Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mężczyzna, łóżko, test ciążowy, radość
Panthermedia
Zdrowie w ciąży

13 przykazań dla przyszłej mamy

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Przyjmij gratulacje. A zaraz potem zrób wszystko, by ciąża przebiegała prawidłowo, a twoje dziecko było zdrowe. No i oczywiście, abyś ty sama czuła się jak najlepiej.

Odtańczyłaś taniec radości. Pokazałaś test ciążowy z dwiema kreseczkami ukochanemu. Z trudem oparłaś się pokusie, by już teraz kupić najmniejsze śpioszki i największego pluszaka w sklepie. Wysłałaś kilkadziesiąt SMS-ów. Co jeszcze powinnaś zrobić?

1. Idź do lekarza

Testy są wiarygodne, jednak ciąża zawsze wymaga potwierdzenia. Trzeba także dokładnie określić jej „wiek” (a co za tym idzie, określić przypuszczalny termin porodu). Pierwsza wizyta powinna się odbyć nie później niż między 8. a 12. tygodniem ciąży. Lekarz wypisze ci skierowanie na badania, założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie widywać się często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Możesz zmienić położnika w trakcie ciąży, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc. Gdzie znaleźć dr. Właściwego? Najlepszym źródłem informacji są znajomi. Każda kobieta ma inne oczekiwania, dlatego pytaj o konkrety (co najbardziej podoba ci się w tym lekarzu?).

2. Dbaj o siebie

Wszędzie to słyszysz, ale to naprawdę dobra rada, bo teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Wysypiaj się, unikaj zakatarzonych i kaszlących ludzi, noś zimą czapkę, nie haruj jak wół, nie szalej na imprezach do białego rana, odpuść sobie trekking w Kambodży. Nie o to chodzi, żebyś chodziła w maseczce i  leżała brzuchem do góry, jednak nie narażaj się na choroby. I nie walcz ze swoim ciałem: jeśli mówi „chcę odpocząć”, uwierz mu – naprawdę tego potrzebuje.  Ciąża nie jest chorobą, jednak to spore obciążenie dla organizmu, który musi się przestroić na zupełnie inny tryb.

3. Dbaj o dziecko

Unikaj wszystkiego, co może mu zaszkodzić: alkoholu, papierosów (o dopalaczach „do kolekcjonowania” i innych wynalazkach nie ma nawet co wspominać). To naprawdę nie są żarty: dzieci palących i pijących mam częściej rodzą się mniejsze i słabsze. Częściej mają także różne, czasem nieodwracalne schorzenia.

4. Jedz z sensem

Jeśli nie chcesz po porodzie walczyć z nadwagą (rekordzistki tyją nawet 30 i więcej kilogramów), nie jedz „za dwoje”, lecz „dla dwojga”. Zapotrzebowanie na kalorie wzrasta nieznacznie, a na witaminy i mikroelementy ogromnie. A to oznacza, że musisz unikać pustych kalorii i jeść to, co wam obojgu przyniesie korzyść (a więc to, co zdrowe). Mały grzeszek od czasu do czasu nie jest oczywiście problemem, ale nie może być regułą. Nie próbuj się odchudzać. Jeśli masz nadwagę i boisz się kolejnych kilogramów, omów dietę z lekarzem.
Polecamy: Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży

5. Pij wodę

Słodkie napoje gazowane tuczą, zwiększają ciążowe dolegliwości i nie dają nic w zamian. Kawa (zwłaszcza jeśli z nią przeholujesz, bo filiżanka nie jest problemem) może mieć niekorzystny wpływ na maluszka. Najlepszym napojem dla was obojga jest woda mineralna. Pamiętaj o tym również wtedy, gdy dziecko będzie już na świecie.

Czy można farbować włosy w ciąży? Porady położnej [WIDEO]

ciąża, komputer, mama, kobieta
Przebieg ciąży
Zorganizuj się w ciąży
Podzieliłaś się nowiną o ciąży z przyszłym tatą, przyjaciółkami i rodziną. Co jeszcze powinnaś zaplanować sobie na każdy trymestr?

I trymestr Znaleźć doktora Właściwego! Poszukaj dobrego lekarza już teraz, bo pierwsza wizyta powinna się odbyć między 8. a 12. tygodniem ciąży. Lekarz wypisze ci skierowanie na badania (niektóre z nich, np. USG, trzeba wykonać w określonym terminie), założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie widywać się często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Oczywiście zawsze możesz zmienić położnika w trakcie ciąży, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc. Gdzie znaleźć doktora Właściwego? Pytaj znajomych i znajomych znajomych. Możesz też zajrzeć na www.znanylekarz.pl. Dentysta! Jeśli masz jakieś ubytki, jak najszybciej zrób z nimi porządek. Zepsuty ząb może zacząć boleć w najmniej odpowiednim momencie, jest także potencjalnym źródłem zakażenia. Rozmowa z szefem?!? Nie masz obowiązku informowania pracodawcy o ciąży , jednak warto to zrobić, bo przyszłe mamy mają wiele przywilejów (np. jeżeli zachorujesz, za okres, który spędzisz na zwolnieniu lekarskim, dostaniesz 100 procent wynagrodzenia). Zapisać się na listę dyskusyjną dla „ciężarówek” Nikt nie zrozumie cię tak dobrze jak inne przyszłe mamy. Możliwość wygadania się jest bardzo ważna, jednak wszelkie rady filtruj przez zdrowy rozsądek. Polecamy forum dla mam Babyonline.pl . II trymestr Kupić ciążowe ciuszki Wystarczy kilka podstawowych rzeczy: spodnie (najlepiej z elastyczną wstawką na rosnący brzuszek) i/albo sukienka, ze dwa „rozwojowe” topy, wygodne buty na niewysokim obcasie. Pamiętaj o dobrym biustonoszu – dzięki niemu twoje piersi przetrwają ciążę w dobrej formie. Urlop, tadaaaaaaaaam! II trymestr to najlepszy moment na urlop – nie masz już mdłości, a brzuszek nie jest jeszcze zbyt wielki. Skorzystaj z tego! Oczywiście pod warunkiem, że twój lekarz nie ma nic przeciwko...

kobieta, ciąża, uśmiech, mama, brzuch
Wygląd i samopoczucie
Co musisz wiedzieć o szczotkowaniu, borowaniu i wybielaniu zębów w ciąży
Przez dziewięć miesięcy ciąży myślisz głównie o tym, co dzieje się pod twoim sercem, dlatego regularnie chodzisz do ginekologa. Ale systematycznie powinnaś także odwiedzać swojego dentystę. Sprawdź, dlaczego to takie ważne i na jakie zabiegi możesz sobie pozwolić.

Ciąża to czas próby dla zębów. Przyszłe mamy mają nawyk podjadania, także w nocy, a wszystkiemu winne są ciążowe zachcianki. Typowe dla pierwszego trymestru wymioty również narażają zęby na kontakt z nieobojętnymi dla nich kwasami. I najważniejsze – zmiany hormonalne podczas ciąży niekorzystnie wpływają na dziąsła (stają się przekrwione, rozpulchnione, podatne na uszkodzenia i odsłaniają szyjki zębów ).  Stany zapalne i zmiany próchnicze w ciąży są nie tylko zagrożeniem dla twojego organizmu. Z chorego zęba bakterie mogą przez łożysko dotrzeć do dziecka. Jeśli nie udało ci się zrobić generalnych porządków z zębami, zanim w twoim brzuchu zaczęła rozwijać się mała istotka, zrób to koniecznie teraz. Regularnie odwiedzaj dentystę. A na co dzień po prostu dbaj o zęby.   Co musisz wiedzieć o myciu zębów w ciąży? Potrzebujesz produktów dobranych „na miarę”, które uchronią, a w razie potrzeby pomogą uporać się z różnymi dolegliwościami. Szczoteczka do zębów  musi być wygodna. Wybierz taką o średniej twardości. Wymieniaj ją co 2–3 miesiące, a gdy włoski się wykrzywiają – nawet częściej. Staraj się używać różnych past do zębów . Innej ochrony potrzebują zęby, a innej dziąsła. Na przemian można stosować dwie, trzy, np. rano zapewniającą ochronę i regenerację dziąseł (czytaj też: Czemu w ciąży krwawią i puchną dziąsła? ), po obiedzie – zapobiegającą osadzaniu się płytki nazębnej, a na noc – przeciwpróchniczą z fluorem, albo też używać pasty wielofunkcyjnej. Obowiązkowo   po każdym myciu zębów używaj płyn do płukania jamy ustnej.  Jest absolutnym i niezastąpionym sprzymierzeńcem przyszłej mamy. Wiadomo, że flora bakteryjna obecna w jamie ustnej mamy jest „przekazywana” dziecku. Niektóre płyny do płukania (np....

pocenie się
Adobe Stock
O połogu
Pocenie się po porodzie – zimne i nocne poty w połogu i po cesarskim cięciu
Pocenie się po porodzie najczęściej wywołane jest przez brak równowagi hormonalnej. W trakcie ciąży w organizmie gromadzi się też wiele wody, która teraz się samoistnie wydala poprzez pot.

Pocenie się po porodzie może być spowodowane wieloma czynnikami - w znaczącej większości przypadków to zupełnie naturalna reakcja organizmu, któremu właśnie zafundowano hormonalny wstrząs, a ponadto - ciało posiada masę nagromadzonej wody, której chce się szybko pozbyć. Spis treści: Pocenie się po porodzie - skąd się bierze? - Pocenie się po cesarskim cięciu - Nocne poty w połogu - karmienie piersią a nocne poty Nadmierna potliwość po porodzie - domowe sposoby Leczenie potliwości po porodzie: kiedy do lekarza? Pocenie się po porodzie - skąd się bierze? W czasie ciąży twoje ciało gromadziło płyny. Teraz, w okresie połogu , pozbywa się ich nadmiaru. Pocenie się to jeden ze sposobów wydalania niepotrzebnej wody i związków mineralnych. Dopóki po porodzie nie ustabilizuje się gospodarka hormonalna, możesz nawet przez kilka tygodni więcej niż zwykle się pocić, i to nie tylko w tych miejscach, gdzie zwykle pojawia się pot (pod pachami, w okolicach stóp), ale także np. w okolicach klatki piersiowej. Szczególnie nieprzyjemne może być budzenie się niemal całkowicie mokrą od potu. Pocenie się po cesarskim cięciu Problem potliwości przeważnie jest nieco większy po porodzie naturalnym niż po cesarskim cięciu - naturalny poród funduje organizmowi nieco większe zmiany hormonalne. To one są odpowiedzialne za zimne i nocne poty w okresie połogu. Nagły spadek estrogenu uwalnia całą wodę zgromadzoną w organizmie, także tę, która otaczała i odżywiała maluszka w brzuchu. Nocne poty w połogu - karmienie piersią a nocne poty Świeżo upieczone mamy najbardziej pocą się w godzinach nocnych, co może być szczególnie uciążliwe zwłaszcza podczas nocnych karmień . Pomimo dyskomfortu, pamiętaj o tym, aby nie otwierać zbyt szeroko okien i nie robić przeciągu - możesz w ten sposób przewiać maluszka....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz