brak apetytu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Brak apetytu w ciąży – co oznacza, jak sobie radzić?

Problemy z apetytem to typowy objaw ciąży zwłaszcza na samym jej początku. Brak apetytu może towarzyszyć ciążowym mdłościom albo pojawić się niezależnie od nich. Czasem przybiera formę uciążliwego jadłowstrętu lub awersji na niektóre pokarmy. Jak sobie radzić z brakiem apetytu w różnych trymestrach ciąży, co jeść gdy pojawia się niechęć do jedzenia?

​Na brak apetytu w ciąży skarży się nawet sześć na dziesięć ciężarnych. Problem zwykle dotyczy słabszego apetytu. Ale w skrajnych przypadkach u przyszłych mam pojawia się również silna awersja na niektóre pokarmy lub ogólny jadłowstręt. Szczególnie ten ostatni może źle wpływać na przebieg ciąży. 

Zwykle brak apetytu bywa jednym z pierwszych objawów ciąży. Ale może pojawić się też w kolejnych trymestrach ciąży. Należy odróżnić ogólnie słabszy apetyt w ciąży, który może mieć różne przyczyny, od awersji pokarmowych (na wybrane produkty lub dania). Uważa się, że te ostatnie są przeciwieństwem zachcianek ciążowych i tak jak one spowodowane są przez zmiany hormonalne w ciąży.

Jeśli niechęć do jedzenia utrzymuje się dłużej i towarzyszą jej inne objawy, warto zacząć działać, bo dziecko do dobrego rozwoju potrzebuje składników odżywczych dostarczanych codziennie wraz ze zdrową dietą.

Spis treści:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Brak apetytu w I trymestrze ciąży

Utrata apetytu to jeden z typowych pierwszych objawów ciąży. Kobieta może jeszcze nie wiedzieć, że jest w ciąży, a jej organizm już daje znać, że doszło do zapłodnienia. Pod wpływem ciążowych hormonów może zmienić się odczuwanie smaków i zapachów. To może przyczyniać się do awersji na niektóre pokarmy czy do uogólnionego słabszego apetytu.

Utrata apetytu może pojawić się również w drugim miesiącu ciąży, kiedy zaczynają się ciążowe mdłości (wtedy wyraźnie rośnie w organizmie poziom gonadotropiny kosmówkowej hCG). Jeśli gorsze łaknienie nie utrzymuje się długo, nie należy się nim martwić. Można uznać je za stan typowy dla początku ciąży. Problemem mogą być przedłużające się zaburzenia łaknienia. Jeśli towarzyszą im silne mdłości i wymioty, niemożność zjedzenia jakiegokolwiek posiłku, ciężarna powinna być pod opieką lekarza.

Utrata apetytu w II trymestrze ciąży

Gorszy apetyt w drugim trymestrze ciąży może towarzyszyć utrzymującym się u niektórych ciężarnych w tym okresie mdłościom. Czasem przyczyna słabszego łaknienia ma związek z rosnącym brzuchem i pojawiającym się szybciej uczuciem pełności po jedzeniu. Zwykle jednak II trymestr ciąży to czas dobrego samopoczucia również przy stole. Wiele ciężarnych w tym okresie szczególnie musi uważać, żeby nie jeść za dwoje (tylko dla dwojga), bo apetyt im zazwyczaj dopisuje (zobacz też: Dieta w ciąży – co i ile jeść plus gotowe jadłospisy).

Brak apetytu w III trymestrze

Gorszy apetyt pod koniec ciąży może mieć związek z coraz większym brzuchem i uciskaniem dziecka na różne organy wewnętrzne, w tym również na żołądek. Ciężarna szybko czuje, że nie jest już w stanie więcej zjeść.

Na problemy z apetytem w III trymestrze może również wpływać ciążowe zaparcia, które nasilają się przed porodem. Inną bardzo przykrą dolegliwością zaburzającą apetyt jest zgaga ciąży.

W III trymestrze szczególnie ważne jest dbanie o częstsze jedzenie małych porcji i picie przez ciężarną odpowiedniej ilości wody. 

Jadłowstręt w ciąży

Jadłowstręt w ciąży również może być spowodowany nadmiernym wyczuleniem na zapachy. Bywa też związany z silnymi wymiotami, nazywanymi hyperemesis gravidarum (niepowściągliwe wymioty ciężarnych). Są na tyle nasilone, że utrudniają przyjmowanie jakiegokolwiek jedzenia. Ciężarna, wymiotuje po każdym posiłku, a obawiając się kolejnych silnych torsji, często także unika jedzenia.

Czym innym są awersje pokarmowe, które dotyczą konkretnych produktów. Ciąża tak może wpłynąć na organizm przyszłej mamy, że jej ulubione wcześniej dania mogą okazać się wyjątkowo niesmaczne, brzydko pachnieć, a nawet powodować mdłości. Czasem dotyczy to niezdrowego jedzenia, zdarza się jednak także niechęć do wartościowych produktów.

Produkty, które najczęściej budzą awersje pokarmowe ciężarnych:

 • jajka
 • mięso
 • tłuste jedzenie
 • ostre dania
 • kawa

Co jeść przy braku apetytu w ciąży?

Przy braku apetytu w ciąży na pewno nie należy zmuszać się do jedzenia – to podstawowa zasada. Ciężarne zwykle martwią się, że jeśli nie mają apetytu na mięso, które zwykle jadły, to zaszkodzą dziecku. W takiej sytuacji warto zacząć eksperymentować z dietą i szukać nowych zdrowych smaków. Ciąża to idealny czas na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Zdrowe jedzenie wcale nie musi być nudne i niesmaczne. Jest wiele produktów, które mogą być zdrowymi zamiennikami dla jedzenia, które przestało ciężarnej smakować.

Jak sobie radzić z brakiem apetytu w ciąży?

 • jedz mniejsze porcje, ale częściej – wybieraj potrawy, które lubisz,
 • wprowadź do diety koktajle: warzywne, owocowe lub owocowo-warzywne – stanowią porcję cennych substancji odżywczych, możesz dowolnie zmieniać ich składniki, dopasowując smak do swoich preferencji,
 • staraj się dużo pić – jeśli przez kilka dni zjesz mniej, dziecku nic się nie stanie, ale codziennie musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu (najlepszym napojem dla ciężarnej jest woda),
 • jedz awokado – ma delikatny smak, który zwykle akceptują ciężarne nawet przy silnych mdłościach. Należy ono do kategorii superfoods, ze względu na swoje właściwości. Awokado możesz zjeść samo, pokropione cytryną i lekko posolone, możesz też przyrządzić pastę z awokado albo dodać go do koktajlu,  
 • podjadaj migdały – najlepiej sparz je wcześniej i zdejmij skórkę, migdały dostarczą sporo kalorii i substancji odżywczych, pomogą też przezwyciężyć ciążowe mdłości.
 • szukaj nowych dań, które mogą rozbudzić twój apetyt – jeśli tylko nie czujesz silnej awersji do jedzenia, możesz przeglądać przepisy kulinarne, oglądać programy o gotowaniu, czasem same zdjęcia i opisy potraw sprawiają, że rośnie apetyt. Ale – uwaga – efekt może być też odwrotny, sama poczujesz, jak jest w twoim przypadku.
To ważne: jeśli brak apetytu w ciąży trwa długo towarzyszą silne mdłości i wymioty albo utrata wagi, konieczne poradź się lekarza. Powiedz lekarzowi, jeśli odczuwasz apetyt na dziwne smaki (np. na kredę), to może świadczyć o brakach ważnych składników odżywczych. Sprawdź, jakie przyczyny mogą mieć różne zachcianki w ciąży.  


Zobacz też:

dieta w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Zdrowa dieta w ciąży: ginekolog radzi, co jeść, a czego unikać [WIDEO]
Zdrowa dieta w ciąży to taka, która jest odpowiednio skomponowana i bogata w kwas foliowy. Na talerzu ciężarnej powinny królować warzywa. Przyszła mama nie powinna natomiast przejadać się i spożywać dużej ilość cukru. Ginekolog, dr Tadeusz Oleszczuk tłumaczy ważne zasady odżywiania w ciąży.

Zdrowa dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka, co dla przyszłej mamy jest najistotniejsze. Dlatego będąc w ciąży, bardziej zwracamy uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Ginekolog, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia, co należy jeść w ciąży, a czego unikać. Spis treści: Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Zasady odżywiania w ciąży Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Dawno minęły czasy, gdy mówiło się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Dzisiaj dietetycy i lekarze są zgodni: przyszła mama może przytyć 11-16 kg. W ciąży jeść należy nieco więcej, owszem, ale tylko od drugiego trymestru. Nie można się przejadać. Nadmierne tycie mamy powoduje też zbytnie przybieranie na wadze dziecka. Ważne jest natomiast, żeby dieta była bogata w kwas foliowy . Wystarczająca ilość kwasu foliowego pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych u maleństwa.   Zasady odżywiania w ciąży Dr Oleszczuk tłumaczy, że przyszła mama powinna jeść jak najwięcej różnych warzyw . Talerz ciężarnej musi być kolorowy. W diecie nie są najważniejsze tłuszcze, mięso czy nabiał. Najwięcej ważnych składników mają właśnie warzywa. Pełnią one ważne funkcje, np.: poprawiają perystaltykę jelit, dostarczają mnóstwa ważnych składników dziecku, są niskokaloryczne. Przyszła mama, nawet jeśli spożywa duże ilości warzyw, nie może bezkarnie sięgać po wszystko, na co ma ochotę. W ciąży zakazane są takie produkty , jak: surowe mięso, ryby i owoce morza, surowe jajka, alkohol i napoje energetyczne, dania fast food (niezdrowe tłuszcze i mała gęstość odżywcza). Zobacz także: Czy wegetarianka w ciąży musi zacząć jeść mięso?   Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Niezdrowa dieta w ciąży przekłada się nie tylko...

tymianek w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Tymianek w ciąży – czy może wywołać skurcze i przedwczesny poród?
Stosowanie tymianku w ciąży budzi liczne wątpliwości. Ziele tymianku jest postrzegane jako środek, który może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Stąd obawy przed dodawaniem tymianku do zupy, czy stosowaniem preparatów ziołowych, które go zawierają. Czy ciąża rzeczywiście jest przeciwwskazaniem do używania tymianku? Czy tymianek używany jako przyprawa może być niebezpieczny dla ciężarnej lub jej dziecka? Co z preparatami ziołowymi, które zawierają tymianek?

Tymianek należy do bardzo popularnych ziół. Stosowany jest jako przyprawa i wchodzi w skład leków ziołowych. Sięgamy po niego, gdy boli nas gardło i nie wyobrażamy sobie bez niego smaku wielu dań. Ale jego stosowanie w ciąży budzi kontrowersje.  Ostatnio na rodzinnym obiedzie dowiedziałam się, że zupa, którą doprawiłam tymiankiem, może wywołać skurcze i w konsekwencji doprowadzić do przedwczesnego porodu – pisze nasza czytelniczka. – Bardzo mnie to zdziwiło, bo to moja druga ciąża, a tymianek stosuję od zawsze. Czy rzeczywiście należy unikać używania tymianku w okresie ciąży? Czy zjedzenie dania przyprawionego tymiankiem przez ciężarną może być niebezpieczne dla dziecka? O bezpieczeństwo stosowania tymianku w okresie ciąży pytamy dietetyka i sprawdzamy, co wynika z badań nad surowcami ziołowymi. Tymianek a ciąża Niektóre zioła i przyprawy rzeczywiście wykazują właściwości skurczowe, ale dla wywołania takiego efektu konieczne jest spożycie dużych dawek lub skoncentrowanych ekstraktów – mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia w firmie Maczfit. Zdaniem ekspertki niewielkie ilości tymianku dodawane do potraw, jak np. do wspomnianej zupy, nie powinny przyspieszyć porodu. Czym innym jest zatem stosowanie tymianku jako przyprawy kuchennej, używanej w niewielkiej ilości, tylko dla podkreślenia smaku dania, a czym innym – używanie tymianku w postaci leczniczej, np. w formie tabletek do ssania na ból gardła, olejku na przeziębienie czy naparów przyrządzanych do picia.  Zobacz też: Co na ból gardła w ciąży? Tymianek w ciąży – jakie ryzyko? Tymianek należy do ziół, które nie mają potwierdzonego bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży. I to jest główny powód, dla którego należy powstrzymać się przed sięganiem na własną rękę po preparaty zawierające tymianek. W monografii ESCOP...

czego nie jeść w ciąży, dieta w ciąży, czego nie wolno jeść w ciąży, ryby w ciąży, owoce morza w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży
Czego nie jeść w ciąży? Ranking zakazanych produktów się wydłuża
Lista produktów, których nie można jeść w ciąży, wcale nie jest bardzo długa. Sprawdź, czego należy unikać, gdy spodziewasz się dziecka, aby niepotrzebnie nie narażać się na kłopoty.

Zastanawiasz się, czego nie wolno jeść w ciąży ? Takie pytanie warto zadać sobie, gdy tylko dowiesz się o swoim odmiennym stanie, a nawet wcześniej – na etapie planowania dziecka. To najlepszy moment, by przestawić się na prawidłowe odżywianie i uniknąć kłopotów, do których może doprowadzić zły jadłospis. Dbanie o zdrową dietę wcale nie jest trudne. Kobieta w ciąży nie może jeść potraw, które m. in. prowadzą do groźnych zatruć pokarmowych (wywołują je np. salmonella, listeria, toksoplazmoza). Łatwo ich unikniesz, jeśli zrezygnujesz z kilku surowych lub niedogotowanych produktów, zadbasz, aby te, które kupujesz, pochodziły z pewnego źródła i były dokładnie umyte przed przyrządzeniem posiłku. Oto szczegóły. Czego nie można jeść w ciąży – lista wątróbka sushi owoce morza sery pleśniowe surowe mięso surowe jaja ryby z puszki i wędzone złe tłuszcze 1. Wątróbka Choć uchodzi za zdrowe danie, w czasie ciąży znajduje się na czarnej liście. Ciężarne powinny jej unikać, podobnie jak przyrządzanych z niej pasztetów i kiełbas. Wątróbka jest bogatym źródłem witaminy A, której przyszłe mamy nie mogą dostarczać sobie w nadmiarze (może zaburzać rozwój dziecka). Polki nie mają niedoborów tej witaminy, a w ciąży często zażywają suplementy diety (jeśli w ich składzie znajduje się witamina A, ryzyko jej przedawkowania, gdy dodatkowo jemy wątróbkę, staje się realne). 2. Sushi W ciąży nie można jeść surowych ryb, z których przyrządza się sushi , ponieważ ich mięso często bywa zakażone groźnymi bakteriami lub pasożytami. Na szczęście giną one w wysokiej temperaturze, dlatego przyszłe mamy z powodzeniem mogą jadać ryby pieczone lub gotowane. Co więcej – jest to nawet wskazane, bo ryby są ważnym składnikiem ciążowej diety (są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych (NNKT), witaminy D i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj