Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wygląd i samopoczucie

7 sposobów, by być piękną w ciąży

Piękne włosy, świetlista cera i... wciąż jeszcze sporo czasu dla siebie. Ciąża to świetny moment, by zadbać o swoje ciało. Dowiedz się, jak to zrobić i czego powinnaś unikać.

Hormony ciążowe wpływają na stan twojej cery, włosów i paznokci. Dlatego szczególnie teraz powinnaś używać łagodnych kosmetyków. Wcale nie muszą być drogie, choć odrobina luksusu nie zaszkodzi. Teraz podstawą jest łagodna pielęgnacja, która sprawi, że będziesz wyglądała i czuła się świetnie. Od stóp do głów!

Po pierwsze: piękne włosy

Włosy przyszłych mam są z reguły gęste i lśniące, ale mogą też bardziej się przetłuszczać, być suche i matowe. Traktuj je łagodnie. Jeśli się przetłuszczają, myj je często szamponami i nie szczotkuj energicznie, by nie pobudzać gruczołów do wytwarzania łoju. Gdy są suche, używaj delikatnych szamponów, stosuj odżywki i pianki zwiększające objętość.
A co z koloryzacją i trwałą? Nie ma dowodów, że szkodzą dziecku, ale lepiej z nich zrezygnuj w pierwszym trymestrze ciąży. Preparaty fryzjerskie są teraz znacznie łagodniejsze niż 20–30 lat temu, ale na wszelki wypadek poczekaj z tymi zabiegami do końca trzeciego miesiąca ciąży. Poza tym reakcję twoich włosów trudno przewidzieć i zamiast fal możesz mieć skręcone loki.

Po drugie: świetlista cera

Miękka i zaróżowiona – taką cerę mają zwykle kobiety w ciąży. Ale twoja może być bardziej sucha lub tłusta, a nawet z trądzikiem. Typowymi zmianami są też pajączki (pęknięte naczynka krwionośne) czy ostuda – przebarwienia skóry, które zwykle znikają w ciągu trzech miesięcy po porodzie.
Pielęgnację dostosuj do zmian, jakie się pojawią. Jeśli masz suchą skórę, nie oszczędzaj na kremie nawilżającym. Tłustą cerę przemywaj łagodnym tonikiem, który oczyści pory. I raz dziennie myj twarz łagodnym żelem bez mydła.

Po trzecie: gładki brzuch

Na brzuchu, biodrach i piersiach mogą pojawić się rozstępy. O ich powstaniu decydują głównie geny, a także zmiany hormonalne. Może cię też od szóstego miesiąca ciąży swędzieć napięta skóra.
Aby zapobiec problemom, dobrze ją nawilżaj, by była elastyczna. Smaruj brzuch, piersi (omijaj sutki) specjalnymi preparatami przeciw rozstępom. Niektóre zawierają wyciągi z egzotycznych roślin, więc bezpieczniej jest stosować je od czwartego miesiąca ciąży. Ulgę w swędzeniu przyniosą preparaty nawilżające i łagodzące podrażnienia, np. z serii dla przyszłych mam (muszą mieć na etykiecie informację, że zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa stosowania w ciąży i podczas karmienia). Nie kąp się też w gorącej wodzie (powinna mieć 37 stopni C), bo to wysusza ciało. Myj je delikatnymi, nawilżającymi kosmetykami.

Dowiedz się więcej: Co z tą kąpielą w ciąży – dozwolona czy nie?

Po czwarte: delikatne dłonie

Twoje paznokcie mogą być teraz mocniejsze albo bardziej łamliwe. Obcinaj je krótko, dłonie nawilżaj zaś kremem lub oliwką do pielęgnacji, także paznokci. Do malowania wybieraj lakiery bez szkodliwych substancji, np. acetonu. Możesz nosić tipsy żelowe.

Zobacz też: Jak pomóc piersiom wrócić do formy po ciąży? FILM

Wygląd w ciąży a płeć dziecka. Czy to prawda, że syn dodaje ciężarnej urody, a córka ją odbiera?

uroda w ciąży, pielęgnacja ciała w ciąży
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
Piękna w ciąży
Lubisz o siebie dbać? Nic nie stoi na przeszkodzie, byś również w ciąży relaksowała się w gabinetach kosmetycznych.

// Wizyta w salonie piękności to idealny sposób na poprawę humoru – a przecież szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko! Dlatego rozpieszczaj się do woli w trakcie tych magicznych 9 miesięcy – potem, gdy bobas już będzie na świecie, będziesz miała dla siebie mniej czasu. Zanim jednak oddasz się w ręce kosmetyczek i masażystek, upewnij się, że dany zabieg jest dozwolony w czasie ciąży. Oto nasza mała ściąga jak dbać o siebie w ciąży – zapoznaj się z nią i… niech piękno będzie z tobą! Zabiegi pielęgnacyjne, które mogą być wykonywane w trakcie ciąży Zabiegi na twarz dla kobiet w ciąży Oczyszczanie przy użyciu preparatów ziołowych – naturalne składniki doskonale poradzą sobie z krostkami, zaskórnikami i nierównym kolorytem  i są w pełni bezpieczne dla mamy i maleństwa. Jeśli chcesz, by twoja buzia emanowała blaskiem, możesz skusić się na pysznie pachnącą maseczkę owocową. To bogate źródło witamin, polifenoli i flawonoidów, które skutecznie neutralizują działanie wolnych rodników. W salonie możesz spytać o nieinwazyjne zabiegi dotleniające skórę, które rozjaśniają przebarwienia (lubiące pojawiać się w trakcie ciąży). Mikrodermabrazja, czyli mechaniczne, łagodne ścieranie martwego także jest w pełni bezpieczne dla przyszłych mam. Lubisz masaże? Zafunduj sobie przyjemność i skuś się na relaksacyjny masaż twarzy, dekoltu i szyi. Cudownie uspokaja i relaksuje. Jego zadaniem nie jest jednak tylko odstresowanie ciężarnej, ale także zadbanie o wygląd buzi. Taki masaż poprawia ukrwienie, nadaje skórze ładny koloryt. Masz jasną oprawę oczu i do tej pory regularnie robiłaś hennę? W ciąży nie musisz z niej rezygnować! Zobacz też: Kosmetyki dla kobiet w ciąży Włosy i paznokcie Przed ciążą farbowałaś włosy lub robiłaś trwałą? Martwisz się, że teraz chemiczne preparaty...

edipresse.25172NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Wygląd i samopoczucie
Dbaj o higienę
Troszcząc się o siebie, dbasz o dziecko. Traktuj więc swoje ciało po królewsku! Skorzystaj też z naszych rad – pomogą Ci czuć się świeżo przez cały dzień.

Higiena ciała Myj się często Rano i wieczorem. Zmyjesz ze skóry pot, który jest pożywką dla bakterii. Zamiast zwykłego mydła możesz stosować płyny i żele antybakteryjne z apteki. Gól pachy – nie tylko ze względów estetycznych. Po kąpieli wetrzyj w całe ciało oliwkę dla niemowląt. To ochroni skórę przed wysuszeniem. Gdy jesteś poza domem, przecieraj spoconą skórę chusteczkami dla niemowląt. Ubieraj się przewiewnie Wybieraj rzeczy z bawełny, płótna, lnu, bo przepuszczają powietrze. Noś raczej luźne sukienki niż obcisłe spodnie, nie tylko dla ochłody – unikniesz grzybicy pochwy. Jeśli masz problem z potliwością stóp , pożegnaj buty z tworzyw sztucznych. Kup talk. Jeśli to nie wystarczy, włóż do butów wkładki przeciwpotne – są bezpieczniejsze od antyperspirantu (dużo łatwiej teraz o podrażnienie skóry). Unikaj pikantnych dań i dużo pij Ostre potrawy wzmagają pocenie się. Poza tym po takich posiłkach pot ma brzydszy zapach. Wraz z potem organizm traci płyny. Uzupełnisz je, pijąc dziennie minimum dwa litry wody – najlepiej niskozmineralizowanej i niegazowanej. Dbaj o to, bo jeśli wypijesz za mało, pojawią się problemy z pęcherzem (mocz będzie gęsty, a wtedy łatwo o zapalenie układu moczowego), obrzęki, a nawet skurcze łydek. Kąp się w ziołach To nieprawda, że w ciąży nie wolno Ci wchodzić do wanny – wieczorna kąpiel Cię zrelaksuje i łatwiej zaśniesz. Dbaj jednak, by woda nie była gorąca. To mogłoby podnieść temperaturę Twojego ciała (unikaj tego w ciąży). Nie siedź w wodzie dłużej niż 15 minut. Nasze prababcie kąpały się w ziołach, bo wiedziały, że to hamuje wydzielanie potu. Możesz dolać do wody w wannie mieszankę ziół. Zaparz korę dębu z torebką mięty i liśćmi orzecha włoskiego; dwie torebki szałwii, torebkę rumianku i korę dębu lub korę brzozy. Ziołowe kąpiele...

ONS
Wygląd i samopoczucie
Jak w ciąży pielęgnować tłustą skórę?
Cera tłusta, łojotokowa wymaga szczególnej troski. Czy na pewno przestrzegasz wszystkich zasad pielęgnacji skóry problemowej? Sprawdź, jak pielęgnować tłustą skórę w ciąży!

Trądzik w ciąży? Nie zapomnij o nawilżaniu! Skóra trądzikowa i łojotokowa nie tylko w ciąży może szybko stać się odwodniona, jeśli będziesz stosowała na własną rękę, bez konsultacji z dermatologiem, silnie wysuszające kosmetyki. Wtedy zamiast jednego problemu pojawią się dwa! Cera trądzikowa potrzebuje bowiem delikatnej pielęgnacji i nawilżania. Rada dla ciebie: wypróbuj łagodne kosmetyki apteczne, które regulują jej problemy bez nadmiernego podrażniania. ZOBACZ TAKŻE: Jak dbać o cerę? Typy skóry i ich najważniejsze potrzeby Łagodne mycie skóry trądzikowej w ciąży Wiele osób z cerą tłustą i skłonną do wyprysków nadużywa silnie wysuszających środków do jej mycia. W rezultacie skóra – szczególnie na policzkach – staje się podrażniona, czerwona i przesuszona. Takie osoby powinny myć twarz kosmetykami dla alergików, bez mydła. Rada dla ciebie: zalej płatki owsiane przegotowaną ciepłą wodą i taką mieszanką myj twarz. Jest absolutnie bezpieczna, „wciąga” sebum. Jak dbać o cerę? W ciąży matowanie górą Jeśli masz tłustą cerę, nie pudruj co dwie godziny twarzy, by zlikwidować połysk. Przykrywając sebum kolejnymi warstwami pudru, niepotrzebnie obciążasz skórę i stymulujesz powstawanie wyprysków. Rada dla ciebie: do zmatowienia cery używaj specjalnych chusteczek matujących lub zwykłych higienicznych. Puder nałóż po „osuszeniu” nimi skóry. Przy tłustej skórze uwaga na róż! Dziewczyny o cerze trądzikowej lub skłonnej do powstawania zaskórników powinny zrezygnować z używania pudrów i różów z opalizującymi drobinkami. Sprzyjają one bowiem nasileniu tego problemu. Poza tym takie kosmetyki, mimo że optycznie wygładzają skórę, potęgują jej świecenie się i uwydatniają nierówności. Rada dla ciebie: wybierz matowy puder i róż. Mechaniczne wyciskanie w ciąży...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak