Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Anemia w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Jak rozpoznać i leczyć anemię w ciąży?

Czujesz się słaba, brakuje ci sił, łamią się paznokcie i wypadają włosy? To może być wina niedokrwistości w ciąży. Sprawdź, jak ją zdiagnozować i leczyć, by nie zagrażać rozwijającemu się dziecku.

Problem anemii u przyszłych mam nie należy do rzadkości. Wynika on przede wszystkim z niedoboru żelaza w organizmie, ale może to powstać na skutek niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12. Trzeba je uzupełniać, by ciąża mogła rozwijać się prawidłowo. Jak objawia się anemia w ciąży i jak ją leczyć? Sprawdź!

Jakie są objawy anemii w ciąży?

Im dłużej ciężarna cierpi z powodu niedokrwistości, tym dotkliwsze są tego objawy. Na początku pojawiają się:

 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • pogorszenie koncentracji,
 • kłopoty z pamięcią,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • szybkie męczenie się,
 • łamliwość paznokci,
 • wypadanie włosów.

Z czasem, jeżeli anemia nie jest rozpoznana i leczona, do powyższych oznak dochodzą:

 • zaburzenia czucia,
 • zaburzenia widzenia,
 • drętwienie kończyn,
 • blada cera,
 • przyspieszone bicie serca
 • bóle brzucha,
 • duszności,
 • niedociśnienie.

Objawy świadczące o anemii są wyraźne i charakterystyczne. Dolegliwość ta nie tylko powoduje różne uciążliwości dla ciężarnej i utrudnia normalne funkcjonowanie, lecz także może zagrażać rozwijającemu się płodowi, dlatego nie można jej bagatelizować. Im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym mniej szkód przyniesie przyszłej mamie i jej nienarodzonemu dziecku.

Czym grozi anemia u ciężarnych?

Ciężka, zaawansowana anemia może znacznie zagrażać ciąży. W zależności od trymestru, może powodować:

 • problemy z zagnieżdżeniem się płodu, powstanie wad rozwojowych, poronienie (w pierwszym trymestrze);
 • zaburzenia wzrostu rozwijającego się płodu (w drugim trymestrze);
 • przedwczesny poród (w trzecim trymestrze).

Diagnostyka anemii w ciąży

Aby wykryć niedokrwistość, lekarz zleca wykonanie morfologii krwi. Jest to jedno z częstszych badań ciążowych, powinno się je robić co 4-6 tygodni, choćby ze względu na fakt, że anemia może się pojawić na każdym etapie ciąży. Lekarz ją rozpoznaje, jeśli wyniki badań morfologicznych wskazują na:

 • niski poziom hemoglobiny,
 • niski poziom hematokrytu,
 • nieprawidłową objętość czerwonych krwinek (MCV)

Leczenie niedokrwistości w ciąży

W większości przypadków lekkiej anemii wystarczające jest przyjmowanie przez ciężarną preparatów żelaza w dawce 120 mg na dzień. Ważne jest jednak to, by zażywać żelazo w ciąży na kilkadziesiąt minut przed posiłkiem, żeby mogło jak najlepiej się wchłaniać. Przy bardziej nasilonej anemii konieczne jest podanie żelaza dożylnie, dzięki czemu szybciej i w większej dawce trafi ono od razu do organizmu. W wyjątkowych sytuacjach, np. na skutek znacznej utraty krwi po odklejeniu się łożyska, ciężarna musi być poddana zabiegowi transfuzji krwi. Na szczęście tego typu przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Dieta zapobiegająca anemii

Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza w ciąży, dlatego bardzo istotne jest to, co ciężarna spożywa na co dzień. W diecie przyszłej mamy powinno znajdować się dużo produktów bogatych w żelazo i kwas foliowy. Są to:

 • pieczywo pełnoziarniste,
 • zielone i czerwone warzywa (brokuły, fasola, groszek zielony, papryka, pomidor),
 • owoce (cytrusy, maliny, truskawki, jagody, porzeczki),
 • ryby,
 • owoce morza,
 • jaja (zwłaszcza żółtka),
 • czerwone mięso (wołowina, wieprzowina, jagnięcina, cielęcina).

Zobacz też:

Przepis na lemoniadę pietruszkową - źródło żelaza dla kobiet w ciąży

anemia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Anemia u dziecka: to przez nią dzieci częściej chorują! (sprawdź przyczyny i inne objawy niedokrwistości u dziecka)
Anemia, czyli niedokrwistość, często pojawia się u dzieci, powoduje bladość skóry, osłabienie apetytu i trudności z koncentracją. Dziecko z anemią ma większą skłonność do infekcji. Anemię u dziecka leczy się suplementacją żelaza i odpowiednią dietą.

Anemia u dzieci zdarza się dosyć często. Niedokrwistość jest chorobą, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami. Problem wynika z niedostatecznej ilości erytrocytów lub ich złej jakości. Objawy anemii to między innymi zmęczenie i bladość. Leczenie należy zacząć od ustalenia przyczyn anemii. Anemię u dzieci pozwolą rozpoznać badania krwi. Spis treści: Objawy anemii u dzieci Anemia u dzieci - jak ją zdiagnozować? Rodzaje niedokrwistości u dzieci Jak wygląda leczenie anemii u dzieci? Menu dla dziecka z anemią Inne przyczyny anemii u dzieci Anemia u dzieci z alergią Objawy anemii u dzieci Anemia u dzieci może objawiać się poprzez:  osłabienie, bladość, brak apetytu , suchość skóry. Jeśli zauważysz niepokojące objawy anemii u dziecka, koniecznie powiedz o tym pediatrze. Możesz skorzystać z teleporady lub e-wizyty , by uzyskać dalsze wskazówki bądź skierowanie na badania. Anemia u dzieci - jak zdiagnozować niedokrwistość? Aby stwierdzić anemię u dziecka, lekarz powinien zlecić  badanie krwi . W celu ustalenia przyczyn niedokrwistości należy przeprowadzić podstawową diagnostykę morfologii. Badania hematologiczne obejmują ocenę stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) oraz liczby erytrocytów (krwinek czerwonych RBC). Dziecko ma anemię, jeśli stężenie hemoglobiny jest: poniżej 11 g/dl u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat, poniżej 12 g/dl u dzieci 6-14-letnich, poniżej 13 g/dl u mężczyzn, poniżej 12 g/dl u kobiet, poniżej 11 g/dl u ciężarnych. Niedokrwistość w zależności od stężenia hemoglobiny można określać jako łagodną, umiarkowaną lub ciężką. Rodzaje niedokrwistości u dzieci Przyczyny anemii u dzieci mogą być różne i dlatego rozróżnimy różne rodzaje...

mama całująca niemowlę
Adobe Stock
Zdrowie
Anemia u niemowlaka: przyczyny, objawy, skutki i leczenie
Anemia u niemowlaka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych maluchów​. Anemia nie musi wcale oznaczać, że dziecko jest blade i apatyczne. Początkowo może mieć ono jedynie słabszy apetyt i gorzej przybierać na wadze. Wyjaśniamy, czym się objawia i do czego może prowadzić anemia u niemowlaka.

Anemia u niemowlaka to częsta dolegliwość. W Stanach Zjednoczonych aż 9 proc. maluchów do 2. roku życia cierpi na niedobór żelaza lub niedokrwistość. W Polsce nie jest lepiej. A przecież anemia u dziecka może powodować trwałe, bardzo poważne skutki dla zdrowia. Nigdy nie lekceważ tej choroby. Sprawdź, jak rozpoznać anemię u niemowlaka i jak z nią walczyć. Spis treści: Co to jest anemia u niemowlaka? Anemia u niemowlaka: przyczyny Anemia u niemowlaka: objawy Anemia u niemowląt: leczenie Dieta przy anemii u niemowląt Co to jest anemia u niemowlaka? Anemia u niemowlaka to stan, w którym w organizmie dziecka jest zbyt mała ilość hemoglobiny – białka zawartego w czerwonych krwinkach, które jest nośnikiem tlenu. Gdy stężenie hemoglobiny maleje, tym samym pogarsza się funkcjonowanie organizmu – dochodzi do niedotlenienia tkanek. Anemia, również u niemowlaka, najczęściej wywołana jest niedoborem żelaza. Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać żelaza, po 6. miesiącu musi ono zostać dostarczone z pożywienia. Skutki anemii u niemowlaka Anemia u niemowląt może spowodować trwałe negatywne skutki dla zdrowia dziecka. Do najgroźniejszych należy zaburzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (będące przyczyną opóźnienia rozwoju psychomotorycznego oraz upośledzenia funkcjonowania mózgu). Dlatego pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów anemii u dziecka. Jeśli je zauważysz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem! Anemia u niemowlaka: przyczyny Anemia u niemowlaka może być skutkiem różnych chorób, najczęściej jednak u niemowląt występuje anemia z powodu niedoboru żelaza. Ten niezbędny do życia pierwiastek znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, uczestniczy w powstawaniu transportującej tlen hemoglobiny. Dzięki niemu pozbywamy się także dwutlenku węgla. Niedokrwistość...

Anemia w ciąży
panthermedia
Zdrowie w ciąży
Anemia w ciąży wymaga leczenia: czy zagraża dziecku, jak sobie z nią radzić?
Anemia w ciąży jest zwykle wywołana szeregiem zmian, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Oszacowano, że z anemią w ciąży boryka się ponad 40 proc. przyszłych matek. Nie oznacza to jednak, że anemię można zlekceważyć. Niedokrwistość w ciąży wymaga leczenia, by uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Anemia w ciąży zdarza się stosunkowo często, ponieważ płód wykorzystuje substancje zawarte w krwi matki do budowania własnego organizmu. Mówiąc obrazowo — anemia w ciąży prowadzi do rozcieńczenia krwi – szybciej przybywa wówczas osocza niż cennych elementów krwi, tj. hemoglobiny czy żelaza. Warto w tym czasie wykonywać badania morfologiczne, aby monitorować parametry krwi i kontrolować stężenie krwinek w organizmie.  Spis treści: Jak rozpoznać anemię w ciąży po parametrach hemoglobiny? Anemia w ciąży – czy szkodzi dziecku? Objawy anemii w ciąży Jak leczyć anemię w ciąży? Anemia w ciąży – kiedy do szpitala? Dieta na anemię w ciąży Przykładowy jadłospis na anemię w ciąży Jak zapobiegać anemii w ciąży? Znaczenie żelaza w ciąży Jak rozpoznać anemię w ciąży po parametrach hemoglobiny? Normy badania krwi w ciąży z oczywistych względów różnią się od wyników kobiety niespodziewającej się dziecka. Z tego względu lepiej nie  interpretować wyników samodzielnie, tylko poczekać na opinię lekarza . U kobiet borykających się z anemią w ciąży  najważniejszy jest poziom czerwonych ciałek krwi (E, RBC) oraz hemoglobiny (HB, HGB). Norma czerwonych ciałek u przeciętnego człowieka to 4 2-5,4 mln/mikrolitr, zaś w ciąży jest ona zmniejszona do 3,5-4,5 mln/mikrolitr. Normą ilościową hemoglobiny u kobiety jest 11,5-15,5 g/dl. W przypadku ciąży jest to około 11,5-13,5 g/dl.  Często bywa tak, że w każdym organizmie dochodzi do wahań norm ilościowych zarówno hemoglobiny, jak i erytrocytów. I nie świadczy to o groźnych zmianach w ciele ciężarnej. Niemniej jednak każdy spadek poniżej normy powinien zostać skonsultowany z lekarzem . Specjalista pomoże uzupełnić ewentualne niedobory. Anemia w ciąży – czy szkodzi...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz