Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża i poród a koronawirus
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Ciąża i poród w czasach koronawirusa - na pytania odpowiada ginekolog-położnik

Niewiele jeszcze wiadomo o wpływie koronawirusa na ciążę, poród i noworodka. COVID-19 jest nowym zjawiskiem, a my wciąż uczymy się, jak się rozprzestrzenia, jak poważna jest to choroba i w jakim stopniu może zagrażać ciąży, porodowi i połogowi.
dr n. med. Katarzyna Skórzewska
Konsultacja merytoryczna

W tej chwili nie mamy jeszcze wiarygodnych danych, by oszacować zagrożenia dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Jednak podobnie jak w przypadku innych koronawirusów, takich jak SARS i MERS, rozsądne wydaje się założenie, że ponieważ ciąża osłabia układ odpornościowy, kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężką chorobę. Dostępne dane dotyczące niewielkiej liczby pacjentek - 18 kobiet, które urodziły dzieci, będąc zakażone w III trymestrze ciąży, są uspokajające i wskazują, że ryzyko poważnego lub krytycznego przebiegu zakażenia jest podobne u kobiet w ciąży jak w całej populacji.

W tej chwili nie wiemy, czy koronawirus spowodowałby problemy podczas ciąży lub wpłynął na zdrowie dziecka po urodzeniu. Istnieją dane sugerujące zwiększone ryzyko powikłań położniczych, takich jak przedwczesny poród.

Czy kobieta w ciąży może zarazić dziecko?

Nadal nie wiemy, czy kobieta w ciąży z objawami koronawirusa może go przekazać przez łożysko i uszkodzić płód lub zakazić noworodka podczas porodu. Tylko u jednego niemowlęcia urodzonego przez matkę z COVID-19 stwierdzono pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2. W pozostałych przypadkach, których liczba jest nadal niewielka, wirusa nie znaleziono w próbkach płynu owodniowego ani mleku matki.

Czy ciężarna z koronawirusem musi przebywać w kwarantannie?

Kobieta z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawirusem powinna przebywać w jednoosobowej sali z zamkniętymi drzwiami, a w domu należy się nią opiekować w pokoju jednoosobowym, także z zamkniętymi drzwiami.

Co z noworodkiem matki zakażonej koronawirusem?

Noworodka urodzonego przez matkę z potwierdzonym zakażeniem należy uznać za osobę podejrzaną o zakażenie. W związku z tym dzieci te należy izolować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zapobiegania zakażeniom.

Koronawirus a karmienie piersią: można czy nie?

Zalecenia dotyczące kwarantanny i izolacji matek zakażonych koronawirusem tuż po porodzie mogą spowodować tymczasowe oddzielenie tych kobiet od ich noworodka, co może być dla nich bardzo trudne emocjonalnie. Pozostaje też aspekt karmienia piersią. Dlatego najbezpieczniejszą opcją może być powierzenie go osobie, która może karmić dziecko ściągniętym, niezawierającym koronawirusa mlekiem matki. Wskazówki dotyczące karmienia piersią w wypadku koronawirusa są takie jak przy innych chorobach zakaźnych.

Poza bezpośrednim okresem po porodzie zaleca się, aby matka kontynuowała karmienie piersią, zakładając na czas kontaktu z dzieckiem maseczkę lub karmiła niemowlę odciągniętym mlekiem, jednocześnie podejmując środki ostrożności, aby uniknąć przeniesienia wirusa na swoje dziecko.

Jak chronić się przed koronawirusem w ciąży?

Kobiety w ciąży, aby uniknąć infekcji, powinny stosować zasady profilaktyki zakażenia SARS-CoV-2 analogicznie jak pozostałe osoby i robić to samo, co ogół społeczeństwa. Jak dotąd nie ma żadnych ograniczeń podróży w ciąży poza tymi, które dotyczą wszystkich osób. Kobiety powinny jednak rozważyć konsekwencje zarażenia się podczas podróży, albo poddania się przymusowej kwarantannie, która uniemożliwi im powrotu do domu.

Opieka nad noworodkiem, kiedy mama jest zakażona koronawirusem

Matka z potwierdzonym koronawirusem lub z podejrzeniem bycia osobą zakażoną powinna podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa na swoje dziecko, w tym myć ręce przed dotknięciem niemowlęcia i, w miarę możliwości, nosić maskę na twarzy podczas jego karmienia.

W przypadku odciągania mleka za pomocą ręcznego lub elektrycznego laktatora matka powinna umyć ręce (zgodnie z zaleceniami GIS) przed dotknięciem jakiejkolwiek części laktatora lub butelki i postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi właściwego czyszczenia laktatora po każdym użyciu. Jeśli to możliwe, lepiej karmić niemowlę odciągniętym mlekiem matki.

Więcej j o koronawirusie i sposobach chronienia się przed nim czytaj w ebooku:

Poradnik
materiały prasowe


Zobacz także:

Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?

kobieta, choroba, koronawirus
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus: objawy u dorosłych, po jakim czasie, nietypowe objawy [LISTA]
Koronawirus atakuje układ oddechowy, wywołuje kaszel, duszność i gorączkę. O ile dzieci i młodzież często chorują bezobjawowo, o tyle u dorosłych zakażenie koronawirusem daje zwykle ciężkie objawy – nie wszystkie dotyczą dróg oddechowych!

Objawy koronawirusa u dorosłych i dzieci są podobne, choć mogą mieć różne nasilenie. Na początku światowej pandemii objawy zarażenia wirusem SARS-CoV-2 wiązano przede wszystkim z układem oddechowym – pacjenci mieli ostry kaszel, trudności w oddychaniu oraz wysoką gorączkę. Badania pokazały jednak, że objawy koronawirusa u dorosłych mogą obejmować także układ pokarmowy i nerwowy, zaobserwowano nawet objawy okulistyczne. Koronawirus – objawy u dorosłych Pierwsze objawy koronawirusa można pomylić z objawami grypy. Zarówno chory na grypę, jak i zarażony koronawiurusem ma: wysoką gorączkę kaszel, zwykle suchy, rzadziej mokry bóle mięśni U dorosłych koronawirus powoduje także: silne osłabienie zmniejszenie apetytu Jak odróżnić koronawirusa od grypy ? Typowe objawy COVID-19 u dorosłych to także duszności , które nie pojawiają się w czasie sezonowej grypy. Ponadto wirus grypy powoduje ból głowy, ból gardła i często katar – to objawy, jakich nie zaobserwowano (lub zaobserwowano w minimalnym stopniu) u dorosłych z koronawirusem.  Koronawirus – nietypowe objawy u dorosłych Niestety, badania pokazują, że rozpoznanie koronawirusa może nie być tak oczywiste, a oprócz najczęstszych objawów zakażenia SARS-CoV-2 u chorych pojawiają się kolejne, dotychczas w ogóle nie łączone z koronawirusem. U dorosłych koronawirus może wywołać: ból brzucha biegunkę Ważne! Wg badań chińskich naukowców koronawirus może prawdopodobnie przetrwać w kale chorych , którzy wyzdrowieli i u których nie stwierdza się już obecności patogenu w układzie oddechowym. To mogłoby oznaczać, że koronawirus może wnikać do układu pokarmowego i dawać objawy podobne do zatrucia pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka).   zapalenie spojówek , zaczerwienienie oczu i okolic oczu (wg WHO objawy okulistyczne zdarzają...

jak przenosi się koronawirus
AdobeStock
Aktualności
Jak przenosi się koronawirus? Gdzie i w jaki sposób można się zarazić?
Dopóki nie ma szczepionki na COVID-19, jedynym sposobem ochrony, jest unikanie kontaktu z wirusem, który go wywołuje. Sprawdź, jak przenosi się koronawirus SARS-CoV-2, w jakich miejscach i na jakich przedmiotach można go spotkać i jak długo jest na nich obecny.

Czy koronawirusa przynosimy do domu z zakupami, czy może trafić do naszego mieszkania, przyczepiając się do butów, czy osiada na ubraniach lub owocach? Takich pytań pojawia się coraz więcej. Coraz więcej wiemy też, w jaki sposób może przenosić się zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dzięki temu lepiej możemy się chronić. Jak się przenosi koronawirus wywołujący chorobę COVID-19? Koronawirus niezwykle łatwo przenosi się między ludźmi i dlatego jest taki groźny. Zakłada się, że jedna zakażona osoba może zakazić 3-4 kolejne. Wirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową . To oznacza, że gdy ktoś kicha, kaszle, a także gdy ekspresyjnie mówi, a jest zakażony SARS-CoV-2, rozsiewa go w powietrzu. Laikom trudno to sobie wyobrazić, ale gdy jeden raz zakaszlemy lub kichniemy, z naszych ust lub nosa wzbijają się tysiące drobnych kropelek (śliny lub śluzu) – niektóre z nich unoszą się jako aerozol w powietrzu, inne opadają na znajdujące się wokół przedmioty, ubrania itp. Jeśli stoimy blisko, mogą dostać się bezpośrednio do naszych ust, nosa lub oka. Jest też możliwe zakażenie koronawirusem drogą pośrednią , czyli poprzez kontakt ze skażonymi produktami i powierzchniami. Wirus trafia na nie, gdy osoba chora ma go na swoich dłoniach. Tak dzieje się np. gdy kaszlemy lub kichamy, zakrywając usta dłonią, a potem nie umytymi rękami dotykamy, np. klamki. CDC (amerykański odpowiednik polskiego Sanepidu) podaje, że kontakt z zakażonymi powierzchniami nie jest główną drogą rozprzestrzeniania się wirusa .  O koronawirusie SARS-COV-2 wiadomo również, że może być wydalany wraz z kałem . Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę, dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety.   Od kogo można się zarazić? Kronawirus przenosi się za pośrednictwem osoby chorej. Zdaniem ekspertów największe ryzyko zakażenia pochodzi od osób z widocznymi objawami...

rodzic ma prawo być przy dziecku w szpitalu
Adobe Stock
Aktualności
Epidemia koronawirusa w szpitalach: rodzic ma prawo być przy chorym dziecku
Dzieci powinny mieć zapewniona opiekę rodziców w szpitalu w czasie epidemii koronawirusa - z takim stanowiskiem wystąpił do Ministra Zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik prosi szefa resortu Łukasza Szumowskiego o wyjaśnienie, jakie podjął działania w tej sprawie lub też planuje, tak aby było to jasno ustalone we wszystkich placówkach w kraju. Ma to związek z sytuacją w niektórych szpitalach dziecięcych lub na oddziałach pediatrycznych, gdzie ze względu na walkę z epidemią wprowadzono zakaz przebywania rodziców z chorymi dziećmi. Tak jest w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. Jana Brudzińskiego w Bydgoszczy, o czym pisałyśmy w mamotoja.pl. RPO: walka z epidemią nie może zagrażać więziom dziecka z rodzicami To dosyć drastyczna decyzja, która niesie za sobą dużo dalsze konsekwencje w postaci traumy u dziecka. Badania naukowców dowiodły, że obecność rodzica przy dziecku w szpitalu zmniejsza jego stres, zabezpiecza potrzeby emocjonalne malucha i przyczynia się do jego szybszego powrotu do zdrowia. - Ograniczenia odwiedzin w szpitalach na czas epidemii nie mogą zagrażać więziom pacjentów i ich bliskich, zwłaszcza dzieci, które wymagają szczególnej opieki - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Prawo dziecka do obecności osoby bliskiej reguluje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Według niej w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne innych osób odwiedziny w szpitalach mogą zostać ograniczone . - Nie może to jednak stwarzać rzeczywistego zagrożenia dla więzi pacjentów i ich bliskich - podkreślił RPO. RPD: dla małych dzieci mama i tata to najważniejsze istoty na świecie Także Rzecznik Praw Dziecka włączył się w sprawę, zwrócił się do bydgoskiego szpitala z prośbą o zniesienie zakazu dla rodziców. "Poprosiłem dyrektora szpitala o rozważenie złagodzenia zakazu opiekowania się dzieckiem. Rozumiemy zagrożenie #koronawirus, ale dla małych dzieci Mama i Tata to najważniejsze istoty na świecie - ich miłość i bliskość pomagają w leczeniu....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj