
Jeśli leki z domowej apteki nie pomogły i nadal odczuwasz dyskomfort okolic intymnych, lepiej udać się do ginekologa. Bakteryjne zakażenie pochwy BV może powodować poronienia i doprowadzić do przedwczesnego porodu – alarmują amerykańcy ginekolodzy.
Przez bakterie w pochwie przedwcześnie urodziła syna
Przekonała się o tym boleśnie amerykańska mama. 42-letnia Amanda Butler będąc w 25 tygodniu urodziła synka z bardzo niską masą urodzeniową. Chłopiec długo walczył o przeżycie. Lekarze stwierdzili, że powodem było bakteryjne zapalenie pochwy u ciężarnej mamy. Zdaniem amerykańskich ginekologów ten problem dotyczy co trzeciej kobiety, która nie tylko nie ma świadomości infekcji, ale również mylona jest ona z pleśniawką. Lekarze biją na alarm bowiem nieleczone infekcje mogą doprowadzać do poronień, jak również do przedwczesnych porodów.
Czytaj też: Fakty i mity i infekcjach intymnych
Czym jest bakteryjne zakażenie pochwy BV?
Waginoza bakteryjna (ang. bacterial vaginosis, BV) jest jedną z najczęstszych infekcji pochwy i sromu. Zasadniczą przyczyną infekcji bakteryjnej są zaburzenia w obrębie mikroflory bakteryjnej pochwy, między innymi brak pochwowych pałeczek kwasu mlekowego odpowiedzialnych za odpowiednie pH pochwy. Najczęstszymi objawami choroby są intensywny rybi zapach oraz biała jednorodną wydzielina pokrywającą ściany i przedsionek pochwy.
Polecamy: Bakteryjne zakażenie pochwy – czym jest, objawy i czynniki sprzyjające infekcji
Infekcje intymne bardzo częste u kobiet
Jak twierdzi znany ginekolog położnik Grzegorz Południewski zakażenia pochwy są jedną z głównych przyczyn wizyty ginekologicznych nie tylko w jego, ale i jego kolegów po fachu gabinecie.
- Bakteryjne zakażenie pochwy bardzo często jest wynikiem stosowania antybiotykoterapii i niestety często przechodzi w przewlekłe zakażenie, które dość trudno się leczy – mówi Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa.
Czy rzeczywiście niewyleczone BV jest tak poważne w skutkach i może prowadzić do problemów z płodnością, czy powodować zagrożenie poronieniem, czy przedwczesnym porodem?
- Niewyleczone infekcje są ryzykiem powikłań, więc zawsze lepiej wyleczyć je, by wykluczyć problemy zarówno przy zajściu w ciąże, jak i w czasie jej trwania – dodaje znany ginekolog.
Polecamy: Aberracje chromosomowe a poronienie
Źródło: MailOnline