
Leki przeciwbólowe, które zwykle stosuje się na bóle głowy, brzucha czy pleców, w większości mogą zaszkodzić kobiecie w ciąży i jej dziecku. Na szczęście na ból w ciąży są skuteczne metody. Sprawdź leki dozwolone i zakazane w ciąży.
Leki przeciwbólowe w ciąży - jakie można brać?
Przyjęcie każdego leku, także przeciwbólowego, kobieta w ciąży powinna zawsze skonsultować z lekarzem. Leki przeciwbólowe trzeba przyjmować tylko w ostateczności, gdy dolegliwości bólowe są na tyle silne, że korzyści z przyjęcia leku będą większe niż ewentualne szkody dla płodu. Leki przeciwbólowe nie mogą też maskować faktycznej przyczyny bólu i odwlekać diagnozy oraz ewentualnego leczenia. W ciąży w bardzo ograniczonym stopniu i tylko w najmniejszej dawce można przyjmować leki przeciwbólowe, które nie działają przeciwzapalnie - to paracetamol (zwykle Apap).
Uwaga! Jeśli wzięłaś Apap, a ból wciąż powraca, zapytaj o poradę lekarza.
Zakazane leki przeciwbólowe w ciąży:
- Aspiryna
- Pyralgina
- Ibuprom
- pochodne fenylobutanolu (np. Butapirazol)
- leki przeciwbólowe opioidowe
Ból pleców w ciąży - co pomoże?
Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Masz coraz większy brzuch (zobacz, jak rośnie brzuch w ciąży), który obciąża cię tylko z jednej strony – z przodu. Aby utrzymać równowagę, często stoisz w nienaturalnej pozycji. Kręgosłup jest przeciążony, mięśnie napięte – to może spowodować ból. Jak sobie z nim poradzić?
- Przyłóż woreczek z lodem i 15 minut chłodź nim bolące miejsce, a potem na kwadrans termofor z ciepłą wodą – zmiany temperatury zmniejszą dolegliwości.
- Nie zakładaj nogi na nogę, to może nasilać ból pleców.
- Jeśli pracujesz, siedząc, staraj się co pół godziny lub godzinę wstać i pospacerować, aby rozluźnić mięśnie.
- Gdy bóle są dokuczliwe, zwróć się o pomoc do fizjoteraputy, możesz pójść na masaż do specjalisty, które umie pomóc kobietom w ciąży, albo na sesję akupunktury.
Ból zęba w ciąży - co pomoże?
To bardzo przykra dolegliwość, szczególnie dla kobiety w ciąży. Może też być groźna dla dziecka. Stan uzębienia może być przyczyną przedwczesnego porodu.
- Idź do dentysty. To jedyne słuszne rozwiązanie. Nie od dziś wiadomo, że tabletka przeciwbólowa nie wyleczy chorego zęba, który prędzej czy później i tak da o sobie znać. Teraz, gdy ze względu na dziecko nie możesz jej zażyć, decyzja o szybkiej wizycie u stomatologa jest prostsza.
- Nie bój się bólu podczas leczenia zęba. W ciąży można korzystać ze znieczulenia. Na początku wizyty uprzedź dentystę, że spodziewasz się dziecka, aby wziął twój stan pod uwagę.
Ból podczas siusiania w ciąży - co pomoże?
Niektóre przyszłe mamy skarżą się na kłucie podczas korzystania z toalety.
- Tego objawu możesz się pozbyć, pijąc większe ilości wody niż zwykle, to pomoże przepłukać pęcherz.
- Umów się na wizytę do ginekologa. Takie objawy jak pieczenie czy ból podczas oddawania moczu mogą być objawem infekcji intymnych, które należy szybko wyleczyć.
Zobacz także: Stosowanie ziół w ciąży