Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Enfamil - jak spokojnie przetrwać okres ciąży
materiały prasowe
Zdrowie w ciąży

5 rad, jak spokojnie przetrwać okres ciąży

Dziewięć miesięcy – dla jednych kobiet to okres radości, dla innych czas obaw, psychicznego dyskomfortu i nieprzyjemnych dolegliwości. Jak sprawić, by ciąża przebiegła spokojnie? Na co można sobie pozwolić, by czuć się lepiej?

Boimy się najczęściej tego, czego jeszcze nie znamy lub nad czym nie do końca panujemy. Ciąża, niezależnie od tego, czy jest pierwsza czy któraś z kolei, może budzić w Tobie niepokój. Martwisz się o rozwiązanie, nie jesteś pewna, na co możesz sobie pozwolić, a z czego powinnaś zrezygnować. Potrzebujesz wówczas rzetelnego źródła wiedzy, napisanego językiem przystępnym i nieskomplikowanym. Takie są na przykład newslettery Klubu Enfamama. Zawarte w nich fachowe informacje pomagają Ci w sposób naturalny i łagodny przechodzić do kolejnych etapów ciąży. Poniżej natomiast znajdziesz pięć prostych rad, jak spokojnie przetrwać dziewięć miesięcy. Warto wziąć je sobie do serca.

Dobra opieka lekarska to podstawa

Wybór odpowiedniego lekarza prowadzącego ciążę jest bardzo ważny. To on będzie czuwał nad tym, by z Tobą i maluszkiem wszystko było w porządku, a ciąża przebiegała prawidłowo. Dlatego nie podejmuj tej decyzji pochopnie, a jeśli czujesz, że nie ufasz swojemu ginekologowi, nie wahaj się go zmienić. Lekarz prowadzący powinien być na bieżąco z rozwiązaniami dotyczącymi ciąży (musi znać się na rodzajach leków, koniecznych badaniach, nowoczesnym sprzęcie do wykonywania USG itd.). Podczas każdej wizyty powinien cię zważyć, zmierzyć Ci ciśnienie, a badanie USG przeprowadzić tylko tyle razy, ile to naprawdę jest konieczne. Nie może Cię obrażać, krytykując Twoje poglądy, wyśmiewając Twoje obawy czy niedostateczną wiedzę na temat ciąży, powinien też być dostępny, gdybyś go potrzebowała.

Zadbaj o właściwą dietę

Podstawowa zasada dotycząca diety na czas ciąży jest prosta: jedz dla dwojga, nie za dwoje. Ciąża to szczególny czas, w którym nawet kilkakrotnie wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, szczególnie na kwas foliowy, żelazo, wapń, jod, magnez i witaminę C, dzięki której żelazo lepiej się wchłania. Dlatego ważne jest, by w Twojej diecie znajdowało się dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik; powinnaś też wypijać więcej płynów. Decydując się na przyjmowanie preparatów witaminowych, poproś o radę swojego lekarza.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Ciąża to stan szczególny, ale nie choroba. Pamiętaj o tym i nie rezygnuj wtedy z aktywności fizycznej, tym bardziej że badania amerykańskich naukowców wykazały, iż dzieci kobiet, które w trakcie ciąży były aktywne fizycznie, rozwijają się lepiej, są spokojniejsze i samodzielne. Oczywiście, nie wszystkie sporty są wskazane dla ciężarnych pań. Jazda konna, jazda rowerem w drugim i trzecim trymestrze, sporty ekstremalne, czyli wszystkie te aktywności, w których łatwo o upadek, powinnaś chwilowo odłożyć na bok. Możesz natomiast pływać, uprawiać tai-chi, jogę, jogging, a także uczęszczać na zajęcia z aerobiku, jeśli nie ma ku temu przeciwskazań medycznych.

Ciąża to nie choroba – nie rezygnuj z podróży

Nie musisz rezygnować z wakacyjnych planów tylko dlatego, że zaszłaś w ciążę. Pamiętaj tylko o kilku ważnych sprawach. Każdy dłuższy wyjazd skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym, szczególnie, jeśli planujesz podróż samolotem. Wyjeżdżając, miej przy sobie dokumentację medyczną dotyczącą ciąży i dokument z wpisaną grupą krwi, możliwie najnowszy. Sprawdź, gdzie jest najbliższy szpital w miejscu, do którego się udajesz.

Dolegliwości nie muszą być uciążliwe

Nudności doświadcza niemal każda przyszła mama. Mijają one ok. 12.-16. tygodnia ciąży, ale mogą się nasilać podczas przyjmowania żelaza. Jeśli Cię męczą, napij się herbaty ziołowej, na przykład z imbirem lub miętą. Wskutek działania hormonów i ucisku dziecka na jelita mogą pojawić się zaparcia – poradzisz sobie z nimi, włączając do diety suszone śliwki i pokarmy bogate w błonnik. Na skurcze nóg pomogą bogate w magnez i potas pomidory, banany i migdały.
 
Ciąża jest dla przyszłej matki wyjątkowym i często trudnym okresem. Mając dostęp do rzetelnej wiedzy i stosując się do pewnych zasad, można jednak sprawić, by tych dziewięć miesięcy minęło spokojnie i przyjemnie.

6 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
6. miesiąc ciąży – jak czuje się ciężarna, jak rozwija się płód?
6 miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. Brzuch przyszłej mamy jest już spory, a dziecko ćwiczy na nim siłę swoich piąstek i nóg. W 6 miesiącu ciąży płód zaczyna otwierać oczy i coraz lepiej słyszy głosy z zewnątrz. Sprawdź, kiedy dokładnie rozpoczyna się 6 miesiąc ciąży, jakie tygodnie obejmuje i co ważnego dzieje się w tym czasie.

6 miesiąc ciąży trwa od początku 23 tygodnia ciąży do końca 27 tygodnia. Brzuch kobiety jest coraz większy, a płód kończy już pewien etap rozwoju układu nerwowego. Z tego względu nadal powinnaś dbać o spokój, unikać stresujących sytuacji, żeby twoje podenerwowanie nie wpłynęło negatywnie na zdrowie psychiczne dziecka w przyszłości. Spis treści:  Brzuch i waga w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży – dolegliwości 6 miesiąc ciąży – rozwój dziecka Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży? USG i inne badania w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży – zagrożenia Brzuch i waga w 6. miesiącu ciąży Brzuch w 6 miesiącu ciąży jest już na tyle duży, że nie da się nie zauważyć ciąży. Jest jednak również jeszcze na tyle mały, że nie za bardzo przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Mały brzuch w 6 miesiącu ciąży nie powinien być powodem do niepokoju. Organizm każdej kobiety jest inny i w inny sposób może reagować na ciążowe zmiany. Powodem takiego stanu mogą być silne mięśnie przyszłej mamy, które mocno trzymają powiększający się brzuch, sprawiając, że przez to wydaje się mniejszy. Brzuch może być także mniej widoczny u kobiet, które mają obfite kształty. W 6 miesiącu ciąży kobieta waży 5-6 kilogramów więcej. W macicy znajduje się około pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję: chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny). W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii. Rozciągająca się mocno skóra brzucha jest narażona na rozstępy . Jeśli dotąd tego nie robiłaś, w 6 miesiącu ciąży zacznij dbać swoje ciało: Nawilżaj i masuj...

twardy brzuch przed porodem
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Twardy brzuch przed porodem: czy stawianie się brzucha to norma?
Twardy brzuch przed porodem to jeden ze zwiastunów, że rozwiązanie jest już blisko. Stawianie się brzucha nie powinno cię więc niepokoić. Jeśli jednak poza twardym brzuchem masz inne objawy, np. krwawienie z dróg rodnych lub ból pojawia się na początku ciąży - pilnie skontaktuj się z lekarzem.

Twardy brzuch przed porodem lub uczucie określane jako twardnienie brzucha oznacza, że odczuwasz właśnie skurcze – przepowiadające albo porodowe. Brzuch robi się wtedy twardy jak piłka, pojawia się ból o różnym natężeniu i napięcie w podbrzuszu. Niżej wyjaśniamy, kiedy twardy brzuch w ciąży to tylko zwykły trening macicy, a kiedy rzeczywiście zaczyna się poród. Twardy brzuch przed porodem - najważniejsze informacje: Brzuch przed porodem – twardy czy miękki? Twardy brzuch pod koniec ciąży Objawy porodu - twardy brzuch Inne informacje o końcu ciąży:  Upławy i inne niepokojące objawy pod koniec ciąży Dolegliwości przed porodem Poród przedwczesny: przyczyny Poród po terminie Dieta pod koniec ciąży Badania w III trymestrze ciąży Brzuch przed porodem – twardy czy miękki? Twardnienie brzucha nie powinno cię niepokoić, jest to naturalny objaw przed porodem. Skurcze Braxtona-Hicksa (czyli skurcze przepowiadające) mogłaś odczuwać już po 20. tygodniu ciąży . Wcześniej pojawiały się rzadko i szybko ustępowały. W końcówce ciąży możesz odczuwać je częściej, bo po kilkutygodniowej rozgrzewce macica zabrała się do intensywnego treningu. Trwają mniej więcej pół minuty, ale zdarza się, że i nieco dłużej. Twardy brzuch pod koniec ciąży Brzuch robi się twardy (najpierw u góry, a potem skurcz przechodzi do dołu). Im bliżej porodu, tym bardziej dają się we znaki. Możesz je czuć nawet raz na pół godziny. Ale zawsze ustępują. Nie martw się nimi, bo nie oznaczają, że dziecko chce przyjść na świat przed czasem. Skurcze przepowiadające służą wytrenowaniu macicy, ale także stymulują pracę mięśni dziecka. Około 30. tygodnia ciąży skurcze, czyli twardnienie brzucha możesz odczuwać w reakcji na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce, np....

26107
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Trzeci trymestr ciąży –​ dolegliwości i niepokojące objawy
Trzeci trymestr ciąży to duże obciążenie dla organizmu, które daje o sobie znać bólem pleców, zmęczeniem, bezsennością czy hemoroidami. To tylko niektóre dolegliwości końcówki ciąży. Wszystkie świadczą o jednym – organizm przygotowuje się do porodu i karmienia piersią. Wyjaśniamy, co jest normą dla tego okresu, a co powinno niepokoić.

Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 27 tygodnia i trwa ok. 14 tygodni (jak dwa poprzednie). Jego finalny czas zależy od tego czy dziecko przyjdzie na świat wcześniej czy z lekkim opóźnieniem. Dolegliwości, które mogą pojawiać się w ostatnim trymestrze, potrafią być naprawdę uciążliwe, jak np. powracające mdłości, lub niepokojące, czego przykładem bywają skurcze przepowiadające o różnym natężeniu. Wyjaśniamy, na co uważać podczas ostatniego etapu ciąży. Spis treści: Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży Mdłości, chudnięcie, brak apetytu Ból w podbrzuszu Ból pleców Senność i zawroty głowy Płytki oddech Bezsenność Parcie na pęcherz Obrzęki Hemoroidy Obolałe żebra ​ Inne dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży Ostatni trymestr ciąży może być wyjątkowo uciążliwy – brzuch staje się coraz większy, a kręgosłup coraz ciężej znosi dodatkową wagę. Możesz także odczuwać mdłości, bóle kręgosłupa lub silne zmęczenie. Jak sobie z tym radzić i co mogą oznaczać poszczególne dolegliwości? Mdłości, chudnięcie, brak apetytu Brak apetytu w trzecim trymestrze najczęściej spowodowany jest przez mdłości – mogą one występować zwłaszcza pod wpływem głodu bądź po obfitszych posiłkach. Należy więc pamiętać o rozważnym, regularnym jedzeniu mniejszych porcji. Warto także unikać ciepłych napojów i sięgnąć po chłodniejsze, które poprawiają metabolizm. Jeśli zdarzają się częste wymioty – należy nawadniać organizm niegazowaną wodą i skonsultować się z lekarzem. Ból w podbrzuszu w III trymestrze ciąży Jeśli odczuwasz skurcze podbrzusza w trzecim trymestrze , prawdopodobnie są spowodowane: skurczami Braxtona-Hicksa,  czyli tzw. skurczami...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz