zdjęcie fotografki Kate Murray z profilu na facebooku
screen z profilu na facebooku
Zdrowie w ciąży

6.10 - Dzień Boskich Matek. Wesprzyj je i polub akcję na Facebooku

Po raz pierwszy w Polsce i na świecie 6 października będzie obchodzony Dzień Boskich Matek. To znak solidarności z kobietami w ciąży chorymi na raka, które na przekór systemowi, który nakłania je do przerwania ciąży, podejmują leczenie by urodzić zdrowe dziecko.

Szacuje się, że kobiet w ciąży chorych na raka jest około 300 rocznie (1 ciąża na 1000). 75 proc. z nich proponuje się przerwanie ciąży jako warunek rozpoczęcia leczenia onkologicznego. Tymczasem, zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie klinik prowadzących takie pacjentki, pokazują, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do chemioterapii, że w ciąży można się leczyć i urodzić zdrowe dziecko. Równolegle, liczba kobiet w ciąży chorujących onkologicznie rośnie z roku na rok. Wynika to ze wzrostu zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszego macierzyństwa.

Czytaj też: W czasie ciąży dowiedziała się, że choruje na raka

 

We wrześniu ruszyła kampania Boskie Matki

16 września Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Stworzenie miejsca, gdzie kobiety znajdą profesjonalną pomoc, było marzeniem założycielki Fundacji – Magdy Prokopowicz. To ona wprowadziła temat ciąży i raka do przestrzeni publicznej. Po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży, głośno mówiła o tym, że „z rakiem można żyć, a nawet dawać życie”. Leoś urodził się zdrowy i był jej wielkim szczęściem.
Celem działań fundacji jest budowanie świadomości, że rak i ciąża są do pogodzenia, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko oraz zapewnienie profesjonalnej pomocy kobietom, które jej potrzebują.
- Zależy nam, żeby nie były stawiane przed tak dramatycznym wyborem: „życie moje czy dziecka?”, bo najczęściej nie ma takiej konieczności - mówi Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll. - Chcemy, by w zamian mogły samodzielnie podejmować tak ważne życiowe decyzje w oparciu o konsultacje z doświadczonymi lekarzami. Dlatego też do współpracy Fundacja zaprosiła wyjątkowych ekspertów, doświadczonych i wrażliwych.
Program „Boskie Matki” ma zasięg ogólnopolski i jest bezpłatny. Wystarczy zgłosić się do fundacji – więcej informacji na
www.raknroll.pl

Chcesz wesprzeć Boskie Matki - polub akcję na fb

Wszyscy, którzy chcą wyrazić swoje wsparcie dla kobiet w ciąży chorujących onkologicznie mogą zamieścić 6 października na swoich profilach społecznościowych dedykowaną infografikę, oraz dołączyć do wydarzenia na fb fundacji i wysłać kulę dobrej energii! - apeluje przedstawicielka fundacji.
 

Logo Fundacja Rak’n’Roll

Kochane mamy, dołączamy się?!

Polecamy: Życie moje, czy dziecka? Kobieta nie musi stawać przed tak dramatycznym wyborem

Życie zaczyna się po raku – mówią uczestniczki programu iPoRaku

kobieta w ciąży zaśniadowej, zaśniad groniasty - przyczyny
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czym jest ciąża zaśniadowa i jakie są jej przyczyny?
Zaśniad groniasty może być groźny dla zdrowia i życia kobiety. Sprawdź, czym jest ciąża zaśniadowa, zwana również ciążową chorobą trofoblastyczną i jakie są jej najczęstsze przyczyny.

Ciąża zaśniadowa to choroba, którą nazywa się też zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną. To powikłanie, do którego dochodzi w 1. trymestrze ciąży. Czym jest ciąża zaśniadowa? Do choroby dochodzi przy zapłodnieniu komórki jajowej, kiedy łożysko zaczyna się rozrastać nieprawidłowo. Najczęstszą przyczyną jest pusta komórka jajowa lub jej nieaktywne jądro. W macicy zaczyna się tworzyć jama z torbielowatych pęcherzyków wypełnionych płynem (które wyglądem przypominają grona), która rozrasta się bardzo szybko i nie pozwala zapłodnionej komórce jajowej się rozwijać - w badaniu USG nie widać zapłodnionego jajeczka oraz nie wykrywa się wtedy bicia serca płodu. Zazwyczaj w takiego rodzaju ciąży nie ma płodu, łożyska, płynu owodniowego ani membran. Do ciąży zaśniadowej dochodzi prawdopodobnie przez nieprawidłowości genetyczne (chromosalne) zapłodnionej komórki jajowej. Stwierdzenie zaśniadu gronastego jest możliwe na podstawie wysokiego stężenia hormonu beta hCG (tak samo, jak w przypadku normalnej ciąży) oraz badania USG, na które powinna udać się każda kobieta podejrzewająca u siebie ciążę. Ciąża z zaśniadem groniastym przy normalnym przebiegu ulega samoistnemu poronieniu . Jeśli jednak tylko część jamy macicy jest zmieniona - możliwe jest utrzymanie ciąży, ponieważ mamy wtedy do czynienia z ciążą zaśniadową częściową. Przyczyny ciąży zaśniadowej: wiek - ryzyko jest zwiększone u kobiet po 35. roku życia dieta przed ciążą uboga w karoten wcześniejsze poronienia lub  wystąpienia ciąż zaśniadowych problemy z owulacją - nieprawidłowe cykle itp. Zaśniad groniasty jest bardzo niebezpieczną chorobą, ponieważ może przekształcić się w nowotwór złośliwy. Dzieje się tak, gdy kosmki zaśniadowe zaczynają wrastać w macicę, co powoduje tzw. zaśniad niszczący, którego powikłania czasem doprowadzają...

Badanie piersi w czasie ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Nowe zalecenia dotyczące USG piersi w ciąży! Ważne zmiany dla WSZYSTKICH kobiet
Każda kobieta w ciąży, która skończyła 35 lat, powinna mieć wykonane badanie USG piersi w pierwszym trymestrze ciąży. U młodszych kobiet takie badanie powinien rozważyć ginekolog. Przy każdej wizycie ginekologicznej lekarz powinien też zbadać piersi - od X 2018 to oficjalne zalecenia ekspertów.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wydali zalecenia dotyczące wykonywania USG piersi u kobiet w ciąży . Nowe zalecenia obowiązują od 8.10.2018 (Dzień Boskich Matek , czyli kobiet, u których w czasie ciąży została wykryta choroba nowotworowa). Nowe zalecenia USG piersi w ciąży Eksperci zalecają wykonywanie USG piersi: Kobiety powyżej 35. roku życia: wykonanie badania USG piersi w I trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych; Kobiety poniżej 35. roku życia: rozważenie badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży; W przypadku zauważania zmian w obrębie piersi takich jak: guzek, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych – wykonanie USG piersi niezależnie od tygodnia ciąży . U każdej kobiety w ciąży ginekolog powinien też badać piersi podczas wizyty w gabinecie. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian w obrębie piersi :  wykonanie wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych, mających na celu wykluczenie raka piersi:  USG piersi , mammografii (z osłoną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany w piersi, biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych - zgodnie ze standardami obowiązującymi u kobiet nie będących w cięży. - S potykam się z przekonaniem, że u kobiety w ciąży lub karmiącej nie ma potrzeby przeprowadzenia badania USG piersi. Niestety, ani ciąża, ani karmienie piersią nie chronią przed nowotworem . Dlatego czujność onkologiczna w tym czasie jest wskazana, a nawet, ze względu na podobieństwo objawów, powinna być większa –  mówi prof. Wojciech Rokita , wiceprezes, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W czasie...

nowotwory w ciąży, leczenie onkologiczne w ciąży, Boskie Matki, fundacja Rak'nRoll, rak w ciąży, chemioterapia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Życie moje czy dziecka? Kobieta nie musi stawać przed tak dramatycznym wyborem
Czy ciąża jest przedszkodą, by leczyć raka? Czy kobieta w ciąży może poddać się chemioterapii? Fundacja Rak'n'Roll walczy z mitami o leczeniu onkologicznym w ciąży i otwiera drzwi pomocy dla przyszłych mam chorych na nowotwór.

– Ciąża żywi Pani nowotwór. Powinna pani usunąć ciążę i poddać się leczeniu – taką opinię usłyszała od lekarza Anna. – Pierwszym etapem leczenia będzie przerwanie ciąży – dowiedziała się Aleksandra. – Ma pani 32 lata, to już naprawdę późno na dziecko, proszę myśleć o sobie i dzieciach, które już pani ma – mówił ginekolog. I Anna, i Aleksandra to Boskie Matki , czyli kobiety, które pomimo choroby nowotworowej i zaleceń przerwania ciąży, zdecydowały się walczyć o swoje macierzyństwo. Doświadczenia, trudności, z którymi stykały się podczas leczenia onkologicznego w ciąży , stały się podstawą do stworzenia przez fundację Rak'n'Roll programu kompleksowej opieki dla przyszłych mam chorujących na nowotwór. Obejmuje on nie tylko pomoc onkologiczną, ale także - co bardzo ważne - ginekologiczno-położniczą oraz wsparcie psychologiczne, oferowane przez doświadczonych psychoonkologów, pomoc w zakresie diety, ćwiczeń ruchowych czy urodową. Czytaj też: Gdy ciąża jest zagrożona Możesz pozbyć się raka i urodzić zdrowe dziecko – to hasło przewodnie programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki” . Jest on spełnieniem marzeń założycielki fundacji Rak'n'Roll , Magdy Prokopowicz, która po własnych doświadczeniach związanych z leczeniem onkologicznym i walce o możliwość zachowania ciąży jako pierwsza w Polsce głośno mówiła, że z rakiem można żyć, a nawet dawać życie. Program ma na celu walkę z bardzo rozpowszechnionym, także w środowisku medycznym mitem, że ciąży i leczenia raka nie da się pogodzić.  Polecamy: Co robić, gdy wykryjesz guzek w piersi? W programie biorą udział znakomici eksperci – m.in. prof. Mirosław Wielgoś z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz