Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co na ból głowy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Co na ból głowy w ciąży? Domowe sposoby zamiast tabletek

Na ból głowy w ciąży można od czasu do czasu zażyć paracetamol, jednak równie skuteczne i bezpieczniejsze przy częstym stosowaniu są domowe sposoby, takie jak techniki relaksacyjne, okłady z lodu, ciepłe kompresy. Lista naturalnych sposobów na bóle głowy w ciąży jest długa, pozwala wybrać metodę, która pomoże na ból różnego pochodzenia.

Na ból głowy w ciąży, spowodowany zmianami hormonalnymi w organizmie, zmęczeniem, głodem czy nadmiernymi emocjami, nie zawsze trzeba brać dozwoloną dla ciężarnych tabletkę. Gdy znasz powód bólu, łatwiej go poskromisz domowymi sposobami na ból głowy w ciąży. Niektóre z nich, np. okłady, pomogą nawet na ból zatok i migrenę w ciąży.

Sposoby na ból głowy w ciąży

Bóle głowy są częstą dolegliwością w ciąży. Dokuczać ci mogą we wszystkich trymestrach, ulgę przyniosą ci następujące sposoby:

  • Połóż się w zaciemnionym pokoju (tak jak podczas ataku migreny). Taki odpoczynek przez około 15-30 minut powinien pomóc wrócić do formy. Możesz drzemać, ale pamiętaj, że zbyt długi sen też powoduje bóle głowy.
  • Ułóż stopy wyżej niż reszta ciała. Gdy leżysz w takiej pozycji, poprawi ci się krążenie.
  • Posłuchaj spokojnej muzyki, ale tylko jeśli masz ochotę. Większość ludzi z bolącą głową woli ciszę.
  • Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe znane np. z jogi, pomagają pokonać napięciowe bóle głowy.
  • Wywietrz pokój, w którym przebywasz. Zaduch dodatkowo może przyczyniać się do bólu głowy.
  • Zjedz, jeśli jesteś głodna. Z głodu bardzo często boli głowa – to efekt  niskiego stężenia glukozy. Pamiętaj, że w ciąży powinnaś jeść regularnie, żeby nie dopuszczać do uczucia głodu. Zwróć też uwagę na to, co jesz. Postaraj się, by w twoim menu nie było serów, kawy czy czekolady. Te produkty mogą nasilać bóle głowy
  • Zrób ciepłe i zimne okłady. Naprzemiennie co 10 minut. Pomogą przy zatokowych bólach głowy.
  • Kładź na kark lód. Trzymając taki okład przez 20 minut, możesz złagodzić ściskający ból głowy.

Inne domowe sposoby na ból głowy

W przypadku bólu głowy w ciąży pomóc mogą także:

  • woda - nie dopuszczaj do odwodnienia, pij dużo wody, by zapobiegać bólowi głowy.
  • olejek miętowy - kilka kropli naturalnego olejku z mięty pieprzowej rozetrzyj w dłoniach, a następnie wymasuj skronie i/lub czoło. Ten sposób działa szczególnie efektywnie wieczorami, przed snem.
  • olejek lawendowy - naturalny olejek z lawendy działa podobnie jak mieta. Kilka kropli naniesionych na skronie, szybko złagodzi ból głowy.
  • masaż - poproś partnera, by wymasował ci barki i kark, zapisz się na masaż dla kobiet w ciąży.

Jakie tabletki na ból głowy w ciąży?

Większość leków na ból głowy jest niewskazana w ciąży. W wyjątkowych sytuacjach przyszła mama może zażyć lek zawierający acetaminofen (paracetamol). W ciąży nie poleca się preparatów z ibuprofenem i aspiryny. O bólu głowy warto również powiedzieć lekarzowi, który prowadzi ciążę. Jeśli głowa boli mocno przez 2-3 godziny, dodatkowo masz gorączkę, zaburzenia widzenia lub obrzęki dłoni i twarzy, powinnaś skontaktować się z nim niezwłocznie.

Zobacz też:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Uderzenie w brzuch w ciąży –  czy to powód do paniki?
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Uderzenie w brzuch w ciąży – czy to powód do paniki?
Uderzenie w brzuch w ciąży często jest powodem do niepokoju. Przyszłe mamy szczególnie dbają o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, jednak życie pisze przeróżne scenariusze... Dowiedz się, czy uderzenie w brzuch może zaszkodzić dziecku.

Uderzyłam się w brzuch w ciąży i boję się, że uderzenie mogło zaszkodzić dziecku. Czy powinnam jechać do szpitala?  – pisze do nas Basia z Łodzi. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy uderzenie w brzuch w ciąży niesie ze sobą poważne konsekwencje dla prawidłowego rozwoju płodu. Dowiedz się, kiedy powinnaś natychmiast udać się do szpitala i jakie mogą być skutki uderzenia w brzuch w tym wyjątkowym czasie. Uderzenie w brzuch w ciąży: kiedy jechać do szpitala? Jeśli uderzenie w brzuch miało miejsce na początku ciąży , rozwijający się płód jest chroniony nie tylko kością miednicy, ale także wodami płodowymi i ścianami macicy, które amortyzują wstrząsy. Na tym etapie ciąży ryzyko poronienia wywołane uderzeniem w brzuch jest najmniejsze. Jeśli miało miejsce lekkie uderzenie w brzuch w ciąży lub uderzenie nie było bezpośrednie (np. przewróciłaś się i upadłaś na kolana) i nie odczuwasz żadnych dolegliwości, np. nie pojawiło się plamienie, bolesność  brzucha czy skurcze macicy, to najprawdopodobniej dziecko jest bezpieczne. Niemniej, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij konsultacji medycznej. Natomiast jeśli miało miejsce mocne uderzenie w brzuch w ciąży spowodowane np.: bezpośrednim uderzeniem lub upadkiem na brzuch albo plecy, upadkiem z wysokości, silnym zderzeniem lub wstrząsem np. w wyniku wypadku komunikacyjnego, jak najszybciej udaj się do najbliższego szpitala lub innej placówki medycznej. Uderzenie w brzuch przez starsze dziecko – czy powinnam panikować? Każde uderzenie w brzuch w ciąży niesie ze sobą ryzyko, jednak jeśli uderzenie nie było silne, a ty czujesz się dobrze, to najprawdopodobniej nie ma powodu do paniki. Powłoki brzuszne oraz wody płodowe amortyzują niewielkie uderzenia. Niemniej jednak powinnaś zachować czujność przez...

ból głowy u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Ból głowy u dziecka – przyczyny, rodzaje, leczenie
Bólu głowy u dziecka nie wolno lekceważyć. Może być objawem różnych dolegliwości – od bardzo poważnych jak nowotwory po mniej groźne, np. wadę wzroku i całkiem prozaiczne, np. głód. Powtarzające się bóle i silny ból głowy u dziecka zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Ból głowy u dziecka może przyjmować różną formę. Czasami jest to niezbyt nasilony, ćmiący ból obejmujący całą głowę. Czasami lokalizuje się w okolicy oczu lub z tyłu głowy. Bywa i tak, że jest tak silny, że towarzyszą mu światłowstręt i wymioty. Tak jak i rodzajów bólu głowy jest wiele, tak i jego przyczyn jest dużo. Warto je znać, aby móc, o ile to możliwe, szybko pomóc dziecku. Ból głowy u dziecka: możliwe przyczyny ból głowy po wysiłku ból w nocy co podać na ból głowy Ból głowy w wyniku przegrzania Głód a ból głowy Ból skutkiem urazu Stres a ból głowy Ból skutkiem przemęczenia Wady wzroku a bóle głowy Ból głowy wskutek infekcji Migrenowy ból głowy Ból jako objaw pasożytów Zatokowy ból głowy Neurologiczny ból głowy Ból głowy u dziecka – przyczyny Zawsze na początek warto zmierzyć gorączkę. Jeśli malec ją ma, to właśnie ona jest zapewne przyczyną bólu głowy. Gdy temperatura spadnie, dziecko poczuje się lepiej. Większym problemem są sytuacje, gdy bóle głowy u dziecka często się powtarzają, chociaż smyk nie jest chory. Zwróć wtedy uwagę, o jakiej porze dnia się pojawiają, jak długo trwają. I koniecznie idź do pediatry: trzeba znaleźć ich przyczynę. Przyczyny bólu głowy u dziecka mogą być następujące: przegrzanie, udar słoneczny ; głód; uraz głowy i wstrząs mózgu ; stres; przemęczenie; wada wzroku; choroba; migrena; infekcje pasożytnicze ; chore zatoki; problemy neurologiczne. Ból głowy u dziecka po wysiłku Na ogół świadczy o odwodnieniu lub przegrzaniu organizmu. Jest wtedy pulsujący i umiejscowiony po bokach głowy. Czasami jednak u dziecka może pojawiać się napięciowy ból głowy po wysiłku. Jeśli dziecko jest nawodnione, nie ćwiczy w upale, a bóle głowy pojawiają się...

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, plecy
Zdrowie w ciąży
Bóle pleców w ciąży
Z każdym dniem ciąży rośnie obciażenie dla twoich pleców. Jako przyszła mama musisz o nie szczególnie dbać, a także wiedzieć, co robić, jeśli jednak pojawią się dolegliwości.

Podczas ciąży twój kręgosłup musi dźwigać o wiele większy ciężar niż zwykle. Średnio jest to 15 dodatkowych kilogramów. Nic dziwnego, że wiele przyszłych mam skarży się na bóle pleców. Sprzyja im nie tylko większa waga , ale również rosnące dziecko, które zaczyna uciskać kręgosłup. Coraz większy brzuch sprawia, że środek ciężkości twojego ciała przesuwa się do przodu. Abyś mogła zachować równowagę, mięśnie pleców muszą się więcej napracować, czego efektem może być ból. Oto sposoby, jak go uniknąć i jak sobie z nim radzić, jeśli jednak nie uda się mu zapobiec. Co robić, by uniknąć bólu pleców w ciąży? Utrzymuj prawidłową postawę ciała, nie garb się, gdyż kręgosłup jest wtedy dodatkowo obciążony. Jeśli tylko lekarz ci na to pozwala, staraj się ćwiczyć. To wzmocni mięśnie pleców. Możesz chodzić np. na aquafitness dla ciężarnych. Dobrym pomysłem będzie też joga dla ciężarnych . Czytaj też: Sport a ciąża Jeśli masz pracę siedzącą, co pewien czas wstań od biurka.  Co godzinę zrób sobie przerwę, którą wykorzystasz na to, by się przespacerować. Siedzenie tylko pozornie wydaje się wygodną pozycją. Jeśli długo pozostajesz w tej pozycji, może pojawić się ból pleców i kłopoty z krążeniem w nogach. Gdy stoisz, staraj się kierować kręgosłup ku górze.  Wyobraź sobie, że rośniesz. Poczujesz wtedy, że tułów staje się lżejszy.  Nie noś wysokich obcasów,  przerzucają ciężar ciała na przednią część stóp, sprzyjają przesunięciu środka ciężkości jeszcze bardziej do przodu. To dodatkowo obciąża plecy. Idealne buty powinny mieć  obcas około 1,5-centymetrowy.   Jak postępować, gdy w ciąży dokucza ci ból pleców? Jeśli boli cię okolica lędźwiowa,  stań w lekkim rozkroku i ułóż pośladki tak, jakbyć chciała...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz