kobiety często zachodziły w ciążę i rodziły w trudnych warunkach. Nie mogły liczyć na pomoc lekarza i nie miały tej wiedzy medycznej, jaką dziś dysponujemy. Starały się więc zabezpieczyć siebie i dziecko. Z drugiej jednak strony spotykały je liczne restrykcje, które – jak pisał w pracy „Słowiańskie obyczaje rodzinne” Jan Bystroń – wynikały z faktu, że menstruacja, ciąża i połóg były okresami nadzwyczajnymi, niezrozumiałymi dla ówczesnego człowieka, a przez to budziły lęk. Widząc odrębność takich kobiet, starano się je wyłączyć poza nawias społeczeństwa, ponieważ stan ten mógł być – jak sądzono – niebezpieczny dla innych.

Tego w ciąży nie wolno

Ciężarne i położnice spotykało mnóstwo zakazów. Dotyczyły one wykonywania pewnych zajęć gospodarskich, np. czerpania wody z ogólnej studni, zaczyniania ciasta czy obróbki mięsa, a nawet stąpania boso po polu! Bano się, że kobieta w odmiennym stanie może zanieczyścić te rzeczy. Nie mogła ona też nosić przy sobie, np. w fartuchu, jaj, gruszek, jabłek, grochu, soczewicy, kartofli. Dobrze natomiast, gdy miała zawiązany w rąbek koszuli ząbek świeżego czosnku. Nic z tego dziś nie pozostało? Nie do końca. Tak jak dawniej unika się np. proszenia na druhnę czy matkę chrzestną tej, która nosi w sobie dziecko. Niby w to nie wierzymy, ale...
Ciężarnej nie wolno było przysięgać, czasem też wchodzić do kościoła (mogła stać w kruchcie). Dla dobra dziecka miała unikać przechodzenia przez rozstajne drogi, a ze względu na możliwość sprowadzenia nieurodzaju – przez trzy miedze po kolei. Niewskazane było pojawianie się na dworze po zachodzie słońca. Światło księżyca mogło bowiem sprawić, że dziecko będzie miało skłonności lunatyczne.
Na wszelki wypadek nie należało od kobiety przy nadziei niczego pożyczać, ale i nie wypadało jej niczego odmówić, bo w domu odmawiającego lęgły się myszy. Echem zakazu pożyczania od ciężarnej może być przesąd, by nie dzieliła się jedzeniem, bo po rozwiązaniu mogłoby nie starczyć pokarmu dla dziecka.
Całkiem współczesnym magicznym zabiegiem jest dotykanie brzucha ciężarnej – takie otarcie się o tajemnicę życia ma ponoć przynosić szczęście, zwłaszcza tym kobietom, które same starają się, na razie bez powodzenia, o dziecko.
Polecamy: Top lista najbardziej absurdalnych metod na zajście w ciążę

Oby dziecko było zdrowe

Odwróceniu uwagi złych mocy od mającego przyjść na świat dziecka służył zakaz gromadzenia rzeczy dla niego, czyli kompletowania wyprawki. W wielu regionach brzemienna ukrywała swój stan do rozwiązania. W tym właśnie ma początek przesąd, że wyprawkę należy kupować po narodzinach malca.

Niech dziecko będzie ładne

Najsilniejszym przesądem dotyczącym kobiet w ciąży, który przetrwał do dziś, jest obawa przed zapatrzeniem. Nie wolno patrzeć w ogień, bo dziecko będzie miało znamię (naczyniaka). Na osoby ułomne czy nieszczególnie obdarzone urodą – bo dziecko urodzi się podobne do nich. Tym tłumaczono wszelkie dysfunkcje noworodków, ale też... nadmierne podobieństwo do sąsiada. Wiarę w zapatrzenie wyśmiewała już Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, opisując w swojej sztuce ciotkę, która potajemnie wynosi z domu młodych małżonków modną parasolkę z rączką w kształcie głowy buldoga... Wierzono, że zapatrzenie się w zwierzę jest niebezpieczne. Dziecko mogło być do niego podobne, ale też przejąć złe cechy charakteru.
W obawie przed owinięciem się malucha pępowiną mama nie mogła przechodzić pod sznurem od bielizny czy drabiną. Urodzeniem kosmatego dziecka groziło przestąpienie ogona leżącego psa, a tzw. zajęcza warga była dowodem, że matka w ciąży nastąpiła na coś ostrego, np. na siekierę.

Zobacz też: Numerologia – zobacz, jakim numerkiem jest twoje dziecko – numer 3

Kształt brzucha a płeć dziecka: czy wygląd brzucha może wskazywać na chłopca lub dziewczynkę? [WIDEO]

brzuch w ciąży, ból brzucha w ciąży, kobieta w ciąży, dolegliwości ciążowe
Edipresse
Zdrowie w ciąży
Wielkość i kształt brzucha w ciąży - film
Czy brzuch w ciąży może być za mały albo za duży? Od czego zależy i o czym świadczy kształt ciążowego brzucha?

  Wielkość brzucha w ciąży jest pośrednim obrazem tego, jak duża jest macica. Na kolejnych etapach ciąży rozmiar brzucha zmienia się wraz z jej wzrostem. Na powiększanie się macicy wpływa rosnący płód i ilość wód płodowych - jeśli jest za mało, brzuch może być mniejszy niż spodziewany na określonym etapie ciąży, co może budzić podejrzenia lekarza o jakieś nieprawidłowości w przebiegu ciąży (czytaj też: Co to jest małowodzie i o czym może świadczyć?) Jeśli wód płodowych jest za dużo, obwód brzucha może być większy w stosunku do czasu trwania ciąży. Na wielkość i kształt macicy, a tym samym brzucha w ciąży wpływają również różne patologie macicy, np. mięśniaki macicy . Warto również wspomnieć o tym, że na rozmiar macicy w sposób zasadniczy wpływa także ciąża mnoga. Co jest oczywiste - mamy, spodziewające się bliźniąt zwykle mają duży brzuch , który dodatkowo pojawia się u nich szybciej niż u kobiet spodziewających się tylko jednego dziecka.  Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover   Czytaj też: Jak rośnie brzuch i waga w ciąży?

kiedy można poznać płeć dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Płeć dziecka: kiedy można poznać, w którym tygodniu widać płeć dziecka na USG?
Kiedy można poznać płeć dziecka? Zwykle pewność można mieć dopiero w 20. tygodniu ciąży, ale wiele zależy od umiejętności lekarza i jakości sprzętu do USG. Choć istnieją szybsze metody, by sprawdzić, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka, testy na płeć dziecka i przesądy lepiej traktować z przymrużeniem oka.

Kiedyś ludzie próbowali rozpoznać płeć dziecka po zachciankach ciążowych lub kształcie brzucha ciężarnej. Dziś mamy badanie ultrasonograficzne, czyli USG, dzięki któremu na długo przed porodem w wiarygodny sposób można określić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka.  To kiedy dokładnie poznamy płeć dziecka, zależy między innymi od  doświadczenia lekarza,  jakości aparatu USG, od tego, czy to pierwsza, czy kolejna ciąża, a także od samego dziecka, a dokładnie od pozycji, jaką przyjmuje podczas badania. Niektórzy rodzice mogą skorzystać również z innych metod poznawania płci niż USG. Opisujemy je wszystkie poniżej.   Spis treści:  Kiedy można określić płeć dziecka na USG? Czy na USG dopochwowym lepiej widać płeć dziecka? Czy lekarz wykonujący USG może się pomylić w ocenie płci dziecka? Kiedy można poznać płeć dziecka – tydzień, miesiąc Kiedy wykształca się płeć dziecka? Test na płeć dziecka – czy warto zrobić? Jak rozpoznać płeć dziecka – przesądy Kiedy można określić płeć dziecka na USG? Większość rodziców dowiaduje się, czy urodzi im się chłopiec, czy dziewczynka podczas badania USG. Zwykle dzieje się to w trakcie badania połówkowego (ok. 20 tygodnia ciąży) , czasem nieco wcześniej, na przełomie 3 i 4 miesiąca ciąży. Nie zaleca się określania płci dziecka na badaniu ultrasonograficznym przed 12. tygodniem ciąży, ponieważ skuteczność określania płci wynosi wtedy jedynie 54 proc. Możliwość stwierdzenia płci zależy między innymi od tego, jak płód jest ułożony. Jeżeli obszar genitaliów będzie niedostępny – lekarz nie będzie w stanie określić płci nawet w zaawansowanej ciąży. Po 12. tygodniu skuteczność prawidłowego rozpoznania płci wynosi aż 91-98 proc....

córka, płec dziecka
Starania o dziecko
Czy lepiej mieć córeczkę?
Zdaniem badaczy synowie skracają życie, przyprawiają o depresję i obniżają odporność swoich mam. To przemawia za tym, by starać się o córeczkę. Czy jednak można jakoś wpłynąć na płeć przyszłego potomka?

No więc proszę pani – to chłopiec – oświadczył lekarz, analizując obraz z USG ciąży . Mój mąż przyjrzał się wnikliwie czarno-białej kaszy na ekranie i stwierdził: – Rzeczywiście, chłop jak dąb. Lekarz popatrzył na niego sceptycznie: – To, co pan widzi, to noga – ostudził jego zapał. Słuchałam tego jednym uchem, walcząc z mieszanymi uczuciami: chłopiec? No, fajnie, ale miała być dziewczynka ... Dziś mój syn ma półtora roku i nie zmieniłabym mu płci, ale marzenie o córce pozostało. W zasadzie czemu? W czym dziewczynki są lepsze od chłopców? Internetowe fora przyszłych rodziców pełne są pytań tego typu. Nauka przynosi na nie odpowiedź. Zobacz płeć dziecka na USG - chłopiec Córki częściej opiekują się rodzicami na starość Po pierwsze, z córkami żyje się lepiej. A już na pewno dłużej. Z Programu Badań Polskich Stulatków prowadzonych w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie wynika, że łatwiej dożyć setki, mając córkę. Przypuszczalnie córki chętniej opiekują się swoimi rodzicami. Dzięki temu starsi ludzie są w lepszej kondycji psychicznej i fizycznej. Zobacz płeć dziecka na USG - dziewczynka Synowie mają wpływ na długość życia matki A więc córka wydłuża życie. A syn? Pół biedy, gdyby po prostu był obojętny dla przewidywanego wieku swej matki. Jednak z badań fińskich uczonych wynika, że tak nie jest. Zespół pod kierunkiem Samuli Helle z Uniwersytetu w Turku w Finlandii zebrał dane z ksiąg parafialnych z lat 1640–1870 na temat rodzin lapońskich żyjących na północy Finlandii. Dlaczego badano akurat Lapończyków? Bo nie znali oni żadnych metod profesjonalnej opieki medycznej, które mogłyby wpływać na naturalną śmiertelność. Dlatego łatwo można było stwierdzić, jak i czy wpływa na nią liczba i płeć posiadanego potomstwa . A więc okazało się, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz