
Bostonka to choroba ostatnio bardzo często zdarzająca się wśród dzieci poniżej 10. roku życia. Powoduje ją wirus Coxackie. Zachorowaniom szczególnie sprzyja późne lato i jesień. Wirus bostoński jest bardzo zakaźny, dlatego wiele kobiet w ciąży, które mają kontakt z dziećmi, obawia się, że się nim zarazi. I słusznie, bo choć na późniejszych etapach ciąży bostonka nie jest szczególnie groźna, to w pierwszym trymestrze może wyrządzić wiele szkód.
Spis treści:
- Czy bostonka jest groźna w ciąży?
- Bostonka w 2. i 3. trymestrze ciąży
- Wirus bostoński w ciąży – leczenie
- Bostonka w ciąży – objawy
Czy bostonka jest groźna w ciąży?
To zależy od trymestru ciąży, w którym bostonka zaatakuje. Dr n. med. Marzena Jurczak–Czaplicka, ginekolog położnik z IMID w Warszawie tłumaczy, że wszelkie choroby wirusowe są najbardziej niebezpieczne dla kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. W tym czasie warto o siebie szczególnie dbać i unikać kontaktu z chorymi. Zarażenie chorobą bostońską i ciężki jej przebieg w 1. trymestrze może skutkować powstaniem wad u dziecka, a nawet spowodować poronienie. Na szczęście zarażenie bostonką w czasie przypadkowego kontaktu jest bardzo niskie.
Bostonka w drugim i trzecim trymestrze ciąży
Infekcje w 1. i 2. trymestrze ciąży zazwyczaj na szczęście nie są tak szkodliwe – mówi dr Jurczak-Czaplicka. Najmniejsze ryzyko niesie ze sobą zachorowanie na bostonkę w drugim trymestrze ciąży. Przechodzona w trzecim trymestrze może wywołać poród przedwczesny. Jednak aby doszło do takich komplikacji, przebieg choroby musi być ciężki – z wysoką gorączką i odwodnieniem. Ciężarne rzadko ciężko przechodzą zakażenie wirusem Coxackie, jeśli jednak tak się zdarzy, przyszła mama musi trafić do szpitala.
Wirus bostoński w ciąży – leczenie
– Dorośli lepiej znoszą zachorowanie na bostonkę niż dzieci. Przy zakażeniu wirusem bostońskim nie ma leczenia przyczynowego, można zwalczać tylko objawy. Jeśli kobieta w ciąży zarazi się bostonką i gorączkuje, powinna obniżać temperaturę bezpiecznymi lekami (paracetamolem) i pamiętać o nawadnianiu się – wyjaśnia ekspertka. Gdy wystąpi wysoka gorączka i ogólne bardzo złe samopoczucie, trzeba skonsultować się z lekarzem, który w przypadku stwierdzenia ciężkiego przebiegu bostonki może skierować kobietę do szpitala, gdzie leczy się ją objawowo i monitoruje ciążę.
Bostonka w ciąży – objawy
Objawy zwykle pojawiają się po około trzech dniach od kontaktu z chorym. Początek choroby bostońskiej można pomylić z przeziębieniem czy zapaleniem gardła. Dolegliwości, jakie towarzyszą chorobie, to:
- złe samopoczucie,
- ból gardła,
- brak apetytu,
- gorączka,
- dreszcze,
- zmęczenie.
Po kilku dniach, zwykle dwóch-trzech, pojawia się charakterystyczna wysypka podobna do ospy wietrznej. Występuje w jamie ustnej, na dłoniach i podeszwowej stronie stóp. Wypryski nie swędzą, ale mogą być tkliwe lub bolesne. Po tym właśnie można poznać, że przyszła mama przechodzi bostonkę.
Zobacz też: