Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
bostonka w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Czy bostonka w ciąży jest niebezpieczna?

Bostonka w ciąży może zagrażać dziecku. Najbardziej niebezpieczna jest w pierwszym trymestrze ciąży – może prowadzić nawet do poronienia. Dlatego ciężarne powinny unikać zakażenia bostonką i innymi chorobami, które dla innych ludzi nie stanowią poważnego zagrożenia, ale dla rozwijającego się płodu mogą być bardzo niebezpieczne.
dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
Konsultacja merytoryczna

Bostonka to choroba ostatnio bardzo często zdarzająca się wśród dzieci poniżej 10. roku życia. Powoduje ją wirus Coxackie. Zachorowaniom szczególnie sprzyja późne lato i jesień. Wirus bostoński jest bardzo zakaźny, dlatego wiele kobiet w ciąży, które mają kontakt z dziećmi, obawia się, że się nim zarazi. I słusznie, bo choć na późniejszych etapach ciąży bostonka nie jest szczególnie groźna, to w pierwszym trymestrze może wyrządzić wiele szkód.

Spis treści:

Czy bostonka jest groźna w ciąży?

To zależy od trymestru ciąży, w którym bostonka zaatakuje. Dr n. med. Marzena Jurczak–Czaplicka, ginekolog położnik z IMID w Warszawie tłumaczy, że wszelkie choroby wirusowe są najbardziej niebezpieczne dla kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. W tym czasie warto o siebie szczególnie dbać i unikać kontaktu z chorymi. Zarażenie chorobą bostońską i ciężki jej przebieg w 1. trymestrze może skutkować powstaniem wad u dziecka, a nawet spowodować poronienie. Na szczęście zarażenie bostonką w czasie przypadkowego kontaktu jest bardzo niskie.

Bostonka w drugim i trzecim trymestrze ciąży

Infekcje w 1. i 2. trymestrze ciąży zazwyczaj na szczęście nie są tak szkodliwe – mówi dr Jurczak-Czaplicka. Najmniejsze ryzyko niesie ze sobą zachorowanie na bostonkę w drugim trymestrze ciąży. Przechodzona w trzecim trymestrze może wywołać poród przedwczesny. Jednak aby doszło do takich komplikacji, przebieg choroby musi być ciężki – z wysoką gorączką i odwodnieniem. Ciężarne rzadko ciężko przechodzą zakażenie wirusem Coxackie, jeśli jednak tak się zdarzy, przyszła mama musi trafić do szpitala.

Wirus bostoński w ciąży – leczenie

– Dorośli lepiej znoszą zachorowanie na bostonkę niż dzieci. Przy zakażeniu wirusem bostońskim nie ma leczenia przyczynowego, można zwalczać tylko objawy. Jeśli kobieta w ciąży zarazi się bostonką i gorączkuje, powinna obniżać temperaturę bezpiecznymi lekami (paracetamolem) i pamiętać o nawadnianiu się – wyjaśnia ekspertka. Gdy wystąpi wysoka gorączka i ogólne bardzo złe samopoczucie, trzeba skonsultować się z lekarzem, który w przypadku stwierdzenia ciężkiego przebiegu bostonki może skierować kobietę do szpitala, gdzie leczy się ją objawowo i monitoruje ciążę.

Bostonka w ciąży – objawy

Objawy zwykle pojawiają się po około trzech dniach od kontaktu z chorym. Początek choroby bostońskiej można pomylić z przeziębieniem czy zapaleniem gardła. Dolegliwości, jakie towarzyszą chorobie, to:

  • złe samopoczucie,
  • ból gardła,
  • brak apetytu,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • zmęczenie.
     

Po kilku dniach, zwykle dwóch-trzech, pojawia się charakterystyczna wysypka podobna do ospy wietrznej. Występuje w jamie ustnej, na dłoniach i podeszwowej stronie stóp. Wypryski nie swędzą, ale mogą być tkliwe lub bolesne. Po tym właśnie można poznać, że przyszła mama przechodzi bostonkę.

Zobacz też: 

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

bostonka u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Bostonka u dzieci – objawy, leczenie, czas trwania [ZDJĘCIA]
Bostonka u dzieci objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, której towarzyszy wysypka. Choroba co pewien czas wybucha w przedszkolach czy szkołach. W początkowym stadium bywa mylona ze zwykłym przeziębieniem.

Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba wirusowa. Jej nazwa pochodzi od epidemii, którą zaobserwowano w amerykańskim mieście – Bostonie. Powodującego ją wirusa pierwszy raz opisano w 1958 roku. Dokonali tego Rhodes i Robinson, którym udało się wyizolować wirusa od chorych w Toronto w Kanadzie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o bostonce. Spis treści: Co to jest bostonka? Objawy bostonki u dzieci Jak wygląda bostonka u dzieci? [ZDJĘCIA] Przebieg bostonki u dzieci Powikłania po bostonce u dzieci Jak można się zarazić chorobą bostońską? Bostonka u dzieci – jak leczyć? Dziecko chore na bostonkę a spacer Jak chronić dziecko przed bostonką? Co to jest bostonka? Bostonka jest chorobą zakaźną wywoływaną najczęściej przez wirusy Coxsackie (A5, A9, A10, A16, B1, B3) i enterowirus 71. Choroba znana jest także jako wysypka bostońska, grypa bostońska czy ospa bostońska oraz jako choroba dłoni, stóp i jamy ustnej w skrócie HFMD (od angielskiego: Hand, Foot and Mouth Disease). O bostonce mówi się, że jest chorobą brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi wskutek niedostatecznej higieny rąk (po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluszki), a następnie przeniesieniu wirusów do jamy ustnej z przedmiotów wspólnego użytku, zabawek, czy jedzenia. Objawy bostonki u dzieci Na początku choroba może być mylona ze zwykłym przeziębieniem, zapaleniem gardła, anginą. Charakterystyczne objawy bostonki pojawiają się później. Pierwszymi objawami bostonki u dzieci są: złe samopoczucie utrata apetytu ból gardła . Kolejne objawy bostonki to: gorączka – temperatura rośnie do 38-39 stopni Celsjusza wysypka – pojawia się w ciągu 2 dni od zachorowania. Przypomina małe czerwone lub łososiowe plamki, które przekształcają się w wypełnione...

wirus bostoński
Fotolia
Zdrowie
Lekarze alarmują - coraz więcej chorych dzieci na bostonkę!
Jak rozpoznać wirus bostoński i jak sobie z nim radzić? - warto wiedzieć! Tym bardziej, że jest to choroba zakaźna i dziesiątkuje dzieci w przedszkolach.

Wysypka,gorączka i afty. To klasyczne objawy choroby, która atakuje dzieci w okresie jesiennym. W tym miesiącu jest już wiele zgłoszeń z przychodni o pojawieniu się tego wirusa, który budzi strach wśród rodziców. Nie jest on jednak zbyt groźny dla dziecka - warto o tym wiedzieć, by zachować spokój! Niestety coraz więcej chorych dzieci odnotowuje się na przełomie października i listopada. Wirus bostoński, znany też jako choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, jest bardzo zakaźny, więc nic dziwnego, że w przedszkolu znikają cała grupy, a nie pojedyncze osoby.  Choć lekarze uspokajają, że bostonka to wirus, którego nie trzeba leczyć absolutnie antybiotykami, to może jednak wywoływać powikłania i nie można jej bagatelizować. Co to jest choroba bostońska i jak ją rozpoznać? Jest to choroba wywołana przez grupę wirusów. Można ją rozpoznać dość łatwo, gdyż najpierw pojawia się gorączka, a zaraz potem w jamie ustnej, na spodzie stóp, pachwinach, czy na dłoni, pojawia się wysypka. Czasem ma postać grudek, czasem czerwonych plamek, albo pęcherzy. Wysypka powinna sama minąć po kilku dniach. Czytaj:  Gorączka - prawdy i mity jak zbijać! Jak dochodzi do zarażenia? Niestety bostonka jest chorobą zakaźną, która przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy że dziecko w przedszkolu kichnie, zakaszle, czy nie umyje rączek po wizycie w toalecie, a już przekazuje innym wirus. Niestety dotykanie tych samych zabawek powoduje, że choroba może zbierać żniwo w postaci kilku -kilkunastu zachorowań. Jak leczy się chorobę bostońską? Nie ma specjalnych leków, które podawane są przy tej chorobie. Bostonka jako wirus nie wymaga podawania żadnego antybiotyku. Trzeba tylko zbijać temperaturę, oraz robić płukanki jamy ustnej. Choroba początkowo nie daje żadnych objawów, dopiero po 2-3 dniach pojawia się gorączka, dreszcze, bóle głowy i kości, brak apetytu, afty....

bostonka objawy
arch. pryw.
Zdrowie
Jak rozpoznać bostonkę? Czy wysypka na twarzy dziecka i w jamie ustnej to objaw bostonki?
Wysypka będąca objawem bostonki może pojawić się nie tylko na ciele, ale również na twarzy, a nawet w jamie ustnej. Przedstawiamy autentyczne zdjęcia chorego dziecka, które pomogą rozpoznać chorobę bostońską. Opisujemy objawy bostonki i sposoby leczenia zmian na twarzy i w jamie ustnej towarzyszących tej wciąż jeszcze nieco tajemniczej chorobie.

Dawniej diagnozy bostonki (choroby bostońskiej) zdarzały się w Polsce raz, dwa razy w roku. Od kilku lat bostonka jest coraz powszechniejsza . Swą nazwę zawdzięcza miastu, w którym pierwszy raz zanotowano epidemię tej choroby – Bostonowi w Stanach Zjednoczonych.  Choroba bostońska nie jest groźna, jednak do przyjemnych nie należy. Gdy wysypka występuje w widocznych miejscach, jak np. na twarzy, trudno zapomnieć o niej nawet na chwilę.  Objawy bostonki u dzieci plus zdjęcia bostonki na twarzy  Bostonka najczęściej atakuje dzieci poniżej 10 roku życia, ale może dotknąć też dorosłych. Szczególnie narażone są na nią wychowawczynie w przedszkolach i żłobkach i oczywiście rodzice chorego dziecka. Bostonka – objawy: gorączka – trwa maksymalnie kilka dni, nie przekracza 39 stopni, wysypka na twarzy – afty, a właściwie otwarte ranki, wrzody lub wypryski najsilniej atakują okolice ust dziecka, wysypka w jamie ustnej – pęcherze surowicze w gardle i jamie ustnej zmieniają się w owrzodzenia i nadżerki, powodując ból przy przełykaniu. To najbardziej dokuczliwy objaw bostonki , wysypka na dłoniach i stopach – dziecko wygląda, jakby miało czerwone skarpetki do kostek i czerwone, plamiaste rękawiczki, wysypka w pachwinach, między pośladkami, na udach – pojawia się rzadziej.   Bostonka na twarzy u dziecka – zdjęcie wysypki choroby bostońskiej na twarzy w pierwszych dniach choroby:   Leczenie bostonki: czy i jak można pozbyć się wysypki na twarzy? Chorobę bostońską wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów, które są odpowiedzialne też między innymi za zatrucia pokarmowe . Skoro choroba bostońska to wirusówka, jej leczenie jest więc jedynie objawowe. Jak leczyć bostonkę u dziecka:   Najważniejsze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz