Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciężarna myje zęby
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Badanie stomatologiczne w ciąży

Co wspólnego ma próchnica z ciążą? Bardzo wiele. Dlatego każda przyszła mama powinna jak najszybciej odwiedzić dentystę i wyleczyć wszystkie zęby.

Po co wykonuje się to badanie?  

Celem przeglądu stomatologicznego jest kontrola stanu uzębienia, określenie potrzeb profilaktyczno-leczniczych i ustalenie – w razie potrzeby – planu leczenia. To bardzo ważne badanie i nie należy go bagatelizować, ponieważ niewyleczone zęby mogą mieć poważne konsekwencje dla nienarodzonego dziecka. Bakterie (doskonałą pożywką dla nich jest nawet kamień nazębny), które wywołują choćby próchnicę, przedostają się z zęba przez łożysko do krwiobiegu i mogą utrudniać dziecku prawidłowy rozwój lub powodować przedwczesne skurcze macicy

Warto też wiedzieć, że problemy z zębami i dziąsłami mogą zacząć się już na początku ciąży, wraz z pojawieniem się mdłości i wymiotów. Mdłości utrudniają dokładne szczotkowanie zębów, a częste wymioty powodują niszczenie szkliwa zębów i erozję. Na domiar złego zmiany hormonalne, które towarzyszą ciąży, powodują, że naczynia krwionośne rozszerzają się i stają się bardziej kruche niż dotychczas. Dlatego dziąsła, mocno ukrwione, są wrażliwe na uszkodzenia, a błony śluzowe łatwiej ulegają podrażnieniom, także przez czynniki zawarte w płytce nazębnej.
 

Na czym polega to badanie? 

Badanie stomatologiczne w ciąży to przede wszystkim przegląd jamy ustnej przyszłej mamy i ustalenie – o ile to konieczne – planu kolejnych wizyt i leczenia zębów, ale także uświadomienie jej, jak bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej w okresie ciąży oraz wskazanie, jak to robić w tym newralgicznym czasie.

Czy wiesz: Jak dbać o zęby w czasie ciąży?
 

Kiedy wykonuje się to badanie?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży odbyło się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6.–8. tydzień ciąży). Poza tym jednym z elementów wizyty u ginekologa, przypadającej na półmetek ciąży, czyli około 20. tygodnia jej trwania, jest kontrola stanu zdrowia jamy ustnej. 

Pamiętaj! Zabiegi stomatologiczne wykonywane po 13. tygodniu ciąży wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.
 

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

kobieta, uśmiech, zęby
Fotolia
Mama
Jakie są objawy paradontozy?
Paradontoza - zdaniem stomatologów - to choroba społeczna. Cierpi na nią około 70% Polaków. Jakie są jej objawy i jak się ją leczy?

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi paradontozy? Paradontoza to bardzo częsta choroba przyzębia – cierpi na nią siedmiu na dziesięciu Polaków. Dla porównania znacznie rzadziej chorujemy na cukrzycę (tylko co dwudziesta osoba), na nadciśnienie czy otyłość. Do niedawna za rozwój tej choroby obwiniano słabe dziąsła , obecnie wiadomo, że głównym winowajcą jest kamień nazębny (odpowiada on za ponad 90 proc. przypadków tej choroby). – Bezpośrednią przyczyną paradontozy bakteryjnej jest płytka i kamień nazębny oraz patogenne bakterie wynikające z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Ludzie myją zęby niedokładnie i w pośpiechu. Bardzo często tylko raz dziennie! – tłumaczy stomatolog Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.  Ścisła zależność między ciężkością przebiegu chorób przyzębia a niedostateczną higieną jamy ustnej jest bezsporna. Jednak lekarze wskazują, że na rozwój paradontozy mogą wpływać również: wiek chorego, jego miejsce zamieszkania, stan społeczno-ekonomiczny, sposób odżywiania (dieta bogata w cukry), styl życia (palenie papierosów, alkohol), stan uzębienia (nieszczelne wypełnienia czy źle wykonane korony i mosty), a nawet płeć (paradontoza częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet).  Ostatnie badania wykazały też ciekawą zależność rozwoju chorób przyzębia od poziomu hormonów. Udowodniono, że paradontoza częściej pojawia się u kobiet w ciąży, podczas wczesnego dojrzewania czy menopauzy (to dlatego kobiety w ciąży powinny regularnie kontrolować stan przyzębia). Co ciekawe u mężczyzn ryzyko choroby wzrasta wraz ze wzrostem poziomu antygenu PSA produkowanego przez gruczoł krokowy.  – Za rozwój tej choroby mogą również odpowiadać geny (około 5% przypadków). W przypadku zmian mających podłoże genetyczne, paradontoza pojawia się wraz ze stałymi...

kobieta, ciąża, uśmiech, mama, brzuch
Wygląd i samopoczucie
Co musisz wiedzieć o szczotkowaniu, borowaniu i wybielaniu zębów w ciąży
Przez dziewięć miesięcy ciąży myślisz głównie o tym, co dzieje się pod twoim sercem, dlatego regularnie chodzisz do ginekologa. Ale systematycznie powinnaś także odwiedzać swojego dentystę. Sprawdź, dlaczego to takie ważne i na jakie zabiegi możesz sobie pozwolić.

Ciąża to czas próby dla zębów. Przyszłe mamy mają nawyk podjadania, także w nocy, a wszystkiemu winne są ciążowe zachcianki. Typowe dla pierwszego trymestru wymioty również narażają zęby na kontakt z nieobojętnymi dla nich kwasami. I najważniejsze – zmiany hormonalne podczas ciąży niekorzystnie wpływają na dziąsła (stają się przekrwione, rozpulchnione, podatne na uszkodzenia i odsłaniają szyjki zębów ).  Stany zapalne i zmiany próchnicze w ciąży są nie tylko zagrożeniem dla twojego organizmu. Z chorego zęba bakterie mogą przez łożysko dotrzeć do dziecka. Jeśli nie udało ci się zrobić generalnych porządków z zębami, zanim w twoim brzuchu zaczęła rozwijać się mała istotka, zrób to koniecznie teraz. Regularnie odwiedzaj dentystę. A na co dzień po prostu dbaj o zęby.   Co musisz wiedzieć o myciu zębów w ciąży? Potrzebujesz produktów dobranych „na miarę”, które uchronią, a w razie potrzeby pomogą uporać się z różnymi dolegliwościami. Szczoteczka do zębów  musi być wygodna. Wybierz taką o średniej twardości. Wymieniaj ją co 2–3 miesiące, a gdy włoski się wykrzywiają – nawet częściej. Staraj się używać różnych past do zębów . Innej ochrony potrzebują zęby, a innej dziąsła. Na przemian można stosować dwie, trzy, np. rano zapewniającą ochronę i regenerację dziąseł (czytaj też: Czemu w ciąży krwawią i puchną dziąsła? ), po obiedzie – zapobiegającą osadzaniu się płytki nazębnej, a na noc – przeciwpróchniczą z fluorem, albo też używać pasty wielofunkcyjnej. Obowiązkowo   po każdym myciu zębów używaj płyn do płukania jamy ustnej.  Jest absolutnym i niezastąpionym sprzymierzeńcem przyszłej mamy. Wiadomo, że flora bakteryjna obecna w jamie ustnej mamy jest „przekazywana” dziecku. Niektóre płyny do płukania (np....

kobieta, stomatolog, dentysta
Fotolia
Starania o dziecko
Dlaczego trzeba wyleczyć zęby przed ciążą?
Jeśli planujesz zajść w ciążę, na listę spraw do załatwienia wpisz leczenie zębów. Dlaczego to jest takie ważne, tłumaczy Konrad Zarod, lekarz dentysta, właściciel gabinetu "Alchemia Uśmiechu" w Warszawie.

Chciałabym zajść w ciążę, powoli się do tego przygotowuję. Biorę kwas foliowy, jem zdrowo i więcej się ruszam. Dowiedziałam się też, że warto przed ciążą zadbać o zęby. Dlaczego ich leczenie jest takie ważne? Ewa Zdrowe zęby to podstawa planowania ciąży, co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, niewyleczone zęby, stan zapalny jamy ustnej utrudniają zajście w ciążę. Po drugie, mają negatywny wpływ na organizm ciężarnej kobiety, a tym samym na płód. Warto pamiętać, że za próchnicę odpowiadają bakterie, które mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych w jamie ustnej. Gdy zęby nie są leczone, bakterie próchnicze dostają się do krwi (m.in. przez chore dziąsła – stan zapalny dziąseł powoduje np, kamień i osad), krążą w całym organizmie kobiety, przenikają też do krwioobiegu dziecka. Tym samym mogą być źródłem zakażenia oraz różnych powikłań, np. przedwczesnych skurczy, rozwierania się szyjki, przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Takie stany zapalne są obciążeniem dla organizmu, bo ten zamiast "dbać" o płód, musi walczyć z bakteriami w jamie ustnej. Wpływ ciąży na stan zębów Niestety, ciążowe hormony nie sprzyjają zębom. Wiele przyszłych mam skarży się na dziąsła, które są w tym okresie rozpulchnione, przekrwione, bardzo drażliwe. Wpływa to na odpowiednią higienę jamy ustnej. W sumie trudno się dziwić, gdy boli, unika się długiego i dokładnego czyszczenia zębów. Między innymi dlatego ciężarne częściej chorują na próchnicę, zapalenia dziąseł czy paradentozę. Lepiej zatem nie zostawiać leczenia zębów na czas ciąży,  zrobić wszystko, by ograniczyć jej negatywne skutki na stan jamy ustnej. Co nie znaczy, że będąc w ciąży, nie warto chodzić do dentysty. Uwaga! Co do wybielania zębów w trakcie trwania ciąży – odradzam. Nie ma wiarygodnych badań o wpływie tego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz