ból brzucha na początku ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Ból brzucha na początku ciąży: czy boli jak przy okresie? Gdzie boli brzuch w ciąży?

Ból brzucha na początku ciąży może oznaczać rozciąganie się macicy i więzadeł, zwłaszcza gdy przypomina on ciągnięcie w podbrzuszu. Ale ból brzucha w pierwszym trymestrze może też sygnalizować problemy: ciążę pozamaciczną i ryzyko poronienia, dlatego należy go skonsultować z lekarzem. To szczególnie ważne, gdy bólowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych.

Ból brzucha na początku ciąży może być spowodowany np. implantacją zarodka. Brzuch boli wtedy jak na okres. Choć nie zawsze ból podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży musi oznaczać coś niepokojącego, może być także oznaką choroby, np. pękniętej torbieli ciałka żółtego, skrętu lub zapalenia przydatków albo mięśniaków macicy. 

Z pewnością nie możesz lekceważyć silnego bólu brzucha na początku ciąży, ponieważ może mieć on negatywne konsekwencje dla zdrowia twojego oraz dziecka. Ryzyko utraty ciąży w pierwszym trymestrze jest statystycznie wysokie, dlatego ból brzucha na początku ciąży trzeba zawsze skonsultować z lekarzem.

Spis treści: 

Ból brzucha w ciąży – powód do niepokoju? film

Jak boli brzuch na początku ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czy na początku ciąży brzuch boli jak przy okresie. Rzeczywiście, bolący brzuch na początku ciąży (zwłaszcza w podbrzuszu) może przypominać ból menstruacyjny. Możesz odczuwać też kłucie. Taki „miesiączkowy” ból w dole brzucha na początku ciąży jest zjawiskiem naturalnym, spowodowanym zmianami hormonalnymi, które są wynikiem zapłodnienia. Jeśli więc zastanawiasz się: „czy mogę być w ciąży”, bo brzuch boli cię jak przy okresie, odpowiedź brzmi – tak, to możliwe.

Ból w dole brzucha na początku ciąży możesz odczuwać z kilku prozaicznych i niegroźnych dla zdrowia powodów. Są to:

 • Rozrost macicy: rosnąca macica rozciąga się, a w konsekwencji zaczyna uciskać narządy wewnętrzne. Możesz odczuwać ból, który przypomina lekkie kłucie w podbrzuszu oraz skurczowy palący ból idący w stronę miednicy. Może mu towarzyszyć również plamienie implantacyjne.
 • Wzdęcia: ból brzucha i wzdęcia na początku ciąży są efektem zmian zachodzących w organizmie, ale także diety i ruchu. W takich przypadkach również należy skonsultować się z lekarzem, by jednak mimo wszystko mógł wykluczyć problemy natury ginekologicznej. Ból brzucha w ciąży może być też związany z układem pokarmowym (np. zaparcia w ciąży) i może towarzyszyć mu wtedy np. zgaga.

Silny ból brzucha na początku ciąży: kiedy do lekarza?

Zdarza się jednak, że ból brzucha oznacza poważne problemy. Właśnie dlatego trzeba zawsze powiedzieć lekarzowi o dolegliwościach oraz określić, gdzie boli cię brzuch na początku ciąży. Inne możliwe przyczyny bólu brzucha:

 • Ciąża pozamaciczna (ektopowa) – jest to najpoważniejsza przyczyna bólu brzucha na początku ciąży, bo takiej ciąży nie da się uratować. Ból jest stały, umiejscowiony w okolicach miednicy, po czym rozprzestrzenia się na cały brzuch i nie ma przy tym skurczów. Bólowi brzucha może towarzyszyć krwawienie w ciąży. Te objawy mogą wystąpić w 6.-7. tygodniu po zapłodnieniu.
 • Poronienie – samoistne lub septyczne. W obu przypadkach odczuwa się ból w dole brzucha, któremu towarzyszy lekkie kłucie w podbrzuszu. To jedna z najczęstszych przyczyn bólu brzucha w pierwszych miesiącach ciąży, któremu może towarzyszyć krwawienie oraz skurcze. Przy poronieniu samoistnym ujście szyjki macicy może być otwarte lub zamknięte. Poronienie septyczne natomiast objawia się (oprócz bólu) gorączką, dreszczami oraz ropnymi upławami – objawy przypominają stany zapalne narządów rodnych.
 • Ciąża zaśniadowa – częściowa lub całkowita. Bólowi towarzyszą mdłości, krwawienie, białkomocz, wymioty. Zaśniady groniaste wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Ginekologiczne powody, dlaczego na początku ciąży boli brzuch

Ból brzucha w ciąży nie musi być ściśle związany z twoim stanem. Może to być jakaś dolegliwość ginekologiczna, ale nie związana z dzieckiem rozwijającym się w twoim łonie:

 • Mięśniaki macicy – to nowotwór niezłośliwy, który objawia się guzkami w macicy, ale nie powoduje przerzutów. Jeśli mięśniaki zostaną wykryte, ciąża staje się ciążą o podwyższonym ryzyku. Mają tendencję do rozrostu w czasie ciąży, przez co mogą zakłócać rozwój płodu, a nawet doprowadzić do poronienia, dlatego tak ważna jest stała kontrola lekarska.
 • Pęknięta torbiel ciałka żółtego – to inaczej cysta na jajniku, która najczęściej występuje u ciężarnych. Jest wykrywana poprzez badanie USG. Jeśli dojdzie do jej pęknięcia, potrzebna jest interwencja chirurga.
 • Skręt lub zapalenie przydatków (jajników) – ból w obu przypadkach przypomina ten, który odczuwasz podczas okresu. Zazwyczaj towarzyszą im gorączka, wymioty lub nudności, a także kłucie w jajniku. Wymagane jest leczenie farmakologiczne, bo nieleczona infekcja jajników może prowadzić do zrostów na jajowodach, niedrożności oraz niepłodności.

Inne przyczyny bólu brzucha na początku ciąży

Zdarza się także, że ból brzucha jest zupełnie niezwiązany z ciążą, a wymaga pilnej interwencji medycznej. Do takich dolegliwości, które trzeba leczyć w porozumieniu z ginekologiem prowadzącym ciążę, należą:

 • Zapalenie wyrostka robaczkowego  jest to nagły, ostry i przeszywający ból z prawej strony brzucha. Wyrostek robaczkowy usuwa się operacyjnie. Kobiety w ciąży również mogą w tym czasie poddać się takiej operacji, należy ją jednak zrobić zachowaniem bezpieczeństwa zarówno matki, jak i rozwijającego się w jej brzuchu płodu.
 • Choroby zapalne jelit  charakterystyczne objawy to zmęczenie, biegunka, krew w stolcu. Większość leków stosowana w leczeniu IBD jest bezpieczna i ma niskie ryzyko powikłań. Bardzo często kobiety z tą chorobą muszą mieć odpowiednio dopasowaną suplementację witamin i minerałów. 
 • Zespół jelita wrażliwego – w czasie ciąży dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego nasilają się, przez co utrudniają normalne funkcjonowanie. Towarzyszą mu nudności, biegunka, częstomocz, a także skurcze brzucha wraz ze skurczami macicy, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może dojść do przedwczesnego porodu. 
 • Niedrożność jelit – charakterystyczne dla tego schorzenia są ostre bóle brzucha,  a także nudności, wymioty, zatrzymanie stolca. Podejrzenie niedrożności jelit zawsze wymaga konsultacji z chirurgiem. Stan kobiety w ciąży z niedrożnością jelit może być na początku dobry i osłabić czujność położnika. 


Zobacz też:

Ciąża biochemiczna
Fotolia
Przebieg ciąży
Ciąża biochemiczna – przyczyny, objawy, czas trwania
Ciąża biochemiczna często mija niezauważona. Dochodzi do niej, gdy jajeczko zostanie zapłodnione, ale nie następuje jego zagnieżdżenie się w macicy lub martwy zarodek zostanie szybko wydalony. Najczęściej przebycie ciąży biochemicznej nie wymaga ingerencji lekarza, a płodność błyskawicznie wraca.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 36.0px; text-indent: -36.0px; font: 12.0px Helvetica} Nawet 50-60 procent wszystkich ciąż to ciąże biochemiczne. Większość kobiet nawet nie wie, że doszło do zapłodnienia i były na najlepszej drodze do macierzyństwa. Pojawia się u nich spóźniona miesiączka oraz nieco większe niż zwykle bóle w podbrzuszu. To najczęściej z tego powodu kobiety zgłaszają się do lekarza. Ciąża biochemiczna zwykle nie jest rozpoznawana również przez lekarza. Nawet jeśli domowy test ciążowy wykazał ciążę, podczas USG lekarz jej nie potwierdza. Dzieje się tak, bo  zarodek nie jest widoczny . We krwi obecny jest jednak  hormon betaHCG , który jest dowodem na to, że doszło do zapłodnienia. Hormon ten jest wytwarzany tylko w ciąży.  Spis treści: Co to jest ciąża biochemiczna Przyczyny ciąży biochemicznej Objawy ciąży biochemicznej Ciąża biochemiczna po in vitro Ciąża biochemiczna – co dalej Kolejna ciąża po ciąży biochemicznej Co to jest ciąża biochemiczna? Ciąża biochemiczna to taka ciąża, która kończy się, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy lub krótko po tym momencie. Ciążę biochemiczną można też wyjaśnić jako obumieranie jaja płodowego i wydalanie go. To bardzo wczesne, samoistne poronienie , do którego dochodzi często bez wiedzy kobiety. Ciąża biochemiczna kończy się, kiedy od zapłodnienia nie minęło więcej niż 6 tygodni. Czasem może trwać zaledwie kilka dni.  Po tak krótkim życiu płodu, często trudno jest określić przyczyny ciąży biochemicznej.  Ciąża biochemiczna – przyczyny Badania pokazują, że ciąże biochemiczne stanowią około 50 proc. wszystkich ciąż. Jedna trzecia...

Plamienie zamiast okresu
AdobeStock
Mama
Plamienie zamiast okresu: przyczyny, co oznacza, czy to groźne
Plamienie zamiast okresu często jest pierwszym objawem ciąży, ale może być też sygnałem problemów hormonalnych oraz innych dolegliwości. Wyjaśniamy ich przyczyny, symptomy i wszystko, co dotyczy nietypowych plamień zamiast miesiączki!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} Plamienie zamiast okresu to nic innego jak śluz zabarwiony krwią, które może pojawić się w różnych momentach cyklu. Budzi niepokój jakoś coś odbiegającego od normy, ale nie zawsze oznacza coś groźnego. Czasem może towarzyszyć rozpoczętej antykoncepcji hormonalnej, ale może też sygnalizować problemy hormonalne. Jak rozpoznać co oznaczają poszczególne kolory i konsystencje plamień? Spis treści: Plamienie zamiast okresu - charakterystyka Brązowe plamienie zamiast okresu - najczęstsze przyczyny Plamienie zamiast okresu - ciąża​ Plamienie zamiast okresu - tabletki antykoncepcyjne​ Brązowe plamienie przed lub po okresie - zaburzenia hormonalne​ Plamienie zamiast miesiączki - leczenie Plamienie zwiastujące poronienie Plamienie w środku cyklu​ Plamienie spowodowane chorobami układu rozrodczego Plamienie po seksie​ Krwawienie po ciąży i porodzie​ Brązowe plamienie na skutek menopauzy Plamienie z powodu niedożywienia​ Plamienie zamiast okresu - charakterystyka Zamiast okresu - różowe lub brązowe plamienie?  Jest to wydzielina zabarwiona krwią lub plamkami krwi w czasie, kiedy miała wystąpić miesiączka. Najczęściej zabarwienie ma właśnie kolor  jasnoróżowy bądź brązowy (w zależności od przyczyny). Co jeszcze cechuje takie plamienie: może pojawiać się regularnie lub nie; trwa do kilku dni, a w przypadku ciąży nawet do 3 miesięcy (od momentu implantacji zarodka); może być zarówno lekkie, jak i obfite; mogą towarzyszyć mu bóle podbrzusza, zawroty głowy, mdłości i wymioty, a także gorączka. Brązowe plamienie zamiast okresu - najczęstsze przyczyny Pojawiło się plamienie zamiast...

ciąża urojona
Fotolia
Mama
Ciąża urojona: przyczyny, objawy, leczenie
Ciąża urojona daje objawy podobne do tych, które towarzyszą kobiecie na początku prawdziwej ciąży, czyli m.in. brak okresu, powiększający się brzuch, mdłości. Jest to jednak groźne zaburzenie na tle psychicznym, które trzeba leczyć na kilku płaszczyznach jednocześnie. Sprawdź, jak rozpoznać ciążę urojoną.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #232323; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #232323} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} span.s1 {font: 14.0px Helvetica; color: #232323} Ciąża urojona, zwana też rzekomą lub histeryczną , jest zaburzeniem na tle psychicznym. Kobieta niebędąca w ciąży uważa, że w niej jest. Choć nie doszło do zapłodnienia jajeczka i zagnieżdżenia zarodka, występują u niej niektóre objawy ciąży. Utrzymują się one nawet po wykluczeniu ciąży za pomocą badania USG. Zaburzenie to wymaga odpowiedniego leczenia pod kontrolą ginekologa i psychologa. Ciąża urojona może także wystąpić u mężczyzn – nazywa się ją „syndromem kuwady”.  Co to jest ciąża urojona i jakie są jej przyczyny?  Ciąża urojona jest efektem błędnie działającej psychiki – najczęściej wynikiem silnej potrzeby zajścia w ciążę lub – całkiem odwrotnie – strachu przed nią. Ciąża urojona czasem może pojawić się u kobiet, które borykają się z nieuleczalną bezpłodnością, u których nie ma żadnych szans na poczęcie dziecka. Przyczyna ma podłoże związane z histerycznym wręcz skupianiem myśli na ciąży (konkretniej: chęci zajścia w nią, ale także jej uniknięcia). To pokazuje, jak bardzo stan fizyczny organizmu zależny jest od stanu psychiki – szczególnie w kwestii starań o dziecko i problemów z płodnością. Ciąża urojona: objawy Jak rozpoznać ciążę urojoną? Oto jej najbardziej charakterystyczne objawy: brak okresu,  powiększanie się piersi, powiększanie się brzucha, ból piersi, ciążowe zachcianki,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz