bakterie w moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Bakterie w moczu w ciąży – objawy, przyczyny, leczenie ZUM

Bakterie w moczu w ciąży to sygnał, że doszło do zakażenia układu moczowego. Bakterie wnikają do cewki moczowej, a stamtąd do pęcherza, gdzie mogą się namnażać i powodować dotkliwe dolegliwości. Zwalczanie bakterii w moczu polega na podaniu ciężarnej antybiotyku.

W ciąży kobiety częściej mają problem z zakażeniem układu moczowego (ZUM). Wszystko przez zmiany w organizmie przyszłej mamy, które sprzyjają takim infekcjom. Stan zapalny cewki moczowej lub pęcherza moczowego na ogół objawia się pieczeniem podczas oddawania moczu, ale nie tylko. Zakażenie układu moczowego wymaga szybkiego leczenia, tak aby stan zapalny nie zakłócił przebiegu ciąży i nie doszło do powikłań.

Spis treści:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Przyczyny pojawiania się bakterii w moczu ciężarnej

Do głównych przyczyn występowania bakterii w moczu ciężarnych zalicza się zakażenie pałeczką okrężnicy, nazywaną również bakterią E. coli (łac. Eschericha coli). Bakteria E. coli jest zwykle przenoszona z okolic odbytu, do czego przyczynia się nieprawidłowa higiena. Ze względu na wielkość brzucha pod koniec ciąży kobiety mogą mieć kłopot z wykonaniem bardzo dokładnej higieny miejsc intymnych, co też może sprzyjać pojawieniu się bakterii w układzie moczowym. 

Kolejna ważną przyczyną częstszego występowania bakterii w moczu ciężarnych są zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety, które sprzyjają zakażeniom. Pod wpływem większej ilości progesteronu i estrogenów dochodzi do:

 • przekrwienia i obrzmienia dróg moczowych
 • spowolnienia przypływu moczu
 • zmiany odczynu moczu – staje się mniej kwaśny, co ułatwia bakteriom dostęp do organizmu
 • obecności białka i glukozy, co stanowi pożywkę dla bakterii i sprzyja ich namnażaniu się w moczu.

Objawy bakterii w moczu w ciąży

Organizm często nie daje żadnych sygnałów, że doszło do zakażenia układu moczowego. Do wykrycia bakterii w moczu (ma je około 7 proc. ciężarnych) dochodzi przy rutynowym badaniu moczu, które jest regularnie wykonywane kobietom w ciąży.

Objawami obecności licznych bakterii w moczu są:

 • pieczenie lub ból podczas oddawania moczu
 • uczucie ciągłego parcia na pęcherz
 • oddawanie go w mniejszych ilościach, lecz częściej
 • uczucie zalegania moczu w pęcherzu
 • ból podbrzusza nad spojeniem łonowym
 • mocz zabarwiony krwią
 • gorączka (czasami).


Jeżeli kobieta w ciąży odczuwa pieczenie lub ból podczas oddawania moczu lub jakiekolwiek inne objawy spośród wyżej wymienionych, powinna jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Jak wykrywa się bakterie w moczu w ciąży?

Obecność bakterii w moczu, zwaną bakteriomoczem lub bakteriurią, wykrywa się zazwyczaj po badaniu ogólnym moczu. Ciężarna ma wykonywane badanie moczu przed każdą kontrolną wizytą u ginekologa prowadzącego ciążę. Jeśli doszło do zakażenia dróg moczowych, w moczu wykryte zostają liczne bakterie. Stwierdza się również podwyższony poziom leukocytów w moczu. Nieliczne lub pojedyncze bakterie uznaje się za normę. Stan ten nie wymaga leczenia.

W przypadku wykrycia bakterii w moczu ciężarnej lekarz zleca posiew moczu. Dzięki temu badaniu można dokładnie zidentyfikować rodzaj bakterii odpowiedzialnej na powstanie stanu zapalnego. To z kolei umożliwia dobranie skutecznego leku. W niektórych przypadkach lekarz zleca także badanie GBS (wymaz z pochwy), aby sprawdzić, czy nie doszło do zakażenia dróg rodnych groźnym dla dziecka paciorkowcem.

O stanie zapalnym dróg moczowych lub innych nieprawidłowościach w ich obrębie świadczą następujące wyniki badania moczu w ciąży:

 • liczne nabłonki w moczu
 • liczne krwinki czerwone w moczu (sugerują kamicę nerkową)
 • więcej niż 10 leukocytów w polu widzenia.

Bakterie w moczu w ciąży – leczenie

Wykrycie bakterii w moczu w czasie ciąży wymaga leczenia. Zaniedbanie powstałego stanu zapalnego pęcherza moczowego może doprowadzić do powstania u kobiety odmiedniczkowego zapalenia nerek. Może też być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka.

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków przez tydzień. Ginekolog może też zalecić dłuższe przyjmowanie leku, nawet do dwóch tygodni. Nie wszystkie antybiotyki są bezpieczne dla ciężarnych i w każdym przypadku o ich podaniu decyduje lekarz. Po skończonej kuracji trzeba wykonać kontrolne badanie moczu.

Zakażenia układu moczowego w ciąży nie należy leczyć domowymi sposobami. Można jednak wspierać działanie antybiotyku, pijąc dużą ilość płynów. To wspomaga wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych.

Do czego prowadzi obecność bakterii w moczu w ciąży?

Powikłania po nieleczonym zakażeniu układu moczowego w ciąży mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do:

 • poronienia
 • przedwczesnego porodu
 • niedotlenienia wewnątrzmaciczne płodu
 • infekcji okołoporodowych
 • hipotrofii płodu lub urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową,

Jak w ciąży uniknąć ZUM?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia układu moczowego, kobieta w ciąży powinna przestrzegać kilku zasad:

 • pić odpowiednią ilość płynów – co najmniej 1,5 litra dziennie, wskazane jest picie wody, soku z żurawiny lub z czarnej porzeczki, które zakwaszają mocz,
 • niewstrzymywać się z oddawaniem moczu
 • oddawać mocz po stosunku płciowym
 • przestrzegać codziennej higieny narządów płciowych, podcierać się w kierunku od przodu do tyłu, aby zapobiec przemieszczaniu się bakterii z okolicy odbytu w okolicę ujścia cewki moczowej,
 • unikać kąpieli w wannie.


Zobacz także:

Kobieta w ciąży ból
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Dna moczanowa w ciąży: skąd się bierze?
Silny, nagły, palący ból, sztywność i obrzęk stawu, głównie dużego palca - tak zwykle objawia się atak podagry, czyli dny moczanowej. W ciąży jej leczenie jest ostatecznością, gdyż leki mogą zaszkodzić dziecku.

Dna moczanowa w ciąży zdarza się rzadko - zaledwie u ok. 1 proc. kobiet. Niestety, nie można wtedy stosować klasycznych leków, gdyż mogą one zaszkodzić dziecku. Ból zwykle trzeba przetrwać i robić wszystko, by się nie powtórzył. Zobacz film: Jak stosować leki w ciąży Objawy dny moczanowej Dna moczanowa (podagra) jest rodzajem zapalenia stawów (artretyzmu). Zwykle objawia się bólem stawu : silnym, palącym. Pojawia się obrzęk i sztywność stawu. Ból jest często tak silny, że w nocy nie można spać, a jego nasilenie powoduje nawet dotyk czy ucisk pościeli. Skóra wokół bolesnego stawu jest czerwona, wręcz purpurowa. Najczęściej jest to ból dużego palca u nogi ( podagra ), jednak dna moczanowa może też zaatakować inne stawy, np. kostek, nadgarstków. Dna moczanowa może też prowadzić do zapalenia torebek stawowych, szczególnie w łokciu i kolanie ( zapalenie kaletki ). Pierwsze objawy dny moczanowej mogą też najpierw wyglądać jak guzki na rękach , łokciach lub uszach. U niektórych osób ataki bólu są nagłe i bardzo silne, u innych - nie tak silne, za to występują przewlekle. - U chorych na dnę stwierdza się podwyższony poziom kwasu moczowego w surowicy , w wyniku czego wytrącają się sole kwasu moczowego w stawach, a także w innych tkankach i narządach. Może dochodzić do zmian narządowych, zwłaszcza w nerkach, co bywa przyczyną kamicy nerkowej i niewydolności nerek. Najczęściej zajęty jest staw śródstopno-palcowy palucha. Dolegliwości nie pozwalają na założenie buta, chodzenie. Objawy ataku ustępują zwykle po kilku-kilkunastu dniach, ale kolejne napady dny mogą dotyczyć innych stawów. Niewłaściwie leczona dna prowadzi do odkładania się moczanów w okolicach stawów w postaci guzków  prześwitujących przez skórę - mówi dr n. med. Ewa Stanisławska-Biernat , reumatolog. Kto może zachorować na dnę moczanową Dna moczanowa najczęściej...

Badania moczu w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badania moczu w ciąży: jak się przygotować i jak odczytywać wyniki?
Badanie moczu w ciąży będziesz wykonywać dość często. Choć cała procedura jest prosta, na pewno chcesz wiedzieć, jak przygotować się do badania i jak samodzielnie interpretować wyniki. Wyjaśniamy, czym różni się badanie ogólne moczu w ciąży od badania z posiewem.

Badanie moczu w ciąży pozwala stwierdzić, czy nerki przyszłej mamy pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny ani ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Interpretacja wyników to jednak zadanie dla specjalisty! Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu. Kiedy i po co robić badania moczu w ciąży? Badanie moczu w ciąży powinno być wykonywane praktycznie co miesiąc aż do porodu . To jedno z najważniejszych badań w ciąży . Informuje ono o ogólnym stanie zdrowia przyszłej mamy. Mocz dostarcza informacji o pracy nerek, o ewentualnym zakażeniu dróg moczowych , infekcjach organizmu, cukrzycy, problemach z wątrobą. Pozwala też wykryć stan przedrzucawkowy . Jak się przygotować do badania moczu w ciąży? Aby wykonać badanie moczu, najpierw kup w aptece jałowy pojemnik (nigdy nie zbieraj moczu do słoika po produktach spożywczych czy pojemniku po lekach!). Dzień przed badaniem lepiej nie uprawiać seksu, a także nie spożywać produktów, które mogą zabarwić mocz na inny kolor (buraki, marchewka, jagody itp.). Należy też unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Przed oddaniem moczu podmyj się letnią wodą i osusz miejsca intymnie jednorazowym ręcznikiem.  Pamiętaj, że najlepszy do badania jest mocz środkowy. Do laboratorium najlepiej oddać próbkę w ciągu dwóch godzin od momentu pobrania.  Badanie moczu wymaga pobrania odpowiedniej jego ilości. Ile mililitrów wystarczy? 20-50 ml moczu to właściwa objętość, warto przy tym kierować się podziałką zaznaczaną na pojemniku.  Na czym polega badanie ogólne moczu w ciąży? Podczas badania moczu sprawdza się jego cechy fizyczne i biochemiczne, m.in.: przejrzystość moczu, barwę,...

cukrzyca ciążowa dieta
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Dieta cukrzycowa – jadłospis, produkty zakazane [RADY DIETETYKA]
Dieta cukrzycowa w ciąży powinna opierać się na węglowodanach złożonych, które są głównym źródłem energii – radzi doświadczona dietetyczka Dorota Barańska. W jadłospisie diety cukrzycowej nie może jednak zabraknąć innych ważnych składników: białka, tłuszczu i błonnika.

Dieta cukrzycowa w ciąży odgrywa ogromną rolę w leczeniu cukrzycy. Jest kluczem do urodzenia zdrowego dziecka przez kobietę, która w ciąży zachorowała na cukrzycę. Zasady, których powinnaś się trzymać przy diecie cukrzycowej, opracowała dietetyczka Dorota Barańska – specjalistka, która pomogła przejść przez cukrzycę niejednej przyszłej mamie.  Spis treści: Dieta cukrzycowa a cukrzyca w ciąży Wytyczne do diety cukrzycowej w ciąży Dieta cukrzycowa w ciąży – jadłospis Dieta cukrzycowa w ciąży – przepisy Dieta cukrzycowa – tabela wymienników węglowodanowych Normy cukru w ciąży Dieta cukrzycowa a cukrzyca w ciąży Cukrzyca ciążowa polega na tym, że w organizmie przyszłej mamy jest za duży poziom glukozy we krwi. Przyczyną jest zaburzenie przyswajania węglowodanów. Wpływ na to mają prawdopodobnie hormony ciążowe zaburzające wydzielanie insuliny uczestniczącej w transporcie glukozy do komórek. To powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Cukrzyca ciążowa może zakłócić przebieg ciąży i wpłynąć na zdrowie mamy i dziecka. Wymaga leczenia, co odbywa się przede wszystkim poprzez kontrolę diety ciężarnej. Konieczne jest przestrzeganie kilku zasad: regularne jedzenie posiłków; dostarczania organizmowi odpowiedniej liczby kalorii; przyrządzanie posiłków z odpowiednią ilością węglowodanów, błonnika, białka i tłuszczów; stała kontrola poziomu cukru. Liczba posiłków w diecie cukrzycowej Przy cukrzycy ciążowej ważne jest, aby unikać dużych wahań stężenia glukozy we krwi, czemu służy spożywanie regularnych posiłków. Kobieta z cukrzycą ciążową powinna pilnować, aby jej dzienny jadłospis składał się z 5-6 niezbyt obfitych posiłków, jedzonych o stałych porach dnia: I śniadania, II...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz