Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Późne macierzyństwo
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Ciąża geriatryczna: co to jest, jakie niesie ryzyko?

Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. W związku z tym coraz popularniejsze jest określenie ciąża geriatryczna. Sprawdź, co to ciąża geriatryczna i z jakim ryzykiem się wiąże?

Termin „ciąża geriatryczna” pojawia się w mediach coraz częściej głównie za sprawa celebrytek. Ale nie tylko słynne aktorki decydują się na późne macierzyństwo. Sprawdź, co dokładnie oznacza ciąża geriatryczna, a także jakie niesie ryzyko.

Ciąża geriatryczna: co to jest?

Ciąża geriatryczna to prawidłowa ciąża (zarodek rozwija się w macicy) kobiet, które ukończyły 35. rok życia. Geriatria to specjalizacja obejmująca leczenie przypadłości osób starszych, zwykle ok. 60-65. roku życia. O ciąży geriatrycznej mówimy jednak w przypadku kobiet, u których doszło do zapłodnienia w wieku 35 lat lub później.

Z medycznego punktu widzenia najlepszy czas na ciążę przypada 20. a 30. rokiem życia (wtedy kobieta jest najbardziej płodna), jednak obecnie nie ma przeciwwskazań do późniejszych ciąż – w tym ciąży geriatrycznej. Rozwój współczesnej medycyny pozwala na lepszą diagnostykę i stosowanie odpowiednich terapii, by ciąża u dojrzałych kobiet zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka.

Przyczyny późnej ciąży

Późne macierzyństwo staje się coraz bardziej popularne wśród Polek. Powody są różne m.in. brak partnera, kariera, lęk przed samotnością. Jak wykazały badania Instytutu Badania Opinii Społecznej i Rynku, aż 1/3 Polek decyduje się na późne macierzyństwo w obawie przed kłopotami w pracy. Kobiety studiują, potem chcą znaleźć zatrudnienie i nie tylko być aktywne zawodowo, ale ugruntować swoją pozycję czy ustabilizować sytuację materialną. Chodzi o odpowiednie warunki materialne i socjalne dla dziecka.  – Niestabilność zatrudnienia, trudności z umieszczeniem dziecka w żłobku czy przedszkolu, niewielkie wsparcie rodziców ze strony państwa, zniechęcają do posiadania potomstwa – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wiele kobiet dopiero w tak dojrzałym wieku dochodzi do przekonania, że jest gotowa na dziecko. Nie bez znaczenia jest także fakt, że coraz więcej słynnych mam decyduje się na późniejsze macierzyństwo. Lekarze nie mają wątpliwości, że to celebrytki wprowadziły modę na późne macierzyństwo, pokazując kobietom, że biologia wcale nie musi ograniczać, co więcej nawet menopauza nie musi być przeszkodą w zostaniu mamą. Coraz częściej pary mają także problemy z zajściem w ciążę, a czas prób i leczenia niepłodności sprawia, że ciąża jest możliwa czasem dopiero po kilku latach starań.

Ciąża geriatryczna in vitro

Określenie ciąża geriatryczna dotyczy ciąż po 35. roku życia, ale może także dotyczyć kobiet po 50. a nawet i po 60. Choć przeszkodą w naturalny zajściu w ciążę może być menopauza, to dla medycyny nie jest to problem. W Polsce nie istnieje górna granica, która ograniczałaby dostęp do in vitro dla dojrzałych kobiet. Kobiety, które przeszły menopauzę i nie zamroziły wcześniej jajeczek, korzystają z komórek anonimowych dawczyń lub z możliwości „adoptowania” zarodka. 

Zagrożenia późnej ciąży

Biologicznie największe szanse na urodzenie zdrowego dziecka mają kobiety, których wiek mieści się w przedziale pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Kobieta odkładająca macierzyństwo na późnej musi mieć wiadomość, że po 30 może być trudniej zajść w ciążę. Często okazuje się, że u kobiety pojawiły się niezdiagnozowane wcześniej choroby np. cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, nietolerancja węglowodanów, choroby serca. Zaledwie 5 proc. kobiet powyżej 45. roku życia ma szansę na naturalne zajście w ciążę.

Każda ciąża, bez względu na wiek przyszłej mamy, może być obarczona ryzykiem wystąpienia przypadłości, takich jak trudny przebieg ciąży, cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy lub wady wrodzone, czy wady genetyczne płodu. W przypadku ciąży geriatrycznej zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia powyższych powikłań. Może też dojść do poronienia lub przedwczesnego porodu, a masa urodzeniowa dziecka może być zbyt niska. Dojrzała  mama może też częściej borykać się z nadciśniem tętniczym w ciąży. Jednocześnie warto zaznaczyć, że  medycyna zwiększa się prawdopodobieństwo, że ciąża dojrzałej kobiety kończy się narodzinami zdrowego i silnego maluszka.

Ciąża geriatryczna: jak o siebie zadbać?

Prowadzenie ciąży geriatrycznej nie różni się zbytnio od prowadzenia każdej innej ciąży. Kobieta powinna regularnie wykonywać zalecane badania i pojawiać się na wizytach lekarskich.  Oszczędny i zdrowy tryb życia bez używek dotyczy każdej przyszłej mamy. Wszystkim mamom po 35. roku życia zaleca się wykonanie test u PAPPA, jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, wskazujące ryzyko wystąpienia wad u płodu.

Ciąża geriatryczna a etyka

Późna ciąża nadal wzbudza wiele emocji i rozważań natury etycznej. Ciąże ok. 40 roku życia dziwią coraz mniej, jednak kobiety, które na macierzyństwo decydują się po 50, często są negatywnie oceniane. Co z naturalnym procesem starzenia się organizmu? Czy to nie egoizm decydować się na dziecko w tak późnym wieku? Ciąża w tak późnym wieku jest dużym obciążeniem dla organizmu, do tego opieka nad maleńkim dzieckiem, która dla młodych jest nie lada wyzwaniem. Dodatkowo dziecko obciąża się starością swoich rodziców, którymi będzie musiało się zająć znacznie wcześniej niż jego rówieśnicy. Natomiast zwolennicy późnego macierzyństwa uważają, że dojrzałe kobiety są lepszymi matkami – mają więcej cierpliwości i są bardziej doświadczone. Często także odpowiednie przygotowanie daje szanse na zapewnieniu dziecku lepszych warunków socjalnych.

Zobacz także:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak