Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ból pachwiny w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Ból pachwiny w ciąży: przyczyny, profilaktyka, co powinno niepokoić

Ból w pachwinie doskwiera wielu ciężarnym. To częsta i w większości przypadków niegroźna dolegliwość wywołana zmianami hormonalnymi i rosnącą masą ciała przyszłej mamy oraz jej dziecka. Czasami jednak ból pachwiny w ciąży jest objawem choroby lub powikłań ciąży.

Ból pachwiny w ciąży dokucza szczególnie w późniejszych tygodniach, w II i III trymestrze, kiedy brzuch jest coraz większy i przyszła mama musi dźwigać rosnący ciężar. Dolegliwość ta może być też spowodowana innymi czynnikami, niekiedy groźnymi, takimi jak poronienie czy odklejenie łożyska. Bólu pachwin w ciąży nigdy nie należy lekceważyć. Zawsze należy skonsultować go z lekarzem. Podpowiadamy, kiedy nie wolno z tym zwlekać.

Spis treści:

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Ból pachwiny w ciąży – przyczyny

Do powstawania bólu w okolicy pachwin i spojenia łonowego podczas ciąży przyczyniają się:

  • hormony ciążowe, które zmiękczają i rozciągają mięśnie i więzadła miednicy oraz macicy,
  • coraz większy rozmiar macicy,
  • coraz większa waga ciężarnej,
  • zmiana środka ciężkości (większy nacisk na biodra, miednicę, stawy),
  • zatrzymywanie wody w organizmie,
  • praca fizyczna,
  • długie przebywanie w pozycji stojącej,
  • napieranie przez dziecko główką na kości miednicy,
  • słabe mięśnie utrzymujące miednicę (np. na skutek siedzącego trybu życia).


Ból pachwiny w ciąży często pojawia się nagle i jest przeszywający. Doświadczająca go kobieta nieruchomieje i czeka aż dolegliwości złagodnieją lub ustąpią. Częstość pojawiania się bólu pachwin w ciąży może być różna – niektórym ciężarnym dokucza on kilka razy dziennie, innym – sporadycznie.

Ból pachwin w ciąży – czy jest groźny?

Jeśli ból pachwiny nie jest spowodowany żadną chorobą, a wynika jedynie ze zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy, nie jest groźny – nie wiąże się z ryzykiem ani dla ciężarnej kobiety, ani dla jej mającego się urodzić dziecka.

W rzadkich przypadkach ból w pachwinie w ciąży może być objawem stanu zapalnego lub kamicy nerkowej. Z tego względu, gdy wystąpi, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Zapalenie wyrostka robaczkowego stanowi zagrożenie dla przyszłej mamy, a tym samym dla ciąży. Z kolei sama kamica nerkowa nie zagraża ciąży, ale jej powikłania (wodonercze, zakażenie układu moczowego) może już być groźne.

Ból w pachwinie w ciąży – 1 trymestr

Ból lub kłucie w okolicy pachwin na początku ciąży najczęściej spowodowany jest zmianami, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy w ciele kobiety zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne, a zarodek zaczyna się intensywnie rozwijać. Powoduje to silne ukrwienie narządów rodnych, ich obrzmienie oraz większą wrażliwość. Może pojawić się uczucie pełności podbrzusza i jego ból. Zmiany te mogą także wywoływać kłujący ból w pachwinach.

Kiedy jechać do lekarza: Jeżeli ból w pachwinach jest dokuczliwy, rwący i nie ustępuje, dodatkowo pojawiają się skurcze, koniecznie trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem. W pierwszym trymestrze ryzyko poronienia jest największe, a takie objawy mogą sugerować, że z ciążą dzieje się coś niedobrego.

Ból pachwin w ciąży – w 2. trymestrze

Bóle pachwin w ciąży częściej pojawia się w 2. i 3. trymestrze.Wynika to z powiększającej się macicy i ucisków jakie powoduje na narządy wewnętrzne i dno miednicy. Rosnąca masa ciała kobiety zaczyna też mocniej obciążać miednicę i stawy kończyn dolnych, w tym biodra. Wszystko to sprawia, że mogą na tym etapie ciąży występować bóle pachwin. Zwykle trwają one krótko i szybko mijają.

Najczęściej na tym etapie ciąży ból pachwin wywołany jest tzw. PGP (od: pregnancy-related pelvic girdle pain) lub dysfunkcją spojenia łonowego. Warto wtedy zasięgnąć porady fizjoterapeuty i ewentualnie zastosować pas biodrowy, który pomoże odciążyć przeciążone struktury.

Kiedy jechać do lekarza: Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają bóle, które pojawiają się nagle i są usytuowane w jednym miejscu, którym towarzyszą gwałtowne ruchy dziecka lub ich zanik. Niepokojące są także bóle miednicy promieniujące do pachwin i bóle krzyża, którym towarzyszą skurcze macicy.

Ból w pachwinach przed porodem

Gdy ból brzucha albo pachwin pojawia się pod koniec ciąży, warto go przeanalizować. Niegroźne są mało bolesne skurcze, które często się powtarzają. Niegroźne są także skurcze przepowiadające, które także mogą dawać dolegliwości bólowe w okolicach pachwin. Ich cechą charakterystyczną jest nieregularność i napinanie się powłok brzusznych. 

Kiedy jechać do lekarza: Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają bóle, które pojawiają się nagle, są usytuowane w jednym miejscu, którym towarzyszą gwałtowne ruchy dziecka lub ich zanik. Niepokojące są także bóle miednicy promieniujące do pachwin i bóle krzyża, którym towarzyszą skurcze macicy.

Ból w prawej lub lewej pachwinie w ciąży – co to może oznaczać?

Najczęściej ciężarne uskarżają się na ból w okolicy pachwin na skutek rozwoju ciąży. Kiedy jednak ból nie ustępuje, jest pulsujący lub narasta, może świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś poważnego:

  • ból w prawej pachwinie w ciąży – może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • ból w lewej pachwinie w ciąży – może sugerować zapalenie jelita grubego,
  • kłucie w pachwinie w ciąży – może sugerować kamienie nerkowe,
  • ból obu pachwin (zwłaszcza podczas chodzenia) – pojawia się przy rozejściu spojenia łonowego,


Ból w jednej lub obu pachwinach może wskazywać również na:


Uwaga: w tych przypadkach zawsze wymagana jest interwencja lekarska, a niekiedy nawet pobyt w szpitalu.

Sposoby na ból pachwin w ciąży

Jeżeli ból w pachwinie nie jest wywołany groźnym czynnikiem, a jedynie jest uciążliwością spowodowana ciążą i zmianami, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, można łagodzić jego objawy przez odpoczynek w pozycji:

  • leżącej z uniesionymi biodrami,
  • kolankowo-łokciowej.
     

Dobre efekty przyniesie również fizjoterapia, która pomoże zmniejszyć napięcie przeciążonych mięśni i więzadeł.

Profilaktyka bólu w okolicach pachwin

Aby nie dopuścić do powstania bólu pachwin, warto w jej czasie ciąży zadbać o organizm. Wskazane są:

  • codzienna aktywność fizyczna (np. joga, pływanie, pilates),
  • unikanie noszenia butów na wysokich obcasach,
  • prawidłowe przybieranie na wadze w ciąży,
  • unikanie długiego stania, siedzenia,
  • nieprzeciążanie się, unikanie dźwigania dużych ciężarów,
  • spanie na boku z poduszką między kolanami,
  • dieta pełna minerałów i cennych składników odżywczych.

Ból pachwin w ciąży – ćwiczenia

Nie istnieje jeden uniwersalny zestaw ćwiczeń, który pomoże uporać się z bólem pachwin pojawiającym się w czasie ciąży. Dlatego przyszła mama zmagająca się z tą dolegliwością powinna zgłosić się na wizytę u fizjoterapeuty, który specjalizuje się w prowadzeniu terapii ciężarnych. Zdiagnozuje on przyczynę bólu i zaleci odpowiednie ćwiczenia.

W ramach terapii zazwyczaj stosuje się kombinację ćwiczeń rozciągających z ćwiczeniami wzmacniającymi. Bardzo ważna jest prawidłowa technika ćwiczeń – zanim pacjentka zacznie samodzielnie ćwiczyć w domu, powinna pod okiem specjalisty nauczyć się, jak to robić. Źle wykonywane ćwiczenia mogą nasilić problem, zamiast go łagodzić.

Zobacz też:

Ból brzucha w ciąży
fotolia
Zdrowie w ciąży
Ból brzucha w ciąży – powód do niepokoju? film
Ból brzucha w ciąży najczęściej nie jest niebezpieczny. Są jednak sytuacje, w których wymaga on konsultacji lekarskiej. Sprawdź, kiedy ból brzucha w ciąży powinien być powodem do niepokoju.

Bóle brzucha w I trymestrze ciąży W I trymestrze ciąży za bóle podbrzusza odpowiedzialne jest rozciąganie więzadeł, powiększanie macicy, czyli zmiany związane z pojawieniem się w ciąży, które w ten sposób komunikuje nam organizm. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli bólowi brzucha zaczyna towarzyszyć: plamienie /krwawienie, wymioty, biegunka, złe samopoczucie. Bóle brzucha w II trymestrze ciąży Bóle brzucha mogą być spowodowane ruchami płodu. Takie bóle nie są niebezpieczne. Bóle brzucha w III trymestrze ciąży Bóle brzucha w III trymestrze mogą być związane z pojawiającymi się skurczami przepowiadającymi. Jeśli nie towarzyszy im krwawienie, a ból przechodzi po odpoczynku, nie powinien on być powodem do niepokoju.  Jeżeli ból brzuch w ciąży budzi u ciebie niepokój i masz wątpliwości co do jego przyczyny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zobacz też: Naturalna cesarka - czy to możliwe? Zobaczcie same!  

ból brzucha na początku ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży: czy boli jak przy okresie? Gdzie boli brzuch w ciąży?
Ból brzucha na początku ciąży może oznaczać rozciąganie się macicy i więzadeł, zwłaszcza gdy przypomina on ciągnięcie w podbrzuszu. Ale ból brzucha w pierwszym trymestrze może też sygnalizować problemy: ciążę pozamaciczną i ryzyko poronienia, dlatego należy go skonsultować z lekarzem. To szczególnie ważne, gdy bólowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych.

Ból brzucha na początku ciąży może być spowodowany np. implantacją zarodka. Brzuch boli wtedy jak na okres. Choć nie zawsze ból podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży musi oznaczać coś niepokojącego, może być także oznaką choroby, np. pękniętej torbieli ciałka żółtego, skrętu lub zapalenia przydatków albo mięśniaków macicy.  Z pewnością nie możesz lekceważyć silnego bólu brzucha na początku ciąży, ponieważ może mieć on negatywne konsekwencje dla zdrowia twojego oraz dziecka. Ryzyko utraty ciąży w pierwszym trymestrze jest statystycznie wysokie, dlatego ból brzucha na początku ciąży trzeba zawsze skonsultować z lekarzem. Spis treści:  Jak boli brzuch na początku ciąży? Silny ból brzucha na początku ciąży: kiedy do lekarza? Ginekologiczne powody, dlaczego na początku ciąży boli brzuch Inne przyczyny bólu brzucha na początku ciąży Jak boli brzuch na początku ciąży? Wiele kobiet zastanawia się, czy na początku ciąży brzuch boli jak przy okresie. Rzeczywiście, bolący brzuch na początku ciąży (zwłaszcza w podbrzuszu) może przypominać ból menstruacyjny. Możesz odczuwać też kłucie. Taki „miesiączkowy” ból w dole brzucha na początku ciąży jest zjawiskiem naturalnym, spowodowanym zmianami hormonalnymi, które są wynikiem zapłodnienia . Jeśli więc zastanawiasz się: „czy mogę być w ciąży”, bo brzuch boli cię jak przy okresie, odpowiedź brzmi – tak, to możliwe. Ból w dole brzucha na początku ciąży możesz odczuwać z kilku prozaicznych i niegroźnych dla zdrowia powodów. Są to: Rozrost macicy: rosnąca macica rozciąga się, a w konsekwencji zaczyna uciskać narządy wewnętrzne. Możesz odczuwać ból, który przypomina lekkie kłucie w podbrzuszu oraz skurczowy palący ból idący w stronę miednicy. Może mu towarzyszyć...

ból brzucha przed porodem, kłujący ból brzuch, ból brzucha w ciąży, ból brzucha pod koniec ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
O czym świadczy ból brzucha przed porodem?
Ból brzucha w końcówce ciąży może kojarzyć się ze skurczami przepowiadającymi lub rozpoczęciem akcji porodowej. Jak rozpoznać jego przyczynę i kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Ból brzucha przed porodem nie powinien być raczej łączony ze skurczami przepowiadającymi . Choć w końcówce ciąży pojawiają się coraz częściej – są raczej niebolesne. Doznanie, jakie im towarzyszy, to napinanie brzucha, które jest wywołane twardnieniem macicy. Mówi się, że macica w ten sposób przygotowuje się do porodu. Dodajmy, że trening ten, fachowo nazywany skurczami Braxtona-Hicksa, jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Kiedy zatem ból brzucha odczuwany w końcówce ciąży powinien zaniepokoić przyszłą mamę? Ból brzucha przed porodem – kiedy do lekarza? Powodem do niepokoju powinien być nasilony ból brzucha w ciąży , który promieniuje od krzyża i jest połączony z twardnieniem macicy. Jeżeli towarzyszy mu zmiana charakteru wydzieliny z dróg rodnych, należy szybko zgłosić się do lekarza, aby stwierdził, czy nie ma zagrożenia porodem przedwczesnym. Podczas badania ginekolog sprawdzi, czy nie doszło do rozwarcia szyjki macicy. Do konsultacji lekarskiej powinny również skłonić pojawiające się w końcówce ciąży bóle podbrzusza przypominające miesiączkę. Ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka, dr Marzeny Jurczak-Czaplicka podpowiada, że jeśli dolegliwości są niejasne, można przed wyjazdem do lekarza zastosować leki rozkurczowe (drotaweryna, hioscyna). Ból brzucha w ciąży – czy to poronienie? Przyszła mama powinna szybko trafić do szpitala, jeśli odczuwa silny ból w dole brzucha (niekiedy połączony z krwawieniem), który pojawił się nagle i wywołuje bardzo złe samopoczucie albo nawet omdlenie. To może być objawem przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Nie wolno bagatelizować również samego krwawienia, które może świadczyć o łożysku przodującym . Ból brzucha pod koniec ciąży – początek porodu Ból brzucha, który jest objawem prawdziwych skurczów porodowych , występuje w regularnych i coraz krótszych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz