Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ból żeber w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Ból żeber w ciąży – skąd się bierze i jak sobie pomóc?

Ból żeber w ciąży zwykle pojawia się dopiero w trzecim trymestrze. Czasami może zacząć dokuczać jeszcze w trymestrze drugim. Wywołuje go powiększająca się macica, która spycha narządy wewnętrzne ku górze, w kierunku żeber.

Ból żeber w ciąży może się różnie umiejscowić. Część kobiet skarży się na ból pod prawym żebrem, inne na ból pod lewym albo w dole żeber. Najczęściej dolegliwości nasilają się podczas dłuższego pozostawania w jednej pozycji, np. w czasie siedzenia przy biurku czy za kierownicą samochodu.

Zwykle ból żeber pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, gdy macica jest największa, a jej dno sięga aż do łuków żeber. Jest on rozpierający i najczęściej dokucza aż do momentu, gdy macica obniży się przed porodem.

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Ból żeber na początku ciąży

Jeśli ból żeber pojawia się na początku ciąży, nie może być jeszcze spowodowany dużymi rozmiarami macicy. Dlatego najczęściej w takiej sytuacji podejrzewa się inną przyczynę dolegliwości. Jedną z nich może być zapalenie mięśni międzyżebrowych, które pojawia się u kilku procent ciężarnych. Niestety jedynym domowym sposobem, w jaki można sobie z nim radzić, jest leżenie na plecach – tylko ta pozycja przynosi ulgę. Oczywiście można też sięgnąć (po konsultacji z lekarzem) po bezpieczne przeciwbólowe leki w ciąży.

Ból żeber na początku ciąży może też sugerować pęknięcie lub złamanie żeber, które może przydarzyć się podczas upadku albo uderzenia. Uszkodzone żebra powodują ból podczas głębszego oddychania, kaszlu i kichania. Dolegliwości z czasem samoistnie ustępują, ale początkowo są bardzo dokuczliwe.

Ból pod prawym żebrem w ciąży

Najczęściej to rosnąca macica wywołuje ból pod prawym żebrem w ciąży, ale może on być także skutkiem ułożenia się dziecka w macicy lub złą postawą ciała – pochylaniem górnej części tułowia do przodu. Oczywiście nie da się samodzielnie wykluczyć także innych niż ciąża przyczyn dolegliwości.

Ból pod prawym żebrem w ciąży może być spowodowany stanami chorobowymi, które występują niezależnie od tego, czy kobieta jest ciężarna lub nie. Takie dolegliwości pojawiają się też w przebiegu:

  • zespołu jelita drażliwego;
  • kamieni nerkowych;
  • problemów z wątrobą;
  • zapalenia trzustki;
  • kamieni żółciowych;
  • zapalenia wyrostka robaczkowego;
  • zapalenia żeber;
  • zapalenia płuc;
  • urazów żeber;
  • ucisku na korzenie nerwowe (tzw. rwa).


Dlatego zawsze, gdy pojawi się ból żeber w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie rodzaju bólu, czasu jego występowania i innych objawów oceni, czy ból pod prawym żebrem to ciążowa dolegliwość, czy stan chorobowy.

Ból pod lewym żebrem w ciąży

Podobnie jak w przypadku bólu po prawej stronie ciała, tak i ból pod lewym żebrem w ciąży może być wywołany zmianami, jakie zachodzą w jamie brzusznej wskutek wzrostu płodu u rozciągania się macicy w ciąży.

Innymi przyczynami bólu pod lewym żebrem w ciąży mogą być:

  • obrzęk śledziony;
  • stany zapalne żołądka i dwunastnicy;
  • problemy kardiologiczne;
  • ucisk na korzenie nerwowe;
  • stres w ciąży;
  • uraz żeber;
  • zapalenie żeber;
  • kamica nerkowa;
  • zapalenie płuc;
  • kontuzja żeber.


Zawsze w przypadku wystąpienia bólu pod lewym żebrem w ciąży należy skonsultować się z lekarzem, który wykluczy przyczynę chorobową lub potwierdzi ją i zaleci niezbędne i możliwe leczenie.

Ćwiczenia na ból żeber w ciąży

Jeżeli ból spowodowany jest dolegliwościami ze strony kręgosłupa, fizjoterapeuta może ciężarnej zalecić ćwiczenia, które pozwolą odciążyć kręgosłup i zmniejszyć ucisk na korzenie nerwów. Dobierze je indywidualnie do stanu ciężarnej. Zawsze w przypadku pojawienia się bólu żeber w ciąży, który nie jest spowodowany chorobami narządów wewnętrznych jamy brzusznej lub urazami żeber, warto robić ćwiczenia oddechowe i odpoczywać.

Ćwiczenia w ciąży jednak nie pomogą, jeśli ból żeber w ciąży spowodowany jest chorobą układu pokarmowego, moczowego czy krążeniowo-oddechowego. Dlatego bardzo ważna jest diagnoza lekarska, po którą powinna zgłosić się każda ciężarna, która odczuwa ból w okolicach żeber.

Sprawdź też:

Wzdęcia w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Wzdęcia w ciąży – czy są niebezpieczne? Sposoby na wzdęty brzuch
Wzdęcia w ciąży dokuczają najczęściej w pierwszym trymestrze, ale u niektórych kobiet potrafią nawracać aż do porodu. Cierpią na nie nawet te ciężarne, które wcześniej nie miały skłonności do tego typu problemów. Wszystko przez to, że w ciąży wzrasta produkcja hormonów, które spowalniają trawienie.

Wzdęcia w ciąży objawiają się bulgotaniem w brzuchu, bólami i uchodzącymi gazami (niezbyt miłe dolegliwości, szczególnie w miejscach publicznych, a zwłaszcza podczas wizyty u ginekologa). Wszystko przez gromadzące się w jelitach gazy będące skutkiem powolnego trawienia i działania bakterii jelitowych. Sprawę dodatkowo komplikuje rosnąca macica, która utrudnia odpływ gazów. Na szczęście gazy w ciąży nie są niebezpieczne ani dla przyszłej mamy, ani dla jej dziecka – dopóki w brzuchu słychać burczenie (lekarze nazywają je kruczeniem), wszystko jest w porządku. Spis treści: Co na wzdęcia w ciąży Wzdęcia w ciąży – przyczyny Silne wzdęcia w ciąży – jakie leki Co na wzdęcia w ciąży Oto 13 sposobów, które zapobiegają lub zwalczają wzdęcia w ciąży: Jedz bez pośpiechu – to, jak jemy, również może przyczyniać się do powstawania wzdęć. Gdy szybko połykasz śniadanie, żeby nie spóźnić się do pracy, łykasz również dużo powietrza. Każdy kęs pokarmu należy dokładnie przeżuć (specjaliści zalecają, aby robić to nawet 20 razy). Częściej siadaj do stołu – gdy jadasz dwa razy dziennie, przyjmujesz jednorazowo duże porcje jedzenia. Zaspokajasz nimi głód, ale twój leniwie działający układ pokarmowy ma problem ze strawieniem takiej ilości pokarmu. Zalega on długo w jelitach, stwarzając dobre warunki do powstawania gazów. Ogranicz życie gumy – próbując odświeżyć sobie oddech, przy okazji łykasz dużo powietrza i przyczyniasz się do dolegliwości żołądkowych. Z tego samego powodu staraj się też nie żuć gumy na pusty żołądek. Unikaj produktów wzdymających  – czyli tych, których trawienie zwiększa ilość gazów w jelitach. Do tej grupy należą m.in. fasola i kapusta, ale również: cebula, czosnek, brokuły, kalafior, jabłka, gruszki, nektarynki, grzyby,...

rwa kulszowa w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny, objawy, ćwiczenia. Jak pokonać ból?
Rwa kulszowa w ciąży nie jest rzadkim zjawiskiem. Najbardziej narażone na nią są kobiety, które już przed zajściem w ciążę miały problemy z krążkami międzykręgowymi (dyskami) w dolnym odcinku kręgosłupa. W skrajnych przypadkach rwy kulszowej w ciąży lekarze podejmują decyzję o cesarskim cięciu. Dowiedz się, jakie są objawy rwy kulszowej w ciąży i poznaj sposoby, by ją wyleczyć.

Rwa kulszowa to ucisk na korzenie nerwowe, który powoduje silne dolegliwości o charakterze nerwobólu. Najczęściej rwa kulszowa w ciąży występuje w odcinku lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym, czyli ucisk korzeni nerwowych znajdujących się w dolnej części kręgosłupa. Objawia się to dotkliwym bólem w dole pleców, który może promieniować w dół kończyn dolnych. Sprawdź, jak sobie poradzić z rwą kulszową w ciąży. Spis treści: Co to jest rwa kulszowa w ciąży? Objawy rwy kulszowej w ciąży Sposoby na rwę kulszową w ciąży Jak możesz sobie jeszcze pomóc? Rwa kulszowa w ciąży – ćwiczenia Co to jest rwa kulszowa w ciąży? Czym dokładnie jest rwa kulszowa? Ból spowodowany rwą kulszową w ciąży pojawia się wtedy, gdy nerw kulszowy – największy nerw naszego ciała „obsługujący” mięśnie uda, łydki i stopy –  jest czymś drażniony lub uciskany. Przyczyną problemów może być m.in. dyskopatia dolnego odcinka kręgosłupa albo stan zapalny. W ciąży o te dolegliwości, niestety, jest dużo łatwiej. Mechanizm powstawania rwy kulszowej. Rys. Adobe Stock Do rwy kulszowej w ciąży może dojść z powodu: rosnącej macicy i przesuwania się środka ciężkości ciała w przód, co obciążą lędźwiowy odcinek kręgosłupa, obrzęków kończyn (i nie tylko – bywa, że puchnie się także „od środka”), tego, że pod wpływem relaksyny (hormonu rozluźniającego stawy) więzadła są bardziej podatne na rozciąganie i gorzej stabilizują stawy kręgosłupa i krzyżowo-biodrowe. Pojawieniu się rwy kulszowej w ciąży sprzyja nadwaga lub otyłość, a także nadmierne przybieranie na wadze w ciąży ( kalkulator wagi w ciąży pomoże ci określić, czy prawidłowo przybierasz na wadze). Ryzyko jej wystąpienia podnoszą także cukrzyca, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,...

Zapalenie pęcherza w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Zapalenie pęcherza w ciąży – jakie ma przyczyny, objawy i skutki? Jak je leczyć?
Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży wymaga wizyty u lekarza oraz ostrożności podczas leczenia. Nie wszystkie leki na zapalenie pęcherza są bezpieczne w ciąży. Zakażenie może mieć negatywne skutki dla rozwoju płodu, a także dla zdrowia przyszłej mamy, dlatego nie można go lekceważyć. Sprawdź, jakie domowe sposoby na zapalenie pęcherza są bezpieczne, i kiedy konieczny jest antybiotyk.

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży to dosyć częsty problem przyszłych mam. W ciąży zmienia się pH w pochwie, a cewka moczowa i moczowody stają się szersze, przez co bakterie mają łatwiejszy dostęp do układu moczowego. Pamiętaj, by w tym czasie szczególnie dbać o swoje zdrowie i higienę, ponieważ zapalenie pęcherza daje nie tylko nieprzyjemne objawy – może mieć też poważne skutki dla płodu. Do zapalenia pęcherza w ciąży może dojść już w 1. trymestrze, jednak szczególnie niebezpieczne jest ono pod koniec ciąży: nieleczone może skutkować przedwczesnym porodem.  Spis treści:  Zapalenie pęcherza w ciąży: przyczyny Zapalenie pęcherza w ciąży: objawy Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży Zapalenie pęcherza w ciąży: jakie leki bez recepty? Zapalenie pęcherza w ciąży: leczenie Zapalenie pęcherza w ciąży: powikłania Zapalenie pęcherza w ciąży: jak go uniknąć? Zapalenie pęcherza w ciąży: przyczyny Do zapalenia pęcherza dochodzi najczęściej na skutek infekcji bakteryjnej. Bakterie mają łatwiejszy dostęp do pęcherza, bo w ciąży cewka moczowa jest rozszerzona. Najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży: Brak higieny po stosunku seksualnym – aby tego uniknąć, warto po stosunku oddać mocz – wówczas jest szansa, że bakterie zostają usunięte z organizmu wraz z wydalanym moczem. Refluks pęcherzowo-moczowodowy  – kobiety nierzadko zmagają się z nim w czasie ciąży. Zmiany hormonalne w ciąży – dochodzi do przekrwienia układu moczowego i większej podatności na zapalenie pęcherza lub zapalenie cewki moczowej. Obniżona odporność i osłabienie organizmu kobiety  – sprzyja to infekcjom, w tym również infekcjom bakteryjnym układu moczowego,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz