nowotwory w ciąży, leczenie onkologiczne w ciąży, Boskie Matki, fundacja Rak'nRoll, rak w ciąży, chemioterapia w ciąży
Zdrowie w ciąży

Życie moje czy dziecka? Kobieta nie musi stawać przed tak dramatycznym wyborem

Czy ciąża jest przedszkodą, by leczyć raka? Czy kobieta w ciąży może poddać się chemioterapii? Fundacja Rak'n'Roll walczy z mitami o leczeniu onkologicznym w ciąży i otwiera drzwi pomocy dla przyszłych mam chorych na nowotwór.– Ciąża żywi Pani nowotwór. Powinna pani usunąć ciążę i poddać się leczeniu – taką opinię usłyszała od lekarza Anna. – Pierwszym etapem leczenia będzie przerwanie ciąży – dowiedziała się Aleksandra. – Ma pani 32 lata, to już naprawdę późno na dziecko, proszę myśleć o sobie i dzieciach, które już pani ma – mówił ginekolog.

I Anna, i Aleksandra to Boskie Matki, czyli kobiety, które pomimo choroby nowotworowej i zaleceń przerwania ciąży, zdecydowały się walczyć o swoje macierzyństwo. Doświadczenia, trudności, z którymi stykały się podczas leczenia onkologicznego w ciąży, stały się podstawą do stworzenia przez fundację Rak'n'Roll programu kompleksowej opieki dla przyszłych mam chorujących na nowotwór. Obejmuje on nie tylko pomoc onkologiczną, ale także - co bardzo ważne - ginekologiczno-położniczą oraz wsparcie psychologiczne, oferowane przez doświadczonych psychoonkologów, pomoc w zakresie diety, ćwiczeń ruchowych czy urodową.

Czytaj też: Gdy ciąża jest zagrożona

Możesz pozbyć się raka i urodzić zdrowe dziecko – to hasło przewodnie programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Jest on spełnieniem marzeń założycielki fundacji Rak'n'Roll, Magdy Prokopowicz, która po własnych doświadczeniach związanych z leczeniem onkologicznym i walce o możliwość zachowania ciąży jako pierwsza w Polsce głośno mówiła, że z rakiem można żyć, a nawet dawać życie. Program ma na celu walkę z bardzo rozpowszechnionym, także w środowisku medycznym mitem, że ciąży i leczenia raka nie da się pogodzić. 

Polecamy: Co robić, gdy wykryjesz guzek w piersi?

W programie biorą udział znakomici eksperci – m.in. prof. Mirosław Wielgoś z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie.

– Ciąża nie jest przeciwskazaniem do chemioterapii – podkreśla dr Jerzy Giermek. – Potwierdza to kilkudziesięcioletnie doświadczenie naszej kliniki. Potwierdza to również badanie, przedstawione w 2014 roku podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO). Z własnej praktyki powiem więcej, ciężarne lepiej tolerują chemioterapię, zarówno pod względem medycznym - mają lepsze wyniki badań hematologicznych, nie mają nudności, ale także psycho-fizycznie czują się zdecydowanie lepiej. Tłumaczymy to naturalną mobilizacją organizmu kobiety, który walczy wtedy i o matkę, i o dziecko. Niestety cały czas trafiają do nas kobiety, które usłyszały wcześniej, że powinny przerwać ciążę – wyjaśnia dr Jerzy Giermek. 

– Około 3/4 kobiet w ciąży, u których zdiagnozowano nowotwór, proponuje się, czasem wielokrotnie, przerwanie ciąży – mówi inicjatorka programu „Boskie Matki”, Marta Ozimek-Kędzior z fundacji Rak'n'Roll – Zależy nam, żeby nie były stawiane przed tak dramatycznym wyborem: „życie moje czy dziecka?", bo najczęściej nie ma takiej konieczności – wyjaśnia Marta Ozimek.

Opieka oferowana w ramach programu jest bezpłatna. 
Więcej informacji na www.raknroll.pl

Czytaj też: Ciąża, rak piersi i amputacja, a potem - tego nikt się nie spodziewał

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

zdjęcie fotografki Kate Murray z profilu na facebooku
screen z profilu na facebooku
Zdrowie w ciąży
6.10 - Dzień Boskich Matek. Wesprzyj je i polub akcję na Facebooku
Po raz pierwszy w Polsce i na świecie 6 października będzie obchodzony Dzień Boskich Matek. To znak solidarności z kobietami w ciąży chorymi na raka, które na przekór systemowi, który nakłania je do przerwania ciąży, podejmują leczenie by urodzić zdrowe dziecko.

Szacuje się, że kobiet w ciąży chorych na raka jest około 300 rocznie (1 ciąża na 1000). 75 proc. z nich  proponuje się przerwanie ciąży jako warunek rozpoczęcia leczenia onkologicznego. Tymczasem, zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie klinik prowadzących takie pacjentki, pokazują, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do chemioterapii, że w ciąży można się leczyć i urodzić zdrowe dziecko. Równolegle, liczba kobiet w ciąży chorujących onkologicznie rośnie z roku na rok. Wynika to ze wzrostu zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszego macierzyństwa. Czytaj też: W czasie ciąży dowiedziała się, że choruje na raka   We wrześniu ruszyła kampania Boskie Matki 16 września Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Stworzenie miejsca, gdzie kobiety znajdą profesjonalną pomoc, było marzeniem założycielki Fundacji – Magdy Prokopowicz. To ona wprowadziła temat ciąży i raka do przestrzeni publicznej. Po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży , głośno mówiła o tym, że „z rakiem można żyć, a nawet dawać życie”. Leoś urodził się zdrowy i był jej wielkim szczęściem. Celem działań fundacji jest budowanie świadomości, że rak i ciąża są do pogodzenia, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko oraz zapewnienie profesjonalnej pomocy kobietom, które jej potrzebują. - Zależy nam, żeby nie były stawiane przed tak dramatycznym wyborem: „życie moje czy dziecka?”, bo najczęściej nie ma takiej konieczności - mówi Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll. - Chcemy, by w zamian mogły samodzielnie podejmować tak ważne życiowe decyzje w oparciu o konsultacje z doświadczonymi lekarzami....

położna
fotolia.com
Prawdziwe historie
Moją ciążę prowadziła położna – prawdziwa historia
Poród z partnerem, poród w wannie, poród w domu – do tego już się przyzwyczaiłyśmy. Ale żeby położna prowadziła ciążę? To może być dobre rozwiązanie dla wielu kobiet w tzw. ciąży fizjologicznej, czyli bez powikłań. Mama 3 dzieci opowiada, jak było w jej przypadku.

Położna, która prowadziła moją 3. ciążę, wcześniej przyjmowała mój 2. poród. Już wtedy wiedziałam, że chcę, żeby to ona pomogła mi przygotować się na przyjście na świat kolejnego dziecka – mówi Anna Kalisz z Warszawy. Jej dwie poprzednie ciąże prowadził lekarz. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że położna ma całościową pieczę nad mamą i dzieckiem. Zależy jej na tym, żeby mama była zdrowa, a więc nie skupia się tylko na dziecku. Ma do ciąży bardziej holistyczne podejście i nie doszukuje się patologii, jak często robią lekarze – opowiada Anna.   Anna Kalisz. Mama trójki dzieci. O ciąży i porodach rozmawia z kobietami codziennie w swojej pracy i prywatnie, bo uważa, że to ważne. Ubolewa, że jej mąż nie chce na ten temat rozmawiać przy rodzinnych posiłkach. Nie ubolewa nad tym, że ma wiecznie nieumyte okna i gary, bo uważa, że to akurat nieważne. Prowadzenie ciąży przez położną - plusy i minusy Jakie jeszcze są plusy prowadzenia ciąży przez położną? Anna wymienia: Wizyta u położnej trwa przeciętnie godzinę. Położna ma czas, żeby kobietę poznać i się na niej skupić. Mam też wrażenie, że położne są lepiej przygotowane na spotkanie ze swoimi podopiecznymi – bo po prostu mają ich mniej niż lekarze i mogą się na nich naprawdę skupić. Zapytana o minusy takiego rozwiązania, Anna wymienia jedną rzecz: brak kontraktu z NFZ na prowadzenie ciąży przez położną . Skutkuje to tym, że za wszystkie wizyty oraz ciążowe badania mama musi zapłacić z własnej kieszeni (w Warszawie cena wizyty u położnej to średnio 100-150zł). W razie konieczności wypisania recepty na jakiś lek, położna musi odesłać pacjentkę do lekarza. Ale poza tym, Anna widzi same zalety.   Ciąża i poród nie składają się z samej fizjologii – to też emocje kobiety i jej troski, jej otoczenie. Będąc w ciąży...

zapobieganie żylakom i pajączkom
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Opuchnięte nogi, pajączki, żylaki? Pomoże flebolog! [WYWIAD]
Żylaki, pajączki, hemoroidy - takie dolegliwości często pojawiają się właśnie podczas ciąży, ale nie tylko... Czy można im zapobiec? A jeśli się pojawią, to jak je leczyć? Te pytania zadaliśmy doktor Annie Dąchór, specjalistce chirurgii ogólnej, flebologowi i proktologowi.

Dr Anna Dąchór, specjalista chirurgii ogólnej, flebolog, proktolog , ekspertka marki Venoflex. Jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Aleksandra Sobieraj: Czym zajmuje się flebolog?  Dr Anna Dąchór: – Flebolog to po prostu lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób naczyń żylnych. Kto powinien zgłosić się do takiego lekarza? – Przede wszystkim osoby z obrzękami kończyn dolnych, żylakami czy też te, które zauważyły nieestetyczne zmiany naczyniowe w postaci pajączków. Flebologa powinny też odwiedzić osoby z rodzinnym obciążeniem niewydolnością żylną.  Jak częste są choroby, którymi się Pani zajmuje?  – Tak naprawdę można powiedzieć, że niewydolność żylna to choroba cywilizacyjna, choć nigdzie tak nie została nazwana. Około 45 proc. mężczyzn i 55 proc. kobiet ma tę dolegliwość.  Pajączki, żylaki, często też hemoroidy to przypadłości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży i po ciąży. Dlaczego tak się dzieje?  – Ciąża to bardzo uprzywilejowany stan dla kobiety, ale, niestety, niosący również ze sobą szereg niedogodności zdrowotnych. Między innymi przyczynia się do rozwoju niewydolności żylnej czy hemoroidów . Dzieje się tak, ponieważ rozwijający się płód oznacza dla krążenia przede wszystkim zwiększenie objętości pompowanej przez serce krwi, co w połączeniu z coraz większym naciskiem na narządy miednicy mniejszej, w tym naczynia, zaburza prawidłowy swobodny przepływ krwi w kierunku serca. Krew zaczyna wtedy po prostu zalegać w naczyniach krwionośnych. Ciąża to wielka próba biologiczna dla zastawek naczyniowych, które jeśli pracują prawidłowo, zapobiegają rozwojowi niewydolności żylnej. A czy flebolog pomoże także wtedy, gdy problemem jest puchnięcie nóg?  –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz