ciąża i poród a koronawirus
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Ciąża i poród w czasach koronawirusa - na pytania odpowiada ginekolog-położnik

Niewiele jeszcze wiadomo o wpływie koronawirusa na ciążę, poród i noworodka. COVID-19 jest nowym zjawiskiem, a my wciąż uczymy się, jak się rozprzestrzenia, jak poważna jest to choroba i w jakim stopniu może zagrażać ciąży, porodowi i połogowi.
dr n. med. Katarzyna Skórzewska
Konsultacja merytoryczna

W tej chwili nie mamy jeszcze wiarygodnych danych, by oszacować zagrożenia dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Jednak podobnie jak w przypadku innych koronawirusów, takich jak SARS i MERS, rozsądne wydaje się założenie, że ponieważ ciąża osłabia układ odpornościowy, kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężką chorobę. Dostępne dane dotyczące niewielkiej liczby pacjentek - 18 kobiet, które urodziły dzieci, będąc zakażone w III trymestrze ciąży, są uspokajające i wskazują, że ryzyko poważnego lub krytycznego przebiegu zakażenia jest podobne u kobiet w ciąży jak w całej populacji.

W tej chwili nie wiemy, czy koronawirus spowodowałby problemy podczas ciąży lub wpłynął na zdrowie dziecka po urodzeniu. Istnieją dane sugerujące zwiększone ryzyko powikłań położniczych, takich jak przedwczesny poród.

Czy kobieta w ciąży może zarazić dziecko?

Nadal nie wiemy, czy kobieta w ciąży z objawami koronawirusa może go przekazać przez łożysko i uszkodzić płód lub zakazić noworodka podczas porodu. Tylko u jednego niemowlęcia urodzonego przez matkę z COVID-19 stwierdzono pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2. W pozostałych przypadkach, których liczba jest nadal niewielka, wirusa nie znaleziono w próbkach płynu owodniowego ani mleku matki.

Czy ciężarna z koronawirusem musi przebywać w kwarantannie?

Kobieta z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawirusem powinna przebywać w jednoosobowej sali z zamkniętymi drzwiami, a w domu należy się nią opiekować w pokoju jednoosobowym, także z zamkniętymi drzwiami.

Co z noworodkiem matki zakażonej koronawirusem?

Noworodka urodzonego przez matkę z potwierdzonym zakażeniem należy uznać za osobę podejrzaną o zakażenie. W związku z tym dzieci te należy izolować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zapobiegania zakażeniom.

Koronawirus a karmienie piersią: można czy nie?

Zalecenia dotyczące kwarantanny i izolacji matek zakażonych koronawirusem tuż po porodzie mogą spowodować tymczasowe oddzielenie tych kobiet od ich noworodka, co może być dla nich bardzo trudne emocjonalnie. Pozostaje też aspekt karmienia piersią. Dlatego najbezpieczniejszą opcją może być powierzenie go osobie, która może karmić dziecko ściągniętym, niezawierającym koronawirusa mlekiem matki. Wskazówki dotyczące karmienia piersią w wypadku koronawirusa są takie jak przy innych chorobach zakaźnych.

Poza bezpośrednim okresem po porodzie zaleca się, aby matka kontynuowała karmienie piersią, zakładając na czas kontaktu z dzieckiem maseczkę lub karmiła niemowlę odciągniętym mlekiem, jednocześnie podejmując środki ostrożności, aby uniknąć przeniesienia wirusa na swoje dziecko.

Jak chronić się przed koronawirusem w ciąży?

Kobiety w ciąży, aby uniknąć infekcji, powinny stosować zasady profilaktyki zakażenia SARS-CoV-2 analogicznie jak pozostałe osoby i robić to samo, co ogół społeczeństwa. Jak dotąd nie ma żadnych ograniczeń podróży w ciąży poza tymi, które dotyczą wszystkich osób. Kobiety powinny jednak rozważyć konsekwencje zarażenia się podczas podróży, albo poddania się przymusowej kwarantannie, która uniemożliwi im powrotu do domu.

Opieka nad noworodkiem, kiedy mama jest zakażona koronawirusem

Matka z potwierdzonym koronawirusem lub z podejrzeniem bycia osobą zakażoną powinna podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa na swoje dziecko, w tym myć ręce przed dotknięciem niemowlęcia i, w miarę możliwości, nosić maskę na twarzy podczas jego karmienia.

W przypadku odciągania mleka za pomocą ręcznego lub elektrycznego laktatora matka powinna umyć ręce (zgodnie z zaleceniami GIS) przed dotknięciem jakiejkolwiek części laktatora lub butelki i postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi właściwego czyszczenia laktatora po każdym użyciu. Jeśli to możliwe, lepiej karmić niemowlę odciągniętym mlekiem matki.

Więcej j o koronawirusie i sposobach chronienia się przed nim czytaj w ebooku:

Poradnik
materiały prasowe


Zobacz także:

Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?

kobieta, choroba, koronawirus
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus: objawy u dorosłych, po jakim czasie, nietypowe objawy [LISTA]
Koronawirus atakuje układ oddechowy, wywołuje kaszel, duszność i gorączkę. O ile dzieci i młodzież często chorują bezobjawowo, o tyle u dorosłych zakażenie koronawirusem daje zwykle ciężkie objawy – nie wszystkie dotyczą dróg oddechowych!

Objawy koronawirusa u dorosłych i dzieci są podobne, choć mogą mieć różne nasilenie. Na początku światowej pandemii objawy zarażenia wirusem SARS-CoV-2 wiązano przede wszystkim z układem oddechowym – pacjenci mieli ostry kaszel, trudności w oddychaniu oraz wysoką gorączkę. Badania pokazały jednak, że objawy koronawirusa u dorosłych mogą obejmować także układ pokarmowy i nerwowy, zaobserwowano nawet objawy okulistyczne. Koronawirus – objawy u dorosłych Pierwsze objawy koronawirusa można pomylić z objawami grypy. Zarówno chory na grypę, jak i zarażony koronawiurusem ma: wysoką gorączkę kaszel, zwykle suchy, rzadziej mokry bóle mięśni U dorosłych koronawirus powoduje także: silne osłabienie zmniejszenie apetytu Jak odróżnić koronawirusa od grypy ? Typowe objawy COVID-19 u dorosłych to także duszności , które nie pojawiają się w czasie sezonowej grypy. Ponadto wirus grypy powoduje ból głowy, ból gardła i często katar – to objawy, jakich nie zaobserwowano (lub zaobserwowano w minimalnym stopniu) u dorosłych z koronawirusem.  Koronawirus – nietypowe objawy u dorosłych Niestety, badania pokazują, że rozpoznanie koronawirusa może nie być tak oczywiste, a oprócz najczęstszych objawów zakażenia SARS-CoV-2 u chorych pojawiają się kolejne, dotychczas w ogóle nie łączone z koronawirusem. U dorosłych koronawirus może wywołać: ból brzucha biegunkę Ważne! Wg badań chińskich naukowców koronawirus może prawdopodobnie przetrwać w kale chorych , którzy wyzdrowieli i u których nie stwierdza się już obecności patogenu w układzie oddechowym. To mogłoby oznaczać, że koronawirus może wnikać do układu pokarmowego i dawać objawy podobne do zatrucia pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka).   zapalenie spojówek , zaczerwienienie oczu i okolic oczu (wg WHO objawy okulistyczne zdarzają...

jak przenosi się koronawirus
AdobeStock
Aktualności
Jak przenosi się koronawirus? Gdzie i w jaki sposób można się zarazić?
Dopóki nie ma szczepionki na COVID-19, jedynym sposobem ochrony, jest unikanie kontaktu z wirusem, który go wywołuje. Sprawdź, jak przenosi się koronawirus SARS-CoV-2, w jakich miejscach i na jakich przedmiotach można go spotkać i jak długo jest na nich obecny.

Czy koronawirusa przynosimy do domu z zakupami, czy może trafić do naszego mieszkania, przyczepiając się do butów, czy osiada na ubraniach lub owocach? Takich pytań pojawia się coraz więcej. Coraz więcej wiemy też, w jaki sposób może przenosić się zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dzięki temu lepiej możemy się chronić. Jak się przenosi koronawirus wywołujący chorobę COVID-19? Koronawirus niezwykle łatwo przenosi się między ludźmi i dlatego jest taki groźny. Zakłada się, że jedna zakażona osoba może zakazić 3-4 kolejne. Wirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową . To oznacza, że gdy ktoś kicha, kaszle, a także gdy ekspresyjnie mówi, a jest zakażony SARS-CoV-2, rozsiewa go w powietrzu. Laikom trudno to sobie wyobrazić, ale gdy jeden raz zakaszlemy lub kichniemy, z naszych ust lub nosa wzbijają się tysiące drobnych kropelek (śliny lub śluzu) – niektóre z nich unoszą się jako aerozol w powietrzu, inne opadają na znajdujące się wokół przedmioty, ubrania itp. Jeśli stoimy blisko, mogą dostać się bezpośrednio do naszych ust, nosa lub oka. Jest też możliwe zakażenie koronawirusem drogą pośrednią , czyli poprzez kontakt ze skażonymi produktami i powierzchniami. Wirus trafia na nie, gdy osoba chora ma go na swoich dłoniach. Tak dzieje się np. gdy kaszlemy lub kichamy, zakrywając usta dłonią, a potem nie umytymi rękami dotykamy, np. klamki. CDC (amerykański odpowiednik polskiego Sanepidu) podaje, że kontakt z zakażonymi powierzchniami nie jest główną drogą rozprzestrzeniania się wirusa .  O koronawirusie SARS-COV-2 wiadomo również, że może być wydalany wraz z kałem . Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę, dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety.   Od kogo można się zarazić? Kronawirus przenosi się za pośrednictwem osoby chorej. Zdaniem ekspertów największe ryzyko zakażenia pochodzi od osób z widocznymi objawami...

rodzic ma prawo być przy dziecku w szpitalu
Adobe Stock
Aktualności
Epidemia koronawirusa w szpitalach: rodzic ma prawo być przy chorym dziecku
Dzieci powinny mieć zapewniona opiekę rodziców w szpitalu w czasie epidemii koronawirusa - z takim stanowiskiem wystąpił do Ministra Zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik prosi szefa resortu Łukasza Szumowskiego o wyjaśnienie, jakie podjął działania w tej sprawie lub też planuje, tak aby było to jasno ustalone we wszystkich placówkach w kraju. Ma to związek z sytuacją w niektórych szpitalach dziecięcych lub na oddziałach pediatrycznych, gdzie ze względu na walkę z epidemią wprowadzono zakaz przebywania rodziców z chorymi dziećmi. Tak jest w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. Jana Brudzińskiego w Bydgoszczy, o czym pisałyśmy w mamotoja.pl. RPO: walka z epidemią nie może zagrażać więziom dziecka z rodzicami To dosyć drastyczna decyzja, która niesie za sobą dużo dalsze konsekwencje w postaci traumy u dziecka. Badania naukowców dowiodły, że obecność rodzica przy dziecku w szpitalu zmniejsza jego stres, zabezpiecza potrzeby emocjonalne malucha i przyczynia się do jego szybszego powrotu do zdrowia. - Ograniczenia odwiedzin w szpitalach na czas epidemii nie mogą zagrażać więziom pacjentów i ich bliskich, zwłaszcza dzieci, które wymagają szczególnej opieki - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Prawo dziecka do obecności osoby bliskiej reguluje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Według niej w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne innych osób odwiedziny w szpitalach mogą zostać ograniczone . - Nie może to jednak stwarzać rzeczywistego zagrożenia dla więzi pacjentów i ich bliskich - podkreślił RPO. RPD: dla małych dzieci mama i tata to najważniejsze istoty na świecie Także Rzecznik Praw Dziecka włączył się w sprawę, zwrócił się do bydgoskiego szpitala z prośbą o zniesienie zakazu dla rodziców. "Poprosiłem dyrektora szpitala o rozważenie złagodzenia zakazu opiekowania się dzieckiem. Rozumiemy zagrożenie #koronawirus, ale dla małych dzieci Mama i Tata to najważniejsze istoty na świecie - ich miłość i bliskość pomagają w leczeniu....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj