ból nóg w ciąży
Adobe Stock/ autor: Have a nice day
Zdrowie w ciąży

Ból nóg w ciąży: przyczyny, jak sobie radzić

Ból nóg w ciąży może towarzyszyć kobietom na wszystkich jej etapach: w 1, 2 i 3 trymestrze. Choć jest to naturalny objaw, nie należy go lekceważyć. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu nóg w ciąży i jak sobie z nim radzić.

Ból nóg w ciąży jest częstą dolegliwością, która towarzyszy przyszłym mamom. Choć nie zawsze ten objaw musi oznaczać groźną chorobę – należy być ostrożną, ponieważ może świadczyć też o zakrzepicy. Wyjaśniamy, jak złagodzić dyskomfort, stosując domowe sposoby. 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Ból nóg w ciąży – przyczyny

Przyczynami bólu nóg w ciąży może być:

 • zatrzymywanie wody w organizmie,
 • mniejsza aktywność fizyczna, a w konsekwencji gorsza praca mięśni nóg,
 • powiększająca się macica, która utrudnia przepływ krwi z nóg ku górze w stronę serca,
 • większa ilość krążącej krwi w organizmie, co obciąża żyły,
 • osłabiona sprężystość ścian naczyń krwionośnych spowodowana zmianami hormonalnymi.


Ból nóg w ciąży może być także spowodowany powiększającym się brzuszkiem, w konsekwencji czego nogi przyszłej mamy są bardziej obciążone. Ze względu na zwiększającą się masę ciała, dolegliwości mogą być bardziej odczuwalne w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Kobiety, które spodziewają się dziecka, często także zmagają się z bólem nerwu kulszowego (rozwijające się dziecko uciska na nerw) oraz skurczami mięśni nóg (są one obciążone dodatkowym ciężarem).

Ból nóg w ciąży a zakrzepica

W ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepicy, ze względu na zmiany w układzie krzepnięcia oraz zwolnienie przepływu krwi żylnej.

Kobiety w ciąży powinny uważnie obserwować, czy nie występują u nich objawy zakrzepicy. Ból nóg w ciąży jest typowym objawem zakrzepicy. Aż 90 proc. przypadków zakrzepicy dotyczy kończyn dolnych, dlatego zazwyczaj ból występuje właśnie tam – od kolan w dół. Pojawia się, gdy przyszła mama dużo stoi lub chodzi i nie ustępuje po odpoczynku. Bólowi może towarzyszyć także: opuchlizna, uczucie rozpierania, zaczerwienie lub zasinienie.

Ból nóg w ciąży w drugim i trzecim trymestrze może być bardzo niebezpiecznym objawem. Zakrzepica jest jedną z częstych przyczyn poronień.


Ryzyko wystąpienia zakrzepicy w ciąży jest wyraźnie większe u kobiet:

 • otyłych,
 • po 35. roku życia,
 • które przed ciążą stosowały doustne preparaty antykoncepcyjne.


Ryzyko jest także wyższe, gdy w rodzinie kobiety ciężarnej ktoś chorował na tę chorobę. W takiej sytuacji należy o tym koniecznie powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę i wykonać testy genetyczne. 

Jeżeli ból nóg w ciąży będzie się utrzymywał przez dłuższy czas lub stanie się nasilony i dokuczliwy – koniecznie skonsultuj to ze swoim ginekologiem. Lekarz może cię wtedy skierować na badanie nazywane USG Dopplera, które pomaga stwierdzić obecność skrzepów krwi zatykających naczynia krwionośne.

Ból nóg w ciąży – jak sobie radzić?

W złagodzeniu dyskomfortu pomogą następujące sposoby:

 • okłady ze zmoczonych ręczników,
 • chłodne kąpiele,
 • siadanie z uniesionymi nogami,
 • chodzenie boso po domu,
 • rezygnacja z butów na obcasie,
 • korzystanie ze specjalnych rajstop lub pończoch przeciwżylakowych,
 • rezygnacja z grubych rajstop i ocieplanego obuwia w pomieszczeniach (sprzyja to powstawaniu obrzęków),
 • okłady z chłodzącego żelu,
 • spacery,
 • wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych (rowerek, wymachy nóg),
 • masaż nóg,
 • unikanie długiego chodzenia i stania.


Jeżeli musisz dłużej stać – napinaj mięśnie łydek, wyginaj palce do góry, kręć kółka stopami, zginaj nogi w kolanach. Usprawni to krążenie krwi i mniejszy jej zastój.

Zobacz także

kobieta, ciąża, brzuszek
Zdrowie w ciąży
Krwawienie w ciąży: lekkie, obfite, ze skrzepami. Czy jest niebezpieczne?
Krwawienie w ciąży nie zawsze jest sygnałem, że coś złego dzieje się z płodem, jednak za każdym razem, gdy się pojawi, trzeba iść do lekarza. To on oceni sytuację, zleci odpowiednie badania i powie, co robić dalej. O nieprawidłowościach może świadczyć m.in. pojawienie się krwawienia ze skrzepami.

Niewielkie krwawienia lub plamienia zdarzają się co czwartej kobiecie w ciąży. Dlaczego? Powody są różne i zależą przede wszystkim od tego, w którym trymestrze jest przyszła mama. Gdy pojawi się pierwsza plamka krwi, obserwuj wszystkie objawy temu towarzyszące. Bądź przygotowana na pytania lekarza. Na pewno zapyta cię o to, jak długo trwa krwawienie (może pojawia się raz na kilka dni); jaka jest jego barwa (jasna, ciemna); czy jest obfite i jaki ma zapach, a także czy w krwi pojawiają się skrzepy.   Spis treści: Niewielkie plamienie w ciąży Krwawienie w I trymestrze Krwawienie w II trymestrze Krwawienie w III trymestrze Krwawienie ze skrzepami w ciąży Niewielkie plamienie w ciąży Nie panikuj, jeśli plamienie jest niewielkie : prawdopodobnie pojawiło się przez przemęczenie, zwykłe niewyspanie lub zbyt duży wysiłek fizyczny. Zanim zadzwonisz do lekarza, połóż się lub wygodnie usiądź, odpocznij. Często tego typu plamienie nie ma negatywnego wpływu na ciążę. Jeżeli jednak krwawienie jest silne, towarzyszy mu ból lub uczucie ucisku w podbrzuszu, źle się czujesz, jak najszybciej jedź do szpitala. Nie prowadź auta sama: poproś, by zawiózł cię ktoś bliski, wezwij taksówkę albo – jeśli naprawdę bardzo źle się czujesz – karetkę pogotowia. Jeśli plamienie jest niewielkie i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, dla pewności i tak skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Krwawienie w I trymestrze ciąży Zarodek musi przebyć długą drogę, by zagnieździć się w jamie macicy. Pierwszy trymestr to też okres największych zmian hormonalnych. W tym okresie najczęściej zdarzają się plamienia i krwawienia z narządów rodnych. Oto dlaczego:   Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Czasem implantacji zarodka towarzyszy krwawienie, które możesz pomylić z miesiączką . Zwykle jest...

Angina w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Angina w ciąży: czy jest niebezpieczna? Leczenie i powikłania anginy ropnej i wirusowej
Angina w ciąży to poważna choroba. Ostre zapalenie gardła, czyli angina, może mieć postać wirusową (łagodniejszą) lub bakteryjną. Prawidłowa diagnoza pozwala uniknąć przedostania się drobnoustrojów do macicy. To ważne, bo powikłania anginy w ciąży mogą być groźne dla płodu. Warto więc znać objawy oraz domowe sposoby leczenia.

Angina w ciąży to groźna choroba. Łatwo się nią zarazić, ponieważ przenoszona jest drogą kropelkową. Wywołują ją wirusy lub bakterie – paciorkowce. W przypadku anginy bakteryjnej (ropnej) z reguły konieczne jest leczenie antybiotykiem. Angina w ciąży bywa szczególnie uciążliwa, ponieważ przyszła mama nie może przyjmować wielu leków. Jak zatem leczyć anginę u ciężarnych? Opisujemy tradycyjne i domowe sposoby. Wyjaśniamy, jakie są objawy i przyczyny anginy w ciąży. Spis treści: Angina w ciąży – kiedy jest niebezpieczna? Angina wirusowa w ciąży Angina ropna (bakteryjna) w ciąży Leczenie anginy w ciąży Domowe sposoby na anginę w ciąży Powikłania anginy w ciąży Angina w ciąży – kiedy jest niebezpieczna? Angina w ciąży, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, może być groźna. To, jak duże zagrożenie niesie dla ciężarnej, zależy przede wszystkim od tego, czy jest to angina wywołana wirusami, czy bakteriami (paciorkowcami ropnymi). Angina ropna (bakteryjna) powinna szczególnie wzmóc czujność przyszłej mamy, bo ma cięższy przebieg, bardziej dokuczliwe objawy i może dać niebezpieczne powikłania. Ważne! Największe zagrożenie stwarza angina na początku ciąży, w pierwszym trymestrze ciąży, gdy trwa organogeneza, czyli powstają organy płodu. Angina wirusowa w ciąży Aż 90-95 proc. zachorowań na anginę wywołują wirusy. Angina wirusowa zwykle nie jest specjalnie uciążliwa. Towarzyszą jej objawy podobne do przeziębienia , czyli: ból gardła, zaczerwienienie gardła, lekkie powiększenie migdałków, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy i mięśni, katar, kaszel, zmęczenie, czasami stan podgorączkowy.  Ważne! Nawet jeśli twoje objawy nie są zbyt dokuczliwe, skonsultuj się z lekarzem. To konieczne, bo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj