Jednostajna, siedząca pozycja, uciskające ciągle pasy... Ciąża nie jest przeciwwskazaniem ani do prowadzenia samochodu, ani do podróżowania na miejscu pasażera. Warto jednak pamiętać, że to stan szczególny, kiedy powinnaś zadbać o swoją wygodę.

Reklama

W pierwszych miesiącach największy kłopot mogą Ci sprawiać nudności, a w kolejnych - niewygodna pozycja.

Odłóż egzamin
Wprawdzie niektóre przyszłe mamy nawet w zaawansowanej ciąży decydowały się na zdawanie egzaminu na prawo jazdy i były zachwycone swoją formą, ale jeśli nie musisz kończyć kursu teraz, po prostu odłóż egzamin na później. Zdenerwowanie, łzy czy długotrwały stres nie są najlepsze dla rozwijającego się w Tobie dziecka, a w zaawansowanej ciąży mogą nawet przyspieszyć pojawienie się skurczów i w efekcie doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Jesteś kierowcą...
Jeśli zasiadasz za kierownicą samochodu od dawna, możesz dalej bez przeszkód prowadzić
- prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeciwwskazaniem. Warto jednak już na jej początku skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem. Poinformuje Cię on o ewentualnych niedogodnościach, podpowie, jak zaradzić ciążowym dolegliwościom. Jeśli w czasie ciąży będziesz przyjmowała jakieś leki, lekarz powie, czy możesz, biorąc je, prowadzić samochód. Gdy już ginekolog pozwoli Ci siadać za kierownicą, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przestrzegaj najważniejszych zasad:
- Zapinaj pasy. Wprawdzie zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym kobieta w widocznej ciąży jest zwolniona z ich używania, ale - jak twierdzą specjaliści - powinna z nich korzystać, mając świadomość, że chronią one przed urazami dwie osoby: ją i maleństwo (czytaj więcej: Czy kobieta w ciąży musi zapinać pasy?).
- Dokładnie wyreguluj pasy. Tak, by nie były ani za ciasne, ani zbyt luźne (inaczej nie spełnią swojej zabezpieczającej roli, a nawet - podczas wypadku - mogą stać się przyczyną urazów w wyniku uderzenia). Zapinaj je, dolną część umieszczając pod brzuchem.
- Ustaw siedzenie, tak by powiększający się brzuch nie był uciskany przez kierownicę - musisz siedzieć wygodnie, ale też kierować autem bezpiecznie (pamiętaj, że przychodzi taki moment, kiedy ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także Twoje i dziecka, powinnaś zrezygnować z prowadzenia pojazdu).
- Nie demontuj powietrznej poduszki w aucie. Ona chroni Ciebie i dziecko tak samo jak każdego innego pasażera. Nie stanowi żadnego zagrożenia.
- Unikaj, jeśli to możliwe, jazdy w korkach (jest stresująca, a dodatkowo naraża Ciebie i dziecko na wdychanie większej niż normalnie ilości spalin).
- Staraj się podróżować, zwłaszcza na dłuższych trasach, drogami dobrej jakości. Pamiętaj, że wstrząsy nie służą Tobie i dziecku (mogą wywołać np. przedwczesne skurcze).
- Nie siadaj za kierownicą, jeśli jesteś zmęczona, zdenerwowana. Przyszła mama może mieć wahania nastroju i lepiej, by w takim stanie nie prowadziła auta. Musisz też pamiętać o tym, że możesz mieć teraz większe niż zazwyczaj trudności w koncentracji uwagi, np. wówczas, gdy będziesz czuła, jak dzidziuś porusza się w Twoim brzuchu.

... i pasażerem
Jeśli jedziesz jako pasażer, możesz sobie pozwolić na większą swobodę. Skup się bardziej na swoim bezpieczeństwie i wygodzie. Podróżuj najlepiej w pozycji lekko półleżącej, przypięta dobrze wyregulowanymi pasami. Jeśli podróż trwa kilka godzin, zarządzaj częste postoje. Zadbaj, by w aucie była dobra wentylacja. Unikaj dróg wyboistych i podróży długotrwałych. Jeśli podczas jazdy odczuwasz dolegliwości, powiedz o nich lekarzowi podczas najbliższej wizyty.
Uwaga! Przychodzi taki moment, kiedy trudno pogodzić ciążę, zwłaszcza zaawansowaną, z bezpieczną jazdą. Wówczas trzeba z podróży zrezygnować.

Zobacz także
Reklama

Konsultacja: Mirosława Świdzińska, Wydział Profilaktyki BTZP KGP, Joanna Sakowska, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Reklama
Reklama
Reklama