zapytajnik5.jpg
Zdrowie w ciąży

Chwiejność emocjonalna – jak sobie pomóc?

 

 

Nie wiem, co się ze mną dzieje – płaczę z byle powodu, jestem senna, zaczęłam zapominać o różnych rzeczach, nie mogę się skupić. Jestem w trzecim miesiącu ciąży i bardzo się z tego cieszę, więc nie rozumiem, skąd biorą się moje kłopoty?Chwiejność emocjonalna i senność są typowymi objawami ciąży. Jest to na szczęście stan przejściowy i wkrótce poczujesz, że rozpiera Cię energia. Do tego czasu musisz pogodzić się z trudnościami w skupieniu się i koncentracji. Winna jest temu po prostu gra hormonów w Twoim organizmie. Zadbaj o to, by nie brakowało Ci ruchu na świeżym powietrzu i pamiętaj, by nie walczyć z sennością. Zrezygnuj z picia kawy, zamiast niej pozwól sobie na poobiednią drzemkę.


Odpowiada: prof. Włodzimierz Fijałkowski, ginekolog położnik.

 

 

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Mama
Wybór Darii Widawskiej
„Jestem w ciąży! Sprawiam kłopoty!”. To pierwsza myśl, gdy dowiedziała się, że spodziewa się dziecka. I to niedługo po tym, jak podpisała kontrakt na udział w serialu „39 i pół”, a jej życie zawodowe naprawdę nabrało rozpędu.

Czy łatwo podjąć decyzję o macierzyństwie, gdy w zawodzie aktora przerwa czasem oznacza koniec kariery, Daria Widawska opowiada Monice Kotowskiej. – Myślałam, że rozpędzasz się w życiu. Rola w „Magdzie M.”, udział w „Tańcu z gwiazdami”. Teraz grasz w serialu „39 i pół”. A tu nagle przerwa. Dziecko. Przestraszyłaś się ciąży? Daria Widawska: Lęk czułam tylko raz, przed rozmową z producentami „39 i pół”. Niedługo po tym, jak podpisałam kontrakt, okazało się, że zawarłam też drugi. I to na całe życie. Zawsze byłam bardzo obowiązkowa i to krótkie, radosne dla mnie zdanie: „Jestem w ciąży”, mogło oznaczać jednocześnie, niestety: „Sprawiam ludziom kłopot”. Umówiłam się na spotkanie z producentką serialu – Justyną Pawlak. Wysłuchała mnie i spytała: „A ty, tak w ogóle, to się dobrze czujesz?”. Nie wiem, jak ona to robi, ale po pięciu minutach miała dwa pomysły na rozwiązanie sprawy. Jej spokój pozwolił mi uwierzyć, że może się udać. Wyliczyłyśmy dni zdjęciowe, zaparłyśmy się. I się udało. A tak poza tym ciąża i dziecko to nie przerwa tylko właśnie rozpęd, jakiego nigdy nie zaznałam. – To takie proste? Urodzisz i po paru miesiącach wrócisz do pracy? Nikt nie zajmie Twojego miejsca? Daria Widawska: Rok temu zadzwoniła do mnie Agnieszka Wosińska. Była w ciąży, pytała, czy mogę grać za nią rolę w spektaklu. Miałam tydzień na przygotowanie sztuki. Tekstu nauczyłam się w trzy dni, choć jestem godzinę i dwadzieścia minut non stop na scenie. A kiedy Agnieszka urodziła, zadzwoniłam do niej: „Agunia, jak tylko będziesz chciała wrócić, wracasz”. Tak się dzieje, to jest dla mnie naturalne. Ale też rozumiem, co znaczy mieć w zawodzie przerwę. Osiem lat temu skończyłam Akademię Teatralną. Jako wolny strzelec związałam się z warszawskim teatrem Scena...

dorota chotecka, słynne mamy
ONS
Mama
Ważne pytania do Doroty Choteckiej
Dorota Chotecka, aktorka filmowa i teatralna. Prywatnie żona Radosława Pazury i szczęśliwa mama trzyletniej Klary.

Dorota Chotecka, aktorka filmowa i teatralna. Zagrała między innymi w takich hitach jak „Ranczo Wilkowyje” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Ogólnopolską popularność i sympatię widzów przyniosła jej kreacja Danuty Norek w przebojowym serialu komediowym „Miodowe lata”. Prywatnie żona Radosława Pazury i szczęśliwa mama trzyletniej Klary. Magda Klimkowska: Gdy okazało się, że jestem w ciąży, pomyślałam... Dorota Chotecka: Nareszcie! Magda Klimkowska: Poczułam się mamą, gdy... Dorota Chotecka: Moja Klara miała gorączkę. Poczułam wtedy, jak bardzo jestem za nią odpowiedzialna. Magda Klimkowska: Zaskoczyło mnie, że... Dorota Chotecka: Na każdym kroku mnie coś zaskakuje, ale wciąż nie mogę się nadziwić, że taki mały cud powstał i rozwijał się we mnie. Magda Klimkowska: Nie miałam pojęcia, że bycie mamą... Dorota Chotecka: To ciężka i odpowiedzialna praca wymagająca genialnej wręcz organizacji czasu. Magda Klimkowska: Najbardziej boję się, że... Dorota Chotecka: Córcia zachoruje i będziemy musiały jechać do szpitala. Magda Klimkowska: Najpiękniejsza chwila... Dorota Chotecka: Gdy po dwóch miesiącach starań i prób malutka wreszcie zaczęła ssać pierś. Magda Klimkowska: Chciałabym, żeby córka... Dorota Chotecka: Była zdrowa i szczęśliwa. Magda Klimkowska: Gdy córka będzie duża... Dorota Chotecka: Mam nadzieję, że będziemy miały dobre relacje. Magda Klimkowska: Odkąd mam dziecko... Dorota Chotecka: Nie przejmuję się głupotami. I dostrzegam uroki życia. Magda Klimkowska: Kiedy patrzę na dzieci... Dorota Chotecka: Kiedyś dzieci mnie irytowały, ale od kiedy jest Klara, zachwycam się każdym smykiem, którego zobaczę. Magda Klimkowska: Chciałabym, żeby córka odziedziczyła po mnie... Dorota Chotecka: Odrobinę szaleństwa i niewyczerpane pokłady wrażliwości oraz...

zapytajnik5.jpg
Karmienie
Karmienie piersią w ciąży

Jestem w ciąży i mam prawie roczne dziecko, które nadal karmię piersią. Czy grozi to poronieniem? Nie. Kobieta, która spodziewa się dziecka, może karmić piersią. Ciąża nie wpływa na skład i jakość pokarmu. Karmienie nie pozbawia też rozwijającego się w macicy maleństwa składników odżywczych, które płyną wraz z krwią mamy. Warto jednak wiedzieć, że w końcowej fazie ciąży drażnienie brodawek może wywołać skurcze macicy. Do tego czasu może Pani karmić piersią bez obaw. Odpowiada: prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog położnik.

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj