badania w ciąży, test na HIV w ciąży, wirus HIV, AIDS w ciąży, badania zalecane w ciąży, kampania jeden test dwa życia, Ada Fijał
Grzegorz Mikrut
Zdrowie w ciąży

Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka - namawia aktorka Ada Fijał

Większość kobiet w ciąży myśli, że problem wirusa HIV ich nie dotyczy. Prawda jednak jest inna. Sprawdź, dlaczego każda przyszła mama powinna wykonać prosty test, czekając na narodziny dziecka.
Co roku 1000 osób dowiaduje się, że są nosicielami wirusa HIV, wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny. Mimo to szacuje się, że aż 50 procent zakażonych może nie wiedzieć o swoim problemie. W grupie zarażonych Polaków 25 procent stanowią kobiety (także zarażone przez swojego pierwszego i jedynego w życiu partnera). Są wśród nich również potencjalne przyszłe mamy, których sytuacja jest szczególna - wiąże się bowiem z ryzykiem przekazania wirusa HIV dziecku.

Wystarczy jeden bardzo prosty test, aby temu zapobiec. Niestety nie wszystkie ciężarne wiedzą o możliwości jego wykonania. Nie zawsze dostają skierowanie, mimo że jest to jedno z badań zalecanych w ciąży. O potrzebie poddania się badaniu w kierunku nosicielstwa wirusa HIV w ciąży przypomina druga odsłona kampanii „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”, którą organizuje Krajowe Centrum ds. AIDS.

Czytaj też: Jak uniknąć zakażenia HIV w ciąży?

W akcję zaangażowała się aktorka Ada Fijał, która namawia kobiety w ciąży do badania i wyjaśnia im, czym obecnie jest HIV. - Współczesna medycyna pozwala zaklasyfikować HIV jako chorobę przewlekłą 
z którą można żyć i funkcjonować. Istotne jest jednak wczesne diagnozowanie,
 a z tym w Polsce nie jest dobrze. Narosło zbyt wiele mitów, np. „grupy ryzyka”, 
a nie ma przecież czegoś takiego, są tylko ryzykowne zachowania. Takim ryzykownym zachowaniem jest niebadanie się!

Z
daniem aktorki kobiety unikają badań, ponieważ nie wiedzą, że powinny je robić - Trudno jest wyobrazić sobie jakiś problem, dopóki nas nie dotyczy i osobiście nie musimy się z nim zmagać. Warto wyrobić sobie nawyk systematycznych badań, nie tylko na obecność wirusa HIV - tłumaczy Ada Fijał, która sama zrobiła test na HIV w ciąży. Pytana o to, czy czuła strach, zaprzecza - Test zaproponował mi mój lekarz prowadzący i był to po prostu kolejny punkt na liście badań. Dla mnie było to zupełnie naturalne.

Jeśli jesteś w ciąży i nie miałaś zrobionego testu w kierunku wirusa HIV, poproś swojego ginekologa o wystawienie skierowania. Wiedza o swoim stanie zdrowia to najlepszy sposób, by uchronić dziecko przed ryzykiem zakażenia w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią.
 
Poza Adą Fijał kampanię „Jeden test - dwa życia” wsparły także Agnieszka Cegielska i Maria Seweryn.

Sprawdź: Na jakim etapie ciąży wykonuje się test na HIV?

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

test na HIV, ciąża, badania w ciąży, zarażenie wirusem HIV
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Myślisz o dziecku, pomyśl o teście!
Jeśli jesteś w ciąży, podczas pierwszej wizyty lekarz powinien zaproponować ci badanie w kierunku wirusa HIV. Prosty test może ocalić zdrowie twojego dziecka.

Większość osób uważa, że problem wirusa HIV na pewno ich nie dotyczy. I prawdopodobnie tak jest, ale pewność możesz mieć dopiero wtedy, gdy masz za sobą badanie, a w ręku - jego negatywny wynik . Warto to zrobić dla swojego dziecka.    Dlaczego badanie w kierunku HIV należy wykonać w ciąży? Ponieważ szybkie wykrycie wirusa HIV pozwoli uchronić dziecko przed zarażeniem. Wirus może dostać się do jego organizmu podczas ciąży, porodu albo w pierwszym okresie po narodzinach. Ciężarne kobiety, u których stwierdzono obecność wirusa, od razu zostają objęte leczeniem (jest ono bezpłatne). Dostają lekarstwa, dzięki którym ryzyko zarażenia dziecka spada poniżej 1 procent. Gdy przyszła mama nie wie, że jest nosicielką, zagrożenie wzrasta do 50 procent.    Kiedy powinno się zrobić test na HIV? Najlepszy czas na poddanie się temu badaniu to początek ciąży. Zgodnie z zaleceniami test w kierunku wirusa HIV powinien być wykonany do 10. tygodnia ciąży razem z innymi badaniami, na które kieruje ginekolog podczas pierwszej ciążowej wizyty (zobacz: j ak wygląda pierwsza wizyta u lekarza ). Między 33–37. tygodniem ciąży badanie to można powtórzyć.   Dlaczego nie wszystkie kobiety poddają się temu badaniu? Test wykrywający wirusa HIV należy do badań zalecanych wszystkim kobietom w ciąży (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2010 r.). We Francji, Holandii, Anglii wykonuje go ponad 90 procent przyszłych mam. W Polsce sytuacja wygląda dużo gorzej. Zdarza się, że to lekarze nie informują swoich pacjentek o konieczności zrobienia testu. Jeśli jesteś w ciąży i nie zbadałaś się jeszcze w kierunku HIV, poproś ginekologa o skierowanie. To najlepszy dowód twojej macierzyńskiej odpowiedzialności.   Czytaj też:  W Polsce też rodzą się dzieci z HIV

badanie na hiv w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie na HIV w ciąży: czy jest obowiązkowe? Jak wygląda?
Badanie na HIV w ciąży należy do badań obowiązkowych, które trzeba wykonać krótko po zapłodnieniu. W przypadku kobiet, u których ryzyko zakażenia HIV jest większe, test na HIV powtarza się także w ostatnim trymestrze ciąży.

Badanie na HIV w ciąży powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży. Test sprawdza, czy w organizmie przyszłej mamy znajdują się przeciwciała anty-HIV wskazujące na zakażenie wirusem. Być może niepokoisz się, jak wygląda badanie na HIV w ciąży. Pamiętaj jednak, że sam test nie jest bolesny ani krępujący, wykonuje się go z poszanowaniem prywatności ciężarnej.  Spis treści: Czy badanie na HIV w ciąży jest obowiązkowe? Po co robi się test na HIV w ciąży? Kiedy zrobić badanie na HIV w ciąży? Badanie na HIV w ciąży: jak wygląda? Jak się przygotować do badania na HIV w ciąży? Jak odczytać wyniki badania na HIV w ciąży? Ile kosztuje badanie anty-HIV w ciąży? Czy badanie HIV w ciąży jest obowiązkowe? Tak, test na HIV w ciąży jest obowiązkowy. To bardzo ważne badanie dla mamy, dziecka oraz przebiegu całej ciąży, dlatego lekarz powinien zlecić ciężarnej zrobienie badania anty-HIV w pierwszych tygodniach ciąży. Po co robi się badanie na HIV w ciąży? Badanie na HIV pozwala sprawdzić, czy we krwi przyszłej mamy nie ma przeciwciał anty-HIV. Obecność tych przeciwciał świadczy o zakażeniu wirusem HIV. To bardzo istotne badanie w ciąży , bo jeśli przyszła mama jest nosicielką tego wirusa, może go przekazać dziecku w łonie (przez łożysko), podczas porodu czy podczas karmienia piersią. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie przeciwwirusowe daje ponad 90 proc. szans na urodzenie zdrowego dziecka.  Kiedy robi się badanie HIV w ciąży? Badanie w kierunku oznaczeniu przeciwciał anty-HIV powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży. U kobiet z podwyższonym ryzykiem zakażenia badanie należy powtórzyć około 33. tygodnia ciąży.  Jak wygląda badanie HIV w ciąży? Przeciwciała anty-HIV oznacza się z próbki krwi. W przypadku wykrycia...

HIV
Fotolia
Aktualności
Kolejne dziecko w USA wyleczone z HIV
Można zapobiec urodzeniu dziecka z HIV, można też wyleczyć dziecko z HIV: udało się to już po raz kolejny lekarzom w USA. W Polsce też można zapobiec przeniesieniu wirusa HIV z mamy na dziecko. Kobiety w ciąży wstydzą się jednak wykonać test w kierunku HIV.

Dziewczynce z USA podano leki przeciw wirusowi HIV już w cztery godziny po porodzie , gdyż istniało duże ryzyko, że zaraziła się wirusem HIV od matki. Po 9 miesiącach kuracji lekami antywirusowymi poinformowano, że dziewczynka jest zdrowa, choć będzie jeszcze przez pewien czas dostawać leki. Rok temu lekarze informowali o podobnym przypadku wyleczenia 2,5 letniej dziewczynki z USA, której leki zaczęto podawać już 30 godzin po porodzie. Wyleczona dziewczynka ma dziś 3,5 roku, od dwóch lat nie bierze leków. Te przypadki wskazują, że dzięki wczesnemu podjęciu leczenia może się udać całkowite wyeliminowanie wirusa HIV u dziecka . Jak zapobiec urodzeniu dziecka z HIV W Polsce też rodzą się dzieci z wirusem HIV, chociaż można temu prawie w 100% zapobiec.  W Polsce rozpoznano HIV u ok. 17 tys. dorosłych, jednak osób zarażonych może być znacznie więcej: większość osób nawet nie myśli, że może być zarażona HIV. Wciąż pokutuje błędne przekonanie, że na HIV zarażeni są głównie narkomani, osoby często zmieniające partnerów seksualnych i homoseksualiści. Rocznie w Polsce rodzi dzieci ok. 70-100 kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV . Jeśli jesteś w ciąży , w pierwszym trymestrze ciąży oraz pod koniec drugiego trymestru (lub na początku trzeciego) wykonaj test w kierunku wirusa HIV . Badanie jest bezpłatne, powinien Ci o nim powiedzieć każdy lekarz ginekolog. Niestety, nie zawsze ginekolodzy mówią o badanach, a kobiety nie zawsze chcą je wykonywać. Zwykle są przekonane, że nie jest możliwe, by były zarażone wirusem HIV lub wstydzą się iść na badanie. Czytaj też: Badania refundowane przez NFZ Test w kierunku HIV w ciąży może uratować dziecku życie Nie wstydź się w ciąży zrobić test w kierunku HIV. Lekarze podkreślają, że w grupie ryzyka zarażenia HIV jest praktycznie każdy, kto współżyje seksualnie: nawet jeśli miałaś jednego partnera,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj