
Po co wykonuje się to badanie?
Celem przeglądu stomatologicznego jest kontrola stanu uzębienia, określenie potrzeb profilaktyczno-leczniczych i ustalenie – w razie potrzeby – planu leczenia. To bardzo ważne badanie i nie należy go bagatelizować, ponieważ niewyleczone zęby mogą mieć poważne konsekwencje dla nienarodzonego dziecka. Bakterie (doskonałą pożywką dla nich jest nawet kamień nazębny), które wywołują choćby próchnicę, przedostają się z zęba przez łożysko do krwiobiegu i mogą utrudniać dziecku prawidłowy rozwój lub powodować przedwczesne skurcze macicy.
Warto też wiedzieć, że problemy z zębami i dziąsłami mogą zacząć się już na początku ciąży, wraz z pojawieniem się mdłości i wymiotów. Mdłości utrudniają dokładne szczotkowanie zębów, a częste wymioty powodują niszczenie szkliwa zębów i erozję. Na domiar złego zmiany hormonalne, które towarzyszą ciąży, powodują, że naczynia krwionośne rozszerzają się i stają się bardziej kruche niż dotychczas. Dlatego dziąsła, mocno ukrwione, są wrażliwe na uszkodzenia, a błony śluzowe łatwiej ulegają podrażnieniom, także przez czynniki zawarte w płytce nazębnej.
Na czym polega to badanie?
Badanie stomatologiczne w ciąży to przede wszystkim przegląd jamy ustnej przyszłej mamy i ustalenie – o ile to konieczne – planu kolejnych wizyt i leczenia zębów, ale także uświadomienie jej, jak bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej w okresie ciąży oraz wskazanie, jak to robić w tym newralgicznym czasie.
Czy wiesz: Jak dbać o zęby w czasie ciąży?
Kiedy wykonuje się to badanie?
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży odbyło się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6.–8. tydzień ciąży). Poza tym jednym z elementów wizyty u ginekologa, przypadającej na półmetek ciąży, czyli około 20. tygodnia jej trwania, jest kontrola stanu zdrowia jamy ustnej.
Pamiętaj! Zabiegi stomatologiczne wykonywane po 13. tygodniu ciąży wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.