ciąża wysokiego ryzyka
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Bolesne skurcze przepowiadające. Na ile przed porodem? Kiedy do lekarza?

Bolesne skurcze przepowiadające to problem wielu kobiet w ciąży. Czy silne skurcze przepowiadające są niebezpieczne? Kiedy należy wybrać się do lekarza, jeśli skurcze przepowiadające powodują ból.

Skurcze przepowiadające (inaczej Braxtona-Hicksa) to naturalne zjawisko, które występuje w drugiej połowie ciąży. Skurcze pojawiają się na kilka tygodni albo miesięcy przed porodem. Ich celem jest przystosowanie macicy do wydania dziecka na świat. Zwykle są doczuwane jako ucisk, napięcie brzucha, czasem jednak stają się silniejsze i towarzyszy im ból. Kiedy pojawiają się bolesne skurcze przepowiadające i o czym świadczą?

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Czy skurcze przepowiadające bolą?

Zdarza się, że skurcze przepowiadające są wyjątkowo bolesne. Nie musi to jednak oznaczać nic złego. Warto jednak wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji i kiedy udać się do lekarza.

Bolesne skurcze przepowiadające mogą wydawać się niepokojące. Nie są jednak niebezpieczne, jeśli nie towarzyszą im żadne dodatkowe symptomy. Nawet jeśli są bardzo silne, nie stwarzają ryzyka przedwczesnego porodu. 

Skurcze przepowiadające – jak bolą?

Aby właściwie ocenić bolesne skurcze przyda się umiejętność rozpoznawania skurczów przepowiadających i porodowych. Ból towarzyszący skurczom porodowym jest rozpierający (kobieta ma wrażenie, jakby coś próbowało rozerwać ją od środka). Przy bolesnych skurczach przepowiadających nigdy nie dochodzi do takich sytuacji.

Skurcze przepowiadające i skurcze porodowe różni także częstotliwość i nasilenie. Skurcze przepowiadające mogą być cały czas jednakowo silne lub nieregularne, podczas gdy skurcze porodowe z czasem stają się coraz mocniejsze, dłuższe i częstsze i nie ustępują mimo zmiany pozycji. Przy skurczach porodowych, kobieta w ciąży odczuwa silny ból pleców, dochodzi też do odejścia wód płodowych. Przy skurczach przepowiadających nie powinny występować podobne objawy. 

Bolesne skurcze przepowiadające – na ile przed porodem?

Kiedy pojawią się skurcze przepowiadające? Nie ma reguły, to sprawa indywidualna. Zazwyczaj jednak po raz pierwszy ciężarna odczuwa je mniej więcej w 20. tygodniu ciąży. 

Przyczyny bolesnych skurczów przepowiadających

Bolesne skurcze przepowiadające mogą być wywołane przez kilka czynników, takich jak: 

  • zmęczenie,
  • dotykanie i masowanie brzucha,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • stosunek seksualny,
  • odwodnienie,
  • zwiększona ruchliwość dziecka.

Bardzo bolesne skurcze przepowiadające – co robić?

Odczuwasz silne skurcze przepowiadające? Zazwyczaj „atak” skurczów trwa nie dłużej niż pół godziny – godzinę. Jeśli masz taką możliwość, gdy skurcze nasilą się, usiądź albo się połóż. Jeśli bolesne skurcze przepowiadające męczą cię w nocy, wstać na chwilę i spróbuj pochodzić po mieszkaniu (dolegliwości powinny się uspokoić). Pomocne mogą okazać się także techniki relaksacyjne (polegające na kontroli oddechu) i krótka, ciepła (ale nie gorąca) kąpiel.

UWAGA: Nie przyjmuj żadnych leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli ból utrzymuje się i utrudnia ci normalne funkcjonowanie, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. 


Dodatkowe objawy alarmujące:

  • twardniejący brzuch 
  • krwawienie z dróg rodnych 
  • ogólne złe samopoczucie.


Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i sprawdzeniu zapisu skurczów w trakcie badania KTG, ginekolog będzie mógł stwierdzić, czy już rozpoczął się poród. 

Zobacz też:

szczepienie covid ciąża
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie na COVID w ciąży – aktualne zalecenia
Szczepienia przeciwko COVID są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Co więcej, eksperci wręcz zalecają to szczepienie ciężarnym. Opierają się na badaniach, które nie wykazały powikłań po szczepieniu ani u kobiet, ani u ich dzieci.

Szczepienie przeciwko COVID w ciąży to temat często poruszany w dyskusjach i budzący dużo wątpliwości. Z drugiej strony ciężarne mogą ciężej przechodzić COVID-19 niż inni, zdarzają się też przypadki śmiertelne wśród ciężarnych zakażonych koronawirusem. Eksperci mają mocne naukowe podstawy, z których wynika, że ryzyko związane z podaniem szczepionki jest o wiele niższe niż to związane z ciężkim przebiegiem COVID-19 u ciężarnych. I na tym opierają swoje rekomendacje. Spis treści: Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID w ciąży – zalecenia Korzyści ze szczepień ciężarnych na COVID Kiedy się szczepić w ciąży na COVID i jaką szczepionką Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19 Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID-19 wzbudza kontrowersje wśród ciężarnych i ich rodzin, ale nie wśród większości lekarzy. Specjaliści w różnych krajach zalecają to szczepienie ciężarnym.  Szczepienia na COVID w ciąży zalecają przede wszystkim WHO, a u nas w kraju Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiN). W Stanach Zjednoczonych szczepienie jest zdecydowanie polecane przez  aż trzy instytucje medyczne – Centers for Disease Control and Prevention (CDC), American College of Obstetricians and Gynaecologists (AGOG) i Society for Maternal-Fetal Medicine. Aktualne stanowisko amerykańskiego CDC opiera się na wynikach obszernych badań nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatów Pfizer i Moderna u ciężarnych. Badania prowadzono w USA przez 11 tygodni (od 14 grudnia 2020 roku do 28 lutego 2021 roku). Przeanalizowano w nim stan zdrowia prawie 36 tysięcy zaszczepionych ciężarnych kobiet w wieku 16-54 lata. Nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych po podaniu szczepionki, poza miejscowym bólem w...

Druga ciąża
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Druga ciąża jest inna. Czym różni się od pierwszej ciąży?
Druga ciąża to zupełnie nowe doświadczenie. Zwykle w drugiej ciąży nie martwisz się już tym, co wcześniej spędzało ci sen z powiek. Pojawiają się za to nowe powody do niepokoju. Jakie są objawy drugiej ciąży, czym różni się od pierwszej i kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży? Sprawdź!

W pierwszej ciąży byłaś młodsza, mniej doświadczona. Może jeszcze nie pracowałaś, a może właśnie miałaś świetną pozycję zawodową. Przez tych kilka lat życie młodej mamy z pewnością się zmienia. Tak jak i ona sama. A tu znów stoisz u progu wspaniałej, ale trudnej przygody – powtórnego macierzyństwa . Choć wszystko już wiesz, tym razem nie będzie tak samo. Czym różni się druga ciąża od pierwszej? Spis treści: Druga ciąża – objawy Kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży? Druga ciąża to więcej spokoju W drugiej ciąży trudniej odpocząć W drugiej ciąży nie ma macierzyńskich wątpliwości Druga ciąża to mniejsze przygotowania do porodu Druga ciąża – wszystko może przebiegać inaczej Jak przygotować dziecko na narodziny maleństwa? Druga ciąża – poród i połóg Druga ciąża – objawy Pierwsze objawy drugiej ciąży będą inne u każdej kobiety. Przyszłe mamy często skarżą się jednak na: nudności , wymioty , bóle głowy, zmiany nastroju, przybieranie na wadze. Powyższe objawy są charakterystyczne również dla pierwszej ciąży. Łatwo jednak zaobserwować różnice pomiędzy pierwszą a drugą ciążą. Druga ciąża jest szybciej widoczna. Brzuch  uwydatnia się szybciej ze względu na słabiej napięte mięśnie. Zarówno pierwszy, jak i drugi trymestr ciąży mogą przebiegać u ciężarnej zupełnie inaczej niż podczas pierwszej ciąży.  Kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży? Ruchy dziecka w drugiej ciąży zazwyczaj czuć około 20. tygodnia ciąży . Początkowo odczuwalne są tylko delikatne muskania i łaskotania w brzuchu. Dopiero potem pojawia się falowanie brzucha i wyraźne kopniaki. Ruchy brzdąca najczęściej czuć tuż po jedzeniu i podczas wieczornego odpoczynku.  Druga ciąża to więcej...

brzuch po trzeciej ciąży
Instagram
Aktualności
Pokazała brzuch po TRZECH ciążach: „pępek wygląda dziwnie, ale co z tego?”
Mama trójki dzieci pokazała odważne zdjęcia swojego ciała po ciążach i porodach. Choć sama przyznaje, że nie spodziewała się aż tak wielkich zmian, to jej brzuch wraz z rozstępami i obwisłą skórą jest dla niej powodem do dumy.

Znana youtuberka, Samantha McSwain, regularnie dzieli się z fanami swoimi zdjęciami w sieci. Także tymi kontrowersyjnymi, na których pokazuje swoje pociążowe ciało i zmiany, jakich doświadczyła po trzech porodach. Samantha otwarcie przyznaje, że kiedyś nie zdawała sobie sprawy, jak bardzo zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży. Po trzech porodach jednak wcale nie czuje wstydu. Mama trójki dzieci pokazała brzuch po ciąży Influencerka z Hawajów dzieli się swoją historią z tysiącami obserwatorów na Instagramie i YouTubie. Dzięki odważnym zdjęciom chce uświadomić ludziom, że ciąża zmienia ciało kobiety i to jest całkiem normalne. A nawet piękne i godne podziwu! Więc dlaczego nawet teraz, w XXI wieku, niektórzy wciąż myślą, że ciążowy brzuszek znika zaraz po porodzie? „Nosimy dziecko przez dziewięć miesięcy, więc nasze ciała są niewiarygodne i musimy o tym pamiętać” − powiedziała Samantha portalowi Motherly. „Rozstępy, rozciągnięta skóra, cellulit, wszystko to jest piękne”. Podczas drugiej ciąży u McSwain pojawiły się rozstępy i przebarwienia skóry, kobieta zmagała się też z separacją (rozstępem) mięśnia prostego brzucha, przez co jej brzuch stał się wystający i pozostał taki po porodzie. Samantha pokazuje go jednak z nieukrywaną dumą: jej ciało zrobiło miejsce dla dzieci, a świat musi zrobić miejsce dla kobiet z wszelkiego rodzaju niedoskonałościami poporodowymi. Wspierajmy powrót do zdrowia po porodzie. Każde ciało po porodzie zasługuje na akceptację! − podkreśla McSwain w swoich postach.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez SAMANTHA ♊️ (@lovvesammay) „Tak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz