Kobieta w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Jesteś w ciąży? Sprawdź, co powinnaś zmienić w swoim życiu

Na teście ciążowym wreszcie zobaczyłaś upragnione dwie kreski? Gratulacje! Sprawdź, jakie zmiany warto wprowadzić teraz w swoim życiu, aby jak najlepiej zadbać o siebie i dziecko.

Teraz, kiedy jesteś w ciąży, musisz dbać o siebie jeszcze bardziej niż dotychczas, bo od Twojego zdrowia i samopoczucia zależy również zdrowie i samopoczucie Twojego dziecka. To pierwsza wielka zmiana w Twoim życiu i na pewno nie ostatnia.

4 rzeczy, które powinnaś zmienić, będąc w ciąży

1. Zmień dietę na bardziej zdrową. Jeśli do tej pory odżywiałaś się głównie jedzeniem typu fast food, które popijałaś słodzonymi, gazowanymi napojami, najwyższy czas z tym skończyć. To, co jesz, je również Twoje dziecko, a ono potrzebuje wszystkich składników odżywczych, które może mu zapewnić tylko zbilansowana i zdrowa dieta. Dlatego w ciąży włącz do swojego menu więcej warzyw i owoców, chude mięso i nabiał, zrezygnuj natomiast z tłustych, wysoko przetworzonych produktów, a także dużej ilości soli, cukru czy kofeiny. Pamiętaj też o tym, że nawet najzdrowsza dieta może nie zapewnić Ci wszystkich potrzebnych substancji odżywczych, ponieważ w ciąży zapotrzebowanie na niektóre składniki znacznie rośnie. Tak jest np. w przypadku kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Niedobór folianów może doprowadzić do powstania wad cewy nerwowej, w tym. m.in. rozszczep kręgosłupa czy wodogłowie. Aby temu zapobiec, kwas foliowy powinnaś zacząć przyjmować już na etapie starania się o dziecko i kontynuować suplementację folianów przez całą ciążę, a także w okresie karmienia piersią. Aby nie martwić się o to, czy dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią dawkę kwasu foliowego, wybierz suplement diety przeznaczony specjalnie dla kobiet w ciąży.

2. Wrzuć na luz. Ciągle się wszystkim przejmujesz i martwisz? Jeśli tak, ciąża to najlepszy moment, żeby wrzucić na luz. Stres wpływa niekorzystanie na Twoje zdrowie, a tym samym na zdrowie Twojego dziecka. Życie w ciągłym napięciu może powodować podwyższenie ciśnienia krwi, bezsenność, problemy z układem trawiennym i inne dolegliwości. I choć z pewnością nie będziesz w stanie uniknąć wszystkich stresujących sytuacji, to jednak wiele zależy od Ciebie i tego, jak zinterpretujesz dane wydarzenie. W ciąży pozwól sobie na więcej luzu i nie przejmuj się rzeczami, które nie są bardzo istotne lub na które nie masz wpływu. Niewyprasowane pranie czy stłuczona filiżanka to naprawdę nie koniec świata. Szkoda na to twoich nerwów oraz zdrowia Twojego i Twojego dziecka.  

3. Postaw na aktywność fizyczną. Ruch to zdrowie – również w ciąży. Jeśli Twoje ciąża przebiega prawidłowo, Ty czujesz się dobrze, a lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Wystarczy, że dostosujesz jej formę do twojego odmiennego stanu. Zamiast więc przygotowywać się do maratonu i chodzić na forsowne treningi biegowe, wystarczy, że pójdziesz na długi spacer, na basen lub specjalne zajęcia fitness dla kobiet w ciąży. Odpowiednia dawka ruchu sprawi, że Twoje ciało będzie wzmocnione, organizm – lepiej dotleniony, a Ty – bardziej szczęśliwa, bo podczas aktywności fizycznej wytwarza się spora dawka endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia.

4. Zadbaj o ciało. Do tej pory Twoja codzienna pielęgnacja polegała na szybkim prysznicu i umyciu zębów? Teraz powinnaś poświęcić sobie więcej uwagi. Twoje ciało w ciąży bardzo się zmieni i żeby pozostało w dobrej kondycji, potrzebuje wsparcia. Aby w ciąży nie dopuścić do powstania rozstępów czy cellulitu, stosuj masaże, szczególnie na brzuch, uda i pośladki. Możesz także sięgnąć po specjalne kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży i przeciwdziałające rozstępom. Takie produkty wzmocnią i uelastycznią Twoją skórę, dzięki czemu będzie ona bardziej odporna na rozciąganie, a po ciąży – szybciej wróci do formy.
 
Ciąża to początek wspaniałej przygody, podczas której wiele rzeczy będzie dla Ciebie zupełną nowością. Jedyną pewną rzeczą jest to, że od teraz Twoje życie całkowicie się zmieni. Aby te zmiany były dla Ciebie łatwiejsze, warto skorzystać z cennego doświadczenia ekspertów i innych mam. Dołącz do Klubu Enfamama, gdzie znajdziesz cenne porady na temat ciąży oraz rozwoju i wychowania maluszka.
 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA