kobieta, ciąża, uśmiech, mama, brzuch
Wygląd i samopoczucie

Co musisz wiedzieć o szczotkowaniu, borowaniu i wybielaniu zębów w ciąży

Przez dziewięć miesięcy ciąży myślisz głównie o tym, co dzieje się pod twoim sercem, dlatego regularnie chodzisz do ginekologa. Ale systematycznie powinnaś także odwiedzać swojego dentystę. Sprawdź, dlaczego to takie ważne i na jakie zabiegi możesz sobie pozwolić.

Ciąża to czas próby dla zębów. Przyszłe mamy mają nawyk podjadania, także w nocy, a wszystkiemu winne są ciążowe zachcianki. Typowe dla pierwszego trymestru wymioty również narażają zęby na kontakt z nieobojętnymi dla nich kwasami. I najważniejsze – zmiany hormonalne podczas ciąży niekorzystnie wpływają na dziąsła (stają się przekrwione, rozpulchnione, podatne na uszkodzenia i odsłaniają szyjki zębów). 
Stany zapalne i zmiany próchnicze w ciąży są nie tylko zagrożeniem dla twojego organizmu. Z chorego zęba bakterie mogą przez łożysko dotrzeć do dziecka. Jeśli nie udało ci się zrobić generalnych porządków z zębami, zanim w twoim brzuchu zaczęła rozwijać się mała istotka, zrób to koniecznie teraz. Regularnie odwiedzaj dentystę. A na co dzień po prostu dbaj o zęby.
 

Co musisz wiedzieć o myciu zębów w ciąży?

Potrzebujesz produktów dobranych „na miarę”, które uchronią, a w razie potrzeby pomogą uporać się z różnymi dolegliwościami.

  • Szczoteczka do zębów musi być wygodna. Wybierz taką o średniej twardości. Wymieniaj ją co 2–3 miesiące, a gdy włoski się wykrzywiają – nawet częściej.
  • Staraj się używać różnych past do zębów. Innej ochrony potrzebują zęby, a innej dziąsła. Na przemian można stosować dwie, trzy, np. rano zapewniającą ochronę i regenerację dziąseł (czytaj też: Czemu w ciąży krwawią i puchną dziąsła?), po obiedzie – zapobiegającą osadzaniu się płytki nazębnej, a na noc – przeciwpróchniczą z fluorem, albo też używać pasty wielofunkcyjnej.
  • Obowiązkowo po każdym myciu zębów używaj płyn do płukania jamy ustnej. Jest absolutnym i niezastąpionym sprzymierzeńcem przyszłej mamy. Wiadomo, że flora bakteryjna obecna w jamie ustnej mamy jest „przekazywana” dziecku. Niektóre płyny do płukania (np. Elmex, Meridol) mogą ją korzystnie zmienić, dzięki czemu maluszek będzie mniej narażony na próchnicę. Płyn dociera do wszystkich zakamarków, niszcząc bakterie próchnicze. Jego specjalne składniki wstrzymują rozwój płytki nazębnej i zapobiegają zapaleniu dziąseł.
  • Regularnie używaj również nici dentystycznej.

Jak zatroszczyć się o dziąsła?

Jeśli dziąsła są podrażnione, krwawią, po myciu lekko je masuj – palcem lub szczoteczką do hydromasażu (ma nasadkę z mininatryskiem). Podrażnione miejsca smaruj żelem lub płynem (np. Sachol; kupisz go w aptece bez recepty).
 

W jaki sposób szczotkować zęby? 

Szczególne dbanie o higienę zębów nie oznacza, że masz je mocniej szorować! W ten sposób można uszkodzić szkliwo na wypukłościach (co powoduje tzw. ubytki klinowe) i pokaleczyć dziąsła. Myjąc zęby, nie spiesz się (3–5 minut czyszczenia to norma). Nie ma jednej najlepszej metody mycia zębów. Innej potrzebują zęby wrażliwe, innej – stłoczone. Zapytaj dentystę, który ze sposobów będzie najlepszy dla ciebie.

Polecamy: Jak prawidłowo myć zęby?
 

O czym pamiętać w gabinecie stomatologicznym?

Jeśli twoje zęby nie są w idealnym stanie, nie odkładaj wizyty w gabinecie stomatologicznym. Za każdym razem, kiedy idziesz do dentysty, przypominaj, że jesteś w ciąży. Dostosuje on plan leczenia, rodzaj zabiegów i leków do twojego stanu.

Czytaj też: Czy ciąża źle wpływa na zęby?

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

kobieta, uśmiech, zęby
Fotolia
Mama
Jakie są objawy paradontozy?
Paradontoza - zdaniem stomatologów - to choroba społeczna. Cierpi na nią około 70% Polaków. Jakie są jej objawy i jak się ją leczy?

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi paradontozy? Paradontoza to bardzo częsta choroba przyzębia – cierpi na nią siedmiu na dziesięciu Polaków. Dla porównania znacznie rzadziej chorujemy na cukrzycę (tylko co dwudziesta osoba), na nadciśnienie czy otyłość. Do niedawna za rozwój tej choroby obwiniano słabe dziąsła , obecnie wiadomo, że głównym winowajcą jest kamień nazębny (odpowiada on za ponad 90 proc. przypadków tej choroby). – Bezpośrednią przyczyną paradontozy bakteryjnej jest płytka i kamień nazębny oraz patogenne bakterie wynikające z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Ludzie myją zęby niedokładnie i w pośpiechu. Bardzo często tylko raz dziennie! – tłumaczy stomatolog Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.  Ścisła zależność między ciężkością przebiegu chorób przyzębia a niedostateczną higieną jamy ustnej jest bezsporna. Jednak lekarze wskazują, że na rozwój paradontozy mogą wpływać również: wiek chorego, jego miejsce zamieszkania, stan społeczno-ekonomiczny, sposób odżywiania (dieta bogata w cukry), styl życia (palenie papierosów, alkohol), stan uzębienia (nieszczelne wypełnienia czy źle wykonane korony i mosty), a nawet płeć (paradontoza częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet).  Ostatnie badania wykazały też ciekawą zależność rozwoju chorób przyzębia od poziomu hormonów. Udowodniono, że paradontoza częściej pojawia się u kobiet w ciąży, podczas wczesnego dojrzewania czy menopauzy (to dlatego kobiety w ciąży powinny regularnie kontrolować stan przyzębia). Co ciekawe u mężczyzn ryzyko choroby wzrasta wraz ze wzrostem poziomu antygenu PSA produkowanego przez gruczoł krokowy.  – Za rozwój tej choroby mogą również odpowiadać geny (około 5% przypadków). W przypadku zmian mających podłoże genetyczne, paradontoza pojawia się wraz ze stałymi...

ciążowe zapalenie dziąseł
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ciążowe zapalenie dziąseł: jak leczyć zapalenie dziąseł w ciąży?
Ciążowe zapalenie dziąseł pojawia się mniej więcej w połowie ciąży i może prowadzić nie tylko do rozchwiania zębów, lecz także w skrajnych przypadkach nawet do przedwczesnego porodu. Sprawdź, czym płukać dziąsła w ciąży oraz co jeszcze pomoże w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Ciążowe zapalenie dziąseł może pojawić się na każdym etapie ciąży, jednak najczęściej dzieje się to mniej więcej w 4. miesiącu. Dziąsła puchną, czerwienieją, stają się bolesne, a podczas mycia zębów obficie krwawią. Krwawiące dziąsła w ciąży to jedna z wielu ciążowych dolegliwości . Trzeba jednak z nią walczyć, ponieważ stan zapalny dziąsła w ciąży może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, co stosować na krwawiące dziąsła w ciąży oraz pozostałe sposoby na zdrowe dziąsła .   Spis treści:  Bolące dziąsła w ciąży: przyczyny Krwawiące dziąsła w ciąży: nie lekceważ tego! Opuchnięte dziąsła w ciąży: groźne konsekwencje Zapalenie dziąseł w ciąży: jak leczyć? Zapalenie dziąseł w ciąży: domowe sposoby Bolące dziąsła w ciąży: przyczyny W ciąży naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i stają się bardziej kruche. W efekcie tego dziąsła, które są przecież bardzo mocno ukrwione, pęcznieją i łatwo je uszkodzić. Nawet najlżejszy dotyk powoduje ból i obfite krwawienie. Do tego, przez ciążowe hormony , błony śluzowe jamy ustnej dużo gorzej reagują na składniki płytki nazębnej, która powstaje po każdym posiłku. Krwawiące dziąsła w ciąży: nie lekceważ! Krwawiące dziąsła w ciąży są sygnałem, którego przyszłe mamy nie powinny lekceważyć. Dziąsła w czasie ciąży stają się bardzo wrażliwe na uszkodzenia, co powoduje między innymi krwawienie. Jeśli ciężarna cierpiała wcześniej na choroby dziąseł – prawdopodobnie podczas ciąży ulegną one zaostrzeniu. Poza krwawieniem kobiecie może dokuczać także ból zębów, np. podczas szczotkowania, a także nadwrażliwość dziąseł. Opuchnięte dziąsła w ciąży: groźne konsekwencje Rozpulchnienie dziąseł zwiększa ryzyko występowania chorób przyzębia, które...

kobieta, stomatolog, dentysta
Fotolia
Starania o dziecko
Dlaczego trzeba wyleczyć zęby przed ciążą?
Jeśli planujesz zajść w ciążę, na listę spraw do załatwienia wpisz leczenie zębów. Dlaczego to jest takie ważne, tłumaczy Konrad Zarod, lekarz dentysta, właściciel gabinetu "Alchemia Uśmiechu" w Warszawie.

Chciałabym zajść w ciążę, powoli się do tego przygotowuję. Biorę kwas foliowy, jem zdrowo i więcej się ruszam. Dowiedziałam się też, że warto przed ciążą zadbać o zęby. Dlaczego ich leczenie jest takie ważne? Ewa Zdrowe zęby to podstawa planowania ciąży, co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, niewyleczone zęby, stan zapalny jamy ustnej utrudniają zajście w ciążę. Po drugie, mają negatywny wpływ na organizm ciężarnej kobiety, a tym samym na płód. Warto pamiętać, że za próchnicę odpowiadają bakterie, które mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych w jamie ustnej. Gdy zęby nie są leczone, bakterie próchnicze dostają się do krwi (m.in. przez chore dziąsła – stan zapalny dziąseł powoduje np, kamień i osad), krążą w całym organizmie kobiety, przenikają też do krwioobiegu dziecka. Tym samym mogą być źródłem zakażenia oraz różnych powikłań, np. przedwczesnych skurczy, rozwierania się szyjki, przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Takie stany zapalne są obciążeniem dla organizmu, bo ten zamiast "dbać" o płód, musi walczyć z bakteriami w jamie ustnej. Wpływ ciąży na stan zębów Niestety, ciążowe hormony nie sprzyjają zębom. Wiele przyszłych mam skarży się na dziąsła, które są w tym okresie rozpulchnione, przekrwione, bardzo drażliwe. Wpływa to na odpowiednią higienę jamy ustnej. W sumie trudno się dziwić, gdy boli, unika się długiego i dokładnego czyszczenia zębów. Między innymi dlatego ciężarne częściej chorują na próchnicę, zapalenia dziąseł czy paradentozę. Lepiej zatem nie zostawiać leczenia zębów na czas ciąży,  zrobić wszystko, by ograniczyć jej negatywne skutki na stan jamy ustnej. Co nie znaczy, że będąc w ciąży, nie warto chodzić do dentysty. Uwaga! Co do wybielania zębów w trakcie trwania ciąży – odradzam. Nie ma wiarygodnych badań o wpływie tego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj