usg w ciąży szkodliwość
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Czy badanie USG jest szkodliwe dla dziecka? Wpływ USG na płód

Niektóre przyszłe mamy obawiają się, czy badanie USG jest szkodliwe dla dziecka. I trudno się dziwić, kiedy wokół tego tematu wciąż krąży wiele mitów.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna

Przyszłe mamy często mają wiele wątpliwości przed wykonaniem USG w ciąży. Niektóre kobiety wprost pytają lekarza, czy badanie jest bezpieczne dla niej i dla dziecka. I trudno im się dziwić. Krąży bowiem wiele mitów dotyczących szkodliwości ultradźwięków. Wyjaśniamy, czy rzeczywiście jest się czego obawiać.

Jakie mity o USG słyszą ginekolodzy? [WIDEO]

Czy badanie USG jest szkodliwe dla płodu?

Lekarza podkreślają, że brak jest dowodów naukowych o szkodliwości badania USG na rozwijający się płód. Korzyści i informacje, których ono dostarcza lekarzom, są nie do przecenienia. W pierwszym trymestrze ciąży warto jednak ograniczyć wykonywanie badania USG do minimum.

Jak podaje Światowa Organizacja Ultrasonografii w Medycynie i Biologii (The World Federation for Ultrasound in Medicine and Biology) prawdopodobieństwo szkodliwego wpływu tego rutynowego badania w pierwszym trymestrze jest niewielkie. Mówi się jednak o nieznacznym (ok. 1,5°C) wzroście temperatury w tkankach poddawanych działaniu ultradźwięków. Z tego powodu lepiej wykonać zalecane przez lekarzy USG prenatalne. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, to w zupełności wystarczy, by upewnić się, czy płód się prawidłowo rozwija.

Czy USG dopplerowskie w ciąży szkodzi?

Badanie Dopplera (właściwie USG Doppler albo badanie dopplerowskie, czyli specjalistyczne badanie USG) jest badaniem obowiązkowym w ciąży. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy zrobić je przynajmniej trzy razy w przeciągu całej ciąży. Jest ono tak samo bezpieczne jak zwykłe USG. Jeśli lekarze będą musieli zrobić więcej badań, nie masz powodów do obaw – częste USG w ciąży nie są szkodliwe.

Wpływ USG na płód i ciężarną

Towarzystwa i instytucje zajmujące się bezpieczeństwem ultrasonografii zapewniają, że USG nie ma żadnego wpływu na rozwój płodu. Liczne badania nie wykazały również negatywnych skutków działania ultradźwięków pochodzących z aparatów USG ani u pacjentek, ani u osób wykonujących badania.

Wszystko zależy więc od wiedzy specjalisty wykonującego USG o ultrasonografii. Żeby badanie było bezpieczne, lekarz musi stosować się do zasad bezpieczeństwa i mieć odpowiedni sprzęt. 

USG w ciąży jest bezpieczne i nie ma szkodliwego wpływu na dziecko. Realnym zagrożeniem może być nieprawidłowa diagnoza, złe wykonanie badania przez niedoświadczonego lekarza czy błędy w interpretacji wyników, jednak nie same ultradźwięki.

Zobacz też:

niemowlę, strach, bać się, zdziwienie
Wychowanie
Czego boi się twoje dziecko? Oto lista najczęstszych dziecięcych lęków
Wszystkie dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, czasami odczuwają lęk. Na szczęście dziecięce strachy szybko można przegonić. Wystarczy tylko wiedzieć, czego maluch może się przestraszyć.

Dzięki lękowi unikamy niebezpieczeństw (np. groźnego rottweilera, gorącego żelazka). A jeśli to się nie uda, walczymy lub uciekamy. Lęk jest bardzo „praktyczny” u dzieci. Płaczący ze strachu malec zapewnia sobie pomoc; boi się być sam, więc nie oddala się od mamy. A że przy okazji dzieci czują strach przed niegroźnymi rzeczami? No cóż, nie mają wielkiego doświadczenia. Oto czego mogą się bać. Dziecko boi się nieznanych sobie osób Dzieci zaczynają się bać obcych osób około 8. miesiąca życia . Za żadne skarby nie pozwalają wziąć się na ręce mało znanej cioci, wybuchają płaczem na widok listonosza czy sprzedawczyni. Do tego bardzo boją się rozstawać z mamą i urządzają dantejskie sceny, by zmusić ją do pozostania w domu. To bywa kłopotliwe, ale lęk przed obcymi i rozstaniem z rodzicami jest absolutnie normalny. Świadczy o przywiązaniu do najbliższych i dojrzałości dziecka (potrafi odróżnić obcych od „swoich”). Dziecko boi się domowych zwierzaków Roczne dzieci boją się zwierząt . Nic dziwnego: futrzane stwory wyglądają inaczej niż ludzie i nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Kiedyś ten lęk pomagał nam przetrwać. Nietrudno sobie wyobrazić, jak mogłoby się skończyć głaskanie wilka. Zobacz też: Gdy dziecko boi się psów Dziecko boi się burzy, wiatru i suszarki Dwulatki boją się grzmotów, wycia wiatru itp., bo choć coraz więcej widzą i słyszą, nie rozumieją jeszcze, skąd te dźwięki się biorą. Co im pozostaje? Wiadomo – rozpłakać się i wezwać na pomoc mamę. Współczesnym maluchom przybyło powodów do obaw: przeraża je łoskot tramwaju, warczenie miksera, szum suszarki.   Dziecko boi się tajemniczych, strasznych cieni Mniej więcej w tym samym wieku dzieci zaczynają bać się cieni. Dostrzegają je, ale nie mają pojęcia, jak znalazły się na ścianie...

kobieta, mama, ciąża, brzuszek
Przygotowania do porodu
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o skurczach w ciąży, w czasie porodu i po nim
Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Czy te, które pojawiają się już po porodzie, są bolesne? No i po co właściwie matka natura nam je zafundowała?

Podczas ciąży, porodu oraz połogu będziesz odczuwała różnego rodzaju skurcze macicy. Jedne nie będą bolesne, inne dadzą ci się we znaki. O tym, czemu one służą, opowiada dr Artur Kucharski, ginekolog-położnik z Wrocławia . Zobacz też: Symptomy porodu W czasie ciąży – Żaden sportowiec nie pojedzie na olimpiadę bez intensywnego treningu. Także macica musi przygotować się na wysiłek, który ją czeka – tłumaczy doktor Kucharski. – Malec rośnie, a więc włókna mięśniowe, z których jest zbudowana, rozciągają się z tygodnia na tydzień. Gdyby nie skurcze, byłyby coraz dłuższe i coraz słabsze. Dzięki takiemu treningowi zwiększają swoją objętość i stają się silne, podobnie jak bicepsy czy mięśnie łydek dbającego o formę zawodnika. Pierwsze skurcze pojawią się zapewne około 20. tygodnia ciąży . Ostatnie – w połogu. Na długo przed porodem możesz poczuć dwa rodzaje skurczów: Słabe i częste   – niebolesne, nazywana także falami Alvareza oraz Dłuższe i silniejsze – niebolesne i nieregularne, zwane też skurczami Braxtona-Hicksa, opisywane przez przyszłe mamy jako twardnienie, napinanie się, „stawianie się” brzucha; mogą pojawić się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać. Ani jedne, ani drugie nie są jeszcze oznaką rozpoczynającego się porodu. To sygnał, że twoja macica zabrała się do roboty. Poznaj: Oznaki porodu – jak je rozpoznać? Gdy poród jest blisko Trzy–cztery tygodnie przed porodem zaczyna się obniżać dno macicy. Nieregularne, odczuwane jako ciągnięcie albo pobolewanie w podbrzuszu – takie skurcze towarzyszą obniżaniu się dna macicy. Tak powinno być. Pod koniec tego okresu, mniej więcej dwa tygodnie przed porodem, twój brzuch wyraźnie się obniży i będzie ci łatwiej oddychać. Przepowiadające, nadal...

poród
Poród naturalny
Cud narodzin
Poród może wiązać się z bólem i ogromnym wysiłkiem. Ale nagroda, jaka cię czeka, jest warta każdej ceny. Tego dnia twoje życie wzbogaci się o wspaniałego człowieka, który pokocha cię całym swym malutkim sercem.

Już niedługo będziesz obserwować, jak twoje dziecko rośnie, raczkuje, stawia pierwsze kroczki i uczy się mówić. Na zawsze zapamiętasz jego pierwszy uśmiech i pierwsze „mama”. Zanim to się stanie, czeka cię niezapomniany, choć – nie oszukujmy się – trudny dzień porodu. Jednak z pewnością dasz sobie radę. Pamiętaj, że po kilkunastu godzinach od pierwszego skurczu maleństwo będzie leżeć obok ciebie, a wtedy ty swoją radością będziesz mogła obdzielić cały świat. Gdy zaczynają się skurcze Na początku poczujesz skurcze tzw. przepowiadające, na szczęście niebolesne i rzadkie. Choć najpewniej zechcesz od razu znaleźć się pod opieką lekarza, postaraj się zostać jak najdłużej w domu. Przejrzyj ostatni raz torbę do szpitala i sprawdź, czy są w niej karta ciąży, dowód osobisty i książeczka ubezpieczeniowa (więcej na temat wyprawy na oddział porodowy przeczytasz na str. 36). Odpoczywaj też „na zapas”. Ten pozytywny bagaż przyda się za kilka godzin. Nie musisz spieszyć się, nawet jeśli poród zacznie się odpływem płynu owodniowego (nazywanego wodami płodowymi). W takim wypadku masz wciąż jeszcze około dwóch godzin, żeby znaleźć się na izbie przyjęć (chyba że płyn będzie miał zielonkawe zabarwienie – wtedy jedź tam od razu!). Gdy skurcze staną się bardzo bolesne i będą powracać co 5–7 minut, poród zaczyna się na dobre. Czas jechać do szpitala. Na izbie przyjęć zostaniesz zbadana przez lekarza (sprawdzi rozwarcie szyjki macicy) i podłączona do KTG. Przed tobą kilka naprawdę niezwykłych godzin.  - Wygodna pozycja. Uklęknij na jednej nodze, drugą ugnij i wysuń przed siebie. Rytmicznie przenoś ciężar ciała na nogę z przodu. Oddychaj spokojnie: wychylenie ciała w przód – wdech, powrót do pozycji wyjściowej – wydech.  - Co się dzieje z dzieckiem? Aby przecisnąć się przez wąski kanał...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz