Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, piersi, biust, stanik
Wygląd i samopoczucie

Zadbany biust młodej mamy - wszystko zaczyna się w ciąży

Choć ciąża i karmienie dziecka nie są łaskawe dla twoich piersi, możesz sporo zrobić, aby odzyskały dawny kształt. Kiedy i jak zacząć działać?

Już w okresie ciąży zachodzi większość zmian, które będą miały wpływ na wygląd piersi po porodzie, dlatego ważne jest abyś systematyczną pielęgnację rozpoczęła jak najszybciej.

Jak dbać o biust w czasie ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży, pod wpływem estrogenu i progesteronu, piersi zaczynają zwiększać swoją wagę. Zdarza się, że tempo ich rozrostu jest tak szybkie, że pojawiają się rozstępy. Na skutek działania siły ciążenia, biust zaczyna opadać, gdyż skóra nie jest w stanie go utrzymać. Aby zapobiec utracie elastyczności piersi należy stosować kosmetyki zawierające składniki napinające skórę i poprawiające mikrokrążenie krwi. Warto, aby zapobiegały także powstawaniu rozstępów.

  • Kosmetyk nakładaj ruchem okrężnym, zaczynając od dołu i kierując się ku górze.
  • Biorąc prysznic, kieruj naprzemiennie strumień raz ciepłej raz zimnej wody – zabieg ten poprawi ukrwienie skóry, co korzystnie wpłynie na jej jędrność.
  • Istotne jest także wzmacnianie mięśni klatki piersiowej – jeżeli nie masz czasu ćwiczyć na siłowni, wykonuj proste ćwiczenia w domu – unoszenie handelek (lub nawet butelek z wodą).
  • Kilkakrotnie w ciągu dnia możesz złożyć dłonie jak do modlitwy, rozkładając szeroko łokcie, a następnie naciskając dłonią o dłoń z maksymalną siłą przez kilka sekund.
  • Bardzo ważne jest także noszenie odpowiedniego stanika. Powinien od dobrze podtrzymywać piersi i zapobiegać ich opadaniu. W okresie karmienia unikaj staników, które mogą podrażnić biust. Powinnaś zrezygnować z noszenia biustonoszy typu „push up”, a także z takiego, który spłaszcza brodawki. Istotne jest, aby biustonosz nie był zbyt ciasny, a kształt miseczek odpowiadał naturalnemu ułożeniu piersi.

Co pomoże po porodzie na wrażliwe brodawki?

W okresie karmienia częstym problemem młodych mam są podrażnione brodawki. Często zdarza się, że bywają krwawiące i popękane. Jednym z głównych powodów bolących brodawek jest nieprawidłowe, zbyt płytkie przystawienie dziecka do piersi (wówczas dziecko ssie tylko koniuszek brodawki). Bolesność brodawek występuje najczęściej w pierwszych dniach karmienia piersią. Zachowując zasady prawidłowego karmienia dziecka, ból powinien szybko ustąpić. Jeżeli jednak dziecko nieprawidłowo uchwyciło brodawkę, ból może się utrzymywać. W późniejszym okresie karmienia przyczyną bolesności brodawek jest ząbkowanie dziecka. Podrażnienia można łatwo złagodzić dzięki specjalnym preparatom do pielęgnacji brodawek sutkowych. Są to bezzapachowe kremy łagodzące ból i uczucie napięcia w początkowym okresie ciąży. W okresie karmienia natomiast natłuszczają, nawilżają i regenerują pęknięcia.

Mimo wielu czynników wpływających niekorzystnie na wygląd twoich piersi w okresie ciąży i po porodzie, systematyczna pielęgnacja pomoże ci zniwelować niepożądane zmiany. Istotne jest to, że wspomniane zabiegi możesz wykonywać w domu, bez wysiłku i nie ponosząc wysokich kosztów.

Czytaj też:

Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

wygląd piersi po karmieniu
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią nie ma dużego wpływu na wygląd piersi – mówi ekspert
Opinia, że karmienie piersią psuje biust, jest szkodliwym mitem, który nie ułatwia mamom decyzji o podjęciu długiego karmienia. A jaka jest prawda? Sprawdź!

Karmienie piersią psuje biust? To mit! Według naukowców, karmienie piersią tylko w małym stopniu zmienia kształt piersi – główną przyczyną jest ciąża i związany z nią przyrost masy oraz rozciąganie się tkanki łącznej podtrzymującej pierś. Drugim, po ciążowym przyroście wagi, powodem zmiany kształtu biustu jest źle dobrany stanik: ze zbyt małą miseczką i zbyt szerokim paskiem, który nie zapewnia piersiom odpowiedniego podtrzymania (warto w doborze stanika skorzystać z rady brafiterki). Zobacz, jak wybrać stanik do karmienia: Nie kupuj stanika za wcześnie, najlepiej pierwszy model kupić tuż przed porodem. Wtedy będziesz miała pewność, że kupisz odpowiedni rozmiar. Weź pod uwagę, że w okresie stabilizowania się laktacji (pierwsze 2-4 tygodnie) biust może mieć rozmiar jeszcze większy niż pod koniec ciąży! Biustonosz powinien być wykonany z naturalnego materiału np. bawełny i nie powinien mieć fiszbin, aby nie uciskały delikatnego gruczołu. Powinien mieć odpinane klapki i szerokie, wygodne ramiączka. Po odpięciu klapki, pozostałe elementy nie powinny opinać i uciskać piersi. Nie powinny ograniczać dziecku dostępu do brodawki i otoczki piersi. Żeby uniknąć po porodzie dalszych niekorzystnych zmian wyglądu piersi, warto pilnować wagi i nie starać się zbyt szybko (nie więcej niż 0,5 kg na tydzień) zrzucić pociążowych kilogramów. Także zakończenie karmienia nie powinno odbywać się z dnia na dzień. Stopniowe zmniejszanie liczby karmień pozwala na łagodne „wyciszanie” produkcji mleka, dzięki czemu piersi się nie przepełniają. Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Badanie piersi w czasie ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badanie piersi w czasie ciąży
Dlaczego w czasie ciąży należy wykonać badanie piersi? Czy trzeba się do tego badania przygotować i co powinno zaniepokoić ciężarną?

Kiedy należy u kobiet w ciąży wykonać badanie piersi? Lekarz prowadzący ciążę powinien wykonać badanie piersi przynajmniej dwa razy w czasie ciąży (do 10. tygodnia ciąży oraz pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży). Natomiast przyszła mama może robić samobadanie piersi co 4-5 tygodni. Badanie USG gruczołów sutkowych nie jest obowiązkowe, ale lekarz może je zlecić, jeśli podczas badania palpacyjnego znajdzie jakieś zmiany lub gdy przyszła mama jest w grupie ryzyka raka piersi. Badanie to zwykle wykonuje się w pierwszym trymestrze, bo w późniejszym czasie wyniki mogą być zafałszowane.  Ważne! W czasie ciąży nie wykonuje się mammografii, bo promieniowanie RTG może być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. W jakim celu robi się badanie piersi? Głównym celem badania piersi jest profilaktyka przeciwnowotworowa .  W jaki sposób przygotować się do badania? Do badania piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeśli chodzi o badanie USG, warto mieć przy sobie wyniki wcześniejszych badań (nawet tych zrobionych kilka lat temu), dzięki nim lekarz wykonujący badanie będzie mógł wcześniej i szybciej wykryć ewentualne zmiany.  Badanie palpacyjne (robione przez przyszłą mamę) warto wykonywać o podobnej porze dnia (np. rano lub wieczorem). Warto rozwiązać:   Czy możesz zachorować na raka piersi? – test Jak wygląda badanie piersi? Badanie piersi palpacyjne wykonywane przez lekarza i przyszłą mamę niczym się nie różni. Wykonuje się je według tego samego schematu – najpierw należy je dokładnie obejrzeć, a później – ręcznie – sprawdzić, czy nie ma żadnych zmian w strukturze piersi.  Pierwszy etap najlepiej zacząć od ustawienia się przed lustrem i sprawdzenia, czy nie ma zmian w wyglądzie piersi, tj. w ich wielkości, kształcie, kolorze skóry czy brodawek. Piersi trzeba też obejrzeć z profilu. W tym celu...

kobieta, mama, ciąża, piersi w ciąży
Wygląd i samopoczucie
Piersi podczas ciąży
Powiększają się, lekko bolą, bywają nabrzmiałe, często widać na nich setki żyłek. Martwić się tym? A może szykować jakoś piersi do karmienia? Odpowiadamy!

Hormony odpowiedzialne za rozwój ciąży mają potężną moc: przestrajają twój organizm tak, by dziecko miało jak najlepsze warunki rozwoju. Przy okazji wpływają na wygląd ciała. Podczas ciąży zmienia się zatem nie tylko brzuch przyszłej mamy. Inny rozmiar To właśnie piersi zaczynają się przeobrażać jako pierwsze, a zmiany w ich wyglądzie są często pierwszym sygnałem ciąży .  Już parę tygodni po „tej” nocy stają się pełniejsze, czasem wręcz obrzmiałe. No i bolą, a w każdym razie są o wiele bardziej wrażliwe niż zwykle. Co się dzieje? – Na skutek zwiększonego poziomu estrogenu i progesteronu organizm zatrzymuje wodę. W piersiach jest najwięcej receptorów hormonalnych i dlatego właśnie tam gromadzi się jej najwięcej – tłumaczy Artur Kucharski, ginekolog-położnik ze szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu. Podobne zmiany mogłaś zauważyć wcześniej przed miesiączką, tyle że wtedy były łagodniejsze i mijały po kilku dniach bez śladu, a teraz ani myślą się wycofywać. Ból i dyskomfort co prawda znikają (i całe szczęście), ale  biust rośnie nadal, choć w drugiej  połowie ciąży robi to nie z powodu zapasów wody, a dlatego, że zwiększa się objętość gruczołów mlekowych . Jak duże staną się twoje piersi? Trudno powiedzieć, bo bywa z tym bardzo różnie.  Niektórym kobietom biust rośnie o dwa, trzy, a nawet cztery rozmiary, innym tylko nieznacznie, ale zawsze staje się większy. Acha, i jeszcze jedno: rozmiar biustu (ani ten sprzed ciąży, ani obecny) nie ma żadnego wpływu na zdolność karmienia! Inny wygląd No właśnie, w czasie ciąży zmienia się nie tylko rozmiar biustu, ale i jego wygląd. Obwódki wokół brodawek stają się większe i ciemniejsze, mogą pojawić się na nich małe grudki – gruczoły łojowe (fachowo nazywane gruczołami Montgomery’ego ). Jeśli masz bardzo jasną skórę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz