Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
alkohol, ciąża, alkohol w ciąży, wino
Igor Mojzes - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży

Jesteś w ciąży? Nie pij za zdrowie swojego dziecka

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Od tej chwili powtarzaj: "Dziękuję, nie piję. Spodziewam się dziecka". Toast możesz wznosić jedynie wodą lub sokiem.

Każda przyszła mama powinna mówić: „W ciąży nie piję”. I to za każdym razem, kiedy ktoś częstuje ją alkoholem. Nawet wtedy, gdy przyjdzie jej do głowy myśl: „Przecież kieliszek wina czy kufelek piwa nie powinien zaszkodzić”.
Nieprawda, może zaszkodzić. Nie samej kobiecie, ale jej nienarodzonemu dziecku. Jeśli dotąd piłaś (bo nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży), po prostu przestań. Nie od jutra, ale już teraz, natychmiast!

Zobacz także: Alkohol w ciąży - fakty i mity

Dziecko jest jak gąbka

Łudzisz się, że alkohol krążący we krwi jakimś cudem ominie łożysko i tym samym twoje dziecko? Niestety, kiedy ty pijesz, pije też dziecko. Ono nie jest w stanie bronić się przed działaniem alkoholu (a może on uszkodzić mózg malca). Nasiąka nim jak gąbka. Jakie bywają skutki picia trunków przez przyszłą mamę? W skrajnych przypadkach poronienie, przedwczesny poród, a także wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego (PZA, po ang. FAS).

Zagrożenia wynikające z picia alkoholu w czasie ciąży

Płodowy zespół alkoholowy (FAS) powoduje wiele zaburzeń w rozwoju dziecka. Najpoważniejsze to:

  • wady fizyczne u dziecka – dzieci z FAS zwykle rodzą się mniejsze niż inne maluchy, mają mniejszy obwód główki, wolniej przybierają na wadze. Ich twarze są zniekształcone: małe oczodoły, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, zadarty krótki nos z szeroką nasadą, brak rowka między górną wargą a nosem, wąska górna warga, słabo rozwinięta żuchwa, duże lub zdeformowane uszy. Niektóre niemowlęta mogą się urodzić z wadami serca, nerek, wątroby, wzroku, słuchu.
  • opóźnienia rozwojowe u dziecka – większość dzieci z FAS ma trwale uszkodzony mózg. Mogą wtedy wystąpić trudności z uczeniem się (z powodu słabszej pamięci), z myśleniem abstrakcyjnym oraz przyczynowo-skutkowym. Bywa, że takie dzieci jąkają się, a nawet mówią bełkotliwie. Są nadpobudliwe, wrażliwe na dotyk czy dźwięki, mogą mieć kłopoty ze snem oraz trudności z jedzeniem, czasem nie czują bólu.
  • zaburzenia zachowania u dziecka dzieci z FAS nie są w stanie przewidzieć konsekwencji swojego działania, a niskie poczucie wartości sprawia, że się izolują – trudniej im wtedy zaistnieć w grupie rówieśników. Mają też skłonności do depresji i niekontrolowanych wybuchów gniewu. Objawy te są nieodwracalne. Dorosły z FAS może mieć kłopoty z pracą, założeniem rodziny, także z prawem.

Pijana mama

Dzieci z FAS rodzą się przede wszystkim w rodzinach alkoholików. Bo im więcej alkoholu wypitego w ciąży, tym większe zagrożenie, że zostanie uszkodzony mózg dziecka. Jednak lekarze alarmują – każda jego ilość może zaszkodzić malcowi. Powiesz, że kobiety nie są takie głupie, by pić w ciąży? W porządku, tylko dlaczego aż jedna trzecia to robi? Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
– Nawet troje dzieci na tysiąc urodzeń może być dotkniętych FAS. A to oznacza, że w Polsce rodzi się rocznie 900 takich smyków – mówi Magdalena Pietruszka z PARPA.
FAS zdarza się częściej, niż nam się zdaje. Dlatego nie zdziw się, gdy na opakowaniu testu ciążowego (na razie firmy Amil) przeczytasz, jak groźne jest picie alkoholu w ciąży. Nie zdziw się też, gdy ktoś zwróci ci uwagę, abyś nie piła niczego, co zawiera procenty. A może sama podejdziesz do innej kobiety z brzuszkiem i przestrzeżesz ją przed tym?

Polecamy: Czego nie wolno w ciąży - 5 najważniejszych zakazów przyszłej mamy

Lampka wina w ciąży wskazana na trawienie? Opinia położnej [WIDEO]

Noworodek
Fotolia
Zdrowie
Prof. Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka: Matki w mojej klinice są wstrząśnięte
Czy wiesz, jak wygląda u noworodka głód alkoholowy? Prof. Dobrzańska mówi rzeczy wstrząsające: o dzieciach, które urodziły się już uzależnione od alkoholu, bo ich mamy piły w ciąży. I o tym, jak matki w jej klinice płaczą, bo nie wiedziały, że nawet lampka wina czy butelka piwa może spowodować, że dziecko urodzi się z poważnymi uszkodzeniami mózgu.

Zdarza się, że w klinice Pani Profesor w CZD jest dziecko, które po urodzeniu ma 1, 2, 3 a nawet 4 promile we krwi. Jak takie dziecko wygląda, co się z nim dzieje? Jest w ciężkim stanie, aparatura musi podtrzymywać jego życie, oddychanie. Trzeba jak najszybciej wypłukać alkohol z jego krwi. Dziecko nie ma enzymów rozkładających alkohol, dlatego w jego krwi utrzymuje się wyższy poziom alkoholu niż u matki. Kumuluje się też w narządach wewnętrznych, uszkodzony jest cały organizm, nie tylko mózg. Jak wiele dzieci uszkodzonych przez alkohol trafia do Kliniki Patologii Noworodka w CZD? Rocznie widzę ich na pewno co najmniej kilkadziesiąt, choć takiego rejestru nie prowadzimy. Do naszej kliniki nie trafiają wszystkie noworodki z FAS ( Fetal Alcohol Syndrome , płodowy zespół alkoholowy), a tylko te poważnie uszkodzone, które mają poważne problemy oddechowe, z układem krążenia, wady wrodzone, w tym wady serca. Część z tych wad jest spowodowana przez alkohol. Te dzieci często wymagają wspomagania oddychania, krążenia. Często jednak w okresie noworodkowym objawy zespołu poalkoholowego są znacznie łagodniejsze, jest to np. tylko niepokój dziecka, problemy z karmieniem. Te dzieci nie trafią do naszej kliniki. Zwykle zresztą u tych dzieci znacznie później ujawnia się FAS. Wszystkie dzieci z FAS łączy jedno: zaburzenia rozwoju mózgu . Czytaj też: Za młody, by pić Zdarza się, że noworodki mają głód alkoholowy? Tak, jeśli jest to dziecko matki alkoholiczki. Jak wygląda u noworodka głód alkoholowy? Dziecko jest niespokojne, poci się, drżą mu rączki, ma drgawki – to objawy abstynencji alkoholowej , podobne jak u dorosłego. Urodziło się już uzależnione od alkoholu. A to znaczy, że matka nie upiła się raz czy kilka razy, tylko robiła to permanentnie. Alkohol w każdym okresie ciąży jest szkodliwy? Tak. Mózg rozwija się przez cały okres życia...

Too Young To Drink
Materiały prasowe
Zdrowie w ciąży
Za młody, by pić! Nie korkuj dziecka w butelce
Zdjęcia dziecka w zakorkowanych butelkach z wódką, winem, szampanem pokazują, że dziecko nie ma wyjścia: pływa w alkoholu, gdy pijesz. Zdjęcia kampanii Too Young To Drink (Za młody by pić) szokują nie bardziej niż informacja, że w Polsce po alkohol sięga co trzecia kobieta w ciąży.

Dziecko w macicy jest jak w zakorkowanej butelce, jeśli pijesz alkohol w czasie ciąży. Nie ma dokąd uciec, alkohol przeniknie do każdej jego komórki . Niszczy mózg. Statystyki są przerażające: pomimo wydawałoby się powszechnej wiedzy, że alkohol pity w ciąży szkodzi dziecku, aż 33 proc. kobiet w czasie ciąży sięga po alkohol . Wiele z nich sięga okazjonalnie po piwo czy drinka, uważając, że to nic złego. Piwo jak woda Kobiety sięgające po alkohol zatruwają swoje dzieci, pamiętajmy o tym, sięgając po kolejnego drinka - mówi Andrzej Wojciechowski z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Sosnowcu, jedynej gminy w Polsce, która po raz drugi bierze udział w międzynarodowej kampanii Too Young To Drink . Zdjęcia są szokujące, ale może to dobry pomysł dotarcia do powszechnej świadomości, zwłaszcza wśród młodych ludzi, z których większość pije alkohol, traktując piwo niemal jak wodę i nie myśląc o tym, że zawiera ten sam alkohol etylowy co wódka. Dane pokazują, że w Polsce młode kobiety dziś sięgają po alkohol równie często jak mężczyźni. Alkohol niszczy mózg Pity w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować obumarcie ciąży, a u dziecka – zaburzenia neurorozwojowe. W drugim i trzecim trymestrze ciąży może spowodować zaburzenia rozwoju dziecka, zahamowanie jego wzrostu. Alkohol niszczy i uszkadza komórki nerwowe . Im są one młodsze, tym skutki są poważniejsze, gdyż z tych uszkodzonych komórek nerwowych mają dopiero utworzyć się narządy.   Zdjęcie kampanii Too Young To Drink: Za młody, by pić FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy (Fetal Alcohol Syndrome) To najpoważniejsze zaburzenie, jakie może powodować picie alkoholu. Dzieci z FAS po porodzie mają niższą masę ciała oraz charakterystyczny wygląd twarzy. Zmiany zewnętrzne zanikają w miarę, jak dziecko rośnie. Są jednak trwałe skutki uszkodzeń rozwijającego się mózgu....

FAS
Adobe Stock
Zdrowie
FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy – jak się objawia u dziecka?
FAS (ang. fetal alcohol syndrome, czyli alkoholowy zespół płodowy) to termin określający zespół wad, jakimi obarczone jest dziecko matki spożywającej alkohol w ciąży. Objawia się zmianami w wyglądzie fizycznym, ale też zaburzeniami w rozwoju dziecka.

FAS w Polsce diagnozuje się średnio w czterech przypadkach na 1000 urodzeń. Dziecko z FAS obarczone jest wieloma wadami fizycznymi i psychicznymi. Niektóre objawy alkoholowego zespołu płodowego są widoczne gołym okiem – dzieci z FAS mają zazwyczaj małe głowy, wąskie górne wargi, zadarte nosy i nisko osadzone uszy. Nie są to jednak jedyne skutki picia przez matkę alkoholu w ciąży, inne uwydatniają się dopiero z wiekiem dziecka. Niestety wciąż nie wszystkie przyszłe mamy mają świadomość tego, że spożywanie jakiejkolwiek, nawet najmniejszej ilości alkoholu w ciąży , nie jest obojętne dla zdrowia płodu. Spis treści: Przyczyny zespołu FAS Odmiany FAS Objawy FAS Postępowanie w alkoholowym zespole płodowym Przyczyny zespołu FAS Alkohol spożyty przez matkę przedostaje się przez łożysko do płodu. Tam niekorzystnie wpływa na wzrost dziecka oraz na jego układ nerwowy, w tym zwłaszcza na mózg. Spożywany regularnie może nawet doprowadzić do śmierci płodu . Jeśli dziecko przeżyje, rodzi się obciążone wadami, które widać także gołym okiem. Zobacz także: Co dzieje się z dzieckiem, gdy pijesz alkohol w ciąży? (Film) Odmiany FAS Pełnoobjawowy Alkoholowy Zespół Płodowy występuje jedynie u 10 proc. dzieci, u których diagnozuje się FAS. Pozostałe przypadki nieprawidłowości będących skutkiem picia alkoholu w ciąży zalicza się do następujących grup:   1. Częściowy Zespół Alkoholowy (PFAS) Dziecko ma uszkodzony centralny układ nerwowy, w wyniku czego ma problemy z koncentracją, nauką, nadpobudliwością i agresją.   2. Alkoholowy Efekt Płodowy (FAE) Zmiany w wyglądzie zewnętrznym nie występują, ale dziecko ma różne problemy rozwojowe.   3. Poalkoholowy Defekt Urodzeniowy (ARBD) U dziecka występują fizjologiczne anomalie: wadliwa budowa serca, wady w budowie szkieletu i upośledzenie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz